Плагіат: процедури позбавлення наукового ступеня досі немає

В Україні немає можливості скасовувати рішення про присудження наукового ступеня у випадку академічного плагіату

Плагіат: процедури позбавлення наукового ступеня досі немає

Національне агентство із забезпечення якості освіти до теперішнього часу не може скасовувати рішення про присудження наукового ступеня у випадку встановлення академічного плагіату.

Про це повідомив заступник голови Національного агентства якості Іван Назаров.

“Із самого початку діяльності ми отримуємо скарги про порушення академічної доброчесності. У більшості випадків мова йде про повідомлення щодо наявності академічного плагіату у дисертаціях уже захищених у спеціалізованих вчених радах”, – зазначив Іван Назаров.

За його словами, до агентства також надходять звернення щодо процедурних порушень під час захисту дисертацій у поєднанні з порушеннями в оформленні дисертацій.

При цьому Іван Назаров підкреслив, що агентство має повноваження для розгляду таких звернень відповідно до Закону “Про вищу освіту”, але досі не має процедури їх реалізації.

“Правові підстави для таких звернень є. Законом України «Про вищу освіту» зазначається, що у складі Національного агентства утворюються Комітет з питань етики для розгляду питань про академічний плагіат, Апеляційний комітет для розгляду звернень, заяв і скарг щодо діяльності та рішень спеціалізованих вчених рад”, – зазначив Іван Назаров.

Він також зазначив, що для затвердження рішень, які пропонуються переліченими комітетами, агентство наділене повноваженнями контролювати діяльність спеціалізованих вчених рад та скасовувати рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня в разі виявлення академічного плагіату.

“Тому цілком є зрозумілим, що учасники освітньої або наукової діяльності, які стали свідками порушень академічної доброчесності або яким стало відомо про них, ознайомившись зі змістом Закону України «Про вищу освіту» і маючи бажання звернутись до відповідного і компетентного органу для усунення виявлених порушень та притягнення винних до академічної відповідальності, звертаються саме до Національного агентства”, – зазначив Іван Назаров.

Він підкреслив, що Національне агентство відповідально ставиться до обов’язків, покладених на нього суспільством і державою, зокрема у сфері дотримання вимог академічної доброчесності, не обмежується формальними відповідями на подібні звернення, а розуміє необхідність проводити експертизи для підтвердження або спростування оголошених звинувачень.

“Але змушені констатувати, що самостійно ми не маємо можливості забезпечити ефективної роботи у цьому напрямку. Для виконання перелічених вище законних повноважень потрібно ще встановити процедуру їх реалізації, яка має бути затверджена іншими державними органами, у першу чергу Кабінетом Міністрів України”, – розповів Іван Назаров.

За його словами, для того, щоб Комітет з питань етики повноцінно розглядав скарги про академічний плагіат, потребує затвердження Порядок скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня, а для повноцінної роботи Апеляційного комітету потребують затвердження новий Порядок присудження наукових ступенів та Порядок акредитації спеціалізованих вчених рад.

“Проєкти всіх перелічених документів Національним агентством розроблені, їх актуальність та важливість обґрунтовані, а зміст погоджений з активними учасниками наукового та освітнього простору в межах громадського обговорення”, – повідомив Іван Назаров.

Він підкреслив, що зволікання з прийняттям цих документів призводить не лише до того, що рішення Комітету з питань етики, виключно з формальних підстав, без будь-якої оцінки їх змістовної складової, оскаржуються в суді, а й до того, що майже всі випадки порушення академічної доброчесності залишаються без будь-якої реакції на них з боку держави і підривають довіру до рівня вітчизняних наукових досліджень.

Освіта.ua
08.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Bp
Спочатку прийняття положення торпедувала Гриневич (захищала Лептонівну), а тепер - відомий плагіатор Шкарлет, в університеті якого теж виявили липових кандидатів та докторів наук.