Юлія Гришина: як Україна може стати освітнім хабом Європи

Навчання іноземців – це глобальний світовий тренд, що підтримує кожна розвинена держава

Юлія Гришина: як Україна може стати освітнім хабом Європи

Профільний парламентський комітет рекомендував підтримати законопроєкт № 5727, що має врегулювати навчання іноземців в українських закладах вищої освіти. Які новації передбачає цей документ та як це вплине на систему вищої освіти в Україні, розповіла народна депутатка від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина.

Щороку Україну обирають для навчання десятки тисяч іноземних студентів. Навчання іноземців – це глобальний світовий тренд, що підтримує кожна розвинена держава. Студенти, які за роки навчання вбирають у себе культуру, історію, мову – стають амбасадорами тих країн, де вони вчилися.

Цього року в українських закладах вищої освіти отримують знання 76 500 студентів із 155 країн світу. Половина – на медичних спеціальностях. Що саме їх приваблює в Україні?

Самі студенти склали такий рейтинг факторів. По-перше, висока якість освіти. По-друге, доступна вартість навчання. По-третє, міжнародне визнання дипломів. До цього додається зручне географічне розташування у центрі Європи та міжнародні зв’язки.

Також важливими чинниками є вартість проживання в країні, визнання українського диплому на батьківщині студента, можливість працевлаштування та проходження практичних занять.

За походженням і кількістю іноземних студентів, які навчаються в українських вишах, лідирують англомовні та франкомовні країни – Індія (18 тисяч студентів) і Марокко (майже 9 тисяч студентів).

Також освіту в Україні обрали студенти сусідніх держави, де знають російську – Туркменістан (понад 5 тисяч студентів), Азербайджан (4, 6 тисяч студентів), Узбекистан (1,5 тисяч студентів), Казахстан та Білорусь.

У нас наразі є навчальні програми як повністю англомовні, так і повністю україномовні, доступні після проходження підготовчого відділення.

Конвенція про боротьбу з дискримінацією у галузі освіти передбачає, що держави-учасниці зобов’язані надавати іноземним громадянам, які проживають на їхній території, такий же доступ до освіти, як і власним.

При цьому Венеційська комісія у своєму висновку щодо закону «Про освіту» висловила зауваження щодо визначення англійської мови та офіційних мов ЄС мовами навчання, зазначивши, що менш сприятливе ставлення до інших мов не є виправданим, оскільки постає питання про дискримінацію, адже іноземці та особи без громадянства можуть мати походження з інших регіонів світу.

Пандемія внесла свої корективи у формат навчання і вільне пересування студентів. Інші країни запровадили програми лояльності для іноземців та стипендії. А як ми можемо сьогодні популяризувати Україну серед іноземних студентів, спростити та поліпшити для них умови навчання?

На державному рівні затвердити можливість для іноземців навчатися в Україні іноземною мовою та законодавчо закріпити вивчення української мови іноземними студентами протягом усього періоду їхнього навчання, а не лише на підготовчому відділенні.

Саме такі важливі зміни і запропоновані законопроєктом №5727, докладно обговорюваним мною з колегами на засіданні профільного Комітету освіти і науки.

Більшістю голосів цей документ було підтримано. Тепер черга за Верховною Радою.

Мета цього законопроєкту – допомогти іноземним студентам отримати міжнародно визнану якісну і доступну освіту в українських університетах, що гарантуватиме їм професійний успіх у будь-якій країні світу.

Цей законопроєкт дозволяє навчання рідними мовами іноземних студентів будь-якого походження за таких умов:

  • якщо університет має можливість викладати такою мовою;
  • якщо іноземці навчаються в окремих групах.

При цьому тепер іноземці в обов’язковому порядку вивчатимуть українську мову як окремий предмет протягом усього свого навчання, а не факультативом кілька семестрів, як було раніше.

У нас вже 7-й рік триває війна з Росією. Вона йде по всіх фронтах. У тому числі і на «фронті освіти». І ми сьогодні значно програємо їй у цьому. Країна-агресор робить все можливе для залучення іноземних студентів – створює умови, виплачує стипендії. У нас, на жаль, існують обмеження на шляху залучення іноземних студентів. В Україні їх майже вчетверо менше, ніж у Росії. Потоки студентів, які могли б навчатися у нас, ми добровільно переспрямовуємо до Росії, віддаючи їм міжнародний потенціал та фінансовий ресурс.

У нас навчається 1184 студенти з Росії, натомість українських студентів, які поїхали навчатися туди, вдесятеро більше. Є над чим замислитись.

І ще один важливий фактор – це гроші. У нас у складному становищі знаходиться вся інфраструктура освіти через тривале недофінансування та низькі зарплати. Залучення іноземних студентів дає нам додатково пів мільярда доларів на рік! Саме стільки грошей іноземні студенти залишають в Україні щороку.

Для вічно недофінансованої галузі ці кошти можна було би використати на підвищення якості вищої освіти. Це можливі заробітні плати педагогів, відремонтовані гуртожитки та корпуси, лабораторії. Усі університети чекають на таку можливість!

Цей законопроєкт розширить для нас міжнародну договірну базу взаємовигідного партнерства у сфері освіти та відкриє Україні нові можливості як освітнього хабу Європи.

Юлія Гришина, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій.

Освіта.ua
09.11.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Зул
Не хочется коммунально-банковского рабовладельчества? Демократический феодализм. Не хочешь феодализм? - Евро-крепостничество. Тоже не нравится? - Социальные рейтинги. Другое? - Мировое беженство и медицинская гопота на органы.
Джулия
Чтобы Гришина " спустилась на землю"- предлагаю поработать ей простым учителем. И ощутить всю " прелесть" её " реформ". С бюрократическим прессингом учителя и кучей МАНов- шаманов( как пишут на параллельной ветке)
Нелли
Для Джулия: Была у нас депутатская доча, что решила годик поиграться в учительницу одного младшего класса, так сразу скажу - у неё не было вообще никаких проблем. Более того, она искренне удивлялась, что у кого-то не один класс, а параллель и часто с 6-11 классы, в классе почти одни дуралеи, неудобное расписание, кого-то заставляют на классное и конкурсы, кому-то не платят двойные или тройные премии и надбавки, и так далее. В общем, есть те, кто получает мизер, не может с ноги зайти в кабинет директора или завуча и за чашечкой кофе обсудить неприятности или что устала и завтра без заявления не будешь на уроках.
Коментувати
Prc
Україна хоче продовжити контракт з російським "Газпромом" про транзит газу на 15 років. Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив в інтерв’ю "Радіо Свобода", інформує Цензор.НЕТ. "Контракт чинний до 2024 року. Фактично він є. Ми бажаємо його продовжити і ведемо з цього приводу перемовини з нашими європейськими партнерами. Тому що від них також залежить продовження цього контракту. Для нас ідеальним терміном є продовження цих умов на 15 років", - сказав Шмигаль. Джерело: https://censor.net/ua/n3300683 Так война или сотрудничество?
Ім'я
Не "Україна", а конкретні призвища зацікавлених бидлот
Офіціоз
Для Ім’я: Україна веде перемовини щодо продовження контракту на транзит газу з "Газпромом". Ідеальний для нас термін - 15 років, - Шмигаль Україна хоче продовжити контракт з російським "Газпромом" про транзит газу на 15 років. Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив в інтерв’ю "Радіо Свобода", інформує Цензор.НЕТ. Джерело: https://censor.net/ua/n3300683
Цікавий
Так воюємо чи ні? Джерело: " Українська поавда":керівник Головного управління розвідки Міноброни України Кирило Буданов в інтерв’ю виданню Military Times Деталі: Очільник ГУР зазначив, що атака Росії, ймовірно, включатиме авіаудари, артилерійські та бронетанкові атаки з наступними десантними ударами
Коментувати
Вопрос
Пані Гришина:" 7 рік триває війна з Росією"? Когда объявлена была? Я что- то пропустил? Если война,то почему торгуем вовсю?
СУМ
Для Вопрос: Ви багато що пропустили, тож наздоганяйте самі в міру своїх розумових можливостей.
Вольдемар
Для Вопрос: Коли красти та здирати - у них "гібридна війна", а коли воювати чи підтверджувати - "гібридні свати" й "гібридний мир", лише гібридні податки реальні і не повертають.
Коментувати
Черкаси
Пані Гришина, пан Бабак!! Прочитайте на цьому сайті матеріал про навчання у вишах Словаччини. БЕЗКОШТОВНА ОСВІТА для украінців, без іспитів , без всяких Єві , Єфді … ВИ ЧУЄТЕ, що творять конкуренти??? А Ви із Шкарлетом що творите??? Чого випихаєте молодь за бугор із своіми Зно , тестами….
Olga
"...як Україна може стати освітнім хабом Європи?" - відповідь: Ніяк не може. З такою соціальною та освітньої інфраструктурою ми нікому (винятком можуть бути здобувачі послуг країн Центральної Африки та Південної Азії) не потрібні.
Ім'я
Для Olga: Та все буде комусь гаразд, бо вона про "світовий хаб" повій, наркоманів, акторів, політиків, зрадників, активістів, кіберзлочинців, найманців та інших покидьків.
Коментувати
иуи
эта гришина много порнохаба смотрит
877
Слідкує за патріотичністю сценарію і високодуховною поведінкою українських учнів-акторів та тікток-поплавенців.
Коментувати
Днепровский
Думаю , что Гришина хочет и рвется в министры…. Это будет последний министр … Капец. Ноль без палочки.
Роман
От цікаво, хто за освітою і спеціальністю пані Юлія? Заглянувши на сайт ВР зі здивуванням виявляємо - професор!!! кафедри права. Пані Юліє, а чи не спадало Вам як науковцеві, професорові, на думку провести дослідження, які спеціальності в українських вишах мають попит у іноземців? Скільки іноземців здобувають у нас технічні чи природничо-математичні спеціальності? Адже це, насамперед, показник технологічної спроможності - країна, яка не має можливості розробляти власні сучасні технології, нічого не може навчити, бо навчання в усенькому світі передбачає залучення до наукових проектів (як напишу по-новомодньому "проєктів" - вони від зміни літери в Україні хіба з’являться?) Чи, мо’, "самозародяться" сучасні хімічні, фізичні, біологічні лабораторії? Чи Ви думаєте, що до нас будуть їхати студенти як в музей, подивитися на наукове обладнання позаминулого століття і подивуватися, як з таким інструментарієм вчені взагалі якісь відкриття зробили...
Карпук П.
Для Роман: гришинв за освітою- пустоцвіт!!
Коментувати
Клавдія, Житомир
Рівеньдепутатки Гришиноі - надзвичайно слабенький. Гарна жінка і все… Підготовка нульова. Все регаліі- робота батька ректора . Нескромність і зазнайство- ось іі достоінства. Слухала пару разів іі виступи на Тв. Просто набір пустих слів, при цьому весь час порпається в папірцях, які ій дали консультанти фракціі. А про ХАБ- це просто жесть. Хіба мова лише про мову викладання? А холод в аудиторіях, розвалені гуртожитки, застаріле, списане обладнання , збіднілі нпп….. Невже іноземці дурні? А можливо, але що депутати- то точно.
Лебідь В. П.
Для Клавдія, Житомир: А що вона зробила в житті? НІЧОГО!! Випадково вскочила до Зе. Заурядний блатний викладач
Коментувати
реальність
Депутатка тааак цікаво пише, що починаєш мріяти і хочеться продовжити її думку "Україна може стати освітнім хабом Європи", а Нью-Васюки стануть столицею Всесвіту. Пані депутатка, в Україні вже немає кому викладати на належному рівні, відкрийте очі. Програм ми Вам понаписуємо будь-яких, але ті папірці ще нічого не говорять про стан освіти в університетах. В країні є тисячі людей з атестатами доцентів і професорів, але лише одиниці з них здатні на рівних спілкуватись із своїми західними колегами. За останні 25 років згенеровано новий тип української інтелігенції - малоосвічені, бідні й загнані бюрократами від освіти доценти. Це вони стануть основою для втілення Ваших мрій? Це у цих жебраків можна навчитись і підготуватись до життя в 21-му сторіччі? В Україні вже просто відсутні людські ресурси для сучасної наукової і належної викладацької діяльності в університетах. Це вже відбулось і засвідчено реальністю, просто відкрийте очі та вийдіть за поріг Верховної Ради!
Левицький
Пані Юля, а хто ж до нас прийде , коли ВИ в хміллі перемоги провели норму в законі про три обовязкових міністерських іспити при вступі в магістратуру? Навіть це діє при вступі на другу вищу освіту!?? А це ВИКЛЮЧНЕ право університету!!! Змініть це недорозуміння.
Андрей
Для Левицький: Ну пока не три, а два экзамена в магистратуру. Один в виде ВНО по иностранному, а второй в виде ВНО по специальности только для специальностей 051, 052, 053, 054, 061, 071, 072, 073, 075, 076, 081, 281, 291, 292, 293. Все остальные сдают экзамен по специальности в самом вузе без ВНО. А на вторую магистратуру ВНО не нужно. Пока что не нужно - торопитесь, если необходимо.
Левицький
Неправда. Є і третій- тест . По прогнозам - втратимо на цій дурості половину студентів. Якраз для ппшеків.
Андрей
Для Левицький: Ещё раз объясняю: тест Единый вдтупительный экзамен по специальности (ЕФВВ - на мове) состоит из двух частей: 1 часть - вопросы по специальности, 2 часть - тест по общим учебным компетенциям (ТЗНК - на мове).
Коментувати
щучьи щечки
Дурінь думкою багатіє.
Скрипач не нужен
Никак.