Стаття в Scopus безкоштовно: міф чи реальність?
PR

Потрапити у «безкоштовний» журнал теоретично можливо, але це довго, у середньому 1-2 роки

Стаття в Scopus безкоштовно: міф чи реальність?

У мережі багато різної інформації про те, що велика кількість журналів, включених у БД Scopus, готові прийняти статті безкоштовно. Також зустрічаються пости авторів, які вихваляються саме такими публікаціями. А також діляться, як легко все пройшло. Оскільки тема публікацій у Scopus дуже актуальна для наукового світу України, хотілося б розібратися - що ж це за журнали такі? Чи легко туди потрапити і як все відбувається?

Отже, чому журнали безкоштовні?

Причини такої «безкоштовності» можуть бути різними. Ось лише деякі з них:

1. Журнал має спонсорів. Це може бути університет (або інший навчальний заклад), якому він належить. Або будь-яка інша комерційна організація.

2. Журнал може просити оплатити підписку або продавати доступ до окремих статей, тим самим покриваючи витрати на своє існування і даючи можливість ученим публікуватися там безкоштовно.

3. Журнал може покривати свої витрати за рахунок реклами. Це буває рідко, але все ж є і такі випадки.

Отже, журнали, які не беруть оплату за публікацію статей, існують. Це не міф. Інше питання - які шанси туди потрапити? Скільки триває процес рецензування? Якої якості має бути стаття?

З якими труднощами може зіштовхнутись вчений, звертаючись у «безкоштовний» журнал?

Як ми розібралися вище, фактично журнали можуть приймати безкоштовно статті вчених. Але тут є ряд труднощів та підводних каменів. А саме:

1. Таких журналів не так вже і багато. Відповідно, охочих у них опублікуватися значно більше, ніж у платних. Маємо першу «складність»: черга, яка часом може тривати кілька років.

Уявімо ситуацію: ви провели фундаментальне дослідження, яке на піку актуальності, результати якого представляють величезну цінність для науки. Написали якісну статтю, оформили за вимогами журналу. Перевели на якісну академічну англійську. Заповнили ряд формулярів, анкет та інших формальностей.

Таких, як ви, вчених виявилося ще 50-100 осіб. Журнал виходить всього 1-2 рази на рік, публікує 20-30 статей у номері. З огляду на те, що журнал фінансується ззовні, рецензентів та редакторів не дуже багато (бюджету, самі розумієте, потрібно дотримуватися). Ваша стаття стає спочатку в чергу на рецензування, а потім і на очікування вільного місця в черговому випуску. Так ви можете чекати роками.

Бувають випадки, що, дочекавшись своєї черги, автор дізнається, що Scopus виключив цей журнал зі своєї бази цитування або знизив квартиль. Актуальний список журналів, які індексуються, можна переглянути на офіційному сайті компанії Scopus. У підсумку, весь процес починається заново.

Як ще може збільшуватися черга? Ця практика дуже поширена саме в Україні. Якщо журнал видається за рахунок ресурсу університету, то, як ви думаєте, хто перший у черзі на публікацію в такому журналі? Логічно - всі «свої», тобто викладацький склад того університету, який фінансує цей журнал. А отже, можна і не дочекатися своєї черги на безкоштовну публікацію.

Наприклад, ви - вчений-економіст із України. Плануєте публікувати свою статтю в одному з європейських журналів. Даний журнал фінансується за рахунок місцевого університету. 2 випуски на рік, 30 статей в номері. У цьому університеті викладацький склад економічного відділення - 109 співробітників. Для продовження контракту в університеті кожен вчений повинен опублікувати в рецензованих журналах мінімум 3 статті на рік. Уявляєте, яке навантаження на цей збірник? Це, безумовно, одиничний випадок для західних журналів, але він існує. А отже, це теж потрібно брати до уваги.

2. Спонсор просто так гроші не дає. Якщо журнал кимось фінансується, то цей «хтось» буде вимагати якісного результату від своїх капіталовкладень. Якщо ми не говоримо про «відмивання грошей». Маємо другу «складність»: стаття повинна бути дуже високої якості. Рівень ВАК і фахових видань не пройде.

І тут найцікавіше. Кожен вчений впевнений, що його праця (після довгих ночей наукових досліджень) - це шедевр, і міжнародне співтовариство просто потребує його. Але, як показує практика, дуже часто це помилка. Наші вчені «виросли» на статтях ВАК. А останні, як правило, нічого спільного з фундаментальними дослідженнями, які публікують «безкоштовні» та навіть платні журнали Scopus, не мають. Вони не погані, але, як показує досвід компаній-посередників, не витримують конкуренції із західними. Західна наука давно перейшла на інші стандарти. Практичне значення вітчизняних статей залишає бажати кращого.

3. Ваша стаття повинна корелювати з «Scope of the Journal». Кожен журнал має конкретну і часто досить вузьку наукову спрямованість. Якщо мова йде про авторитетні видання. Безумовно, існують журнали, у яких у Scope вказано «problems of economics», але такий журнал ніколи не буде безкоштовним. І, швидше за все, у Scope будь-якого зарубіжного журналу нічого не буде про Україну або будь-які питання, пов'язані з нею. Маємо третю складність: стаття не повинна бути виключно регіональною і не бути відірваною від проблематики самого журналу.

Цікавий приклад. Український вчений підготував статтю на актуальну тематику у сфері менеджменту. Так, це питання актуальне для світової практики. Стаття змістовна, якісно перекладена на англійську, оформлена - все виконано. Автор обирає економічний журнал і відправляє текст на рецензування. Через 6 місяців, оскільки у журналу тривалий процес розгляду, вчений отримує відмову - «Your article does not correspond to the topic of the journal».

Як же так виходить? Тема актуальна, з економіки - все ж має бути добре. Але автор забув ознайомитись із Scope of the Journal. А там вказано, що журнал розглядає питання, пов'язані виключно з навчанням персоналу в компанії.

Висновок: наскільки б актуальною ваша тема не була, але, якщо журнал цю проблематику не розглядає, ви отримаєте відмову.

Журнал не стане публікувати статтю про те, як Ілон Маск запускає супутники, лише тому, що про це всі говорять. Тільки у тому випадку, якщо в статті буде якісний аналіз, як компанія Ілона Маска навчає свій персонал.

Підводимо підсумки

Потрапити у «безкоштовний» журнал теоретично можливо, але це, як правило, довго (у середньому 1-2 роки) і мають бути ідеально дотриманими ряд умов:

1. Стаття має бути фундаментальною і мати наукову цінність - актуальне практичне дослідження, яке ставить конкретні питання і дає на них чіткі відповіді.

2. Стаття повинна бути бездоганно оформлена і перекладена на якісну академічну англійську.

3. Стаття повинна бути цікава саме тому журналу, куди ви її відправляєте. Ні вам, ні вашій кафедрі, ні всьому світу, а конкретному журналу.

Бажаємо вам успішної публікаційної діяльності!

Освіта.ua
08.09.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Доктор
Безкоштовний скопус це скоріш - міфічна реальність... Маємо те, що маємо - вимоги на законодавчому рівні без економічного підгрунття для їх реалізації.
Читач
Для Доктор: Насправді - це не така ж і міфологія. Приміром про WoS офіційна статистика говорить, що 70% видань саме безкоштовні для авторів. Читач, якщо захоче мати доступ до видання або окремої статті - має заплатити. Але інша сторона медалі цієї безкоштовності - це терміни публікації. Хочеш безкоштовно - готуйся, що це буде довго...
Доктор
Для Читач: Шановний, тільки сьогодні отримав такого листа. Про що можна говорити? Научная компания InScope предоставляет услуги по повышению индекса Хирша и публикации научных статей в профильных журналах базы данных Scopus. До 28 сентября открыт набор по следующим направлениям: Процентиль – не менее 50 • Экономика и энергетика: Q2, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1499 долл., до 5 авторов. • Туризм: Q3-Q4, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1399 долл., до 6 авторов. • Экология: Q2-Q4, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1399 долл., до 6 авторов. • Политология и международные отношения: Q3-Q4, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1399 долл., до 4 авторов.
Доктор
Для Читач: • Религиоведение и теология: Q1-Q2, срок публикации – 9 мес., стоимость – 1299 долл., до 6 авторов. • Химия: Q1-Q4, срок публикации – 6-9 мес., стоимость – 1399 долл., до 5 авторов. • Ветеринария: Q2, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1299 долл., до 7 авторов. • Образование, социальные и гуманитарные науки: Q1, срок публикации – 9 мес., стоимость – 1399 долл., до 5 авторов. • Медиа и коммуникации, журналистика: Q1-Q2, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1399 долл., до 5 авторов. • Психология: Q4, срок публикации – 6 мес., стоимость – 1399 долл., до 5 авторов. • Фармацевтика: Q2, срок публикации – 5 мес., стоимость – 1399 долл., до 6 авторов.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!