Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Порядок переведення студента на іншу спеціальність або до іншого закладу вищої освіти

Як перевестись до іншого вишу або на іншу спеціальність

Чим врегульований порядок переведення? Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному ЗВО? На якому році навчання дозволяється переводитись? На які спеціальності можна перевестися? Який розмір академічної різниці допустимий для переведення? Як розраховується академічна різниця? На яку форму навчання зараховують студента? Якою є процедура переведення? Які документи потрібні для переведення?

Чим врегульований порядок переведення?

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Окрім цього, ЗВО можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення. Наприклад, такий документ є в НУ «Львівська політехніка» (ЛП), ВНЗ «Український католицький університет» (УКУ), КНУ імені Тараса Шевченка (КНУ) та ін.

Як дізнатися якою є процедура переведення у конкретному виші?

Інформацію про порядок переведення можна знайти на сайті ЗВО, якщо ж там інформація відсутня або не точна, то можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Процедура переведення у різних ЗВО може мати певні відмінності, тож якщо студент має намір перевестись в інший заклад, то саме туди він повинен звернутися за консультацією.

На якому році навчання дозволяється переводитись?

Згідно з Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, забороняється переведення студентів бакалаврату на перший курс. Тож якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити ЗВО, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу.

Переведення студентів магістратури як в межах одного навчального закладу, так й в інший заклад вищої освіти допускається лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності.

Нормативними документами навчального закладу можуть встановлюватись додаткові обмеження. Так, наприклад, у КНУ забороняється переведення студентів бакалаврату та магістратури в останньому (випускному) семестрі, а у ЛП забороняється переведення студентів бакалаврату, які навчаються на випускному курсі.

На які спеціальності можна перевестися?

При обранні спеціальності слід враховувати, що для зарахування за новим місцем навчання потрібно ліквідувати академічну різницю, тобто скласти заліки та іспити з тих навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання. Якщо попередня та нова спеціальності подібні, то перевестися буде нескладно. Однак, якщо студент обирає спеціальність, яка кардинально відрізняється від попередньої (наприклад, навчався на гуманітарній, а хоче перевестися на природничу) – розмір академічної різниці може бути занадто великий і у переведенні відмовлять.

Який розмір академічної різниці допустимий для переведення?

Згідно з Методичними рекомендаціями МОН, розмір академічної різниці на рік не може перевищувати 20 кредитів (приблизно 6-7 предметів по три кредити). Тобто, якщо студент переводиться після завершення другого курсу, то академічна різниця не може бути більшою ніж 40 кредитів (20 за 1-й курс і 20 за 2-й курс). Деякі ЗВО встановлюють інші граничні розміри, наприклад у КНУ – 12 дисциплін та/або 36 кредитів, в УКУ – 30 кредитів.

Як розраховується академічна різниця?

Для розрахунку академічної різниці студентові, який переводиться на інший факультет або в інший заклад вищої освіти, потрібна академічна довідка з інформацією про складені предмети. Її можна отримати в деканаті факультету, на якому студент навчається. З цією довідкою потрібно звернутись у деканат факультету, на який студент бажає перевестися. Її порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

На яку форму навчання зараховують студента, який переводиться на іншу спеціальність/факультет чи в інший ЗВО?

Студенти, які навчались на бюджеті мають пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вакантних (вільних) місць. Якщо таких місць немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення про переведення потрібно з’ясувати чи є вакантні бюджетні місця та якою буде вартість навчання у разі переведення на навчання за контрактом.

Студент, який навчається на контрактній формі навчання, може спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких навчальних закладах таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії. При прийнятті рішення додатково враховуються: показники успішності студента, його наукові та творчі досягнення, участь у громадському житті університету, відгук органів студентського самоврядування та характеристика від куратора групи.

Якою є процедура переведення?

Переведення студентів здійснюється, як правило, під час літніх або зимових канікул та може зайняти кілька тижнів. Тому заяву про переведення варто подавати завчасно. Деякі заклади вищої освіти встановлюють строки для подання такої заяви, наприклад у КНУ заява має бути подана за місяць до дати початку навчання.

Для переведення на іншу спеціальність (факультет) в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора). Протягом двох тижнів заява повинна бути розглянута, а заявнику – повідомлені умови переведення, а якщо в переведенні відмовлено – причини відмови.

Порядок переведення в інший заклад вищої освіти складніший, оскільки потрібна згода двох ректорів (директорів). Спочатку заява про переведення підписується в ректора того закладу освіти, у якому студент навчається, а потім – подається ректорові закладу, до якого студент має бажання перевестись.

У разі одержання згоди на переведення, студент повинен отримати в деканаті за новим місцем навчання довідку із переліком предметів, які потрібно скласти щоб ліквідувати академічну різницю. Як правило, ліквідувати (скласти) академічну різницю потрібно до початку навчальних занять. Окремі заклади вищої освіти можуть встановлювати інші терміни. Наприклад, в УКУ дозволяється скласти її протягом академічного року після зарахування. Якщо ж студент її не складає – його відраховують.

Які документи потрібні для переведення?

У Положенні про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих навчальних закладів згадуються лише два документи: академічна довідка та заява про переведення. Однак, заклади вищої освіти можуть уточнювати перелік необхідних документів. Так, у деяких навчальних закладах потрібно подати: заяву зі згодою ректора та печаткою закладу вищої освіти, в якому особа навчається; копію навчальної картки студента з обов’язковим зазначенням назв дисциплін, кількості кредитів (годин), передбачених на їх вивчення, та форм контролю; копію паспорта та довідки про ідентифікаційний код; копію угоди про навчання (якщо така укладалась).

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
13.01.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олексій
Добрий вечір! Навчаюся на освітній програмі в одному факультеті, її розформовують і об’єднують з іншою освітньою програмою в іншому факультеті. Я маю бажання перевестися, із-за того, що я не маю бажання примусово продовжити навчання за іншою освітньою програмою. Чи я зможу перевестися, щоб бюджетне місце збереглося? Бо не моя вина, що кафедру розформовують
Наташа
Доброго дня чі можна з фізкультурного факультета перевестися на дошкільний . І коли потрібно написати заяву.
Вікторія
Доброго дня , чи можу я перевестися з одного факультету Дошкільна освіта , на іншу Фізична культура , в тому самому університеті ?
_oksa
Доброго дня,я навчаюся за спеціальністю 072 завершила 3 курс навчання в університеті по контакті також закінчила коледж за спеціальністю 051 по контракті.Чи можна подавати документи на спеціальність 081 на 2 або 3 курс на держ замовлення ?
Віка
Доброго дня, цікавить питання перекваліфікації, я закінчувала гуманітарну академію на викладача біології, ступінь магістр. Чи можу перекваліфікуватися на ветеринарну медицину? Тобто з документами бакалавра біолога, поступити на магістратуру до ветеринарного ВНЗ?
Галина
Для Віка: теоретично можна. Але це треба взнавати в університеті
Коментувати
Eda Ece
Чи можна після закінчення 2 курсу факультету дошкільна освіта у коледжі здати ЗНО і вступити до університету на факультет право?
Галина
Для Eda Ece: звісно можна. Ви будете вступати на базі ПЗСО
Коментувати
Аліна
Чи можу я перевестися на факультет філології в тому ж ВНЗ на бюджет, якщо навчаюся на вчителя укр мови на бюджеті?
Роман
Для Аліна: Це Вам потрібно звертатися до деканату того факультету, куди Ви хочете перевестися, бо тільки там знають, чи є у них вільні бюджетні місця. Просто так перерозподілити бюджетні місця на іншу спеціальність (тобто, перевести Вас разом з Вашим бюджетним місцем) не можна. У виключних випадках місце може бути перенесено з дозволу Міністерства, але для цього у Вас повинні бути залізобетонні (я б навіть сказав титанові ;) ) підстави (див. правила прийому на предмет переведення на бюджетні місця), підкріплені відповідними документами.
Коментувати
Зоряна
Добрий день, чи можна перевестись з 1 курсу( Культорологія) на 2 курс (Маркетинг) в інший університет?
Роман
Для Зоряна: На першому курсі - не можна. Якщо Ви в своєму закладі успішно складете сесію і Вас переведуть на 2 курс, то тоді в період канікул Ви можете перевестися до іншого закладу. Щодо переведення на іншу спеціальність - тут вже складніше. Тут Вам потрібно звернутися до того закладу, до якого Ви хочете перевестися, показати на відповідному факультеті Вашу заліковку, щоб Вам сказали, яка буде академічна різниця і чи з такою академрізницею Вас приймуть, бо у всіх закладах є відповідні Положення про переведення, де може бути вказана максимально допустимий обсяг академічної заборгованості, з якою дозволяється переведення. Якщо у Вас виявиться більше кредитів академрізниці, ніж допускається у тому закладі, куди Ви хочете перевестися, то й починати цю процедуру не варто, бо Вас там не зможуть прийняти. Тоді доведеться вступати на ту спеціальність на 1 курс. Або Ви можете спробувати вступити на 2 курс як особа, що успішно здобуває вищу освіту (т.з. друга вища освіта).
Коментувати
Karina
Чи можна після закінчення другого курсу денної форми перевестись в інший ВУЗ з такою спеціальністю, але заочно, враховуючи що академ.різницю не відпрацювала у своєму університеті?
Ілля
Доброго дня! Підкажіть, чи я можу перевестись з першого курсу знову на перший? Вчусь в КПІ, маю намір поступити у КМА І ще, якщо всі потрібні ЗНО в мене є, але не вистачає балів для вступу, то академ різницю я все ще можу здати? Заздалегідь дякую!
Кристина
Добрий вечір. Скажіть, будь ласка, хлопець навчається в росії, чи може він перевестись в Україну?
Марія
Добрий день. Навчаюсь в ЛНМА ім.Лисенка. На факультеті фортепіано, джазу та популярної музики за спеціальністю джазово - естрадний вокаліст. Чи можливо перевестись на факультет музикознавства, композиції, вокалу, спеціальність академічний спів, якщо вже почався 2 семестр, йде 4 тиждень.
Марія
Для Марія: магістр
Коментувати
Вікторія
Добрий день, підскажіть будь ласка, якщо я навчаюся на медичному факультеті(бюджет) але хочу забрати документи і вступити до Військової академії, чи потрібно буде відшкодувати кошти?
Софія
Доброго дня! Зараз навчаюся на 2 курсі, хочу перейти в КНУ на третій після літньої сесії на ту ж спеціальність. Не більше 12 дисциплін академрізниці має бути за всі 4 семестри? Часто чую, що вдавалося перейти лише після 2 курсу знову на 2, втративши рік. У когось був досвід переведення без втрати року?
Katya
Хочу перевестися в інший університет на однакову спеціальність, проте маю незарах із однієї дисципліни (за результатами зимової сесії). Чи зможу я перевестися?
Аня
Для Katya: теж цікавить...
Коментувати
oseledkooleksandr@gmail.com
Добрий день ,після першого семестру на 1 курсі зовсім не можна перевестися в інший університет на іншу спеціальність?P .S .я вмію читати ,просто я трохи не розумію такі правила
Андрей
Для oseledkooleksandr@gmail.com: Ни перевестись в другой вуз, ни восстановиться нельзя. Дотяните уж как-то 2-й семестр, и дальше ваше желание осуществимо.
Коментувати
Марина
Зараз навчаюся на бюджеті на 1 курсі. Хочу перевестися на контракт у інший внз на ту ж саму спеціальність. Чи треба відшкодовувати вартість навчання у першому внз?
Галина
Для Марина: Будь-які переведення можливі лише після закінчення 1 курсу. Відшкодовувати не потрібно
Коментувати
галина
Скажите пжл,можно ли перевестись с мед института 2 курс заочная форма на менеджмент в другой вуз контракт дневная форма
Галина
Чи можна з польського вузу перевестись на навчання в Україну на ту ж спеціальність?
Сникерс
Для Галина: ЗАЧЕМ??? Доучивайтесь, изучайте язык, налаживайте связи и забирайте родственников. А приезжайте только как экспат с доплатой 2-3 тысячи евро за работу в опасной и нестабильной зоне.
Коментувати
Артем
Чи можна подати про вступ в навчальний заклад коли вже навчаєшся на 1 курсі у іншому навчальному закладі ? Чи прийдеться вчитися знову за 1 курс у другому закладі?
Галина
Для Артем: Ви про що взагалі питаєте? Якщо вчишся, то можна вступати знову (але, якщо вчишся зараз на ьбджеті, та можна вступати на контракт, або відшкодовувати попередній контракт). Чи Ви хочете переводитись , а не вступати? Бо якщо вступатимете, то звісно будуте знову вчитись на 1 курсі.
Коментувати