Найкращий вік для MBA: думки експертів

24-37 років вважається придатним віком для навчання, хоча бувають і студенти, яким за шістдесят років

Найкращий вік для MBA: думки експертів

Який найкращий вік для вступу до бізнес-школи? Чи зменшуються шанси кандидатів з віком? Про це розмірковують директора з прийому двох провідних бізнес-шкіл світу: вищої школи комерції HEC Paris - Філіп Остер і школи бізнесу Фукуа при Університеті Дьюка - Меган Лінем.

В даний момент, за версією «Файненшел Таймз», бізнес-школа HEC Paris посідає двадцять перше місце у світі, а школа бізнесу Фукуа при Університеті Дьюка - вісімнадцяте.

Філіп виділив три головні чинники, які слід взяти до уваги, якщо ви хочете отримати ступінь MBA. Це кар'єрне зростання, ваша особиста ситуація і підготовка.

Кар'єрне зростання. Тут ховається причина, з якої люди хочуть отримати MBA. Люди поділяються на три групи. Першій групі подобається їх сектор роботи, але вони вважають, що через пару років вони не зможуть просуватися по службі.

Друга група людей вважає, що їхня компанія або індустрія в цілому, в найближчі роки зіткнеться з труднощами. Обидві групи людей повинні подати заяву на MBA якнайскоріше і до того, як їхнє кар'єрне зростання замре на місці.

Третя найбільша група складається з людей, що змінюють професії. Ці люди хочуть змінити посаду, сектор, розташування або навіть країну. До цієї категорії потрапляють люди віком від 25 до 35 років. «Після 35 стає складніше (але все ще можливо) змінити свою професію. Як правило, це пов'язано з сімейними чи особистими ситуаціями», - говорить Філіп.

Особиста ситуація. З віком стає складніше отримати MBA. Взяти кредит для оплати навчання набагато складніше, особливо якщо вам треба виплачувати іпотеку. Також переїзд в інше місто або країну стає проблематичним, якщо у вас вже є сім'я. «Хоча у більшої частини іноземних студентів в HEC Paris є сім'ї і діти, це не заважає їм отримати важливий досвід і поліпшити шанси на вдалу кар'єру», - стверджує Філіп.

Він вірить, що зміна кар'єри можлива, хоча доведеться докласти більше зусиль через родину. Молодим сім'ям легше переїхати, ніж тим, у кого вже є підростаючі діти.

Підготовка. Щоб правильно і вдало оформити заяву на вступ до бізнес-школи, знадобиться багато часу. «Три або чотири роки тому, пройшло б два роки з моменту як ви задумалися про отримання MBA до того моменту, як ви подали заяву. Зараз цей час скоротився до півтора року», - говорить Філіп. Тому у вас ще менше часу, щоб все гарненько обміркувати.

У процес відбору також входить зустріч з представниками навчальних закладів, спілкування з випускниками, поїздка в бізнес-школу щоб відчути атмосферу закладу, а може навіть і відвідати пробні заняття.

Багато часу і підготовки у вас займе збір коштів. «Це рішення приймають всією сім'єю», - говорить Філіп. На оформлення стипендій і кредитів також знадобиться час, тому візьміть це до уваги.

«Фінансування ступеня MBA легше отримати, якщо ви вчитеся очно-заочно», - говорить Філіп. «Такі кандидати продовжують працювати, тому процес фінансування стає легше».

Найстаршому студенту програми MBA в HEC Paris зараз тридцять сім років. Він солдат французької армії, який хоче повернутися на службу і отримати ранг вище. Він скористався угодою для навчання кар'єристів між HEC Paris і французькою армією.

Наймолодшому студенту - двадцять чотири. Це громадянка Сполучених штатів, яка закінчила коледж у двадцять один рік. «Вона почала працювати дуже рано, тому вона підходить за вимогами - досвід роботи не менше трьох років».

Людей таких віків неохоче беруть в бізнес-школу HEC Paris, але вони обидва довели, що можуть стати успішними, допомогти своїй групі і у них чітке розуміння, навіщо їм потрібний ступінь MBA.

Філіп повернувся до проблеми зміни професії. «Вам потрібна програма з тривалим курсом навчання, щоб у вас все вийшло. У цьому вам допоможе можливість стати стажером. Такий досвід допоможе вам змінитися як в плані професії, так і в особистому характері».

У період, коли Філіп давав інтерв'ю, він повинен був відвезти випускників 2013 року до навчального центру для старших офіцерів французької армії в Бретань. Курс триває два з половиною дні і є обов'язковим. Вам розкажуть, що підприємці перейняли від військових у сфері лідерства та прийняття рішень.

«Багато людей хвилюються і не знають, що їх очікує. Але після цієї поїздки вони говоритимуть: «У них істотно змінився метод прийняття рішень».

Якщо говорити про студентів програми MBA для зрілих керівників, то Філіп вважає, що це зовсім інше. Студенти таких програм не завжди бажають щось змінити. Їх цікавить просування по кар'єрних сходах. Дуже часто їх фірми оплачують їх навчання, і інші обов'язки їх не цікавлять.

«У ефективних програмах MBA, будь то очна форма навчання, або очно-заочна, вам розкажуть все про бізнес до того, як ви виберете собі конкретну спеціалізацію».

Філіп закликає всіх кандидатів обговорювати всі питання з представниками приймальної комісії, щоб вибрати зручний вид навчання, а охочим отримати MBA керівникам підберуть ідеальну програму для кожного кандидата.

Директор з прийому школи бізнесу Фукуа при Університеті Дьюка Меган Лінем сказала, що у них немає мінімального або максимального віку для отримання MBA.

«Ми хочемо зрозуміти наших кандидатів, чому саме зараз для них відповідний час для вступу в бізнес-школу. Чим вони зможуть допомогти іншим учням в програмі і суспільстві».

За роки існування цієї програми, тут вчилися люди, яким було за сорок, і навіть за шістдесят.

Меган каже: «Дуже важливо те, що існують різні формати програми. Люди можуть вибирати те, що їм підходить. І по закінченню програми, для них відкриються кар'єрні перспективи».

businessbecause.com
02.06.2016