В Україні затвердять новий порядок присудження наукових ступенів

Проект документа представлений Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти

В Україні затвердять новий порядок присудження наукових ступенів

Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти представлений для громадського обговорення проект Порядку присудження наукових ступенів доктора наук і доктора філософії спеціалізованими вченими радами закладів вищої освіти (наукових установ).

Документ встановлює процедури й умови присудження ступенів доктора наук і доктора філософії, а також права й обов’язки спеціалізованих вчених рад закладів вищої освіти (наукових установ), здобувачів наукового ступеню та опонентів.

Також порядок встановлює загальні вимоги до наукової кваліфікації осіб, які здобувають наукові ступені.

Згідно з проектом документа, ступінь доктора наук присуджуватиметься особі, яка за рішенням спеціалізованої вченої ради набула найвищих компетентностей у галузі розробки і впровадження методології дослідницької роботи, проведення оригінальних досліджень, які забезпечують розв’язання важливої теоретичної або прикладної проблеми у певній галузі знань або на межі кількох галузей.

Ступінь доктора філософії присуджуватиметься особам, які здобули теоретичні знання, уміння, навички та інші компетентності, достатні для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволоділи методологією наукової та педагогічної діяльності, а також провели власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та/або практичне значення, і викладені у дисертації.

Пропозиції та зауваження до проекту документа можна надсилати до 6 березня 2020 року на електронну адресу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти: discussion@naqa.gov.ua.

проект Порядку присудження наукових ступенів

Освіта.ua
25.02.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Alexander
Що варто зробити, так це відмінити всякі гарантовані надбавки та пільги за наукові ступені там, де це не вимагається специфікою роботи, тобто залишити лише в науці і освіті. Можливо ще медицина. Якщо чиновники, судді, адвокати, директори і т.п. перестануть захищатися, це оздоровить весь процес. Тут же й проблема плагіату "зарита". Ще варто розділити ступені на суто наукові (науково-технічні), та інші - право, мистецтво, та ін., як у всьому світі. А зміна процедури захисту (яка, правда, ну аж занадто забюрократизована тепер) принципово нічого не змінить. Є прості варіанти - запозичте західну (німецьку, французьку...) процедуру, і це буде крок до цивілізації.
Михайло
Доброго дня. Чи можливо захистити дисертацію за новими правилами (доктор філософії, PHD), якщо закінчена аспірантура з підготовки кандидата наук?
Тетяна
Чи може аспірант, який закінчив освітню програму доктора філософії, захиститися в старій раді в жовтні 20220 року?
Павло
Чому атестаційна комісія МОН скасувала рішення про присудження ступеня доктора наук Петру Ющенку брату Президента, а "проффессору" Януковичу та іншим подібним не скасовує? МОН здійснило політично вмотивоване рішення і показало своє справжнє лице. Тепер бачимо кому вони служать і чиї інтереси захищають. Тема дисертації "Києворуська спадщина в історичній пам’яті українського суспільства" не подобаються, напевне для них краще б звучало "Спадщина золотої орди". Хай народ побаче, чи потрібні нам такі керівники для яких все українське чуже?
Эээ
Для Павло: А также интересует,почему до сих пор жена Вячеслава Кириленко( соратника Авакова) не лишена степени за плагиатство.
Коментувати
преподаватель
если я правильно понял, доктор философии это преподаватель определенной дисциплины с соответствующим набором знаний и знающий педагогику... а доктор наук это специалист внесший существенный вклад в определенную науку, типа в физику, химию или в др., и им может стать и инженер и преподаватель и другие специалисты без защиты... поэтому зачем нужны так называемые научные руководители когда нет никаких открытий
Доцент
Для преподаватель: доктор философии то бишь кандидат по старому, а доктор наук так и остаётся, хотя в западном мире его нет, наши старую советскую систему смешали с западным соусом, вышло с душком
Коментувати
Олександр
"...статей в рецензованих фахових виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз Scopus чи Web of Science Core Collection або інших баз, затверджених Національним агентством за поданням відповідної Галузевої експертної ради Національного агентства" Дуже цікаво, а хто оплачуватиме публікації у подібних журналах? Лише заявка на публікацію вартує 500-700 євро. Крім того міжнародним журналам цікаві загальні результати, в той час як ВАК вимагає від Доктора філософії рішення локальних задач. І лише май нахабності заявити про "вперше" отримані результати. Ідіотьська реформа, що не враховує поточний стан нашої науки. Я так розумію господарі сказали що потрібно робити, а наші холопи бігом виконувати побігли. Гуманітарні дисципліни взагалі стануть лавочками для отримання "корочек" чиновникам та іншим гельмінтам, бо для інших наука втратить сенс та буде не по кишені
Богдан
Для Олександр: Для Тетяна: Стверджувати, що публікації статей у журналах індексованих у Scopus або Web or Science помилково. Якщо робота має високий науковий рівень, ви зможете її опублікувати і безкоштовно. Мною було опубліковано дві роботи, перша платна, а друга безкоштовно.
Коментувати
Vadym Vasiutynskyi
Якщо лише на першій сторінці цього документа від міністерства освіти я налічив близько 20 помилок, то загальний рівень його змісту викликає багато сумнівів
Валентин М
Цікаво, от, наприклад, за кордоном більшість країн докторів наук не має, живуть з PhD, працюють професорами, можуть бути всесвітньо визнаними у своїй галузі/спеціальності/спеціалізації. Чи можуть вони якимось чином потрапити у спецраду чи бути апонентом?
Доктор
Для Валентин М: Теоретично зможуть, а практично ... За чий рахунок банкет? Оплачує ж запрошуюча сторона. Тобто, хто потягне фінансові видатки щодо присутності на захисті іноземного вченого?
Ihor
В Німеччині, Австрії, Швейцарії, Польщі та ряду інших країн ЄС ніхто не працює професором з PhD. Там є перша дисертація - промоційна (приблизно можна порівняти з PhD, чи тим, що в нас через непорозуміння називається кандидатом наук), та друга - габілітаційна, яка дає можливість займати професуру. Відповідно, перша дисертація - здобуття ступеня доктора, друга - габілітованого доктора (хоч тут вже не так йдеться про ступінь, як про уповноваження). В Україні ж, на жаль, досі вигадують велосипед :( радянська система - це взагалі без слів; а сучасна спроба вигадати розрізнення між доктором філософії та доктором наук - теж ще та маячня, вже на кажучи про сам спосіб функціонування цих ступенів :(
Коментувати
Антон
А чи правда, що тепер навчання в аспірантурі буде обовязковим для отримання доктора філософії?
Доктор
Ось ще одну новацію вичитав - " 10. Особа може бути включеною до складу спеціалізованої вченої ради не раніше ніж через п’ять років після здобуття відповідного наукового ступеня". Ну а це навіщо? Чому доктори повинні "доcтигати" 5 років? Автоматично з гри вибуває свіже поповнення за останні роки. Почнемо турбувати пенсіонерів?
Аспірант
З котрого числа буде введено в дію це положення? Чому у ВНЗ, де є постійна діюча рада, потрібно захищатися перед 15 "експертами", а у вузах, де її нема, можуть створити нормальну, на 5 людей, які справді таки почитають роботу і знатимуть про що йдеться?
Доктор
Для Аспірант: До 6 березня - громадське обговорення, ще через місяць прийняття постанови і її реєстрація - тобто у квітні це вже буде офіційний документ. Далі почнуть формувати нові спецради, а там літо... Гадаю, що у кращому випадку все запрацює з жовтня.
Сева
C 01.01.2021 все это заработает. До 31.12.2020 действует старый порядок присуждения степеней, старые советы и будут еще защищаться кандидаты наук. С 01.01.2021 вступит новый порядок, останутся только PhD и доктора наук.
М
З 01.01.21 це запізно. А як же обов’язкова умова захисту у межах навчання в аспірантурі? А терміни первістків нової системи добігають кінця у жовтні-листопаді 2020го
Коментувати
Правда
Міністерство:те,що написав:"здесь могла быть ваша реклама"-якщо університете(Мілованов писав),дати в приватні руки,щораз частіше будуть виникати такі запитання і вашу конторку(міністерство освіти)-потрібно буде закривати,приватники-все рішать.
Доктор
Відносно вимог до членів спецрад, а саме - щодо публікацій, нарешті зроблені якісь спроби встановити співвідношення між публікаціями у вітчизняних фахових виданнях і міжнародних (скопус, ВОС). Це розумне рішення (про кількісні показники можна сперечатися), бо інакше жодна спецрада не запрацювала б. Подібну альтернативу потрібно запропонувати і здобувачам наукових звань.
Оракул
Для Доктор: Звання не потрібні - вони повинні бути замінені лише посадами
Доктор
Для Оракул: Але поки вони є, як і вимоги щодо їх отримання.
Коментувати
Доктор
Воно начебто і непогано, детально розписано, але видно, що автори далекі від реального стану речей. Ну в якій установі вони знайдуть 5 працюючих докторів наук за спеціальністю (спеціалізацією)? Часто їх всього 5 на всю країну... Такі речі перетворюють Порядок на неповороткий механізм, який у кожному випадку буде вимагати купу окремих дозволів, узгоджень із МОН.
Оракул
Для Доктор: Якщо немає 5 докторів - немає кому оцінити науковий рівень докторської. Запрошуйте іноземців. Наявність докторів скоро стане не обов’язковою умовою.
Доктор
Для Оракул: Згоден, але у Проекті є конкретні цифри і вони після затвердження нового Положення стануть законом...
М
Докторів за спеціальністю знайти більш-менш реально, якщо більшість спеціальностей на сьогодні об’єднано. Якщо ж у одному університеті їх недостатньо, будуть підключати інші університети для створення об’єднаних спецрад. Життя і не такими реформами кидало, і все ж знаходились шляхи
Коментувати
Доктор
Посилання тільки у мене не працює? Може хтось підкаже працююче посилання на Проект
М
Для Доктор: З телефону не працює.
Коментувати
Віталій
Компетентності у методології досліджень...це як на хлопський розум називається? Уміння ставити природі питання- це будь хто зрозуміє. А це? Що це? Може під цим розуміємо тупо хабар менеджеру ВАК?
Торба
Для Віталій: Вак - це у вас в мошкві, у нас ДАК і хлопи це ви, бо не маєте власної думки, лише думка царя
Коментувати
здесь могла быть ваша реклама
Мы не признаем спеціалізованої вченої ради ,и считаем ее сборищем кондиционеров и неучами.Во все услышаниее и Публично .И любой документ выданный так званой радой не признаем. Мы требуем проверку знаний рады.Публично в канале телеэфира Пусть сдадут ЗНО и ВНО каждый и прелюдно и без ответов на вопросы которые вы дадите А вопросы подготовлю я . 1 вопрос доказать Равенство классов P и NP видите я даже разрешаю им списывать .Если ответ не дадут , то не признаю их полномочия,и считаю болванами.
Простак
Для здесь могла быть ваша реклама: тогда им степень не нужна, они получат свой миллион долларов.))))
М
Ваше право визнавати або не визнавати, але питання зворотнє: хто конкретно визнає Вашу установу? І де може знадобитися науковий ступінь, наданий Вашою установою?
Vadym Vasiutynskyi
Якщо ви хочете, щоб це було "прелюдно", то спершу складіть іспит на знання вашої рідної російської мови
Коментувати
здесь могла быть ваша реклама
Добрый день ,я являюсь ректором Института само развития При Благотворительном фонде, мы не собираемся подавать аккредитацию. Есть несколько вопросов. Разве ваше распоряжения Касатсья институтов частной формы собственности при гражданских организациях? и воторой вопрос Разве вы имете право вмешиваться например в школьную деятельность,школ созданых при религиозных общинах?разве нам нужно ваше одобрение? разве не мы сами утверждаем степень? нам всеравно признает ваше государство ее или нет)
Для здесь могла быть ваша реклама:
Ким ви є? Ректором кабінки у громадському туалеті?
М
"ваше" - це яке? Яке тоді Ваше государство?
АУ
4 опоненти для доктора наук це дуже складно!!! А Для чого це? Для окремих спеціальностей це буде практично неможливо. Більшість докторів буде у раді. А "вільних" можна буде по пальцях перерахувати. Ще різні етичні норми. Опонентів вже не знайти. А як тоді співпраці між закладами? Співпраця зупинется, а не тільки захисти. Достатньо 3-х опонентів.
Коментувати