Osvita.ua Вища освіта МОН приховує інформацію про держзамовлення
МОН приховує інформацію про держзамовлення

Процес виділення вишам місць державного замовлення провокує корупційні механізми

МОН приховує інформацію про держзамовлення

У Громадянській мережі ОПОРА спростовують твердження міністра освіти та голови Державної інспекції навчальних закладів про те, що вступна кампанія до вищих навчальних закладів України у 2013 році відбулася прозоро та відкрито.

Про це йдеться у статті юриста Громадянської мережі ОПОРА у Львові Наталії Радиш, в який фахівець ставить під сумнів прозорість розподілу державного замовлення Міністерством освіти і науки України.

Юрист зазначає, що виділення вишу місць державного замовлення є гарантію надходження бюджетних коштів, а отже - запорукою фінансової стабільності. Проблеми, які мають місце на цьому етапі, неодноразово озвучуються напередодні вступної кампанії та провокують непрозорі та корупційні механізми вже на етапі вступної кампанії.

В ОПОРІ зазначають, що до основних проблем можна віднести "ручний" розподіл держзамовлення між ВНЗ, який часто залежить від лояльності державного замовника до вишу і навпаки; відсутність інформації про обсяги державного замовлення для кожного вишу; зміщення акцентів у процесі розподілу з абітурієнта на власні потреби представників вишів і міністерств.

"Як показує досвід, інформацію про розподіл обсягів державного замовлення МОН приховує як від абітурієнтів – осіб, які найбільше потребують вчасної та достовірної інформації, так і від решти громадськості", - наголошує Наталія Радиш.

За її словами, вже не перший рік активісти роблять спроби домогтися від основного замовника оприлюднення відповідної інформації. Однак позиція міністерства вражає – дані про розподіл держзамовлення належать до інформації з обмеженим доступом.

"Видається, що оприлюднення наказу про розподіл квот держзамовлення є невигідним ні Міністерству освіти і науки, ні вищим навчальним закладам. Міністерство отримує додаткові важелі впливу на виші та уникає "зайвої" писанини у вигляді письмового погодження таких змін для кожного навчального закладу (видачі відповідних наказів). Вишам це дає змогу маніпулювати абітурієнтами, на власний розсуд додавати чи скорочувати кількість місць державного замовлення на окремі напрями підготовки (у деяких випадках навіть на етапі зарахування, в тому числі, для влаштування "потрібних" вступників)", - зазначає фахівець.

В результаті навчальні заклади самостійно коригують розподіл державного замовлення, дозволяють собі подавати до Єдиної державної електронної бази з питань освіти неправдиві дані (які автоматично відображаються в ІС "Конкурс"), тим самим вводячи вступників в оману.

Профільне ж Міністерство продовжує попереджати про "недопущення самовільного перерозподілу місць державного замовлення між напрямами, спеціальностями, або його невиконання".

"На останніх етапах вступної кампанії документи "приводяться в порядок", на веб-сайтах вишів з’являються "правильні" обсяги державного замовлення, Державна інспекція не виявляє жодних порушень, а Міністерство рапортує, що вступна кампанія "відбулася без порушень". Про абітурієнта, для якого чи не основним показником у виборі майбутнього навчального закладу є обсяг державного замовлення на бажану спеціальність, ніхто не згадує", - наголошує спостерігач громадянської мережі.

За її словами, зміна процедури формування та розміщення державного замовлення, визначена новим законом, не вирішила проблеми обмеженого доступу абітурієнтів до інформації про розподіл бюджетних місць та про зміну їхньої кількості.

Докладніше про розподіл державного замовлення у вищих навчальних закладах країни читайте у статті Наталії Радиш "Держзамовлення – інформація з обмеженим доступом!?".

Освіта.ua
18.09.2013

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!