MBA без досвіду роботи - світові тенденції

Все більше слухачів MBA вступають до бізнес-шкіл відразу після закінчення вузу. Але чи готові вони до цього?

MBA без досвіду роботи - світові тенденції

У 29 років Уес Суонк має кілька друзів, що вступають на стаціонарну форму навчання за програмами MBA. Але пан Суонк - керуючий директор хедж-фонду Hayman Advisors LP в Далласі, не наслідує їх прикладу. Він отримав ступінь MBA у Стенфордській бізнес-школі у віці 24 років, вступивши до неї лише через кілька місяців після завершення навчання у вузі.

Пан Суонк, який нещодавно одружився і придбав будинок, каже, що вступ просто з вузу до бізнес-школи допоміг йому уникнути хворобливих змін. "Я радий, що не мав залишати роботу і зачекав з трудовим життям два роки щоб отримати ступінь MBA", - говорить він.

У той час, як більшість студентів MBA в США, як і раніше, мають не менше п'яти років досвіду роботи, все більше претендентів розглядають можливість отримання бізнес-освіти на початку своєї кар'єри, а в деяких випадках, взагалі без будь-якого досвіду роботи.

     

За даними GMAC (адміністратора тесту GMAT), люди молодше 24 років є найбільш швидкозростаючою групою серед тих, хто складає тест GMAT. З 2004 по 2009 рік їх кількість зростала в середньому на 24% в рік. У 2010 році близько 40% претендентів на стаціонарну форму навчання за програмами MBA мали менше трьох років досвіду роботи, кажуть в GMAC.

Деякі бізнес-школи пішли за цією тенденцією, послабили вимоги щодо досвіду роботи, або навіть створили спеціальні програми для молодих претендентів. Але деякі викладачі та адміністратори бізнес-шкіл побоюються напливу менш досвідчених студентів і не впевнені в їх перспективах працевлаштування.

Обслуговування молоді

Сплеск кількості претендентів з невеликим досвідом або без досвіду роботи на програму МВА з неповним днем у Школі бізнесу і менеджменту Sellinger Університету Лойола Меріленд став однією з головних причин, чому школа запустила програму "MBA Нові лідери". Це прискорена 12-місячна програма, призначена для нещодавніх випускників вузів. Середній вік студентів становить 24 роки.

Прискорене зростання

"Ці студенти хочуть дати додатковий імпульс своїй кар'єрі", - говорить Керил Леджо, доктор філософії, декан школи Sellinger. Час студентів буде поділено між аудиторними заняттями, навчальною практикою в Силіконовій Долині та Барселоні, а також стажуваннями. "Ми пропонуємо реальний досвід, щоб прискорити їхнє кар'єрне зростання", оскільки вони не мають того досвіду, який мають більш дорослі студенти МВА, говорить д-р Леджо. "Це свого роду стажування на стероїдах".

У інших випадках, школи приймають студентів, поки вони ще в університеті для зарахування після певного періоду досвіду роботи. Наприклад, програма 2+2 Гарвардської бізнес-школи гарантує прийом студентів останніх курсів на майбутню програму після закінчення ними вузу і двох років узгодженої роботи.

Стенфордська бізнес-школа також пропонує відстрочену програму. Студенти можуть подавати документи ще на останньому курсі вузу і вибирати дату початку навчання в період від одного до трьох років після закінчення вузу.

Залучені таланти

"По суті, ми знаходимося на ринку заради талантів", говорить Деррік Болтон, директор з прийому Стенфордської бізнес-школи. "Коли ви бачите дійсно талановитих людей, ви хочете утримати їх тут".

Діпак Джейн, професор Школи Менеджменту Kellogg Північно-західного університету і колишній декан школи, каже, що більш молоді випускники МВА в багатьох випадках можуть бути більш привабливими для роботодавців, і що молоді студенти можуть допомогти урізноманітнити склад слухачів бізнес-шкіл.

Закінчивши вуз у 25 років, пан Джейн стверджує, що молодь швидше за все буде мати більш помірні очікування від своєї першої роботи після бізнес-школи, ніж старші випускники, на яких скаржаться агенти з найму: 30-річні новоспечені магістри бізнес-адміністрування вимагають зарплати обурливих розмірів і хочуть керувати компанією з першого дня.

Приймаючи студентів, перш ніж вони одружилися, можна залучити більше жінок та іноземних студентів у бізнес-школи, каже пан Джейн, який незабаром обійме посаду керівника міжнародної бізнес-школи INSEAD. Багато жінок вже не в змозі займатися MBA маючи дітей, також як і багато іноземних студентів неохоче залишають сім'ї, щоб вчитися за кордоном, не маючи можливості взяти їх із собою.

Гарвардська бізнес-школа розробила свою програму 2+2 для досягнення певної різноманітності. Тільки 3% студентів, прийнятих на навчання за цією програмою, вивчали ділове адміністрування в якості студентів вузів, решта вивчала інженерну справу, природничі науки, гуманітарні та соціальні науки. Для порівняння, близько чверті студентів, що вступили до школи цього року, мали орієнтацію на бізнес в університеті.

Деякі сумніви

Однак не всі пройнялися ідеєю дозволити студентам з малим досвідом роботи або взагалі без нього наповнити аудиторії MBA. Кріс Трімбл, професор школи бізнесу Tuck Дартмутського коледжу, каже, що реалістичні погляди студентів є вагомою частиною навчального процесу. "Що я спостерігаю так це те, що студенти з досвідом роботи роблять більший внесок в аудиторні обговорення", - каже він.

Що ж стосується молодших випускників МВА, Марсі Армстронг, заступник декана Школи бізнесу Кокса Південного методистського університету, говорить, що в умовах сучасної економіки, роботодавці, які шукають фахівців з дипломом МВА, більше зацікавлені в досвідчених співробітниках.

П'ять років тому Південний методистський університет запустив програму MBA Direct для кандидатів з невеликим досвідом або без нього. І за минулі кілька років пані Армстронг прийняла лише маленьку купку кандидатів зі студентської лави. У цьому році вона не прийняла жодного.

Wall Street Journal. Переклад з англійської  Освіта.ua.

Освіта.ua
17.08.2011