Вартість диплому MBA: навіщо платити більше?

Бізнес-школи не працюють як супермаркети. Бізнес-модель супермаркетів проста: продавати ті ж товари, що і конкуренти по меншій ціні; заохочувати клієнтів витрачати більше в цьому магазині, знижувати ціну закупки товарів, щоб продавати з найбільшим прибутком

Вартість диплому MBA: навіщо платити більше?

Бізнес-школи, навпаки, працюють за зовсім іншою моделлю. Насправді вони розглядають свої послуги не як певну "вартість" для своїх клієнтів (студентів MBA-програм), а як "інвестицію".

По суті цінність бізнес-школи визначається після того як випускник залишає її та повертається до роботи, шукаючи роботодавців, які б задовольнили його зарплатні очікування та забезпечили б умови, які на думку випускника сприяють щасливому робочому життю.

Ось чому важливо, щоб кандидати розуміли, що ступені MBA не однакові.

Ступінь MBA: Вартість проти повернення

Ви не випускаєтесь з дипломом MBA самим по собі. Ви випускаєтесь з "дипломом MBA Harvard Business School" чи "дипломом MBA London Business School". А раз так, то вибір бізнес-школи – мабуть найважливіший кар’єрний вибір, який робить кандидат.

Це правда, що інвестиції в MBA-програму однієї з кращих бізнес-шкіл виглядають як величезні фінансові витрати.

18-місячна MBA-програма London Business School коштує майже £50,000 (близько $80,000). І це лише вартість навчання. Однак школа заявляє, що середня зарплата випускника підвищиться у три рази після закінчення програми. У бізнес-школі Wharton 21-місячна MBA-програма коштує $85,000, очікувана середня зарплата випускника складає $120,000. У обох випадках індекс повернення інвестицій ROI – високий.

Так що ж змушує кандидатів погоджуватись на такі величезні ціни програм у кращих бізнес-школах, коли є значно дешевші аналоги доступні практично у кожній країні світу?

Платня за навчання в IE Business School у квітні 2011 року склала €58,200 (близько $84,500), не дивлячись на це школа посіла найвище місце у рейтингу повернення інвестицій, складеному BusinessWeek у 2008 році.

Ліза Бевіл, голова приймальної комісії IE Business School, відзначає переваги навчання у школах, що посідають вищі місця в рейтингах: "Перше-це одногрупники великого калібру, адже значну кількість знань ви засвоїте саме від них, тому дуже важливо, хто буде з вами на заняттях. Студенти започатковують хороші зв’язки, які матимуть надзвичайний вплив на подальшу роботу та бізнес партнерство".

"Топові бізнес-школи перевіряються представниками рейтингових організацій та з більшою ймовірністю будуть визнані світовими акредитаційними товариствами, означаючи, що MBA-програми у цих школах мають певний гарантований академічний рівень".

Справжня вартість диплому MBA

Нік Барнівіл, директор MBA-програм у берлінській школі European School of Management and Technology (ESMT), розповідає: "Дуже наївно вибирати MBA-програму, ґрунтуючись на ціні. Ми вчимо студентів використовувати більш раціональний підхід. "Дешева" MBA-програма може виявитись набагато гіршою інвестицією, ніж "дорога".

Для Барнівіла, спостереження за бізнес-школами та вивчення фінансових моделей, які використовують MBA-програмами – це найкращий спосіб зрозуміти чи є розумною інвестицією ступінь MBA у певній школі.

"Потенційні MBA-студенти приймають рішення, базуючись на чистій поточній вартості інвестиції. Вони беруть свою зарплату за один чи два роки, додають до цього вартість навчання та витрати на проживання у певному місті, віднімають можливу фінансову допомогу, та порівнюють це з ймовірним підвищенням рівня доходу, який вони отримуватимуть на посаді, яку їм принесе ступінь MBA. Якщо все інше однакове, вони оберуть школу, що має вищий показник чистої поточної вартості".

Як би там не було, але десятки рішень з приводу вибору бізнес-школи здійснюються на основі інших факторів: не вартості або ROI.

Чи підходить школа? Іншими словами чи підходить вам рівень шкільної культури? Чи викладачі зацікавлені та досвідчені у тому, що вам потрібно? Чи знаходиться школа у потрібній країні або чи сильні її позиції у бізнес-сфері, що вас цікавить?

Ліз Вагонер, заступник голови приймальної комісії School of Management Бостонського університету, розповідає: "Студентам необхідно ще раз проглянути свої кар’єрні цілі, а потім обрати програму, яка найкраще допоможе їх досягти".

"Бостонський університет – це четвертий найбільший дослідницький інститут у США, це дає нашим студентам неймовірні можливості так само як ресурси та зв’язки. І хоч фінанси та рейтинги мають братись до уваги, в кінці кінців ідеться про вибір школи та програми, яка найбільше підійде саме цьому кандидату".

Зарплатні очікування випускника MBA

Багато говорять про очікуване зростання зарплати кандидата протягом двох років після закінчення програми.

Однак, важливо пам’ятати, що більшість випускників працюватимуть багато років, навіть десятиліть після закінчення навчання, а отже їхній проект кар’єри важливий. Звичайно, це не можна точно передбачити, але без особливого ризику можна передбачити, що ступінь MBA перекине більшість випускників до потоку з більшими зарплатами.

Рейтинги бізнес-шкіл BusinessWeek, засновані на ROI, тим не менше, корисний індикатор. Однак той факт, що йдеться про термін за який студент поверне гроші вкладені у навчання робить його дещо обмеженим.

Якщо ж протягнути ці показники на десятки років працюючого випускника, можна побачити, що він повернув собі гроші вкладені у освіту багато разів.

QS TopMBA. Переклад Мирослав Гришин, Освіта.ua

Освіта.ua
19.05.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів