Osvita.ua Вища освіта Бізнес-освіта MBA за кордоном Якість MBA у Центральній та Східній Європі
Якість MBA у Центральній та Східній Європі

Бізнес-школи в країнах Центральної та Східної Європи приваблюють як місцевих, так і іноземних студентів МВА

Якість MBA у Центральній та Східній Європі

За останні два десятиліття Центральна і Східна Європа з такими країнами як Польща і Румунія, де докризове зростання ВВП становило 7 - 8%, зарекомендувала себе як одна з найбільш швидкозростаючих економік у світі. Навіть у період кризи, Польщі вдалося уникнути рецесії, що стало єдиним прикладом серед країн ЄС.

Вступ до ЄС країн Центральної та Східної Європи призвів до більшої довіри інвесторів, оскільки економіки цих країн прийняли нормативи західного зразка. Майже всі великі транснаціональні корпорації відкрили філії в цій частині Європи, приваблені кваліфікованою робочою силою, низькими зарплатами і швидким зростанням внутрішнього споживання.

У зв'язку з такими економічними тенденціями, потреба у високоосвічених людях зростає в геометричній прогресії. При виборі програм МВА, керівники і фахівці, а також молоді місцеві підприємці почали звертати увагу на бізнес-школи цього регіону, а не на провідні західні бізнес-школи. За даними QS TopMBA.com Applicant Survey, половина угорських і 41% польських здобувачів ступеня MBA налаштовані на вибір місцевих програм.

Акредитація програм MBA у Центральній та Східній Європі

У регіоні працюють близько 200 бізнес-шкіл. Асоціація МВА (АМВА), один з основних міжнародних органів акредитації MBA, акредитувала програми 14 бізнес-шкіл Центральної та Східної Європи, переважна більшість яких знаходиться у Польщі та Росії. (В Україні Асоціацією МВА акредитовані дві програми Міжнародного інституту бізнесу, - ред Освіта.ua).

Марк Стоддард, менеджер акредитації проектів AMBA каже, що після значного зростання інтересу до акредитації шкіл Центральної та Східної Європи в період між 2004 і 2008 роками, наразі спостерігається спад, викликаний погіршенням економічної ситуації.

     

«Проте ми очікуємо подальшого збільшення числа шкіл і програм з Східноєвропейського регіону (крім Росії) у найближчі роки, оскільки є зростаюча потреба у висококласних лідерах бізнесу в регіоні», - говорить він.

Крім того, три установи в Центральній і Східній Європі, що пропонують програми MBA мають акредитацію EQUIS від Європейського фонду розвитку менеджменту (EFMD): WU Vienna University of Economic and Business (Австрія), Kozminski University (Польща) та Економічний факультет University of Ljubljana (Словенія).

Асоціація розвитку менеджменту Центральної та Східної Європи (CEEMAN), яка працює більше на регіональному рівні, також надала акредитацію 11 школам у країнах Центральної та Східної Європи. (В Україні акредитацію CEEMAN отримали бізнес-школи МІМ-Київ та kmbs, - ред. Освіта.ua).

Основна перевага навчання в регіональній бізнес-школі досягається за рахунок поєднання західноєвропейської моделі бізнес-освіти (яку прийняла більшість місцевих шкіл) і навчання на кейсах, адаптованих до специфіки економік регіонів, що розвиваються. У той же час іноземні студенти отримують користь від місцевої освіти, яка формує бізнес-навички, необхідні для роботи в транснаціональних корпораціях і організаціях, що діють на ринках, що розвиваються в усьому світі.

«У Північній Америці і Західній Європі школи MBA мають давню історію і добре розвинені навчальні програми. Велика частина навчального процесу заснована на вивченні кейсів, які пристосовані до цих регіонів, але не завжди підходять для реалій динамічних ринків Центральної та Східної Європи», - пояснює Ульрік Расмуссен, - партнер консалтингової компанії з підбору керівників Pedersen and Partners в Бухаресті.

Тим не менш, він підкреслює, що бізнес-школи в регіоні мають бути зосереджені на практичному досвіді в MBA програмах, такому як візити на підприємства, допомога в організації стажувань та зустрічі з топ-менеджерами.

«Знання як і раніше залишаються теоретичними, тим більше що багато хто з професорів - в житті є вченими, а не практиками».

Расмуссен, який виконав більше 150 проектів з підбору керівників для клієнтів у Центральній та Східній Європі, каже, що ступінь МВА від регіональних бізнес-шкіл, зустрічається, принаймні, в одному з п'яти резюме кандидатів. «У країнах Центральної та Східної Європи ми бачимо, що транснаціональні корпорації та фінансові структури роблять більший акцент на ступінь MBA», - пояснює він.

Скільки зароблятиме володар ступеня МВА після закінчення школи?

З урахуванням того, що бізнес стає все більш і більш складним у деяких галузях, можна позбутися кар'єрного просування, не маючи ступеня МВА.

«У багатьох великих транснаціональних корпораціях, лише одиниці з директорів не мають ступеня МВА, і рідко можна побачити віце-президента з продажу або маркетингу без цього ступеня. Для роботи на виробництві або в постачанні, іноді для управлінця вигідніше мати диплом інженера в поєднанні з MBA, ніж ступінь магістра в технічних областях», - говорить Валерія Міхаеску, - регіональний директор з кадрових питань Deloitte Balkan.

За даними звіту QS Top MBA Jobs and Salary Trends, зарплата володарів ступеня MBA у Центральній Європі сягає 47 500 доларів на рік, у порівнянні з 85 600 доларів у Західній Європі і 87 700 доларів у США і Канаді.

Проте, враховуючи труднощі, які відчувають на ринку праці в більш зрілих економіках, Центральна і Східна Європа пропонує одні з найкращих перспектив у світі для працевлаштування володарів ступеню MBA.

У Румунії, можливості кар'єри для випускників MBA зросли на 26% в минулому році, у той час як у більш східних напрямках зростання було ще більш значним: 65% у Казахстані і 22% у Росії, в порівнянні з дуже скромним зростанням на 5% у США, говориться у звіті QS.

«Моя рекомендація для людей, зацікавлених у додатковій бізнес-освіті, проста: вивчати те, що ви добре робите, і намагатися працювати якомога краще. Основна мотивація для отримання ступеня MBA має полягати в тому, щоб дізнатися більше, або змінити рід діяльності, а не щоб отримати більше грошей», - говорить Міхаеску з Deloitte.

Для випускників, які шукають роботу за межами регіону, ступінь МВА від бізнес-школи в Центральній чи Східній Європі може стати золотим паспортом.

Тридцятирічна Кетеван Беджанішвілі наразі працює співробітником проекту в Женеві для Глобального фонду з боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. «Однією з вимог для цієї роботи був ступінь MBA. Організація працює в країнах, що розвиваються, тому я вважаю, що ступінь МВА від університету у Східній Європі був важливим фактором при виборі мене на цю посаду», - говорить Беджанішвілі, яка отримала ступінь МВА в минулому році в CEU Business School в Будапешті.

Майбутнє бізнес-шкіл у регіоні виглядає багатообіцяючим, враховуючи зростаючу потребу в лідерах на дуже динамічному ринку, що має потенціал зростання, незважаючи на наслідки економічної кризи. «З одного боку, транснаціональні корпорації скорочують витрати і посилають менше своїх співробітників на MBA програми, але з іншого боку, ми бачимо різні типи слухачів програм МВА, які свідомо роблять вибір на користь цього ступеня і платять за навчання самі», - підсумовує Расмуссен.

QS TopMBA

Освіта.ua
02.02.2012

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!