МОН планує узаконити відрахування студентів за плагіат

Виші зможуть перевіряти на плагіат дисертації, дипломні, курсові та інші кваліфікаційні роботи

МОН планує узаконити відрахування студентів за плагіат

11 серпня 2015 року в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг міністра освіти і науки України Сергія Квіта на тему «Боротьба з плагіатом і академічна чесність в Україні».

У заході також взяли участь заступник міністра освіти і науки Андрій Гевко та керівник Українського медіа-центру реформ Тарас Качка.

Під час брифінгу Сергій Квіт нагадав, що ним підписано наказ № 758 від 14.07.15 «Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів», що набуде чинності після його офіційного опублікування.

«Цей документ прийнятий в контексті імплементації нового Закону «Про вищу освіту» і направлений на боротьбу з плагіатом та виявлення так званої академічної чесності», - зазначив міністр.

Під час брифінгу Сергій Квіт назвав основні положення наказу, серед яких: доступність дисертації та відгуків на офіційних сайтах - не пізніше ніж за 10 днів до дня захисту; доступність автореферату дисертації - не пізніше ніж за 30 днів до дати захисту; збереження матеріалів на сайті протягом 3-ох місяців з дати видачі диплома (термін апеляції по роботі).

Міністр наголосив, що дисертації у відкритому доступі зберігатимуться в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації (УкрІНТЕІ). Це дасть можливість ВНЗ, використовуючи відповідне програмне забезпечення, перевіряти дисертаційні роботи на плагіат.

Слід зазначити, що на сьогодні база даних УкрІНТЕІ вже налічує 130 тисяч текстів дисертацій. В УкрІНТЕІ зберігаються роботи з 1991 року у паперовому вигляді, а з 1998 року - в електронному. За словами міністра, ця система також надасть можливість використання у ВНЗ програмного забезпечення для перевірки на плагіат не тільки дисертаційних робіт аспірантів та докторантів, а також дипломних, курсових й інших кваліфікаційних робіт. Для цього навчальним закладам необхідно створювати відповідні бази даних і використовувати відповідне програмне забезпечення.

Важливим кроком, на думку міністра, є розробка програмного забезпечення саме для виявлення плагіату. «У нас є кілька програм, які можна використовувати задля виявлення плагіату. Але головне - це не просто застосування антиплагіатної програми, а головне – це виявлення плагіату в текстах наукових робіт, - заявив Сергій Квіт. - Міністерство ще збирає пропозиції стосовно кращого програмного забезпечення з виявлення плагіату».

За словами Сергія Квіта, МОН планується при розробці нового Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів ВНЗ (діючий наказ МОН № 245 від 15.07.96) прописати норму щодо можливості відрахування студентів, у кваліфікаційних роботах яких був виявлений плагіат. Те саме стосуватиметься і викладачів. Відповідні норми щодо боротьби з плагіатом можуть бути відображені у Положеннях про організацію освітнього процесу, які затверджуються вченими радами ВНЗ. «Плагіаторів треба або звільняти з роботи або виганяти з університету, для того щоб в подальшому такі люди мали проблеми при прийомі на іншу роботу», - наголосив міністр освіти і науки.

Як повідомив Сергій Квіт, Атестаційна колегія МОН за останній рік, у зв’язку з виявленням у дисертаціях текстових запозичень, позбавила наукових ступенів 3-х осіб, скасувала рішення спеціалізованих вчених рад (СВР) щодо 6 осіб і направила на розгляд до СВР 11 робіт. Але залишається проблема надання послуг з написання дисертацій та наукових робіт через спеціалізовані сайти.

«Минулого року ми надсилали до правоохоронних органів списки сайтів, контактів, які надавали послуги з написання дисертацій та наукових робіт, але там ніхто не захотів цим питанням займатись», - наголосив заступник міністра освіти і науки Андрій Гевко.

На думку Сергія Квіта, контролювати виявлення плагіату повинна науково-викладацька спільнота ВНЗ. «Академічна громада університету повинна сама виявити бажання боротися з плагіатом, прийняти відповідне положення чи відповідний кодекс і розглянути на вченій раді це питання. Вона повинна проконтролювати виставлення програмного забезпечення на веб-сайт свого вишу», - підсумував міністр.

Освіта.ua
12.08.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
А викладачі?
А може розпочати із політиків, вищих чиновників і викладачів ВНЗ
Студент
Лучше бы не о академической чесности беспокоились, а о чесности преподавателей и администрации ВУЗа
Голосzнарода
Для Студент: Як це - у нас куча професійних науковців, які за всю свою кар’єру не зробили жодного винаходу, а лише купили звання, і основна проблема в тому, що через це країна має суттєве відставання в науково-технічному прогресі, бо ці псевдонауковці не просто купили собі наукове звання, але вони і займають робочі місця, які не можуть зайняти справді обдаровані в науці люди. Часто справді талановитий науковець в науці працювати не може, бо для нього там нема вакансії, і не дай Боже, він ще щось корисне винайде, то ж цим порушить існуючу корпоративну етику масового суспільного невігластва. Ололо
Коментувати
Regina
Задумка хороша, але якби ще й студентів уберегти від нечистих на руку викладачів. Скільки курсових і дипломних публікуються "науковими керівниками" як власний доробок?
Otto
Для Regina: +. Тому і авторство в наукових статтях, в більшості випадків, слід читати з останнього автора. Бо в перших рядах керівники і тп надстройки.
Михаил
Для Regina: врахуйте- за гроші і не малі.
Михаил
Для Regina: плагіат- це не проблема, якою необхідно займатися. Проблема це знання. Коли я вчився, то викладач дозволяв приносити навіть на екзамен, як він називав, атомну, тобто багатотомну бібліотеку книжок і списувати, але відповідати на екзамені вимагав без листка і проганяв по всьому курсу. Сьогодні студенти пишуть дипломи- скачав, переклав перекладачем, надрукував, але не читав- плагіату нема, але і знань також.
Коментувати
Мазур Ірина
Ще в школі мені дуже складно було писати твір. Але життя змусило писати наукові статті, дві дисертації. Вже є свій стиль. Але і сьогодні, кожне речення мені дається складно. І коли вже я сформулювала речення, то і запам’ятала. На статтю я витрачаю купу часу. Півроку тільки виправляла автореферат, разом і вивчила граматику української мови. І як же неприємно, коли читаєш в журналі «наукову статтю» і речення в речення, абзац в абзац переписано. Посилання не ставлять, оскільки бояться, що їх викриють. Згодом бачиш в інших статях переписані свої речення вже з посиланням на плагіатчиків. Який би був індекс Гірша! Вітаю зміни! Але молоді треба пояснювати, що плагіат це крадіжка, за яку рано чи пізно треба відповідати!
KVP
Є такий видатний астрофізик С.Хокінг, який 30 років тяжко хворіє, навіть лекції читає за допомогою синтезатора. Моя дружина, яка далека від фізики, впевнена в тому, що за нього пишуть співавтори. Я, фізик, який має певну компетентність, впевнений в тому, що основні ідеї належать С.Хокінгу. Головне не те, що людина публікує, а активність вченого, його позиція і аргументи в дискусіях на актуальні наукові теми.
Михаил
КНУКІМ відключіть свою рекламу- надоіло, майте совість, а не тільки гроші.
Олекса Позняк
Для Михаил: постав адблок+ і забудь
Коментувати
Михаил
А тепер стосовно дисертацій. Нікого не дивує чомусь фактор написання дисертацій людьми, які поступили на роботу на державні посади. Тобто, купляють дисертаціі і я впевнений плагіату за гроші не буде виявлено, гроші відпрацюють повністю. А ефект? Надбавка до зарплати державного службовця за звання, а тисяча кандидатів і докторів іі нема, надбавка за знання мов іноземних- а крім російськоі та матюковоі не знають. Тобто пане міністр не там копаєте.
Михаил
Краще міністру подумати про вступну компанію 2016. Заборонити вступ у вузи з балами 120, навіть на комерцію, це якість нашоі інтилігенціі. Подумати про кількість ЗНО в 2016 році (В 2015 РОЦІ ТІЛЬКИ з 4 предметів можна), бо якщо тільки чотири, то при трьох обовязкових- украінська, іноземна і математика або історія, і тільки одне ЗНО додаткове ніхто не поступить на медицину- треба біологію і хімію. Абсурд встановлення нульового бала атестату-мінімальний повинен бути не нуль- нуль це признання, що діти не вчилися, система прогнила і оцінки пишуть за гроші. Але міністр не читає таких постів, він живе у віртуальній реальності-боротьба з плагіатом.
ярина
Для Михаил: Ви трохи забули, щоб набрати 100 потрібно було дляприкладу відповісти на 28 питань з 92 ( це майже третя частина) Цього року 100 не дарували, іх заробляли
Михаіл
ви написали як справжній інтИлігент
Михаил
Для ярина: я не сказав, що 100 балів отримували, а не заробляли. Вони іх заробляли, але отримання атестату- трішки більше 100 балів і навчання у ВУЗі це різні речі. Навчання у виші - це тяжка праця, при правильному відношенні до процесу викладачів. І вступ на комерцію зі 100 і трішки балів викликає сумнів- чи це не витрачені батьками гроші, чи не вплине це на корупцію- треба щоб дитина далі вчилася і т.д. Я за те, щоб діти вчилися, але проти того, щоб підживляти прогнилу сисиему. Останній приклад, заява міністра про бажання відмінити державне замовлення, а працювати за договорами держави з вузами- тобто, корупцію перенесемо на нижчий рівень, а ми у міністерстві проти, ми за справедливість, за європейський підхід.
Коментувати
Михаил
Це все з області фантастики та теоріі. Шановний міністр повинен розуміти теорію і практику обробки даних, тобто алгоритм, який пишуть люди. Створення експертноі системи для виявлення плагіату має орієнтуватися на аналізі мільйонів варіантів думок написання речення про дану проблему з врахуванням теоріі імовірності. А це вже Божа сила.
007
С министра бы и начали проверку на плагиат, а то может его с работы надо уволить (согласно его же слов) для начала
Вчителька
Для 007: Згідна з Вами. І ще нехай перевірять науковців, що викладають у тих вузах! Ті дисертації, які вони захищали і як захищали, які наукові досягнення є... Як вони складають комп. тести для студентів, які самі потім не можуть скласти, бо в них помилок купа (були і такі випадки). А тоді вже й до студентів нехай добираються.
Коментувати