Нові освітні програми у вишах відкривають на вимогу ринку

При запровадженні нових освітніх програм майже всі виші орієнтуються на кон’юнктуру ринку

Нові освітні програми у вишах відкривають на вимогу ринку

При запровадженні нових освітніх програм майже всі заклади вищої освіти орієнтуються на кон’юнктуру ринку.

Про це йдеться в аналітичному звіті «Розвиток систем внутрішнього забезпечення якості в українських закладах вищої освіти», підготовленому Міжнародним фондом досліджень освітньої політики.

У межах дослідження було опитано 183 заклади вищої освіти. Результати опитування показали, що при відкритті нових освітніх програм майже всі заклади вищої освіти (понад 95%) орієнтуються на кон’юнктуру ринку.

Але, за словами авторів дослідження Тараса Фінікова та Віталія Терещука, це не завжди означає реальний аналіз ситуації на ринку праці, а значною мірою орієнтовано на слідування успішним практикам набору студентів в інших закладах вищої освіти (третина закладів дали таку відповідь).

Також велика частка закладів вищої освіти (65%) готова дослухатися до ініціатив з відкриття нових освітніх програм з боку своїх викладачів.

Автори опитування зазначають, що важливою складовою досягнення успіху в сучасній освітній діяльності є готовність йти на ризик, започатковуючи нові програми в тих галузях знань або спеціальностях, які досі не були представлені у практиці закладу.

«Не буде перебільшенням сказати, що до останнього часу така проактивна позиція не була притаманна переважній більшості вітчизняних вишів. Нині, як констатують результати опитування, понад 44% закладів демонструють прагнення «спробувати себе» в інших спеціальностях чи галузях знань», зазначили автори звіту.

ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТ

Освіта.ua
27.04.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Роман
"до останнього часу така проактивна позиція не була притаманна переважній більшості вітчизняних вишів" і одна із причин цього - дивні підходи до акредитації та видачі дипломів. І, як водиться, подвійні стандарти. За попереднім Законом про вищу освіту дипломи державного зразка видавалися за акредитованими спеціальностями, а заклад міг запроваджувати "експериментальні" (чи "проактивні", як тут висловилися) освітні програми і видавати випускникам дипломи закладу освіти. За новим Законом про вищу освіту дипломи державного зразка скасували, а видавати дипломи власного зразка за неакредитованими освітніми програмами заборонили. Тобто, зробили дві "ведмежі" послуги українській вищій освіті: 1) фактично прирівняли старі дипломи власного зразка за неакредитованими спеціальностями до старих дипломів державного і нових дипломів власного зразка за акредитованими спеціальностями; 2) "проактивним" вставили палиці в колеса у запровадженні "проактивних" програм, бо дипломи видати не можливо. :(