Osvita.ua Вища освіта Лише 15% фінансування науки йде на розробки
Лише 15% фінансування науки йде на розробки

До 85 % обсягів бюджетного фінансування науки «забирають» держустанови, а не наукові розробки

Лише 15% фінансування науки йде на розробки

У 2017 році в Україні мають запрацювати Нацрада з питань розвитку науки і технологій та Національний фонд досліджень, створення яких передбачено новим Законом України «Про науку і науково-технічну діяльність». Про це розповів заступник міністра освіти Максим Стріха під час обговорення проекту Середньострокового плану пріоритетних дій уряду до 2020 року в частині, що стосується формування нової системи управління та фінансування науки.

Чиновник відзначив, що сьогодні в Україні існує низка нагальних проблем, які мають бути вирішені в зазначеній сфері.

За його словами, вітчизняна наука майже втратила функції впливу на соціально-економічний розвиток держави, а показник науково-технічного потенціалу знизився до критичного рівня.

«Низький рівень фінансування та застаріла матеріально-технічна база призвели до серйозного падіння престижу наукової роботи та масового відтоку якісних наукових кадрів. Крім того, сама сформована ще в радянські часи система управління наукою, яка добре діяла в рамках планової економіки, за сьогоднішніх умов втратила свою ефективність», – зауважив Стріха.

Він наголосив, що ще одна негативна тенденція полягає в тому, що у 2016 році більшість обсягів бюджетного фінансування науки – до 85 % – спрямовувалась на забезпечення діяльності державних наукових установ, а не на наукові розробки. Водночас ґрантове фінансування як інструмент мало дуже обмежене застосування через відсутність відповідних інституцій фінансування.

Заступник міністра повідомив, що для того, щоб розпочати необхідні зміни в сфері управління та фінансування науки, урядом визначено три ключових пріоритети на 2017 рік: утворення Національної ради з питань розвитку науки і технологій, створення Національного фонду досліджень та формування органів його управління, а також формування нормативно-правової бази для забезпечення процесу утворення державних лабораторій та отримання статусу дослідницьких університетів національними ВНЗ.

Максим Стріха підкреслив, що створення Нацради та Нацфонду передбачено законом «Про наукову та науково-технічну діяльність», ухваленим наприкінці 2015 року, та отримало позитивну оцінку групи провідних європейських експертів, які вивчали стан дослідницької та інноваційної системи України торік в межах політичних інструментів програми «Горизонт-2020».

Окремо перед МОН стоїть завдання до 2020 року провести державну атестацію не менш як 550 наукових установ. У відомстві очікують, що результатом цього має стати формування ефективної структури мережі таких установ.

Освіта.ua
17.01.2017

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
роман
А на мої сокільські наукові розробки, які я здійснюю уже чверть століття, шановний зам.міністре освіти, не пішло ні копійки. напрацьована уся база впровадження сокільства у шкільництво України. Та мало того, що нашого ніхто не бере, ще й витурили з освіти. А ми дальше про своє -"Сокіл" та й "Сокіл", А може хтось та почує, та й підніме те, що недобре лежить. А пасувало би нашому відомчому міністерству нарешті, та зацікавитись нашими науковими розробками. Та хоч би безплатно допустили до дітей, та де там, 20 років працювала наша лабораторія на г/з, і ту закрили. Ще покійний Мирослав Стельмахович зі мною її засновував. Було чотири депутатських звернення Лілії Михайлівни Гриневич не закривати мого РМК (Монастириськ,що на Тернопіллі.). Саме на базі мого РМК і велась ця величезна робота. А ми про щось кажемо?! Та надії не втрачаємо. Віримо, що Лілія Михайлівна уже в ролі Міністра освіти та науки України відновить порушену рівновагу у цьому питанні. Бо наша робота того вартує. З повагою, Роман Расевич,...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!