Роз’яснення МОН щодо призначення стипендій

Міносвіти підготувало відповіді на запитання щодо нового порядку призначення стипендій

Роз’яснення МОН щодо призначення стипендій

Міністерство освіти і науки на численні звернення навчальних закладів та студентів надало роз’яснення щодо застосування з 1 січня 2017 року нової редакції «Порядку призначення і виплати стипендій».

Щодо призначення академічних та соціальних стипендій.

Міністерство освіти і науки інформує, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №32 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань стипендіального забезпечення» (далі - постанова № 32) внесені зміни до нормативно-правових актів, що регулюють питання призначення і виплати стипендій. Необхідність затвердження постанови № 32 обумовлена, зокрема, тим, що окремі положення чинних нормативно-правових актів з питань стипендіального забезпечення суперечили новій редакції статті 62 Закону України «По вищу освіту».

Міністерство освіти і науки на численні звернення навчальних закладів та окремих осіб надає роз’яснення щодо застосування з 1 січня 2017 року нової редакції Порядку призначення і виплати стипендій.

Семестровий контроль за І семестр поточного навчального року завершився у грудні 2016 року. У якому розмірі і кому повинна бути виплачена січнева стипендія?

Якщо семестровий контроль за І семестр 2016/17 навчального року закінчився до 1 січня 20017 року, академічні та соціальні стипендії у нових розмірах і згідно з Порядком призначення і виплати стипендій, що затверджений у новій редакції, призначаються з 1 січня 2017 року. При цьому, рейтинг успішності для призначення стипендії формується або на підставі середнього балу семестрового контролю за І семестр 2016/2017 н. р., або на підставі середнього балу семестрового контролю за І семестр 2016/2017 н.р., + участь здобувача вищої освіти у інших видах діяльності (передбачено абзацом восьмим статті 13 Порядку №1050).

Різні підходи до формування рейтингу вже з 1 січня цього року передбачені пунктом 4 постанови № 32.

Семестровий контроль за І семестр поточного навчального року завершився у січні 2017 року. У якому розмірі і кому повинна бути виплачена січнева стипендія?

Стипендії за січень виплачуються у «старих» розмірах (наприклад, 825 грн. для вищих навчальних закладів ІІІ – IV рівня акредитації) і відповідно до наказу керівника навчального закладу щодо призначення стипендій за результатами ІІ семестру 2015/2016 н. р. (за винятком осіб, яким призначені соціальні стипендії).

З 1 лютого академічні та соціальні стипендії призначаються і виплачуються у нових розмірах (затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1047) і відповідно до нової редакції Порядку № 1050. Рейтинг успішності для призначення стипендії формується або на підставі середнього балу семестрового контролю за І семестр 2016/2017 навчального року, або на підставі середнього балу семестрового контролю за І семестр 2016/2017 навчального року + участь здобувача вищої освіти у іншій діяльності (передбачено абзацом восьмим статті 13 Порядку № 1050).

Різні підходи до формування рейтингу вже з 1 січня цього року передбачені пунктом 4 постанови № 32.

Як з 1 січня п. р. здійснюється фінансування академічних стипендій аспірантам, докторантам, академічних та соціальних стипендій іншим здобувачам вищої освіти?

Академічна стипендія аспірантам і докторантам у 2017, як і раніше, виплачується за рахунок коштів, затверджених вищим навчальним закладом у межах бюджетної програми «Підготовка кадрів вищим навчальними закладами ІІІ - IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

Академічні стипендії іншим здобувачам вищої освіти виплачуються в межах бюджетної програми «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів».

Соціальні стипендії з 1 січня 2017 року виплачуються виключно органами Мінсоцполітики за місцем знаходженням навчального закладу незалежно від дати призначення такої стипендії (до чи після 1 січня 2017 року).

Як визначається ліміт стипендіатів і обсяг коштів для виплати академічних стипендій відповідно до нових умов призначення стипендії?

Кількість одержувачів академічних стипендій повинна складати 40 - 45 відсотків від кількості студентів, курсантів невійськових навчальних закладів, які навчаються за денною формою навчання за державним (регіональним) замовленням на 1 січня 2017 року (для випадку, зазначеному у пункті 1) або з 1 лютого 2017 року (для випадку, зазначеного у пункті 2).

Обсяг коштів для виплати академічних стипендій у ІІ семестрі, визначається як різниця між сумою, затвердженою планом асигнувань для здійснення виплат протягом ІІ навчального семестру, та сумою, яку необхідно зарезервувати для виплати протягом вказаного періоду академічних стипендій для осіб:

  • яким на ІІ навчальний семестр 2016/207 навчального року призначені академічні стипендії Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України (іменні (персональні) стипендії навчальних закладів Порядком № 1050 скасовані);
  • які відповідно до абзацу третього пункту 13 Порядку № 1050 зберігають право на отримання академічної стипендії у розмірі мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу протягом місяця з дня припинення тимчасової непрацездатності на період здачі семестрового контролю;
  • які відповідно до пунктів 11 та 14 Порядку № 1050 після завершення участі у програмі академічної мобільності мають право на виплату їм академічних стипендій у повному обсязі за період навчання у іншому навчальному закладі на території України або поза її межами;
  • які призвані на військову службу у зв’язку з оголошенням мобілізації, протягом строку перебування на військовій службі, і яким виплачується академічна стипендія у розмірі, встановленому за результатами навчання в останньому перед призовом навчальному семестрі;
  • які мають право на отримання академічних стипендій за особливі успіхи у навчанні (розмір такої стипендії збільшується на 45,5 %, кількість стипендіатів, які отримують академічні стипендії за особливі успіхи у навчанні включається до загального ліміту стипендіатів).

Чи змінився механізм надання студентам матеріальної допомоги та заохочення за рахунок коштів, затверджених для виплати стипендій?

Виплата матеріальної допомоги, у тому числі у разі оформлення академічної відпустки за медичними показаннями, а також, заохочення здобувачів вищої освіти за рахунок бюджетної програми «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» не здійснюється.

Зазначена матеріальна допомога або заохочення можуть бути передбачені у кошторисах навчальних закладів за основною діяльністю.

Студент-сирота перший у рейтингу успішності начальних досягнень. Яку стипендію він повинен отримувати? Яку стипендії повинні отримувати студенти, які мають пільги з призначення соціальних стипендій, і, одночасно, займають високі позиції у рейтингу?

Якщо студент (курсант невійськового вищого навчального закладу) з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також з числа осіб, які у віці від 18 до 23 років під час навчання у вищому навчальному закладі залишились без батьків, за результатам навчання має право на отримання і академічної, і соціальної стипендії, йому призначаються і виплачуються обидві: академічна – навчальним закладом, соціальна – органами Мінсоцполітики за місцем знаходження навчального закладу.

Студенти (курсанти невійськового вищого навчального закладу), які належать до інших категорій осіб, що мають право на отримання соціальних стипендій, і які за результатами навчання «заробили» академічну стипендію, у заяві до стипендіальної комісії зазначають тільки один вид стипендії, яку вони будуть отримувати протягом наступного навчального семестру: або академічну, або соціальну. У разі обрання академічної стипендії, особа не включається до списків на отримання соціальної стипендії, які навчальний заклад щомісяця подає до органу Мінсоцполітики.

Звертаємо увагу, що на сьогодні розмір мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії для студентів, які навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, більший ніж розмір іменних стипендій Верховної Ради України, заснованих Постановою ВРУ 05.06.1996 р. № 226/96 – ВР «Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України студентам вищих навчальних закладів».

Враховуючи, що відповідно до законодавства, у разі коли стипендіат має право на призначення кількох академічних стипендій, виплачується одна стипендія найбільшого розміру, якщо інше не передбачене законодавством, необхідно забезпечити виплату академічних стипендій студентам, яким наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2016 № 1213 призначені іменні стипендії Верховної Ради України, відповідно до законодавства.

Крім того, інформуємо, що Мінсоцполітики розробляє зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1045 з метою поширення права на отримання соціальних стипендій інвалідами з дитинства, інвалідами І – ІІІ групи, студентами, курсантами невійськових вищих навчальних закладів, із сімей, які отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені.

За матеріалами Міністерства освіти і науки.

Освіта.ua
03.02.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Аляска
Чи втрачає соціальну стипендію дитина сирота, яка працевлаштувалась у період навчання? Щоб отримувати додаткові кошти для свого існування
Надія
Добрий день. Дайте, будь ласка, роз’яснення щодо отримання соціальної стипендії студентом, який має статус ВПО (внутрішньо переміщена особа). Студент мав академічну заборгованість. Наразі заборгованість погашена. Чи має він право звернутись за отриманням соціальної стипендії. Дякую за відповідь.
Тетяна
Добрий вечір.Чи має право ВУЗ не виплачувати соціальну стипендію(дитина батька учасника АТО),у випадку,коли студент перездавав один з предметів у першому семестрі?З нового року йому не платять ,пояснюючи ,що була перездача.Дякую.
Галина
Для Тетяна: доки не перездав, претендувати на стипендію (соціальну звісно) права не має. Після того, як перездав, може заново подавати заяву на соціальну стипендію. Це ввели десь роки 2 тому (читайте постанову), раніше іспити не впливали на отримання соціальної стипендії.
Коментувати
Христина
Син росте без батька студент отримує стипендію. Отримую допомогу як одинока мати. Чи мають право вираховувати з одинокої матері гроші за те що син отримує стипендію.
Галина
Для Христина: гроші з Вас не вираховують. Просто допомога одинокій матері залежить від сукупного доходу. А стипендія сина враховується в дохід сім’ї.
Коментувати
Віктор
Урізається все і вся. Дитина приїхала на навчання , а води теплої в Білоцерківському НАУ нема і як сказали не буде. Бо університету немає чим платити. Ідем в Європу грязні і пахучі.
Иван Невзоров
Реформа звичайно ще потребує доробок, але ідея просто чудова. Університет - це життя, ваш рівень заробітної плати буде залежати від вашої кваліфікації прямо пропорційно. Завдання університету створити умови, подібні до життєвих і підготувати студентів до здорової конкуренції у реальному житті. Здорову кооперацію ще ніхто не відміняв. Спеціальності, де 1-10 бюджетних це скоріш виняток із правил. Середня кількість бюджетних місць це 80, а це приблизно 30 людей будуть отримувати академічну стипендію, що доволі такі не мало.
007
Для Иван Невзоров: со средним балом в 95 балов не получать стипендию - это о какой здоровой конкуренции вы можете говорить. Я например считаю, что вы не достойны получать зарплату, потому что Вы ее не заслуживаете. У Вас есть аргументы опровергнуть мое суждение.
Anna
Для Иван Невзоров: среднее количество бюджетников меньше. На моем факультете где-то человек 40 наверное.
Коментувати
Ксени
Чи має права отримувати стипендію дитина батько якої є інвалід війни 2 групи.Дякую.
Olga
Академічні - 40-45 % . Нічого подібного. із наших 10 бюджетних місць стипендію отримало 3 дітей ( а не чотири, п’ять) , і нічого , що у інших бюджетників середній бал 4,4-4,8. Нова система розподілу стипендій спричинить нездорову і неприятельську конкуренцію і атмосферу між дітьми, коли в дію підуть всі можливі способи завалюванння один одного.
Olga
Що не кажіть , а матеріальна мотивація для наших дітей велика річ. Тому що вони ще діти. і отримуючи ту 1 тис. грн., підскакували, бо то була їхня заробітна плата - вони так казали. . І вони вчилися, сиділи з книжками і зошитами. Я бачила і раділа. Отримали по залікам та екзаменам дві п’ятірки, чотири четвірки і майже були впевнені що їх праця і знання оціняться державою. Але в держави інші турботи, як здерти в т.ч. і із студента, його батьків та набити поповніше власну кишеню. Де тепер мені шукати мотивацію? З тої заробітної плати , що піднялась на 200 грн. І як вивчити їх працюючи в бюджетній установі?
Михайло Чиж
(продовження) Крім того не відкидаю проявів підлості: уведення однокурсників в оману з метою "виграти" на цьому певну кількість балів. На мій погляд, дана постанова породжує якісь вовчі інстинкти серед студентської молоді (що би не казали опоненти, але всім людям притаманні такі інстинкти, особливо, коли "на кону" якийсь фінансовий зиск). З іншого боку я також проти виплати стипендій студентам, що ледь-ледь вкладаються в сесію. Вважаю, оптимальним вирішенням проблеми було-б визначення загального середнього балу по Україні, наприклад у 80-85 балів (це четвірка) за умови відсутності трійок в сесії. За такого підходу студенти не будуть конкурувати між собою, будуть всіляко підтримувати один-одного, обмінюватись інформацією, бо знатимуть, що їм від цього гірше не стане (в тому числі і матеріально). А тепер можете кидати в мене каміння. РS. У дочки по спеціальності одна особа на підвищеній стипендії (98 б), 35 осіб на звичайній (крайній студент з рейтингом 91 б). У дочки - 95 б.
Михайло Чиж
На перших погляд, постанова наче і нормальна: підвищили стипендію. Але... За рахунок чого (кого)? За рахунок того, що хтось її тепер не отримує! Якщо раніше студент ставив перед собою мету скласти екзамени та заліки на оцінки, щоб була стипендія (хто як: звичайна чи підвищена) і йому було байдуже як склали сесію інші студенти, то він повинен це зробити краще на їнших. І що дуже погано - невідомо за скількох (тобто, на скільки "напрягатись", щоб потрапити до того рейтингового списку на стипендію). Чому фінансовий стан одного студента повинен залежати від дій інших студентів? Адже зараз (з наступної сесії) кожен студент буде зацікавлений в тому, щоб інші склали сесію гірше нього (я не описався - саме гірше: таке вже в нашій крові). Якщо раніше студенти збирались, разом робили складні завдання, ділились відповідями, шляхами отримання цих відповідей і рішень і це дуже підвищувало рівень знань і самоосвіту (знаю зі слів дочки, студентки КПІ), то зараз вже буде кожен за себе.
Anna
Для Михайло Чиж: если раньше все списывали друг у друга на экзаменах и модулях (отправить задания тому кто пишет в следующий день, он тебе решит, ты напишешь) то теперь все будут работать самостоятельно + пишет конспект один-два человека на потоке остальные просто пользуются фотками ( нет, конспекты никто не переписывает), сейчас же посещаемость лекций на которых не отмечают увеличится. Таким образом были *хитрые* люди которые ничего не делая получали хорошие балы и стипендию. Сложные задания вместе делают только самые лучшие ученики ( остальные обычно у них списывают либо не делают вовсе), самые лучшие и так получат стипендию так что соревноваться между собой не имеет смысла.
Михайло Чиж
Для Anna: А як Вам реальна ситуація (також КПІ), коли в групі шість бюджетників із середніми балами 96-93 і тільки одному з них дають стипендію? Списати на 93 бали в середньому за сесію не можливо! І тут Ваше "самые лучшие и так получат стипендию" не працює. А стосовно списування лекцій чи відправки/отримання рішень на екзаменах, можливо в провінційних ВНЗ це і практикується, але не в КПІ (ну, за все КПІ не буду казати, але на ФІОТі на екзамені практично не реально). Апріорі, слабенькі студенти не витримують ні темпу, ні навантажень і відраховуются на 1-2 курсах, Трошки сильніші задовольняються трієчками (D,E) і радіють, що не відраховані (таких на групу відсотків 10-15). Ну а решта - дійно сильні, із середніми балами 85+. І тільки 7 із 18 потрапили до списку на стипендію. Я вважаю це не правильним. Повторюсь: фінансовий стан одного студента повинен залежати від дій інших студентів!!!!!
Коментувати
Олена
От і виходить парадокс - в групі 50 % студентів мають бали від 10,5 до 9,8 досить високий рейтинг. Виходить, що студент з балом 9,8 не отримає стипендію. В іншій групі цього самого навчального закладу перший в рейтингу має бал 9, а всі останні 7 і нижче. В цій групі з загальним нижчим рейтингом навіть з балом 7 студенти отримають стипендію. Як на мене не справедливо. Щось тут не враховано як завжди наші законотворці не на висоті м’яко кажучи
мама
Для Олена: та же самая история,группу набрали сильную, поэтому только часть закончив семестр на отлично и очень хорошо будут получать стипендию , зато в более слабой группе будут получать стипендию с намного меньшими баллами, причем кто то еще и повышенную, если уж нормально не могут рассчитать кому получать а кому нет, уже б посчитали б общим списком по курсу, так по крайней мере будет справедливо . Какая разница какая специальность , ты или учишься или нет. А так выходит те кто не учился уже сейчас издеваются над теми кто хорошо закрыл сессию и не попал в рейтинг. а они такие крутые и с меньшими баллами и вышли на стипендию.МИНИСТЕРСТВО ОСВИТЫ ГДЕ СПРАВЕДЛИВОСТЬ? ВЫ ХОТИТЕ ЧТО БЫ ДЕТИ КОТОРЫЕ УЧИЛИСЬ, СТАРАЛИСЬ ТЕПЕРЬ ЗАБРОСИЛИ УЧЕБУ ОТ ТАКОЙ СПРАВЕДЛИВОСТИ?А ЛОБОТРЯСЫ БЫЛИ ПООЩРЕНЫ СТИПЕНДИЕЙ?ПОЗОР! КАК МОЖНО ДЕЛАТЬ РЕЙТИНГИ ПО ГРУППАМ?
Anna
Для мама: есть специальности на которых учиться намного легче + преподаватели бывают очень лояльными или же берут взятки, а есть такие что и на 60 баллоы требуют очень много. Если бы сделали так как вы говорите, нашлось бы куча людей с технических специальностей ( на которых балы выставляют очень сторого) которые действительно много работают на свои 75 баллов, в то время как люди с гуманитарных факультетов повально получают 90+, не особо напрягаясь. Просто сейчас вывесели рейтинговые списки и разница между тем же факультетом психологии (где весь факультет имеет 85+) и мехматом где призеры всеукра имеют 75 очень ощутима.
Наталья
Anna. логичнее ввести для сложных специальностей повышающий коэффициент.
Коментувати
юля
А про дітей-інвалідів ні слова у цьому нововеденню. Ганьба:-) :-) :-) :-)
Роман
Для юля: це роз’яснення щодо академічних стипендій, соціальні стипендії нараховуються окремою статтею.
Коментувати
Олeся
А давайтe дeпутати приймуть закон, який пeрeдбачав виплату зп тільки 40% тим дeпутатам, які працювали на людeй, а нe набивали собі карман.
Надія
Якщо сирота має незадовільну оцінку по одному предмету, він втрачає право на соціальну стипендію?
Флеш
Для Надія: нам пояснювали, що так. Але краще уточнювати таке у самому виші.
Коментувати
Тетяна
Доброго дня! Чи має право студент отримувати стипендію (він пройшов по рейтингу У ВНЗ України), але зараз навчається за кордоном і там також отримує стипендію. З повагою, Тетяна
мария
чи залишились стипендії матерям в яких діти до 3х років???
Олександр
Мені теж цікаво як трактувати пункт 26 та 28 постанови кму 1050. Ці пункти взагалі суперечать рейтингами в системі про.
ОКСАНА
Хто дасть відповідь? Як розуміти: "з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також з числа осіб, які у віці від 18 до 23 років під час навчання у вищому навчальному закладі залишились без батьків, " - чи стосується це студента. який втратив лише батька, а чи лише круглого сироти.
Анастасия
Для ОКСАНА: став круглою сиротою
странно
Для ОКСАНА: Ого какие вопросы? Наверное очень интересует.
ХУНТЕ ОТ 77.73.66.111 RASHA
Для ОКСАНА: НЕ ПЕРЕЖИВАЙ ДЕТОЧКА. ЖИЗНЬ ТЕБЕ ДАСТ ОТВЕТ. ВСЕМУ СВОЕ ВРЕМЯ!!!
Коментувати