MBA - найочевидніший шлях до успіху

Бізнес-школи постійно адаптують свої програми MBA під вічно мінливі потреби бізнес-середовища

MBA - найочевидніший шлях до успіху

У розвинених країнах бізнес-освіта вперше за всю історію обійшла всі інші спеціалізації в сфері післядипломної освіти. Чому MBA став найпопулярнішим магістерським ступенем?

Перша програма MBA з'явилася в Дартмутській бізнес-школі Така 114 років тому. Тоді заняття відвідувало лише чотири особи. А сьогодні сотні тисяч студентів на рік отримують ступінь MBA в тисячах закладах по всьому світу.

Стрімкий розвиток програм MBA пов'язаний з тим, що вони стали популярними серед роботодавців і з часом повністю окупаються. Тому за останні п'ятдесят років, цей ступінь отримав значний розвиток, і тепер визнаний на Заході найпопулярнішою магістерською спеціалізацією.

Срілата Захір, декан школи менеджменту Карлсона при Міннесотському університеті, на особистому досвіді переконалася в силі перетворень, які дає ця спеціалізація. «Диплом MBA залишається найочевиднішим шляхом до успіху і фінансової стабільності, він може допомогти позбавитися від відносної бідності і привести до величезних досягнень. У 2008 році у нас були такі випадки, коли студенти саме з цих причин вибирали цю спеціалізацію. Багато випускників програми MBA приїхали з маленьких міст, неспроможних сімей, іноді вони взагалі були першими в родині, хто вступив до ВНЗ. І їм вдалося стати дуже успішними підприємцями та директорами відомих фірм».

Пол Денос, який вже багато років є деканом Дартмутської школи бізнесу Така, вважає, що бізнес-школи стали такими відомими тому, що вони адаптуються під вічно мінливі потреби компаній і бізнес-середовища.

«Компанії в усьому світі зараз як ніколи потребують порядних, досвідчених, освічених, творчих лідерів, які матимуть глобальне бачення світу», - говорить Денос. «Бізнес-освіта в цілому і прекрасні програми MBA пристосувалися під ці вимоги можливо навіть краще, ніж інші спеціалізації».

Люди інвестують у вищу освіту, особливо в програми MBA, бо вірять, що ці знання окупляться, незважаючи на те, що вони беруть кредити для фінансування навчання.

У 2011 році Брукінгський інститут провів дослідження і підтвердив, що вища освіта є найкращою інвестицією, ніж інші види діяльності, навіть в період світової економічної кризи.

Наявність диплома збільшує шанси на отримання роботи і кращу зарплату. Тому з будь-якої точки зору, бізнес-освіта - це ідеальне капіталовкладення.

Роберт Бранер, декан школи бізнесу Дардена Віргінського університету зауважив, що наявність вченого ступеня дає більш широкий вибір професії, кращу якість життя, велику ймовірність просування по соціальних сходах і значно зменшує ймовірність втратити роботу.

«Вища освіта готує людину бути стійкішим до життєвих проблем», - вважає Бранер. «Освіта представляє цінну приховану можливість, яка буде діяти як амортизатор ударів, як страховка проти тимчасових шокових впливів, які несе в собі діловий цикл».

Програма MBA допомогла багатьом отримати кар'єру, яка дозволила слідувати своїм захопленням. «Вища освіта в сфері бізнесу може допомогти тим, хто вирішив змінити кар'єру. До нас звертаються ветерани, яким треба осягнути мову комерційної діяльності. У цьому допоможуть програми MBA, які орієнтовані на емпіричне навчання і можуть сприяти цим змінам», - говорить Захір зі школи Карлсона.

Звичайно, ніхто не дає гарантій, що вища освіта, навіть MBA, зможе допомогти всім. Випускники MBA Гарвардської і Уортонської шкіл бізнесу можуть втратити свою роботу. Випускники Стенфордської школи починають свій бізнес, який з часом може і збанкрутує. А виплачувати кредит за навчання доведеться довго. Але всі дослідження доводять, що цей диплом того вартий. Люди, які відучилися в бізнес-школах, залишаються задоволені отриманим досвідом.

Соцопитування випускників постійно підтверджують цінність цього диплома. Комісія з вивчення успішності випускників бізнес-шкіл (Graduate Management Admission Council) вивчила останні дані: дев'ять з десяти (91%) випускників бізнес-шкіл світу 2010-2013 навчальних років вважають свою освіту дуже потрібною. 66% випускників підтверджують, що їхня освіта допомогла отримати добре оплачувану роботу. Більше чверті (26%) випускників повідомило, що вони легко повернули і примножили вкладені гроші в навчання. А 53% випускників підтвердило, що їм вдалося повернути суму, вкладену в навчання.

Хоча багато керівників навчальних закладів побоюються впливу технологій на вищу освіту і кілька бізнес-шкіл помітило, що потреба в програмах MBA трохи спала, декани найбільш відомих шкіл вважають, що у цієї спеціалізації світле майбутнє.

«Я вважаю, що програми MBA допоможуть молодим людям розвинути лідерські якості, які допоможуть впоратися з випробуваннями в підприємницькому середовищі», - говорить Денос. «У всіх країнах потрібні освічені і зрілі люди, які готові вести свої компанії у світ глобальної економіки».

Саллі Блаунт, декан Келлогської школи управління при Північно-західному університеті, згодна з цим твердженням. «Так, світу потрібні MBA». Вона вважає, що проблеми ускладнюються, і для їх вирішення потрібні лідери з якостями, які мають випускники MBA. «Можна мати гарне життя і без ступеня MBA. Стати багатим і впливовим можна і без нього. Білл Гейтс, Джеф Безос, Річард Бренсон і Амансіо Ортега - прямі тому докази. Але якщо ви хочете створити новий «Google» або «Apple», вам знадобляться люди з певними навичками, підготовкою та зв'язками. І бізнес-освіта допоможе вам у цьому. Не дарма всі ці компанії наймають людей з MBA».

Беручи до уваги існуючі проблеми, потреба у висококваліфікованих фахівцях зростатиме. «Нездатність урядів вирішувати базові соціальні проблеми збільшить імовірність втручання приватного бізнесу. Знадобляться лідери, які привернуть членів уряду до відповідальності за розпорядження державними ресурсами, і захистять публічні інститути.

«Розумні, амбітні люди, які заново відкриють ринки і простимулюють їх зростання, які працюватимуть у всіх секторах бізнесу, щоб побудувати сильні організації», - пише Блаунт.

«Але ринки або уряди самі цього не зроблять, у них немає стимулу. Тому світові потрібно більше освічених людей у ​​сфері бізнесу. Від цього залежить наше майбутнє».

Fortune
29.04.2016