Плюси і мінуси навчання в бізнес-школі

Необхідно отримувати диплом MBA? Плюси і мінуси навчання в бізнес-школах на програмах MBA

Плюси і мінуси навчання в бізнес-школі

Нещодавно у Фейсбук я стала свідком обговорення підсумків виходу у світ свіжого рейтингу успішних гендиректорів світу 2016 року, презентованого американським журналом Harvard Business Review.

Деякі учасники дискусії відзначили, що тільки третя частина топ-менеджерів світу володарі ступеня МВА. Цікаво те, що щорічна публікація рейтингів топ-100 СЕО світу незмінно супроводжується дискусією про наявність у них ступеня МВА. На мою думку, ця дискусія носить постійний характер. Завжди знаходяться як прихильники, так і скептики і супротивники навчання на програмах МВА і обидві думки мають право на існування. Що являють собою програми МВА, хто вступає вчитися, які результати навчання?

З історії МВА

МВА або Майстер бізнес адміністрування, як ми всі вже звикли бачити цю абревіатуру. Батьківщиною програм МВА є США. У далекому 1902 році перша нечисленна група з 7 чоловік отримала дипломи про бізнес-освіту в Dartmouth College. Звичайно ж, тоді програма називалася по іншому - Майстер комерційних наук, але все почалося саме тоді, тому Dartmouth College в містечку Hanover, штат Нью-Гемпшир вважається колискою бізнес-освіти.

Протягом тривалого періоду МВА пропонувалися тільки на території США. А перші стандарти, що формалізують вимоги до програм бізнес-освіти, з'явилися в 1919 році, розроблені професійним співтовариством, об'єднаним в Асоціацію AACSB. У Європі перші програми МВА почали з'являтися в кінці 60-х років 20-го століття, спочатку у Великобританії, пізніше у Франції, Іспанії. В даний час, ринком, який стрімко розвивається, і є найбільш містким для програм МВА є такі країни як Індія і Китай.

Резюмуючи, можна сказати, що вже більше 100 років програми МВА, незважаючи на критику або визнання, повне заперечення їх корисності або навпаки підкреслено важливу роль у розвитку бізнесу та менеджменту, продовжують жити, розвиватися, змінюватися, а головне змінювати людей, бізнес, економіку.

Яке рішення прийняти?

Програми МВА мають універсальний характер, вчитися на них можуть люди з будь-якою першою вищою освітою. Відмітна особливість полягає в тому, що на програми МВА приймаються люди з досвідом управлінської роботи, зрілі менеджери. МВА - це професійна кваліфікація в менеджменті та управлінні бізнесом з присвоєнням прикладного ступеня Майстер.

Рішення вчитися на програмі МВА кожна людина приймає самостійно. І це усвідомлений вибір кожного. І прекрасно, якщо ринок пропонує різні варіанти для розвитку, підвищення кваліфікації, рівня освіченості. Хтось може обрати іншу магістерську або докторську програму, хтось сертифікаційну, комусь підійде корпоративна програма навчання, або короткий тренінг, все залежить від цілей, бажання і мотивації.

Програма МВА - це всього лише один з перевірених часом інструментів навчання для менеджерів, які відчувають потребу у власному розвитку, як особистості, так і в пошуку ідей для свого бізнесу. У чому відмінність керівника від лінійного фахівця? Керівник повинен знати і розуміти набагато більше, бачити повну картину, розуміти взаємозв'язки, яким чином зміни в одній частині можуть вплинути на результат процесу в цілому.

Багато випускників програми МВА в BSK часто говорять, що навчання вплинуло на зміну світогляду і бачення діяльності компанії як єдиної системи. Але не варто думати, що навчання вирішить всі ваші проблеми без особистого внеску того, хто прийшов вчитися. Навчання - це взаємні зобов'язання Бізнес Школи та студента, системні зусилля, постійна робота над собою.

На програмах МВА в BSK

У центрі всього, що ми робимо, - людина і особистість. Ми максимально використовуємо у своїй роботі синергію дослідів наших студентів і наших викладачів. Ми сповідуємо прагматичний підхід, використовуючи реальні кейси реальних компаній. Ми намагаємося бути максимально гнучкими та адаптивними, використовуючи як останні напрацювання в функціональних областях знань, так і новітні технологічні рішення.

Ми готуємо наших студентів до ефективної роботи в команді, вчимо їх розвивати себе, і надаємо їм зворотний зв'язок, який дозволяє їм відслідковувати і керувати своїм розвитком.

Хотіла б зазначити таку особливість. Якщо в розвинених країнах після закінчення програм випускників МВА наймають працювати в консалтингу, інвестиційному бізнесі, фінансовому секторі або в великих транснаціональних корпораціях, то в нашій частині світу, випускники МВА - це найчастіше власники малого та середнього бізнесу, підприємці, або ті люди, які працюючи в корпоративному секторі мріють про власний бізнес.

Саме потреби клієнтів, допомога у вирішенні нагальних проблем і виборі подальшого шляху в кар'єрі та бізнесі, нові знайомства, ділові зв'язки, експертні оцінки, спілкування - всі ці фактори є невід'ємним атрибутом навчання дорослих, досвідчених менеджерів.

Для нас важливо досягати результату, і робити це у відповідності з нашими цінностями. Наші цінності - свобода і відповідальність, простір сприйняття і уява, повага до себе і повага до оточуючих.

Багато українських підприємців і топ-менеджерів, відчувши необхідність у змінах та подальшому розвитку бізнесу прийшли вчитися в Бізнес Школу, отримали ступінь МВА. Є багато прикладів історій успіхів випускників програм МВА BSK і можу з упевненістю сказати, що навчання позначилося позитивно, дало свої результати у вигляді нових успішно реалізованих проектів, в кар'єрному зростанні, фінансових результатах. Тому, хочеться побажати всім, хто є прихильниками МВА - вірте в себе, обирайте програму і бізнес школу, і це рішення змінить ваше життя на краще.

Автор: Ольга Карпова, виконавчий директор Бізнес-школи Крок.

Освіта.ua
30.11.2017