Бізнес-школа kmbs ініціює розвиток кластерів в Україні

Сучасна концепція бізнес-кластерів є основою регіонального розвитку у понад 100 країнах світу

Бізнес-школа kmbs ініціює розвиток кластерів в Україні

Все частіше у різних куточках світу формуються території і регіони, на яких концентрується багато компаній певного бізнес-напрямку. І попри шалену конкуренцію їм усім вдається досягати аномально високих результатів. Відповіддю, завдяки чому це відбувається, є кластери.

Сьогодні кластери — це конкурентна перевага і для бізнесу, і для країни. Концепція бізнес-кластерів є основою регіонального розвитку у понад 100 країнах світу. Компанія, що працює у бізнесовому скупченні, автоматично випереджає свого конкурента-одинака. Адже наслідками територіального концентрування бізнесу є насамперед кращі клієнти і фахівці, сильніше лобіювання, більша капіталізація.

Усі гравці тут — водночас і конкуренти, і маленькі двигуни однієї великої машини, яку вони разом «розганяють». Вивченням феномену кластерів Києво-Могилянська бізнес-школа займається вже тривалий час, а два роки тому почала досліджувати їх у партнерстві з Іфором Ффоукс-Вільямсом, світовим експертом №1 у темі кластерів. Іфор Ффоукс-Вільямс – автор методології кластерного розвитку, має досвід вивчення та розбудови кластерів у більш ніж 50 країнах та є засновником найбільшої у світі мережі професіоналів, які займаються конкурентоздатністю – The Competitiveness Institute (TCI).

На запрошення kmbs Іфор вперше завітав до України в кінці жовтня, аби ініціювати розвиток бізнес-кластерів в Україні та стимулювати регіональний розвиток, зростання малого бізнесу та залучення інвестицій.

У рамках візиту пана Іфора kmbs організувала відкритий майстер-клас з кластерного розвитку для українських бізнесменів, політиків та громадських діячів, що зацікавлені у розвитку регіонів та кластерів в Україні. Відеозапис події можна подивитись тут.

Два дні візиту Іфора були присвячені навчанню команди викладачів kmbs, яким була передана методологія створення та розвитку кластерів. Разом з викладачами бізнес-школи вивчали цю методологію і представники міністерств, державних інституцій, а також міжнародні партнери kmbs.

Фінальною подією тижневого перебування Іфора Ффоукс-Вільямса в Україні став круглий стіл, за яким kmbs об`єднала представників бізнесу, влади та освіти (трьох рушійних сил розвитку будь-якого кластеру). Пан Іфор презентував свої висновки та ідеї щодо можливих шляхів розвитку кластерів в Україні, які викликали конструктивну дискусію в учасників події.

До обговорення теми бізнес-кластерів в українських регіонах долучились:

  • Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації Президента;
  • Олександр Стародубцев, директор департаменту регулювання державних закупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;
  • Віктор Галасюк, народний депутат, голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва;
  • Алекс Ліссітса, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор «Індустріальної молочної компанії»;
  • В’ячеслав Геращенко, заступник декана kmbs з MBA-програм, керівник програми Presidents' MBA kmbs.
  • Володимир Патіс, співвласник компанії "Ескада-М", випускник kmbs, який ініцією розвиток деревообробного кластеру в Рівненській області.
  • Ірина Костюшко, власниця агрокомпанії «Заря», випускниця kmbs, яка ініціює розвиток лянного кластеру у Житомірський області.
  • Віктор Оксенюк, лідер R&D напрямку kmbs, модератор круглого столу.

«Кластери – це синергія зусиль, коли два плюс два більше чотирьох. Тому в більшості країн світу саме вони стали двигуном соціального й економічного зростання та запустили якісні зміни в регіонах. Але ефективний розвиток кластерів можливий лише через взаємодію уряду, бізнесу та освіти», — зазначив Іфор.

Учасники круглого столу, які і представляли ці три сфери, домовились про взаємодію в розвитку кластерів в нашій країні. Перші кроки — це створення в kmbs першої Школи кластерних менеджерів — професіоналів, які будуть професійно управляти процесами регіонального розвитку. Це безпосередня взаємодія з Національною радою реформ через залучення експертизи команди kmbs та підготовлених кластерних менеджерів до розвитку кластерів в Україні. А також проведення національного конкурсу перших 20 кластерів в Україні і моніторинг, статистика і періодичні звіти про успіх кластерів, які виникають і розвиваються.

Підсумовуючи, розвиток кластерів — це той елемент, який може і повинен бути ключовим у побудові нової економіки в Україні. Більше про роль та цінність кластерів – в нашому матеріалі з Іфор Ффоукс-Вільямсом на innovations.com.ua.

Освіта.ua
19.11.2015