Osvita.ua Вища освіта МОН планує узаконити відрахування студентів за плагіат
МОН планує узаконити відрахування студентів за плагіат

Виші зможуть перевіряти на плагіат дисертації, дипломні, курсові та інші кваліфікаційні роботи

МОН планує узаконити відрахування студентів за плагіат

11 серпня 2015 року в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг міністра освіти і науки України Сергія Квіта на тему «Боротьба з плагіатом і академічна чесність в Україні».

У заході також взяли участь заступник міністра освіти і науки Андрій Гевко та керівник Українського медіа-центру реформ Тарас Качка.

Під час брифінгу Сергій Квіт нагадав, що ним підписано наказ № 758 від 14.07.15 «Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів», що набуде чинності після його офіційного опублікування.

«Цей документ прийнятий в контексті імплементації нового Закону «Про вищу освіту» і направлений на боротьбу з плагіатом та виявлення так званої академічної чесності», - зазначив міністр.

Під час брифінгу Сергій Квіт назвав основні положення наказу, серед яких: доступність дисертації та відгуків на офіційних сайтах - не пізніше ніж за 10 днів до дня захисту; доступність автореферату дисертації - не пізніше ніж за 30 днів до дати захисту; збереження матеріалів на сайті протягом 3-ох місяців з дати видачі диплома (термін апеляції по роботі).

Міністр наголосив, що дисертації у відкритому доступі зберігатимуться в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації (УкрІНТЕІ). Це дасть можливість ВНЗ, використовуючи відповідне програмне забезпечення, перевіряти дисертаційні роботи на плагіат.

Слід зазначити, що на сьогодні база даних УкрІНТЕІ вже налічує 130 тисяч текстів дисертацій. В УкрІНТЕІ зберігаються роботи з 1991 року у паперовому вигляді, а з 1998 року - в електронному. За словами міністра, ця система також надасть можливість використання у ВНЗ програмного забезпечення для перевірки на плагіат не тільки дисертаційних робіт аспірантів та докторантів, а також дипломних, курсових й інших кваліфікаційних робіт. Для цього навчальним закладам необхідно створювати відповідні бази даних і використовувати відповідне програмне забезпечення.

Важливим кроком, на думку міністра, є розробка програмного забезпечення саме для виявлення плагіату. «У нас є кілька програм, які можна використовувати задля виявлення плагіату. Але головне - це не просто застосування антиплагіатної програми, а головне – це виявлення плагіату в текстах наукових робіт, - заявив Сергій Квіт. - Міністерство ще збирає пропозиції стосовно кращого програмного забезпечення з виявлення плагіату».

За словами Сергія Квіта, МОН планується при розробці нового Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів ВНЗ (діючий наказ МОН № 245 від 15.07.96) прописати норму щодо можливості відрахування студентів, у кваліфікаційних роботах яких був виявлений плагіат. Те саме стосуватиметься і викладачів. Відповідні норми щодо боротьби з плагіатом можуть бути відображені у Положеннях про організацію освітнього процесу, які затверджуються вченими радами ВНЗ. «Плагіаторів треба або звільняти з роботи або виганяти з університету, для того щоб в подальшому такі люди мали проблеми при прийомі на іншу роботу», - наголосив міністр освіти і науки.

Як повідомив Сергій Квіт, Атестаційна колегія МОН за останній рік, у зв’язку з виявленням у дисертаціях текстових запозичень, позбавила наукових ступенів 3-х осіб, скасувала рішення спеціалізованих вчених рад (СВР) щодо 6 осіб і направила на розгляд до СВР 11 робіт. Але залишається проблема надання послуг з написання дисертацій та наукових робіт через спеціалізовані сайти.

«Минулого року ми надсилали до правоохоронних органів списки сайтів, контактів, які надавали послуги з написання дисертацій та наукових робіт, але там ніхто не захотів цим питанням займатись», - наголосив заступник міністра освіти і науки Андрій Гевко.

На думку Сергія Квіта, контролювати виявлення плагіату повинна науково-викладацька спільнота ВНЗ. «Академічна громада університету повинна сама виявити бажання боротися з плагіатом, прийняти відповідне положення чи відповідний кодекс і розглянути на вченій раді це питання. Вона повинна проконтролювати виставлення програмного забезпечення на веб-сайт свого вишу», - підсумував міністр.

Освіта.ua
12.08.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
А викладачі?
А може розпочати із політиків, вищих чиновників і викладачів ВНЗ
Студент
Лучше бы не о академической чесности беспокоились, а о чесности преподавателей и администрации ВУЗа
Голосzнарода
Для Студент: Як це - у нас куча професійних науковців, які за всю свою кар’єру не зробили жодного винаходу, а лише купили звання, і основна проблема в тому, що через це країна має суттєве відставання в науково-технічному прогресі, бо ці псевдонауковці не просто купили собі наукове звання, але вони і займають робочі місця, які не можуть зайняти справді обдаровані в науці люди. Часто справді талановитий науковець в науці працювати не може, бо для нього там нема вакансії, і не дай Боже, він ще щось корисне винайде, то ж цим порушить існуючу корпоративну етику масового суспільного невігластва. Ололо
Коментувати
Regina
Задумка хороша, але якби ще й студентів уберегти від нечистих на руку викладачів. Скільки курсових і дипломних публікуються "науковими керівниками" як власний доробок?
Otto
Для Regina: +. Тому і авторство в наукових статтях, в більшості випадків, слід читати з останнього автора. Бо в перших рядах керівники і тп надстройки.
Михаил
Для Regina: врахуйте- за гроші і не малі.
Михаил
Для Regina: плагіат- це не проблема, якою необхідно займатися. Проблема це знання. Коли я вчився, то викладач дозволяв приносити навіть на екзамен, як він називав, атомну, тобто багатотомну бібліотеку книжок і списувати, але відповідати на екзамені вимагав без листка і проганяв по всьому курсу. Сьогодні студенти пишуть дипломи- скачав, переклав перекладачем, надрукував, але не читав- плагіату нема, але і знань також.
Коментувати
Мазур Ірина
Ще в школі мені дуже складно було писати твір. Але життя змусило писати наукові статті, дві дисертації. Вже є свій стиль. Але і сьогодні, кожне речення мені дається складно. І коли вже я сформулювала речення, то і запам’ятала. На статтю я витрачаю купу часу. Півроку тільки виправляла автореферат, разом і вивчила граматику української мови. І як же неприємно, коли читаєш в журналі «наукову статтю» і речення в речення, абзац в абзац переписано. Посилання не ставлять, оскільки бояться, що їх викриють. Згодом бачиш в інших статях переписані свої речення вже з посиланням на плагіатчиків. Який би був індекс Гірша! Вітаю зміни! Але молоді треба пояснювати, що плагіат це крадіжка, за яку рано чи пізно треба відповідати!
KVP
Є такий видатний астрофізик С.Хокінг, який 30 років тяжко хворіє, навіть лекції читає за допомогою синтезатора. Моя дружина, яка далека від фізики, впевнена в тому, що за нього пишуть співавтори. Я, фізик, який має певну компетентність, впевнений в тому, що основні ідеї належать С.Хокінгу. Головне не те, що людина публікує, а активність вченого, його позиція і аргументи в дискусіях на актуальні наукові теми.
Михаил
КНУКІМ відключіть свою рекламу- надоіло, майте совість, а не тільки гроші.
Олекса Позняк
Для Михаил: постав адблок+ і забудь
Коментувати
Михаил
А тепер стосовно дисертацій. Нікого не дивує чомусь фактор написання дисертацій людьми, які поступили на роботу на державні посади. Тобто, купляють дисертаціі і я впевнений плагіату за гроші не буде виявлено, гроші відпрацюють повністю. А ефект? Надбавка до зарплати державного службовця за звання, а тисяча кандидатів і докторів іі нема, надбавка за знання мов іноземних- а крім російськоі та матюковоі не знають. Тобто пане міністр не там копаєте.
Михаил
Краще міністру подумати про вступну компанію 2016. Заборонити вступ у вузи з балами 120, навіть на комерцію, це якість нашоі інтилігенціі. Подумати про кількість ЗНО в 2016 році (В 2015 РОЦІ ТІЛЬКИ з 4 предметів можна), бо якщо тільки чотири, то при трьох обовязкових- украінська, іноземна і математика або історія, і тільки одне ЗНО додаткове ніхто не поступить на медицину- треба біологію і хімію. Абсурд встановлення нульового бала атестату-мінімальний повинен бути не нуль- нуль це признання, що діти не вчилися, система прогнила і оцінки пишуть за гроші. Але міністр не читає таких постів, він живе у віртуальній реальності-боротьба з плагіатом.
ярина
Для Михаил: Ви трохи забули, щоб набрати 100 потрібно було дляприкладу відповісти на 28 питань з 92 ( це майже третя частина) Цього року 100 не дарували, іх заробляли
Михаіл
ви написали як справжній інтИлігент
Михаил
Для ярина: я не сказав, що 100 балів отримували, а не заробляли. Вони іх заробляли, але отримання атестату- трішки більше 100 балів і навчання у ВУЗі це різні речі. Навчання у виші - це тяжка праця, при правильному відношенні до процесу викладачів. І вступ на комерцію зі 100 і трішки балів викликає сумнів- чи це не витрачені батьками гроші, чи не вплине це на корупцію- треба щоб дитина далі вчилася і т.д. Я за те, щоб діти вчилися, але проти того, щоб підживляти прогнилу сисиему. Останній приклад, заява міністра про бажання відмінити державне замовлення, а працювати за договорами держави з вузами- тобто, корупцію перенесемо на нижчий рівень, а ми у міністерстві проти, ми за справедливість, за європейський підхід.
Коментувати
Михаил
Це все з області фантастики та теоріі. Шановний міністр повинен розуміти теорію і практику обробки даних, тобто алгоритм, який пишуть люди. Створення експертноі системи для виявлення плагіату має орієнтуватися на аналізі мільйонів варіантів думок написання речення про дану проблему з врахуванням теоріі імовірності. А це вже Божа сила.
007
С министра бы и начали проверку на плагиат, а то может его с работы надо уволить (согласно его же слов) для начала
Вчителька
Для 007: Згідна з Вами. І ще нехай перевірять науковців, що викладають у тих вузах! Ті дисертації, які вони захищали і як захищали, які наукові досягнення є... Як вони складають комп. тести для студентів, які самі потім не можуть скласти, бо в них помилок купа (були і такі випадки). А тоді вже й до студентів нехай добираються.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!