В НАН заявляють, що наука в Україні може зникнути

Академія наук просить владу не допустити руйнування фундаментальної та прикладної науки в державі

В НАН заявляють, що наука в Україні може зникнути

За всі роки незалежності України наука ніколи не була серед державних пріоритетів і фінансувалась за залишковим принципом. Про це йдеться в заяві Президії Національної академії наук України з приводу норм, що містяться у проекті закону «Про Державний бюджет на 2016 рік».

У Національній академії наук зазначають, що запропонована урядовими чиновниками «реорганізація» наукової сфери всупереч щойно прийнятій новій та чинній редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», передбачає механічне об’єднання всіх національних академій наук, позбавлення НАН України статусу головного розпорядника бюджетних коштів, і катастрофічне скорочення обсягів фінансування Академії порівняно з вкрай недостатнім бюджетним забезпеченням цього року.

«Це не лише позбавить вчених можливості самостійно визначати пріоритетні напрями наукових досліджень, а й взагалі поставить під загрозу подальше існування науки в Україні», - йдеться у заяві.

У НАН також підкреслюють, що вказані зміни в організації та фінансуванні наукових досліджень жодним чином не обговорювались з науковим співтовариством нашої держави.

«Крім того, стаття 30 проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» грубо порушує Бюджетний кодекс України, адже до предмету регулювання закону про Державний бюджет не належать адміністративні відносини щодо реорганізації державних установ», - наголошується у заяві.

«Враховуючи ту загрозу, яка нависла над Національною академією наук та національними галузевими академіями наук України, загалом над науковою сферою держави, у зв’язку з можливим прийняттям вказаного законопроекту «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Національна академія наук України звертається до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра країни та громадськості з проханням не допустити руйнування фундаментальної та прикладної науки в нашій державі, втрати вітчизняного інтелектуального потенціалу та, як наслідок, неминучої соціально-економічної деградації нашого суспільства», - йдеться у заяві Президії Національної академії наук України.

Освіта.ua
09.12.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
Для Буратіно: Ваша правда, що в нас може зникнути? - хіба теплі місця для псевдонауковців. Подивіться на тематику кандидатських дисертацій в економічних вузах, можна розплакатися від сміху. Схоластика заполонила нашу науку, бо справжні дослідження потребують титанічної праці, а наші "науковці,"особливо титуловані, ніяк не хочуть напружуватися, вони продовжують жити своїми минулими"досягненнями". Був вражений, коли побачив, що нашому зав.кафедрою( доктору наук) наступний посібник пише ст. викладач і той не соромлячись, представив нам це як свою працю. Напише для декана кілька праць - дивишся і сам. кандидатом стане.
Буратіно
А чи може зникнути те, чого немає? Науковці є, дисертацій тисячі, а де українська наука? Що вона дала країні окрім державних витрат на утримання величезної армії науковців та наукових пенсіонерів з їх «особливими» пенсіями?
Голосzнарода
Для Буратіно: Таки виявляється, що дисертації тисяч українських науковців нікому не цікаві та непотрібні, бо не несуть в собі ніякої новизни чи практичної цінності, тому роками і припадають пилом. Подібні проплачені псевдонаукові проекти складають лише оду схоластизації науки.
Анонімка
А де науковій новизні взятися, якщо наука вже кілька десятків років не фінансується? На обладнанні з радянських часів нічого нового вже не винайдеш.
Голосzнарода
Для Анонімка: Не шукайте виправдання невігластву - геніальні вчені в історії людства завжди обходились без новомодної апаратури. А от звичайним статистам така апаратура потрібна лише для понтів, проте вони все одно знаходять можливість переводити наукові знання на рівень схоластизації. І те, що додаткове фінансування від держави чи приватного сектору не шукалось і не отримувалось для наукової сфери стільки багато років, в цьому причина низького рівня професійної компетентності менеджерів наукової галузі в закладах освіти: вони просто воліли сидіти і чекати, коли манна з неба впаде. В той же час молодих і перспективних науковців звільняли, щоб ті не становили їм конкуренцію в кар’єрному зростанні.
Коментувати
Голосzнарода
Приватний сектор буде займатися наукою, і на цьому зможе зробити собі капітал. А в державних вузах там наука і так схоластична, сенсу консервувати подібний схоластизм немає.
Олекса Позняк
Для Голосzнарода: Ідіоте ти хоч знаєш що є фундаментальна наука? Який приватний сектор буде будувати прискорювач?
Голосzнарода
Для Олекса Позняк: Які у Вас мрії - може ще ядерний реактор хочете побудувати? Україна відмовилась від ядерного статусу, якщо почне проводити експерименти в цьому напрямку, в неї можуть виникнути серйозні міжнародні проблеми. Та нафталінові професори подібними винаходами все одно не стануть займатися. Хоча це може бути якась міжнародна пошуково-дослідна програма, в яких окремі талановиті українські науковці і так беруть участь, а от бюрократизовані та схолатизовані вузи ні.
Коментувати