Стріха: потрібно «вилікувати» систему науки

Збільшення фінансування наукової сфери в Україні зараз є одним з ключових завдань

Стріха: потрібно «вилікувати» систему науки

Збільшення фінансування наукової сфери в Україні зараз є одним з ключових завдань, але не менш важливо – забезпечити українським науковцям можливість отримувати кошти під свої проекти з різних джерел. Про це, під час прес-конференції, сказав заступник міністра освіти і науки Максим Стріха.

За його словами, специфічні проблеми молодих учених дуже важливі, і міністерство вже працює над їх розв’язанням.

«Зокрема, в МОН створено відповідну робочу групу, куди увійшли представники Рад молодих вчених при НАН, МОН, МОЗ. Ми ініціювали перед урядом збільшення стипендії президента України для молодих вчених в 2,5 рази, Кабінету Міністрів – в 2 рази. Засновано 25 наукових стипендій для молодих вчених на честь Героїв Небесної Сотні, які, сподіваємося, почнуть присуджувати вже з наступного року. 2016-го ми започаткували конкурс наукових проектів для молодих вчених, який вже профінансовано на 38,4 млн гривень. Тобто робота в цьому напрямі триває, але ми маємо розуміти, що не можна досягнути острівця благоденства лише для молодих вчених – потрібно «вилікувати» всю систему української науки», – зазначив Стріха.

Він додав, що цього року видатки бюджету на науку зросли на 38,2% – для НАН, та на 12,3% – для МОН, однак цього, безумовно, не достатньо. Тому подальше збільшення фінансування на науку зараз є одним з пріоритетів. Але поряд з цим також важливо, щоб вчені усіх ланок в Україні мали більше варіантів для отримання фінансування.

«Саме так побудована система в європейських країнах. Одна з її головних характеристик – поліваріантність, коли є різні джерела грантодавців, отримання коштів під дослідження. Очевидно, що така ж система має бути в Україні, коли кожен інструмент загострений під певну мету. Бо, наприклад, є мета підтримки високої науки, яка є основою основ. Є мета підтримки тих завдань, які ставить сьогодні перед нами життя – це обороноспроможність, медицина», – зауважив заступник міністра.

Одним з таких інструментів має стати Національний фонд досліджень – планується, що він почне працювати вже цього року. Основною функцією Фонду буде грантова підтримка наукових проектів, відібраних за спеціальним конкурсом. Зараз Положення про Фонд вже перебуває на реєстрації в Мін’юсті, після чого буде винесено на розгляд Кабміну. Ухвалення документа відкриє шлях до проведення конкурсу до Наукової ради Фонду – колегіального органу його управління.

Освіта.ua
25.04.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Sergiy
Підтримую Cshsec. Збільшення фінансування без корінної зміни функціонування наукових досліджень - це лити воду у пісок. Ми не знаємо західних вчених, але ми знаємо БМВ, ІВМ і т.д. Ця стаття нагадує дешеву рекламу досягнень автора на посаді державного діяча.
Cshsec
Правильним шляхом пішли, товариші. Тільки чому так довго думали? Адже не може в бідній держави існувати наука заради науки, вона повинна працювати на потреби дня і бути і одній упряжі з бізнесом. От тоді будуть кошти у бюджеті і для високой науки. Інститути мають працювати на бізнес, а не обслуговувати дисертантів і академіків. У Німеччині 5 заводів легкових автомобілів, а у нас був один, що випустив шедевр автомобілебудування Ланос-Деу,який нікому не потрібен. Зараз напевно випустять ще один"шедевр", щоб не конкурував з європейськими зразками. Стільки докторів-хіміків, а ліки купуємо за валюту. Чи не сором нам випускати кращі ракети і купувати у білорусів ліки Мукосат чи Церегін?