Вступна кампанія 2023 року: до чого готуватися абітурієнтам

У парламенті розглядають кілька варіантів проведення вступної кампанії, але загальна картина вже зрозуміла

Вступна кампанія 2023 року: до чого готуватися абітурієнтам

До початку вступної кампанії залишилося якихось пів року, але й досі законодавчо не визначено, як проходитимуть вступні іспити: зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), національний мультипредметний тест (НМТ) чи щось інше?

Наразі у Верховній Раді зареєстровані три законопроєкти, що мають унормувати ці питання. Один – урядовий, що містить пропозиції МОН (8228-1) та два депутатських: 8228 (автори – Лариса Білозір та інші) і 8228-2 (автори – голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак з колегами). 

Автори перших двох пропонують віддати всі рішення на розсуд Міністерства освіти (власне, так і було минулої вступної кампанії). Натомість автори останнього (голова комітету Бабак і його колеги) намагаються детально розписати в законі, як має проходити НМТ. І в разі ухвалення саме цього законопроєкту Міністерству освіти доведеться дотримуватися вже прописаних механізмів.

Невідомо, чиї ідеї зрештою переможуть у парламенті. Але в загальних рисах зрозуміло, до чого готуватися вступникам, бо в позиціях МОН і народних депутатів є чимало спільного. Різниця лише в деталях. Отже, як завершиться навчальний рік і буде організований вступ?

Немає сумнівів у тому, що державної підсумкової атестації цього року не буде. Це чітко визначено в усіх трьох законопроєктах

І тут немає сенсації, бо, на жаль, ми живемо в таких реаліях давно: з об'єктивних причин востаннє ДПА проводилася в Україні у 2019 році, ще до пандемії коронавірусу.

Знову національний мультитест

ЗНО в традиційному форматі не буде, замість нього проведуть НМТ, як це було у 2022 році. 

Генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН Олег Шаров пояснює: «Ніхто від ЗНО не відмовляється, але зараз провести його в традиційному форматі неможливо, передусім, з питань безпеки. Залишаються проблеми з логістикою. Практично неможливо надіслати пакети з паперовими завданнями спеціальною поштою в усі куточки України і за кордон, а потім повернути бланки завдань таким самим чином. І, нарешті, фінанси. Бюджетне фінансування передбачене, але вже в 2022 році міністерству доводилося залучати додаткові кошти для окремих ланцюжків технологічного процесу зовнішнього оцінювання. Наша задача – організувати все так, щоб максимально наблизити НМТ до ЗНО».

Уже зрозуміло, що, на відміну від минулого року, на НМТ буде два тести: перший – з обов'язкових предметів і другий – з предметів за вибором. 

І якщо минулого року національний мультитест охоплював лише українську мову, математику та історію України, то тепер загальний перелік предметів буде більшим: до нього додадуть іноземну мову та природничі науки – фізику, хімію, біологію і, можливо, навіть географію (цей предмет запропонований у законопроєкті Сергія Бабака та його колег).

Головна інтрига полягає лише в тому, які навчальні предмети мають обов'язково входити до мультипредметного тесту, а які – за вибором вступника. От тут у Міносвіти і в групи народних депутатів різне бачення.

Предметні блоки мультитесту: позиція Міносвіти

У Міносвіти вважають, що основний НМТ має містити чотири обов'язкових предмети: українська мова, математика, історія України та іноземна мова.

Тестування планують провести в один день, але двома блоками з короткою перервою між ними:

  • перший блок – українська мова та математика; 
  • другий блок – історія України та іноземна мова. 

Це означає, що для складання основного НМТ вступникам потрібно буде прийти на пункт тестування лише один раз, що важливо з міркувань безпеки, а також легше організаційно і фінансово.

Якщо ідеї МОН будуть підтримані, то можна передбачити, що обов'язкове тестування з іноземної мови потішить далеко не всіх школярів.

З одного боку, відомо, що цей навчальний предмет викладається на належному рівні аж ніяк не в усіх школах. І ми бачили це за результатами ЗНО протягом багатьох років. А репетитора можуть дозволити собі не всі, особливо в умовах нинішньої кризи. Тому перед запровадженням обов′язкового тестування з іноземної мови не зайвим було б промоніторити, як цей предмет викладається в школах, які є проблеми, якої підтримки і допомоги потребують вчителі.

З іншого боку, про те, що ЗНО з іноземної мови врешті буде обов'язковим, говорилося давно. Так, у документах Міносвіти закріплена вимога володіння англійською мовою вступниками на бакалаврат на рівні В1 саме до 2023 року. Зрештою, ми ж європейська країна.

«Тест з іноземної мови не буде таким вже складним і великим, у ньому не буде аудіювання. Уряд бачить перспективи суттєвого розширення сфери використання англійської мови як мови міжнародного спілкування. Німецька, французька та іспанська мови також є дуже важливими на шляху підготовки України до повноправного членства в ЄС. Молодь наразі активно цікавиться іноземними мовами, без знання яких здобути сьогодні якісну вищу освіту неможливо. І буде цілком справедливо, якщо високий рівень знань іноземної мови буде збільшувати шанс здобути місце навчання за державним замовленням», – каже Олег Шаров.

Як бачимо, до переліку обов'язкових предметів не ввійшли природничі науки. Але як можна вчитися на лікаря, наприклад, без знання біології?

Для вирішення цього питання Міносвіти пропонує провести ще один додатковий тест НМТ – з фізики, хімії чи біології. Його складатимуть не всі, а лише ті, хто матиме таке бажання.

«Ми розуміємо, що зараз більшість школярів не можуть вивчити хімію, фізику чи біологію на належному рівні, бо не мають доступу до лабораторій. Скласти НМТ з обов'язкових компонентів буде достатньо для вступу на будь-яку спеціальність. Але хочемо дати можливість тим, хто підготувався з природничих дисциплін, скористатися своїми знаннями», – наголошує Олег Шаров.

Міносвіти також хоче дозволити вступникам впливати на результати тестування: за бажанням можна буде замінити оцінку з історії чи іноземної мови в конкурсному балі на оцінку з фізики, хімії чи біології, отриману на додатковому тесті.

Складові мультитесту: позиція Сергія Бабака та його колег

У законопроєкті Сергія Бабака та його колег – народних депутатів (8228-2) запропоновано, щоб кожен абітурієнт складав два тести НМТ, які проводитимуться в різні дні.

Перший тест – із двох обов'язкових предметів (українська мова та математика), однаковий для всіх.

Другий тест – із двох предметів за вибором:

  • перший предмет – на вибір історія України / одна з іноземних мов;
  • другий предмет – на вибір хімія / фізика / біологія / географія або історія / іноземна мова (якщо їх не обрали як перший предмет).

Тобто, на відміну від минулого року, історія України може стати обов'язковим предметом на тестуванні. І це гаряче обговорюється в експертному середовищі та серед учителів і батьків.

«Історична освіта має значення для формування світогляду: війна показала нам, до чого призводить нехтування історією», – вважають одні.

«Залиште іспит з історії для гуманітаріїв, це потрібно для їхнього фаху, іншим – необов’язково», «Нині починається реформа історичної освіти. От реформуєте – тоді й виносьте на екзамен», – вважають інші. 

Наталія Піпа, народна депутатка, членкиня парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій, співавторка законопроєкту 8228-2, зауважує: «Попри те, що я завжди була за максимальне навчання, зараз, розуміючи умови війни, перебування у бомбосховищах і подекуди неможливість навчання навіть онлайн, вважаю, що важливо залишити для обов'язкового тестування меншу кількість навчальних предметів, натомість більше дати за вибором учасників тестування».

Пізня законотворчість і тривала невизначеність

Можна скільки завгодно обговорювати різні ідеї, пропозиції й законопроєкти, та вже зараз виникає кілька запитань до всіх авторів.

Перше запитання – чому так пізно взялися за організацію вступної кампанії? Її правила мають бути відомі школярам і вчителям заздалегідь, а не за пів року до іспитів. Пізно зареєстрували свої проєкти і уряд, і народні обранці. Врешті, відповідно до закону «Про вищу освіту», Умови прийому до вишів мали бути оприлюднені ще до 15 жовтня.

І друге запитання – чому найдрібніші деталі проведення тестування потрібно прописувати в законі? Це не залишає можливостей для гнучких рішень, що є життєво важливим у воєнний час. Найменшу зміну в проведенні НМТ доведеться голосувати в парламенті як правку до закону, а значить знову проходити весь довгий ланцюжок розгляду та обговорень.

Наталія Піпа зазначає: «Детально прописувати перелік предметів для тестування та інші нюанси – це не є порушенням, але дійсно, подібні речі практикуються в законодавчій діяльності не часто. Однак в даній ситуації народні депутати мають своє бачення того, як має проходити НМТ, і воно де в чому не співпадає з тим, як це бачить уряд. Тому ми зареєстрували альтернативний законопроєкт, у якому прописали важливі речі. Загальна ідея вже є, а щодо деталей і нюансів – ми зможемо їх змінити до другого читання, якщо буде така потреба. На мою думку, головні дискусії мають відбутися навколо того, які навчальні предмети є обов'язковими, а які – на вибір, і скільки екзаменів мають складати абітурієнти».

Уроки минулого й виклики майбутнього

Коли ми міркуємо про те, як провести національний мультитест 2023 року, не зайвим було б також вивчити досвід минулого року – які були проблеми, що варто змінити? В Українському центрі оцінювання якості освіти чітко назвали ці проблеми у звіті про результати минулорічного тестування. 

Перша проблема – мала кількість предметів, з яких проводився НМТ. Експерти УЦОЯО вважають, що такий підхід негативно впливає і на якість освітнього процесу, і на якість відбору майбутніх студентів. Є шанс, що нинішнього року ця проблема буде частково вирішена.

Але друга проблема поки що залишилася – це відсутність завдань відкритого типу, тобто таких, де треба висловити свою думку, а не поставити хрестик навпроти правильної відповіді. Це неможливо було зробити на НМТ минулого року, оскільки відповіді на завдання відкритого типу потребують більше часу перебування в пункті тестування, більших можливостей електронної платформи, на якій проходить тестування, та фінансових і людських можливостей для перевірки завдань і створення потужного програмного забезпечення. От де важлива тема для дискусій і уваги народних обранців.

Заступниця директора УЦОЯО Тетяна Вакуленко наголошує: «УЦОЯО готовий зреалізувати будь-який з названих варіантів, однак нам потрібно вже зараз знати, якою буде модель тестувань. Адже ми маємо встигнути відповідним чином змінити програмне забезпечення для реєстрації, розробити тестові форми, адаптувати програмне забезпечення для тестування. Зараз спливає дорогоцінний час для підготовлення до оцінювання. Ми, звичайно, уже давно працюємо над тестуваннями для вступу у 2023 році, але модель оцінювання посутньо вплине на те, що нам потрібно ще зробити».

Ну що ж, чекатимемо рішення парламенту. А поки його немає, раджу абітурієнтам не чекати ухвалення законів і звернути увагу на перелік навчальних предметів для НМТ.

Оксана Онищенко, оглядачка з питань освіти, для Освіта.ua.

Для отримання оперативної інформації про проведення НМТ та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.

Освіта.ua
12.12.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дмитро
Дитина в коледжу на 2 курсі. Буде здавати НМТ для подальшого вступу в ВУЗ, через 2 роки. Чи буде дійсний результат іспиту НМТ через 2 роки, як це було з ЗНО?
Галина
Для Дмитро: цього зараз ніхто сказати не може. Якщо вступати будете в 2025 році, то умови вступу будуть у жовтні 2024 року. І не факт, що тоді буде взагалі дійсна ця спрощена система. Можливо повернуть звичайне ЗНО. Тому, якщо здаєте лише для вступу, то краще зараз не здавати
Коментувати
Мар'яна
Вважаю,НМТ має бути спрощений. Чому ніхто не заважає на те, що діти в 2021-2022 вчилися з вересня до лютого все ж в школі, а далі хто як міг. А в цьому році нормального навчання взагалі немає! В школі іноді немає світла, дистанційно уроки вчителі часом навіть не ведуть. Вихід один, готуватися самостійно. Якщо того року займалися з репетиторами, то зараз і це проблематично. Неможливо, за відсутності світла. Вже січень місяць, а досі невідомо , що здавати доведеться!!!! Для чого потрібно були ці опитування?! Мета авторів НМТ зрозуміла-скоротити кількість абітурієнтів до ВНЗ, адже державі потрібна саме робоча сила.
Sorofina
хай буде тест проводиться тільки головне з двух предметів а все інше за вибором
Мирослава
Що ви робите?! ми усього навсього діти, через жахливі умови у багатьох зараз нема світла, через вибухи і повітряні тривоги уроки не проводять, у вас совість є? ви замість того щоб полегшити ще поскладнюєте нам завдання!!!! Невже ви не можете бути людьми? Досить! Ми всього навсього діти, що ви робите!!!? Зупиніться, дайте нам вільно дихати
Натела
А як відбувається навчання без світла, коли тривоги міносвіти знає!? На папері і в медіапросторі - все добре, все як треба, а насправді?! Школа, що не знає((
Тетяна
У дітей такий складний період, навіщо Ви ускладнюєте їм життя. Вони навіть не розуміють, до чого готуватися. Як завжди тільки запитувати вмієте з дітей, більш нічого ! Вже в минулому році було важко, а в цім ще важче і що, кого це стосується? Коли інтереси дітей будуть на першому місці? Вся Країна хоче, що Міністерство освіти здавала ЗНО, кожного року, бід конвоєм з металошукачами.
Влада
Дякую велике, чому минулого року на творчі спеціальності не потрібне було НМТ, а цього року воно необхідне? Чому така логіка? Світла по декілька діб не було, постійні обстріли… Тепер окрім підготовки до ТК (що теж досить непроста) я чомусь маю здавати предмети, які мені фактично непотрібні? Без яких я фактично могла поступити минулого року? Чому так?
Галина
Для Влада: як це не треба? То лише на контракт не треба було
...
Якщо ви захочете дізнатися чи так, то пошукаєте інформацію в Інтернеті і дізнаєтеся, що на творчі спеціальності у 2022 році необхідно було: написати мотиваційний лист і здати творчий конкурс у кожному ВНЗ, до якого хочете вступити, бо саме з конкурсу брався рейтинговий бал. А на контракт всюди лише лист.
просто вчитель
Для Галина: Дійсно минулого року на творчі спеціальності НМТ не враховували і багато розумних дітей, значно розумніші, ніж були зараховані, не могли вступити,бо оцінювався лише творчий конкурс. На архітектора потрібно було виконати роботу більш.ніж на 190 балів. Дуже багато було 200. Так що для розумних дітей зовсім це невигідно.
Коментувати
Поліна
Я закінчила школу в минулому році, НМТ не здавала, бо знаходилась закордоном. В 2023 планую вступати в медичний. Університет вимагає хімію, біологію та українську мову. Та я не можу зрозуміти цієї нової системи. Тобто тепер необхідно окрім цих трьох предметів готуватися йще й до матиматики та історії України, чи як...? Допоможіть! Вже через два місяці весна, а я й досі не знаю до чого готуватись!!
Галина
Для Поліна: університет нічого вимагати не може. Умови вступу затверджуються наказом МОН.
Коментувати
Олена
Навіщо ми тут пишемо?Чи хтось взагалі читає наші коментарі?Ми запитуємо,обурюємося,намагаємося зрозуміти ,щоб хоч щось пояснити нашим дітям,але наша влада не чує.Завершився І семестр,а ми ще не знаємо,що діти мають повторювати.Ви хоч уявляєте скільки потрібно одинадцятикласникам повторити з історії?Хтось бачив програму ЗНО з історії України?Не випробовуйте терпіння.Вкажіть період ,який мають повторити учні.
Галина
Для Олена: а хто має читати? такі як Ви і читають. Це ж "дошка об’яв"
Коментувати
Viktor
Чи буде якесь тестування для учнів які є за кордоном???? Що робити якщо я не можу вернутись в Україну??? Як написати?
Марія
Таке питання: якщо я просто хочу закінчити, отримати атестат і не вступати цього року до ВНЗ, чи маю я брати участь в НМТ?
...
Для Марія: Минулого року ДПА у формі зно(нмт) відмінили, а цьогоріч планують провести, на скільки нам поки що відомо. Тому, скоріш за все, треба буде скласти нмт.
Коментувати
Марія
А якщо я випускниця 2021 року,але хочу перескласти для вступу в навч.заклад тільки історію,то я тепер не маю такої можливості?виходить ,що потрібно буде складати всі предмети ,які будуть обов’язковими?
Марта
Тобто в 2023 році, як і на НМТ 2022-го, діти складатимуть українську мову БЕЗ літератури в будь-якому разі? Дякую.
Ігор
Який період треба вивчити для НМТ з історії України? 20-21 століття, як і на минулому НМТ?
гість
це жесть, нащо мені математику складати, коли я йду на юридичний, де її там зовсім немає??? мовчу вже про те, як готуватися через відсутність електроенергії
Оксана
А той бабак сам би спробував скласти нмт з чотирьох предметів,коли тривоги,відключення світла та інтернету,що за знущання над учнями!
Олена
Дайте право випускникам обирати, що їм здавати. Складати НМТ будуть вони, а не ви. ЗНО раніше давало можливість дітям обирати та дійсно показати свої здібності з різних предметів. Зрозумійте, хтось з дітей мріє стати програмістом, хтось лікарем, а хтось юристом.... Та не пишіть, хай всі здають українську мову та історію.. Не забирайте право вибору. Війна і так забрала у дітей дуже багато.
Тетяна
Внести іноземну мову в обов’язкові предмети- справжнє знущання над дітьми. Дистанційно тричі по 20 хв. І то якщо світло не вимкнуть В тиждень. Діти забули і те що знали.. Англійська як предмет за вибором. Після перемоги хоч японську зробіть обов’язковою. Зжальтесь над дітьми, їм і так важко
Andrey
Чи треба буде доздавати англiйську мову, якщо я хочу вступити за результатами НМТ-2022?
Світлана
Для Andrey: Не треба
Коментувати
вадим
іноземна мова це найгірше рішення при тому що коїться зараз. якщо я стану безхатьком, то це буде лише через те що ви прийняли таке рішення.
989
Для вадим: а яким чином іноземна мова впливає на втрату житла?
Олена
Витрати на репетиторів. Немає доступності навчання. Всі знання отримуємо через додаткові уроки. Яке це навчання. Це конкурс грошей. Якщо порівняти вартість навчання та витрати на репетиторів то взагалі вчити не потрібно, сплачуєте два рази. І за нашу онлайн освіту!!!
Коментувати