Заручники вибору: Scopus чи Web of Science?

Як розібратися в усіх особливостях баз даних Scopus і Web of Science та обрати найкращу

Заручники вибору: Scopus чи Web of Science?

Як розібратися в усіх особливостях баз даних Scopus і Web of Science та обрати найкращу для індексації Вашої наукової статті?

У кожного вченого періодично постає важливе питання: в якій базі даних опублікувати свою наукову роботу? І починається вибір найкращої платформи та журналу, які ідеально підійдуть для їхнього напряму. Втішає те, що у законодавчих вимогах до публікацій, кількість міжнародних баз даних звузили до двох: Scopus та Web of Science (WoS). Ці два мегамасштабні бібліографічні сервіси індексують величезну кількість наукових видань з різних галузей науки. І потрібно визнати, що це неоцінені джерела дослідницьких робіт, які допомагають вченим шукати необхідну інформацію, знайомитися з роботами колег, налагоджувати взаємозв’язки.

Цінності та репутація

База даних Web of Science обирає дуже клопітливий підхід до відбору наукових журналів та досліджень, а також забезпечує важчий та довший процес рецензування, що зумовлює менше шансів на індексацію. Розробники цієї платформи направляють свої сили та увагу на ретельний збір, перевірку та підтримку досліджень дійсно світового значення. Без актуального, важливого та новітнього відкриття потрапити на сторінки журналів з високим імпакт-фактором буде важко.

На відміну від WoS, Scopus постійно перебуває на хвилі тенденцій, створює нові інструменти для своїх користувачів, має широкий функціонал профілю автора, публікує більше праць, активно розширює свою базу наукових журналів і статей та частіше влаштовує оновлення сервісу.

Scopus зосереджений на тому, щоб охоплювати та висвітлювати більший діапазон наукових джерел, коли Web of Science – забезпечити глибше цитування.

Профіль вченого

У кожній базі даних розроблений дійсно зручний та інтуїтивно зрозумілий профіль автора, який той може вільно використовувати для своїх цілей.

 Scopus – це безкоштовні посилання на повнотекстові роботи та бібліографію, інструменти пошуку, що уточнюють запити, допомагають знаходити веб-сторінки, інформацію про інших вчених, сайти ЗВО тощо.

Web o Science – це інструменти ідентифікації вченого, посилання на повні тексти, архів (з 1840 року). Автор може використати цитований пошук, переходити по літературі, обирати період часу, дисципліни. Лише нещодавно Web of Science удосконалив профіль автора та розробив для нього додаткові можливості, одні з яких є пошук серед статей, що входять у Web of Science Core Collection та враховуння цитування з бази даних Emergine Sources Citation Index (ESCI).

Обидві платформи надають графічні дані для аналітичного розбору своєї діяльності, колег, вишу.

Ризики припинення індексації статті

Ці бібліографічні платформи працюють над ретельною перевіркою якості журналів, тому висувають серйозні вимоги до видань, а ті, в свою чергу, до статей, які публікують на своїх сторінках. Таким чином, відбувається чітке врегулювання стандартів наукових публікацій, яке гарантує дотримання науково-публікаційної етики, академічної доброчесності та репутаційних моментів.

Щороку Scopus та Web of Science проводить перевірку журналів, і у разі виявлення нетипової поведінки (надто велика публікаційна активність, високі показники плагіату чи самоцитування у роботах, швидкий процес рецензування, погані відгуки про журнал тощо), реагують попередженням і, якщо журнал й надалі веде себе нетипово, припиняють його індексацію.

 У Scopus працює експертна рада «CSAB» та система «Radar», які слідкують за усіма діями журналів та виявляють їхню недоброчесність. Scopus 3 рази на рік проводить виключення видань, і їхня кількість може досягати кілька сотень. У Web of Science цей процес не такий частий та масовий, але так само ведеться серйозний моніторинг та постійний перегляд усіх журналів.Опублікувавшись у WoS, шанс на припинення індексації Вашої статті, у разі виключення видання, який не виконує вимог бази даних, буде меншим, ніж у Scopus. Тому, перш ніж обрати журнал, потрібно ретельно його проаналізувати, щоб опублікувавши там свою роботу, він не «вилетів» через якийсь час.

Вартість та швидкість публікації

Scopus та Web of Science – це комерційні проєкти, тому кожен науковий журнал, який входить в них веде свою редакційно-ціноутворюючу політику. Більшість наукових видань запитують у вченого публікаційний внесок, і майже на кожному сайті журналів обох платформ є інформація з приводу цього. Інколи видання не оприлюднюють ці дані, але, коли подаєш статтю через «Submission system», то розділ про здійснення оплати з’являється. Ще один випадок, з яким можуть зіштовхуватися вчені – це, коли «безоплатний» журнал може виставити рахунок по факту рецензування.

Потрібно бути готовим, що видання, що входить у WoS та має високий імпакт-фактор буде пред’являти високу вартість публікаційних зборів, бо забезпечує ретельний експертний розгляд статті висококваліфікованими рецензентами.

На прикладі журналів Elsevier відкритого та гібридного типу можна подивитися ціни на публікаційні внески без урахування податків.

Беззаперечно, в Scopus і Web of Science є журнали, в яких публікують статті безоплатно, але процес перемовин з редакцією, рецензування може бути складнішим та затягнутим (кілька років) через велику чергу, виникнення проблем з якістю дослідження, перекладом та структуруванням статті, оформленням документів тощо.

Публікаційний період

Публікаційний період у кожній базі даних триває по-різному, і це залежить від багатьох факторів (рівень журналу, якість і новітність дослідження, його технічне оформлення, черга на публікацію). Якщо автор хоче публікуватися самостійно, тоді, загалом, термін буде наступним: Scopus: від 9 місяців до 2 років; Web of Science: від 1 року. Але, якщо вчений звертається до науково-публікаційної компанії, тоді стаття отримує індексацію раніше: Scopus: від 3 до 8 місяців; Web of Science: близько 7-10 місяців.

Обидві бази даних – це цінні джерела для реалізації діяльності кожного вченого, і, відповідаючи собі на питання, де публікуватися, апелюйте до своїх наукових задач, враховуючи власні пріоритети: якість, швидкість, гарантію, вартість, перспективу тощо.

Але було б добре, щоб вчений, після завершення своїх досліджень, задавав собі інші питаннями: що зараз актуально у моїй галузі, що мені досліджувати далі, як мій інтелектуальний потенціал може бути корисним моїй державі, людям, світу. Бо саме праця науковців забезпечує відкриття, які допомагають виявляти, зупиняти нові загрози і розкривати актуальні ідеї, тенденції сьогодення. А головний біль, яку базу даних та журнал обрати для публікації, можна залишити професіоналам у науково-публікаційній сфері, бо це вже їхня першочергова задача та пріоритет.

Автор: Тетяна Журкович - шеф-редактор наукового журналу «Наука та метрика».

Освіта.ua
05.03.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Іван Ковалець
- "Як розібратися в усіх особливостях баз даних Scopus і Web of Science та обрати найкращу для індексації Вашої наукової статті?" Треба обирати журнал, а не базу. Тисячі журналів індексуються обома базами. - "Scopus та Web of Science – це комерційні проєкти, тому кожен науковий журнал, який входить в них веде свою редакційно-ціноутворюючу політику." WoS та Scopus об’єднують журнали різних видавництв і не впливають на їх "редакційно-ціноутворюючу політику". - " видання, що входить у WoS та має високий імпакт-фактор буде пред’являти високу вартість публікаційних зборів, бо забезпечує ретельний експертний розгляд статті висококваліфікованими рецензентами." Ні, платня рецензентам - це дуже рідке виключення. Автори сплачують вартість роботи редактора, коректора, технічних спеціалістів, які здійснюють монтаж статті у випадках, якщо журнал публікується у режимі вільного доступу. Тобто внесок авторів - це компенсація за відсутність передплати з боку бібліотек на таке видання.
Доктор
Ну як же не соромно публікувати відверто рекламний матеріал - пройшов за посиланням "науково-публікаційна компанія" і відразу потрапив на пропозицію ЗАМОВИТИ статтю у скопусі. Ось така академічна доброчесність ... Показали справжнє обличчя скопусофільства.
Випускник
Для Доктор: Так є ж попит, то чому соромно? Соромно має бути МОНу, який ставить виші у такі умови, що без скопусу закриють спеціальність. І ми з Вами уже дискутували з приводу, що якість надання освітніх послуг мені, як здобувачу освіти, ніяким чином не залежить від кількості надрукованих статей у скопусі. Хіба не на здобувача освіти має, в першу чергу, орієнтуватися виш чи на скопуси - опуси?
Торба
Для Випускник: Ти вже набрид своїми однобічними коментарями. ЗВО не тільки здійснює підготовку студентів але й займається наукою. І саме на наукових досягненнях має здійснювати цю підготовку. А якщо ні це - бурса, а не університет. Не хочеш займатися наукою і писати наукові статті в цивілізований спосіб - іди в бурсу або школу.
Друг
"Великорозумний" Торба, тільки де українському науковцю взяти гроші на статтю (мін. 500$ + акад.переклад)? В норм. країнах все це робиться за гранти універу і в жодних з них WoS та Scopus не є обов’язковими умовами! це комерційні бази даних!
Коментувати
Випускник
Дурня всі ці скопуси! Знайдіть десяток учителів в Україні, які читають скопуси англійською мовою і використовують на практиці. Для технічних вишів може ці бази і треба, а для педвишів тільки викачка грошей. Наука заради науки і заради рейтингів.
Максим
Для Випускник: тобто Ви вважаєте, що набагато краще, коли українські гуманітарії публікують будь-які дурниці у власних мурзилках при своєму університеті і отримують за це звання, грощі з бюджету і назівають себе "вченим"?) Вибачте, але саме таке містячкове панство і є дурнею :)
IHLG
Для Максим: Набагато краще, коли дурниці ніде не друкують, невже так важко зрозуміти? І чому ви вважаєте, що всі поголовно журнали в Україні друкують дурню?
Випускник
Для IHLG: Так той Максим, мабуть, є головним редактором такої мурзилки, тому так і пише зі знанням справи ))).
Коментувати
Оракул
Я щось не зрозумів. Яка база даних? Журнали просто індексуються цими наукометричними базами і все. Публікація у одному науковому журналі може індексуватися обома науковометричними базами одночасно - про що ви пишете, мені не зрозуміло. Ви не в Скопус чи ВоС посилаєте публікації, а в конкретний науковий журнал. Перевірте чи він індексується цими науково-метричними базами, щоб не попасти у халепу, бо багато журналів є фейковими, а не науковими, а ISSN отримати не важко. Чи автор цього опусу має такі публікації, чи просто вводить людей в оману?
Тетяна
Пане Оракул, тема вибору є актуальною! Бо в нормативних документах пишуть «журнали, що входять в Scopus чи у Web of Science», тому що є питання до якості, авторитету, тематики видання, до вартості та швидкості публікації, до використання на повну у своїх потребах функціоналу профілю автора тощо. Тому вчений постійно знаходиться у певному пошуці, і це добре, бо мотивує до дій. І, якщо слово «заручники» стало образливим, то вибачте, нікого не хотіли образити! Бо стаття націлена на те, щоб навпаки показати певні моменти, які допоможуть вченому розпочати досліджувати роботу цих баз даних і використовувати їх на свою користь. Дякую за коментар, завжди рада конструктивній критиці, обміном досвідом та думками. З повагою, шеф-редактор журналу «Наука та метрика».
Доктор
Для Тетяна: Ваша стаття націлена на те, щоб показати ДЕ можна купити/замовити публікацію. І тільки на це. Ваш бізнес побудований на занепаді української науки і сприяє ще більшому поглибленню проблеми. І не потрібно маскуватися "турботою" про вченого. Подалі б від такої допомоги. Краще опублікувати власну статтю у вітчизняному виданні, ніж ваш "продукт" у скопусах-ВОС.
Скопусоман
І СКОПУСу, і ВОСу глибоко начхати на ровзиток української науки, бо наука у нас дуже "бідна", щодо фінансування. На чому тут журнали Скопуса-Воса зароблять? На чому зароблять журнали, які є топовими у цих базах? Хто буде з наших авторів платити по 1500 Євро за публікацію статті у таких журналах? Пробитися в принципі, до такого журналу важко. Можна публікуватися у наших скопусов-восівських журналах. Там буде подешевше. Баксів так за 500-600 може і опублікуєтесь, і вже є "галочка" в особистій страві. А яка подальша доля вашої статті, хто там її читає, які вона відгуки має, то вже не важно. Скопусо-восівська культура дуже зневажлива для внеску кожного вченого у наукову працю. Хто там у скопуса власник зараз - сокріше за усе, якесь з великих видавництв? Тоді запитайте навіщо їм скопус - гроші заробляти. Тому тут все добре - коли більш розумні викачують гроші з менш розумних.
Коментувати