Ухвалення моделі НМТ: варіанти і виклики

Історія з переліком вступних іспитів, яким вирішили опікуватися депутати, продовжується

Ухвалення моделі НМТ: варіанти і виклики

Історія із затвердженням переліку вступних іспитів до закладів вищої освіти, яким цього року вирішили опікуватися народні обранці, продовжується. Бліцкриг із затвердженням моделі національного мультипредметного тесту (НМТ) з першого разу не вдався.

Вочевидь, якби депутати утрималися від зміни інституціонального принципу визначення освітніх політик держави, зберігши за центральним органом виконавчої влади право забезпечувати формування та реалізацію державної політики у сфері освіти, цьогорічні вступники вже б готувалися до іспитів.

Відтермінування розроблення зрозумілої моделі та переліку іспитів НМТ, а також довготривала невизначеність заважають вступникам зосередитися на підготовці до іспитів, а тому й викликають відверте роздратування в учасників вступної кампанії, освітян та батьків.

Новина про неухвалення законопроєкту 8228-1, що був широко розрекламований як шлях до реалізації консенсусної моделі НМТ, яка раніше була презентована суспільству, викликала бурхливі емоції прихильників різних моделей тесту.

Несподівано для багатьох під час розгляду моделі НМТ, яка була презентована МОН і освітнім комітетом ВР, і, здавалося б, отримала консенсус більшості, дві парламентські фракції заявили про незгоду. У результаті чого ухвалення законопроєкту в цілому було перенесено.

Головну і єдину суперечку викликало питання щодо включення чи невключення до НМТ тесту з історії України як обов'язкового.

Водночас складність ухвалення такого рішення на цьому етапі полягає в кількох причинах, кожна з яких суттєво вплине на конструкцію НМТ та її підтримку суспільством.

Не зайвим також буде нагадати, що наразі триває активна підготовка до організації тестування фахівцями, які забезпечуватимуть технологію проведення мультитесту. Зокрема, Український центр оцінювання якості освіти вже зараз розпочинає комунікаційну кампанію з учасниками тестування щодо особливостей тесту, але вимушений робити це в умовах відсутності законодавчо визначеної моделі НМТ.

Пропозиція МОН та освітнього комітету ВР

Міносвіти та освітній комітет парламенту пропонують модель вступного іспиту за формулою 2+1, у якій українська мова і математика є обов'язковими, а один з п'яти предметів на вибір має обрати вступник.

Ця модель достатньо вдало прокомунікована з суспільством і підтримується абсолютною більшістю учасників вступної кампанії.

Аксіома моделі НМТ: безпека, навантаження та валідність

У МОН наголошують, що безпекова ситуація змушує проводити тестування кожного учасника вступної кампанії виключно в один день. Водночас фізичне навантаження на учасників тестування і тривалість тесту не варто розширювати за межі 180 хвилин. А обов'язковість української мови й математики, які зазвичай мали статус обов'язкових предметів на ДПА, ще й забезпечує валідність вимірювання знань вступників.

Варіанти рішень щодо моделі НМТ

Якщо взяти за основу зазначене вище і відмовитися від радикальних змін моделі вступної кампанії, можна припустити кілька варіантів проведення НМТ.

Включення історії України до переліку обов'язкових предметів мультитесту може відбутися шляхом:

1. Виключення з НМТ універсального предмета на вибір вступника і повернення до минулорічної моделі НМТ (три обов'язкових предмета: українська мова, математика, історія України);

2. Додавання історії України до переліку обов'язкових предметів НМТ (схема 3+1, де четвертим предметом є предмет за вибором);

3. Заміна обов'язкової частини тесту з математики на обов'язкову частину з історії України (2+1, де обов'язковими є українська мова та історія України).

Інші варіанти, на кшталт повернення до схеми 2+2 (де обов'язковими є українська мова, математика, історія України та іноземна мова), є можливими, але малоймовірними.

Ризик визначеності та небезпека невизначеності

Обрання будь-якого альтернативного варіанту проведення НМТ замість уже презентованої спільної моделі МОН та освітнього комітету спричинить репутаційні втрати для всіх сторін.

З обох боків уже лунають варіанти радикальних рішень від гравців, кожен з яких давно влаштувався у власних електоральних нішах. 

Але здається, що найкращий вихід для всіх учасників цієї дискусії в парламенті – своєчасно згадати про законодавчо встановлене право учасників вступної кампанії дізнатися про модель її проведення наприкінці року, що передує вступній кампанії.

Найближчий час покаже, чи здатні народні обранці скласти свій національний тест, результати якого за рейтинговою шкалою визначатиме суспільство.

Цей матеріал відображає позицію редакції Освіта.ua

Освіта.ua
07.02.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Леся
2 (українська мова +математика)+1предмет на вибір зараз за 3 місяці до тесту, найкращий варіант. Якщо зараз міняти модель тесту, то ви ставите в неоднакове положнння тих учнів, які готувались до іноземної мови, як третього обов’язкового предмета. Діти в шоці. Дайте вже їм спокій. Прийміть правильне рішення.
Галина
. Заміна обов’язкової частини тесту з математики на обов’язкову частину з історії України (2+1, де обов’язковими є українська мова та історія України).
Артем
Для Галина: реально, история же важнее математики
Andrii
В країні і так повний провал з технічними спеціальностями. Кого будуть навчати в технічних вишах за результатами історії? Тоді потрібно взагалі припинити набір в технічні вищі, щоб не витрачати даремно кошти на студентів які не знають математики. А краіну будуть відбудовувати історики та філологи!
Коментувати
Олексій Олександрович
Підла надумана підміна істини. І правди ніхто не хоче чути. Бабак, як голова освітнього комітету ВР влаштував популізм, схилив Шкарлета до "зрадницького" рішення у січні, а тепер звинувачють у всьому партію ЄС. МОН Шкарлета і комітет Бабака винні в тому, що своєчасно не провели належну роботу з підготовкою до НМТ, а займались популізмом. В першу чергу потрібно ставити питання до них, до чого вони довели українську освіту!?
Andrii
Для Олексій Олександрович: Українську освіту довели набагато раніше і питати потрібно не в Бабака та Шкарлета! Чому потрібно політизувати НМТ, знущатися над дітьми та шукати зраду?
Коментувати
Лілія
Пропоную членам партії Європейської Солідарності разом з Порошенко П.О. здати ЗНО у вигляді НМТ у 2023 році з історії України разом з абітурієнтами. Питання проведення ЗНО (НМТ) потрібно вирішувати перед початком чергового навчального року, а не за 4 місяці до його початку. А взагалі, історію України (включаючи сучасну) повинні здавати депутати всіх рівнів та держслужбовці, як патріоти, щоби гідно керувати нашою країною.
Andrii
Для Лілія: Підтримую, не склав іспит значить здав депутатський мандат і закінчив політичну кар’єру!
Коментувати
Людмила
Я згодна, що хтось вирішив поспекулювати на на історії. До школярів їм двла немає. Але й міністерство в своїх рішеннях далеке від школи і дітей, від вузів і викладачів. Тому, що питання ЗНО починні вирішувати ВУЗи, їм навчати студентів і їм видніше, які предмети необхідно знати їхньому абітурієнту
Тетяна
Придурки ,що сидять у ВР,угомоніть дешевий патріотизм ,та робіть ,якщо хочете морочити голову дітям,то попереджайте з початку року,нелюди та той шоколадний патріот ,вирішив за 4 місяці ,за історію казати,в європу хочете ,так поки у вр такі як порох сидять ,а міністр освіти шкарлет!Європа,має вам тільки снитися
Олег
Ви думаєте,що насильно роблячи ,ту історію ви робите краще,досить цього жахливого патріотизму,від таких як порох,залишіть усе я воно є ,та досить цирку,
олена
Нам буде той чмо порох казать ,що здавати,парті от великий ДОСИТЬ МОРОЧИТИ ГОЛОВУ,НЕЛЮДІ!І так дітям так джул так вони історію припхать хочуть ,мерзоти продажні,залишіть 2+1
Людмила
Мене дуже цікавить структура розприділення тем з історії України. У ЗНО було 50% - теми з ХХ- ХХІ ст., 50%- теми до ХХ ст. А в НМТ як?
Andrew Brown
Запитання до депутатів, які раптом вирішили виявити свій "патріотизм". Де ви були, коли МОН часів сивочолого гетьмана, очолюваний авторкою зловісної концепції НУШ Лілією Гриневич, ухвалював вилучення української мови з переліку обов’язкових для вивчення на непрофільних спеціальностях українських вишів? А чи не постраждали ваші "патріотичні" почуття, коли той самий МОН Лілії Гриневич викидав (саме так, брутально викидав) українську літературу з переліку обов’язкових для складання на ЗНО? І тепер у країні, яка стікає кров’ю, маємо абсолютно дику ситуацію, коли більшість випускників НЕ ЧИТАЮТЬ рідної літератури, бо "на м цього не треба для ЗНО". Де ви тоді були, продажна "патріотична" мерзото? А тепер, бач, вирішили зробити дешевий політичний піар на історії України? Які ж усе-такі виродки наші так звані "патріоти"...
Olga Kozachuk
Я не розумію людей, які кричать, що історії немає. Вони що хворі? Історія залишається в будь-якому випадку. Який сенс в тому, що за чотири місяці до екзамену дітям, які вчаться без світла і належних умов тушити предмет до якого вони не готувалися? Щоб довести що? Де було Міністерство освіти на початку року? Чому нам нав’язують це зараз? Щоб полегшити життя учням, які хочуть залишитися в країні і працювати на її розбудову? Думаю що ні. Гидко дивитися на цих політиканів безсовісних яким по суті все байдуже, головне політичні бали заробляти на майбутнє, якого може у них і не бути. Повний брєд.
Леся
Чи думає ВРУ про те, що зазначений законопроект необхідно було ухвалювати на початку навчального року, а не за 4 місяці до складання тесту. Деякі учні готували іноземну мову, а не історію України, як третій обов’язковий предмет. Що тепер робити тим дітям, які готувались до біології чи хімії на медичний факультет. Про них, звичайно, ніхто не думає. Хотіли робити історію України обов’язковим предметом, то треба було проінформувати учнів, а не зараз, як грім серед ясного неба, видати таку інформацію. Діти і без того переживають, і в постійному напруженні. І в кінці хочу додати, наша історія і мова в серці і на вустах кожного свідомого українця і не потрібно зараз цим маніпулювати.
Лія
Дітям оцінки знижують за несвоєчасно здані роботи. А депутати вчасно отримують зарплату за невчасно виконану роботу. Зі своїми б дітьми так би не поводились. Значить вони в безпеці?
наталія
Пропоную : українська мова обов’язкова , всі ніші за власним бажання дітей. В НМТ немає історії - це нонсенс. А що скажуть батьки тих дітей ,які сього воюють за Історію України і творять її. А що скажуть самі діти вам... горе педагоги якщо вам все ... Шановні здається ви багато хто лукавите??? Доречі в ЄС рідна мова й історія - головні предмети ...
Тарас
Бачу ще один допис від імені Тараса. Намагається мене дискредитувати))) Це ж навмисно! Зацепило за Єс. Захищється ще й підло так)) Не здивований))
Svij
Рішення не ухвалено завдяки партії Слуга народу. Вони мають більшість. Проєкт подавав їх уряд. Чому Слуги народу не проголосували - це проблеми Слуг. Європейська солідарність як опозиція не зобов’язана голосувати за проєкти уряду. Всі повелися на слова Бабака, який перевів стрілки на ЄС. Слуги мають фракцію біля 240 депутатів. Для ухвалення закону треба 226 голосів. Слугам, як поганому музиканту, завжди щось заважає. Думайте. Якщо маєте чим.
Антоніна
Для Svij: От-от, і я про те, що про дітей ніхто не думає. На першому місці партійні ігри. Опозиції аби дошкулити владі, а на людей плювати. От в тому і справа.
Коментувати
Антоніна
Безвідповідальність зашкалює! Чому не думають про дітей? Хто понесе відповідальність, за те що в лютому вступники не знають яким буде НМТ? Скільки можна? Єсолідарність Вдають патріотів! А на ділі питання не вирішують і ставлять палки в колеса! Корупціонери, казнокради! Досить гратись історією, прикриватись нею як дірявою рядниною. Це принизливо для держави. Екзамен з історії не прикриє ваших хабарницьких схем. Історію діти вчать в школі! В кращі часи буде екзамен, а зараз прийміть нарешті з величезним запізненням пізньонапрацьоване рішення. І дискутуйте далі до грудня 2023.
Оксана
Для Антоніна: партія ЄС просто, як завжди хотіла пропіаритись, а насправді (теж як завжди) обісрались. То значить, що ідіоти у верховній раді не знають в чому полягає їхня РОБОТА.
Ірина
Повністю підтримую! Це 100% піар, прикрившись Історією України, а хто подумає про дітей, про їх моральний стан. Лютий місяць а рішаки ще рішають!
Коментувати
Тарас
Всі повинні здавати історію України. Всі, хто проти, на передову вивчати. Іде війна, історія потрібна назавжди
Олена О.
Для Тарас: розумник, ти себе чуєш??? Залиш цю херню на після війни і топай на передову. Історію в школі і так вивчають. А мова про нмт, як краще зробити для дітей, які не покинули країну під час війни і не мають нормального диття, не те що навчання. "Патпіои" хрєнов
Аліна
Для Тарас: давайте робити її обов’язковою не за 4 місяці до екзамену? 200 портретів, купу дат і термінів за 500 років за цей час вивчити майже неможливо, особливо якщо акцент на підготовку був на інші предмети. А коли сталась яка подія приблизно ми всі знаємо і пам’ятаємо зі шкільних парт і без обов’язкового екзамену
Саня
Для Тарас: так а сам чого не на передовій ? Патріот хренов
Коментувати
Олена
Підтримую. Єс загралась у політику. Дати такого ляпаса дітям ще й під час війни- свинство, а не патріотизм