Гриневич: наука на кращих позиціях ніж економіка

За словами міністра освіти, в Україні існує загальний штамп про неймовірно занепалу науку

Гриневич: наука на кращих позиціях ніж економіка

За рейтингами спеціалізованих структур ООН Україна посідала в 2016 році 40 місце за науковим потенціалом, 41 - за потенціалом системи вищої освіти, 56 - за рівнем інновацій. Про це сказала міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час виступу на засіданні ради проректорів з наукової роботи.

«Існує загальний штамп, що ми маємо неймовірно занепалу науку, який, я переконана, ви чули від багатьох українських політиків. При цьому, якщо подивитися глобально на наведені дані, то ви побачите, що попри поширену думку про занепад української науки та вищої освіти, вони на кращих позиціях, ніж наша економіка. Тобто при всьому цьому бідному фінансуванні ми показуємо результат. Але це не означає, що ми цей потенціал не втратимо, якщо найближчим часом не наростимо фінансову підтримку науковців», - зазначила Гриневич.

Вона також розповіла, що в світі саме університетська наука є найдинамічнішим сегментом наукового пошуку, бо тут до досліджень природним шляхом залучаються аспіранти й студенти. При цьому в Україні панує суттєва нерівність між фінансуванням науки в університетах, за яку відповідальне МОН, та фінансування Національної академії наук України.

Так, у 2017 році головними розпорядниками бюджетних коштів на науку за загальним фондом були: НАН України – 2 млрд 719 млн грн, які йдуть на потреби виключно НАН, та МОН України – 621,5 млн грн.

Водночас з коштів, відведених на науку, за яку відповідальне МОН, крім підтримки фундаментальних і прикладних досліджень у вишах, закладено також близько 60 млн. грн. для Державного фонду фундаментальних досліджень, які використовуються також на підтримку учених НАН і галузевих академій. Крім того, МОН здійснює підтримку вчених НАН і галузевих академій за програмою міжнародного науково-технічного співробітництва.

«В результаті, частка підтримки суто університетської науки в загальному науковому бюджеті України складає лише близько 10%. Однак навіть при цьому, ми змогли продовжити роботу для підтримки науки. Організовано конкурс робіт молодих учених - понад 200 підтриманих проектів, відібраних самими молодими вченими, забезпечено доступ понад 100 вишів та наукових установ МОН до баз даних «Scopus», «Web of Science», профінансовано понад 1300 фундаментальних і прикладних досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, помітна частина яких спрямована на зміцнення обороноздатності та безпеки країни»,- зауважила міністр.

Вона відзначила, що найкращі 240 з цих інноваційних розробок 40 університетів зібрано в окремому каталозі.

«Саме існування такого суттєвого доробку свідчить, що університетська наука – це не споживач грошей, а виробник результатів і технологій, які роблять Україну багатшою й потужнішою», - додала Лілія Гриневич.

Освіта.ua
22.12.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юля
Страшно теперь даже представить, в какой позе у нас находится экономика................
Олекса Позняк
А які успіхи НАПНУ ? 230 000 000 бюджет цих прохвостів, ворюг, розпродувачів нерухомості і землі. В яких світових журналах друкують цих світочів педагогіки? СБУ!!!! чому агент ФСБ Кремень, відповідальний за розвал науки і освіти України не в тюрмі???Як вони з Табачником премії собі по 100 000 виписували не видно? тепер з Лілею валять природничу науку - не бачите? У тюрму негідника поки не втік!!!!
Виталий
Какая чушь. Образование скатилось в пропасть. И продолжает крушиться. Высшее и специальное образование в загоне. Когда прокурорские и судьи получают в десятки раз больше чем учителя, то про что можно рассуждать... Когда численность абитуриентов уменьшилась в несколько раз и в университеты набирают и удерживают кого угодно. Студенты не знают кто такой Булгаков???? Остаётся ОДНО МИНИСТРУ, как слону с умным видом похлопать себя ушами по щекам и вешать народу "лапшу"
Pasufik
Для Виталий: А что Вы удивляетесь, когда у нас на 42 млн.чел 361 ВУЗов, и это без сотен филиалов. Для сравнения: В Германии на 95 млн. населения 220 ВУЗов. Отсюда и качество, и нехватка финансирования. Только частных ВУЗов 142, которые берут студентов без разбору, лишь бы платили и диплом гарантирован. Я не против высшего образования, но кому нужна эта липа? МОНУ нужно раз и навсегда прекратить выдачу липовых лицензий, иначе ВО будет скомпрометировано окончательно. А за профессиональное образование я вообще не говорю, хорошо, что хоть передали ПТУ на месный уровень, может хоть так сумеют изменить ситуацию в лучшую сторону.
Коментувати
Максвелл
Дивує те, що мон мало виділяє коштів на прикладні проекти в техніці , апк. Навіщо давати харківському універу до сотні млн на фізику?? Що вони можуть? Ніц нічого !!!
Небайдужий
Для Максвелл: На прикладні проекти гроші має виділяти бізнес, який зможе отримати прибуток з цих прикладних проектів. Коли держава підтримує прикладні проекти, то це просто корупція, бо передають гроші на розвиток приватного бізнесу. А держава має підтримувати фундаментальні науки, бо бізнес цього ніколи робити не буде.
Коментувати
Бадя
В країні, де існує НАУКА міністр не затверджує своїм заступником таку мразь, як, наприклад, Хобзей. Бо - або наука, або релігійне мракобісся....
N
Не обирають між поганим та ще гіршим. Потрібно здійснювати заходи до покращення ситуації, а не коментувати існуючий стан занепаду науки.
Val
МИТ с Калтехом нервно курят в сторонке от размаха украинской науки.
Тет-а-тет
Те, що Ви п. міністр говорите про НАНУ у плані ефективності її роботи лише зайвий раз підтверджує факт марнотратства з боку держави. Гроші мають вкладатися туди, де вони дають найкращі результати. "Результат" НАНУ всім трохи обізнаним людям від науки відомий. Прочитайте пости, що їх постійно пишуть автори і Ви переконаєтеся у правоті моїх слів. Дуже хотілось би, щоб за Вашими словами відбулися конкретні дії, адже наша держава вартує цього. Інакше розтринькаємо свій потенціал, а результати наших досягнень пожинатимуть інші держави. Може вже помудрішаємо?