Osvita.ua ЗНО Новини ЗНО Що очікує зовнішнє незалежне оцінювання у 2011 році
Що очікує зовнішнє незалежне оцінювання у 2011 році

Освітні фахівці занепокоєні процесом нівелювання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), як механізму прозорого та рівного доступу абітурієнтів до вищої освіти

Що очікує зовнішнє незалежне оцінювання у 2011 році

Про це заявили експерти з питань освіти під час проведення прес-конференції "Ризики вступної кампанії 2011 року", що відбулася в прес-центрі "Главкому".

На думку виконавчого директора Міжнародного фонду "Відродження" Євгена Бистрицького, існує загроза зростання ризику корупції зі зміною Умов прийому до вищих навчальних закладів, які передбачають зменшення ролі ЗНО.

"Систему тестування не можна зводити лише до інструменту контролю якості освіти. Зовнішнє оцінювання є також дієвим інструментом проти корупції", – додав він.

Бистрицький також повідомив, що Фонд планує підтримати незалежну експертну оцінку щодо зовнішнього тестування та громадський моніторинг вступної кампанії до вищих навчальних закладів у 2011 році.

Зокрема, директор Центру тестових технологій, екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук сказав, що у 2010 році була проведена перевірка наказів про зарахування абітурієнтів до вищих навчальних закладів.

Перевіркою було встановлено, що близько 1,5 тис. абітурієнтів зараховані до університетів з кількістю балів меншою ніж 124. А у 5 тисяч абітурієнтів в системі "Конкурс" були вказані результати, які не відповідають даним Українського центру оцінювання якості освіти. Також було виявлено 3,5 тис. вступників, які взагалі не проходили ЗНО, але мали його проходити.

"І це проблема не тільки Києва чи великих міст, а й усієї України", – зазначив Лікарчук.

"Громадськості невідомо чи покарані керівники навчальних закладів за такі дії. Це створює небезпечний прецедент для чесного та прозорого вступу", – переконаний Ігор Лікарчук.

Перший керівник Українського центру оцінювання якості освіти Лілія Гриневич зазначила, що в цьогорічних Умовах прийому збереглися одіозні минулорічні норми, а також з’явилися нові, які перешкоджають справедливому вступу до університетів.

"Варто звернути увагу, що цього року буде оприлюднюватиметься лише сумарний бал при вступі до ВНЗ, який складатиметься з балів ЗНО, атестату, участі у підготовчих курсах, участі в олімпіаді. Такий підхід створить можливості для маніпуляцій при вступі", – зазначила Гриневич.

"Важливим інструментом покращення прозорості вступної кампанії могла б стати система "Конкурс", але для цього вона повинна мати інформаційний захист та має бути чітко визначена відповідальність за внесення в неї неправдивих даних про конкурсний бал. Проте, поки що, профільне міністерство надає системі "Конкурс" функцію тільки інформування і абітурієнти практично не мають доступу до гарантовано достовірної інформації про їхнє місце в рейтинговому списку", – зазначила Гриневич.

Також фахівець занепокоєна тим, що міністерство у новому законопроекті "Про вищу освіту" виступає за введення балу університету – тобто щоб сукупна оцінка складалася на третину з балу ЗНО, на третину – із середнього балу шкільного атестату, і ще на третину – з балу університету.

"Ці пропозиції різко погіршують умови і прозорість вступу до вишу", – підкреслила Гриневич.

Серед загроз для ЗНО та ризиків для прозорого вступу учасники прес-конференції виділили:

  • збереження необґрунтовано великої питомої ваги середнього балу атестата про загальну середню освіту у сукупному конкурсному балі вступника;
  • надання додаткових преференцій тим, хто зміг оплатити навчання на підготовчих курсах при вищих навчальних закладів;
  • розширення категорії вступників, які можуть не складати зовнішнє оцінювання;
  • продовження практики приймання сертифікатів про проходження ЗНО за попередні роки, результати в яких не є співмірними з цьогорічним;
  • запровадження практики оприлюднення лише сумарних конкурсних балів вступників;
  • небажання профільного міністерства притягати до відповідальності керівників вищих навчальних закладів, в яких порушуються вимоги нормативних документів щодо організації вступної кампанії;
  • запровадження системи електронної подачі документів при відсутності захищених централізованих баз необхідних даних та захищеності самої системи.

Нагадаємо, зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів, які вирішили стати студентами вищих закладів освіти, відбудеться із 2 до 24 червня 2011 року.

Під час зовнішнього оцінювання абітурієнти будуть складати тести з української мови та літератури (обов’язково), математики, історії України, фізики, хімії, географії, біології, англійської, німецької, французької, іспанської мов. Уперше у 2011 році абітурієнти отримають можливість скласти тест із російської мови.

Докладніше про особливості проведення ЗНО-2011 читайте у розділі Консультації.

Освіта.ua
11.04.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!