Облцентри хочуть заощадити на профосвіті, - міністр

Метою МОН є те, щоб усі заклади профосвіти фінансувались й управлялись на рівні областей

Облцентри хочуть заощадити на профосвіті, - міністр

Система управління закладами професійної освіти в Україні значно фрагментована, що призводить до проблем з фінансуванням, належним формуванням держзамовлення, утриманням та управлінням закладами. Про це, під час відкриття семінару «Запуск Туринського процесу в Україні», сказала міністр освіти Лілія Гриневич.

За її словами, метою Міністерства освіти є те, щоб усі заклади професійної освіти фінансувались й управлялись на рівні областей і це вже закладено в проект закону «Про професійну освіту».

«Щодо фрагментації управління. Оскільки зараз у результаті реформи децентралізації міста-обласні центри мають більші доходи, то саме на них поклали повноваження з фінансування закладів, які розташовані на їхній території. Решта закладів фінансується з рівня області, але там значно менше доходів, і зараз взяти в управління заклади міст-обласних центрів вони не можуть», - зазначила Лілія Гриневич.

Вона наголосила, що для цього необхідно змінити підходи до перерозподілу фінансів і прийняти підготовлений нами проект закону «Про професійну освіту».

«Оскільки зараз ми маємо негативні тенденції в тому, як такі міста-обласні центри хочуть заощадити на професійній освіті. Так, міста кажуть, що під час формування регіонального замовлення вони замовлятимуть лише тих фахівців, які працюють в їхніх комунальних підприємствах. Таким чином вони скорочують рівень замовлення. При цьому вони не зважають, що в інших комерційних підприємствах, які сплачують податки місту, також потрібні фахівці з профосвітою. Щоб обґрунтувати містам наявну потребу, під час проведення дослідження в межах Туринського процесу ми маємо зібрати достовірні дані, які допоможуть вести дискусію», – пояснила міністр.

Туринський процес є інтерактивним інструментом аналізу політики в галузі професійної освіти на основі фактичних даних.

«Ми розглядаємо Туринський процес як можливість отримати релевантні дані про стан системи професійної освіти в Україні, аби потім базувати реформу та подальшу політику у цій сфері на конкретних свідченнях. І це стосується усього – від зміни системи управління до формування регіонального замовлення. Тому ми маємо адаптувати цей збір та аналіз даних під ті виклики, що ми сьогодні бачимо перед собою в контексті трансформації системи профосвіти. Ми маємо зануритися і краще зрозуміти саме ті сфери, які найбільше сьогодні потребують змін», – зазначила Лілія Гриневич.

Україна як член Європейського фонду освіти бере участь у Туринському процесі з 2010 року. У межах процесу система професійної (професійно-технічної) освіти країни аналізується за критеріями зовнішньої і внутрішньої ефективності.

Освіта.ua
21.03.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
А хіба відразу не було видно, що в містах- облцентрах забагато училищ і вони не зможуть або не захочуть брати на себе їх фінансування? Та про це знав кожен мер, кожне управління освіти, тільки МОНУ аж тепер потребує"занурення". Та візьміть проектні чисельності усіх училищ і порівняйте з фактичною і відразу побачите, що як мінімум, третина училищ не потрібна. Так, це болючий процес зменшувати мережу ПТУ, але ж вона і так менша по факту, бо у ВНЗ не йде тільки глухий та сліпий. Чому ж не вчинити по-господарськи. Частину вивільнених корпусів ПТУ переформатувати у дитячі садки, яких так не вистачає містам, гуртожитки і непотрібні виробничі корпуси перерозподілити між тими ВНЗ та коледжами , яким бракує таких приміщень. Коза ціла і вовк ситий. Хворий в комі, а ми ніяк не даємо йому заспокоїтися. Хіба це гуманно, рятувати те, що вже не дише?
Алла
Для Tet-a-tet: В якому обласному місті ви бачите недихаючі училища? Ви хочете бачити й далі й глухих, і сліпих, і нечитаючих, але з вищою освітою, на підготовку яких витрачається в 10 раз більше коштів, ніж на тих, які вас обслуговують у магазинах, кафе, обшивають і будують житло? У свій час зруйнували дитячі садочки, а тепер пропонуєте знищити ПТНЗ.
Tet-a-tet
Для Алла.Де Ви в моєму коментарі бачите слово знищити? Оптимізація- це завжди прогрес, оскільки краще використовуються потужності та фінансування. Для чого місту готувати одну і туж професію в 4-6 закладах профосвіти? Хіба це раціонально так розпилювати кошти на створення умов для навчання тих самих професій? Перетримувати приміщення за податки платників це не марнотратство? А німці взагалі використовують дуальну форму профосвіти і нічого, живуть і не бідують. Тому не варто чіплятися за старе, а краще рухатися вперед, як це давно зробили європейські держави.
Коментувати