Університет Каліфорнії відкриє свої публікації

Публікація наукових статей у відкритому доступі швидше виняток, ніж правило

Університет Каліфорнії відкриє свої публікації

Університет Каліфорнії в США оголосив про те, що всі нові наукові статті, які будуть написані його співробітниками, викладуть у відкритий доступ. Це означає, що крім публікації в наукових журналах вони потраплять в безкоштовну онлайн-бібліотеку, скористатися якою зможе будь-хто. Подробиці наведені на офіційному сайті навчального закладу.

Університет Каліфорнії об'єднує 10 кампусів і є найбільшим науково-освітнім центром не тільки в США, але й у світі. Прийняте рішення стосується близько сорока тисяч робіт, що публікуються щороку, при цьому публікації матимуть пріоритет над вимогами редакцій. Це означає, що статті в такі видання, як Nature, Science, Cell або Physical Review Letters (всі перелічені журнали є найбільш цитованими у світі) будуть доступні незважаючи на те, що зазвичай журнали забороняють авторам викладати текст своєї статті у відкритий доступ.

На даний момент для вирішення проблеми публікації в авторитетних, але таких, що не розміщують статті у відкритому доступі журналах, запропоновано відразу кілька рішень. Автори можуть відкласти публікацію у відкритому доступі на деякий термін або опублікувати роботу на умовах спеціальної ліцензії: зараз багато видань допускають таку практику (приклад можна побачити в Nature за 21 липня 2013 року). Крім того, для переговорів з видавцями вченим рекомендовано залучати університетську бібліотеку, співробітники якої повинні володіти необхідними для врегулювання спірних моментів знаннями.

Раніше рішення про вільну публікацію нових робіт було прийнято тільки в одному з кампусів університету. У Сан-Франциско, де зосереджені біомедичні підрозділи університету, аналогічне рішення затвердили в 2012 році. У повідомленні університету наводяться слова Річарда Шнайдера, голови комітету з бібліотек та наукової комунікації, професора відділення ортопедичної хірургії. Шнайдер вказує на те, що зараз університет Каліфорнії публікує від двох до трьох відсотків усіх наукових статей у світі і тому прийняте рішення може глобально вплинути на світову науку.

В даний час існує ряд наукових журналів, які спочатку публікують всі статті у відкритому доступі (наприклад, всі видання PLoS). Їх редакційні витрати відшкодовуються за рахунок плати, що стягується з авторів за публікацію. Поки цитованість таких видань помітно нижче, ніж у провідних журналів з традиційною економічною моделлю, де публікація у відкритому доступі швидше виняток, ніж правило.

lenta.ru
12.08.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів