Osvita.ua Вища освіта Кіт розслідуватиме, хто їв мишей?
Кіт розслідуватиме, хто їв мишей?

Міносвіти утворило комісію для розгляду звернень студентів стосовно здійснення на них тиску

Кіт розслідуватиме, хто їв мишей?

Для того, щоб захистити своє право вільно висловлювати погляди і брати участь в акціях протесту, кілька тижнів тому студентам довелося пікетувати Міносвіти.

Вони вимагали від міністра Д.Табачника припинити тиск на керівництво вишів, не збирати списків студентів, які брали участь у Євромайданах. Показово, що під час цих акцій уперше пролунала вимога відставки не лише Д.Табачника (чим уже нікого не здивуєш), а й його заступника Є.Суліми. Саме останнього протестувальники звинувачували в тому, що він особисто давав вказівки відстежувати студентів — учасників Євромайдану. 

Міносвіти зустріло молодь замкненою брамою. І двома загонами "Беркуту" й міліції. Півдня довелося студентам стояти під парканом і чекати зустрічі з керівництвом міністерства. Лише після того, як обурені протестувальники зняли з петель ворота монівського паркану, Є.Суліма прийняв активістів і підписав на їхню вимогу наказ про неприпустимість тиску на студентів

Тоді МОН відбулося легким переляком. Але крапки в цій історії не поставлено. Нещодавно Міносвіти видало новий наказ — №1767 від 13.12.2013 р., яким утворило комісію "для розгляду звернень студентів стосовно здійснення на них тиску за участь в акціях протесту". 

Ідея нібито слушна. Але дивує кілька речей. Головою комісії призначено людину, яку звинувачували в тиску, — Євгена Суліму. Бодай з етичних міркувань він мав би самоусунутися від цієї справи.

До комісії також входять шість чиновників середньої ланки (директори департаментів і начальники відділів) міністерства. Це — підлеглі Є.Суліми й Д.Табачника. І уявити собі, що вони наважаться висловити незгоду зі своїм начальством, може лише дуже наївна людина. Ці люди мовчали, коли в стінах МОН проходила "конференція тітушок", коли у Васильківському коледжі, підпорядкованому Міносвіти, розміщувалися загони спецпризначенців. А тепер і поготів не втручатимуться. 

До комісії також входять по одному представнику від Мін'юсту та МВС (no comments). І шість представників студентства. 

Але що це за студенти? Четверо з них — "свої люди" для МОН. 

Артем Нікіфоров — учасник круглого столу з президентом Януковичем. Один з тих, кого студенти-страйкарі назвали "кишеньковим представником". Очолювана ним студентська рада свого часу засудила Євромайдан (текст відповідної заяви навіть розмістили на сайті МОН): "Студентська рада м. Києва засуджує спроби політичних сил використати студентство для досягнення своїх цілей, зокрема — мобілізації електорату".

Підписали ту заяву інші "незалежні лідери". Серед них — голова студентського парламенту КНУ ім. Т.Шевченка Інна Степанець і голова студради КНТЕУ Марія Кладченко. І вони також є членами новоствореної комісії.

Не забули включити до міністерської комісії і Олександра Тура, голову Всеукраїнської студентської ради при МОН. 

І лише двоє студентів з шести, включених до комісії, є представниками страйкарів. Це члени Студентської координаційної ради (СКР) Тарас Бойків і Степан Берко. 

Але є два важливі моменти. Перший — цих хлопців не призначала сама громадська організація. Їх на свій розсуд обрало Міносвіти. Крім того, до складу комісії мають входити представники й інших студентських організацій, що є активними учасниками Євромайдану. Таких, наприклад, як "Відсіч", Українська асоціація студентського самоврядування (УАСС).

Вибір Міносвіти став сюрпризом і для СКР. Як випливає з офіційної заяви, організація дізналася про залучення своїх активістів до роботи комісії МОН уже після того, як було видано наказ. СКР погоджується на співпрацю лише за дотримання двох умов. Перша — перед початком роботи комісії буде оголошено регламент і розклад її роботи. А також визначено, за яким принципом перевірятиметься інформація про тиск на студентів і що саме вважатиметься доказом такого тиску. І друга — робота повинна бути публічною, із залученням журналістів. 

Відомство Табачника відповіло на цю заяву офіційним спростуванням: "МОН хотіло би спростувати заяву Студентської координаційної ради про те, що її члени дізналися про залучення до комісії своїх активістів начебто вже після виходу наказу… Під час підготовки наказу МОН про створення спільної комісії … Євген Суліма консультувався з представником СКР Тарасом Бойківом щодо включення його до спільної комісії та надання пропозицій стосовно інших кандидатур від Студентської координаційної ради".

Єлизавета Щепетильникова, президент УАСС, підкреслює: "Делегатів від студентських об'єднань, які мають увійти до складу комісії, повинні визначати самі об'єднання, а не Міністерство освіти. Органи влади не мають права втручатися у діяльність громадських об'єднань. А обрання делегатів якраз і є таким втручанням. Ми будемо звертатися до керівництва МОН із вимогою включити до складу комісії тих активістів, яких обрали наші організації, що активно обстоюють сьогодні права студентів на Майдані".

"Єдине призначення комісії, яку створено за наказом Міністерства освіти і науки на четвертому тижні Євромайдану, — прикриття тиску на студентів, викладачів і вчителів, що триває, — вважає голова парламентського комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич. — Об'єктивне розслідування переслідувань студентів за цього міністра навряд чи можливе. Для об'єктивності сторони суспільного конфлікту мали б бути представлені в комісії на паритетних засадах. Головою і модератором діяльності комісії мала б стати нейтральна фігура, яку визнають обидві сторони". 

Л.Гриневич також наголошує, що майданчик для оперативного виявлення порушень законодавства створено на базі комітету з питань науки і освіти. "Ми відкрили гарячу телефонну лінію. Як канал зворотного зв'язку функціонує моя особиста сторінка у Фейсбук", — сказала нардеп.

Як працюватиме новоутворена комісія і як потурбується рідне Міносвіти про студентів-страйкарів, покаже час. А наразі уряд Польщі заявив про намір запропонувати місця у вишах країни та "адекватну фінансову підтримку" українським студентам, яких відрахують за участь у Євромайдані. Тільки треба прослідкувати, щоб замість них не скористалися цією можливістю їхні пробивні "кишенькові" колеги.

Оксана Онищенко, Дзеркало тижня. Україна

Дзеркало Тижня. Україна
21.12.2013

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вероника Татаренко
это стиль работы нашей власти - назначить коррупционера бороться с коррупцией, а вора - схищениями. Помнится мне сама власть в том числе и министр вначале Майдана ничего не возражали против того, что студенты прогуливали учебу потому, что им это тогда на руку было. А теперь Табачник ищет козлов отпущения!

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!