Osvita.ua Середня освіта Реформа середньої освіти Що очікує на українську освіту в 2018-му році?
Що очікує на українську освіту в 2018-му році?

Кошти на освіту - інвестиція у трансформацію чи пальне для колосальної двадцятирічної інерції

Що очікує на українську освіту в 2018-му році?

7 грудня Верховна Рада ухвалила Державний бюджет України на 2018 рік. Головний кошторис країни є одним із головних інструментів стратегічного управління, отже, за його цифрами можна побачити реальні пріоритети посадовців. Аналізує, що ж світить освіті, Микола Скиба, експерт з освіти Українського інституту майбутнього.

Старт «Нової української школи»

Фінансування освітньої сфери складе 219,1 млрд грн, що майже на 20% більше, ніж 2017 року.

Збільшення видатків значною мірою продиктовано потребами реформ, основою для яких є новий закон «Про освіту».

У контексті 2018 року йдеться перш за все про старт «Нової української школи». Зокрема, на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти місцевим бюджетам виділяється субвенція з держбюджету в розмірі 1,37 млрд грн.

На підготовку педагогів, які працюватимуть з дітьми за новим Державним стандартом освіти, буде спрямовано 386,6 млн грн.

Нові підручники для першокласників обійдуться платникам податків наступного року в 373,3 млн грн.

На забезпечення роботи Держаної служби якості освіти 30 млн грн.

Багато це чи мало?

Щоби відповісти на це запитання подивимося, що «зашито» у пропоновані суми.

Модернізація школи

Одним із компонентів «Нової української школи» є сучасне освітнє середовище.

Розробники концепції наполягають: зросте частка проектної, командної, групової діяльності у педагогічному процесі.

Відповідно буде урізноманітнено варіанти організації навчального простору в класі.

Крім класичних варіантів, буде використано новітні, наприклад, мобільні робочі місця, які легко трансформувати для групової роботи.

Виділятимуться окремі приміщення з відкритим освітнім простором.

Планування і дизайн освітнього простору школи буде спрямований на розвиток дитини і мотивації її до навчання. Отже, мільярд має піти на редизайн і переоснащення навчального простору.

Враховуючи, що в Україні близько 17,3 тисячі загальноосвітніх шкіл, на кожну з них припаде приблизно 79,2 млн грн на наступний рік.

Видатки здійснюватимуться на підставі відповідних бюджетних запитів, тож на практиці розподіл буде нерівномірним.

Багато що залежатиме від спроможності директорів і представників управлінь освіти (за новим законом вони вже не контролюють, а лише забезпечують навчальний процес) знайти пристойних підрядників, розробити якісні технічні завдання для оновленого простору.

Проблема у тому, що директорів, ні інших співробітників школи цьому спеціально не навчають.

Крім того, в Україні на пальцях однієї руки можна перелічити дизайнерські бюро, які працювали з освітнім простором, так само обмаль розробників навчального обладнання і матеріалів.

Отже, питання не у тому, чи вистачить цих грошей, а чи впораються управлінці на місцях із тим, щоб освітнє середовище виявилося справді сучасним, а кошти були використані своєчасно і без порушень.

Триста мільйонів на підручники

З одного боку, це просто необхідно для старту «Нової української школи» і відображення нових очікуваних результатів від навчання.

Крім того, з'являється можливість подбати про якісні тексти та ілюстрації.

Але з іншого – є питання до доцільності саме такої вагомої інвестиції, адже підручники дуже швидко застарівають, навіть для початкової школи.

Закон «Про освіту» проголошує педагогічну свободу для вчителя і право на розробку авторських програм. А як бути, якщо стандартний підручник у неї не впишеться?

Можливо, у даному випадку не зайвим буде переглянути, за якими саме кодами і видами економічної діяльності можуть витрачатися ці кошти і розширити їх до дидактичних матеріалів і навчального приладдя.

22 тисячі педагогів

«Нова українська школа» – це передусім вчителі.

На підвищення кваліфікації вчителів початкових класів буде спрямовано 386,6 млн грн.

У масштабах України необхідно підготувати не менше 22 тисяч педагогів.

Отже, перепідготовка одного педагога наступного року в середньому буде коштувати 17,6 тис. грн, що не так вже й багато, якщо порівняти з тим, скільки інвестують у навчання одного співробітника бізнес-структури.

Щоправда, до перенавчання педагогів долучатиметься уряд Фінляндії, а також міжнародні донорські організації, тож по факту витрати на одного педагога можуть виявитися більше.

Основне питання – знову ж таки – у якості процесу. Адже йдеться не просто про те, щоби дати низку нових навичок, але й сформувати нові звички і, головне, багато у чому змінити світогляд.

Приємним бонусом бюджету є збільшення вчительських зарплат на 25%. Загалом на це буде витрачено 6,7 млрд грн.

Приміром, зарплата вчителя без категорії збільшиться з 4853 грн до 6202 грн на місяць.

Вчитель першої категорії отримуватиме замість 6417 грн 8045 грн.

А вчитель вищої категорії, який в цьому році отримує 6841 грн, в наступному буде отримувати 8577 грн.

Загалом вчительські зарплати в середньому зростуть на 1500 грн. Підвищені зарплати отримають понад 406 тис. українських вчителів.

Щоправда, реальну споживчу цінність цих коштів дещо нівелюватиме інфляція.

Розмір освітньої субвенції місцевим бюджетам наступного року складе 62,1 млрд грн (а це, знову ж таки – зарплатня вчителям) і це майже одна четверта всього бюджету Міністерства освіти та науки.

І це можна вважати інвестицією у людський капітал, якщо навчання у школі обертатиметься для дітей не лише оцінками, але й можливостями для розвитку.

Моніторинг і дослідження

Як оцінити готовність молодих людей до вступу у самостійне життя і, головне, роль шкіл у цьому процесі, поки не зовсім зрозуміло.

Можливо, відповіти на це запитання зможе Державна служба якості освіти, яка створюється на базі Державної інспекції навчальних закладів.

Тепер нова служба з регіональними підрозділами не лише атестуватиме школи, а й моніторитиме їх на предмет дотримання Держстандарту освіти.

На це вона отримає наступного року 30 млн грн.

Утім, індикатори якості освіти могла би вже давно зробити Національна академія педагогічних наук, яка щороку з бюджету отримає чималі кошти на проведення досліджень.

Скажімо, наступного року на її діяльність передбачено 211 млн грн. Подивимося, який буде ефект і як це конкретно позначиться на впровадженні «Нової української школи».

Вища освіта та наука не у пріоритеті

Одним з основних пріоритетів Кабінету Міністрів на 2017-2020 роки є підвищення якості вищої освіти. Формулювання розпливчасте, адже ще навіть не визначено індикатори якості освіти.

Можливо, саме цим і має зайнятися Національна агенція забезпечення якості вищої освіти? Є шанс, що з наступного року вона нарешті запрацює.

На її діяльність у бюджеті закладено 32,2 млн грн, у тому числі – близько 21 млн на зарплатню співробітникам.

Більше грошей наступного року піде на науку. Національна академія наук України та наукові інститути, що належать до неї, отримають 4,5 млрд грн.

У тому числі – 3,6 млрд на здійснення досліджень та виконання цільових програм. Це майже на 1 млрд більше, ніж теперішнього року.

А от для університетської науки в Держбюджеті-2018 особливо обнадійливих сигналів немає.

Так, на таку статтю як «дослідження, наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами та державним замовленням, підготовка наукових кадрів, фінансова підтримка преси, розвитку наукової інфраструктури, наукових об'єктів, що становлять національне надбання, забезпечення діяльності Державного фонду фундаментальних досліджень» закладено 926 млн грн. І це лише на 7,18% (або на 62 млн) більше, ніж у 2017 році.

Для порівняння один лише Київський національний університет ім. Шевченка на дослідження, наукові та науково-технічні розробки, проведення наукових заходів та підтримку наукових об’єктів, що становлять національне надбання, отримає 125,4 млн грн і ще 1,3 млрд на підготовку кадрів.

Але пріоритети щодо науки найкраще помітні, якщо порівняти згадану цифру 926 млн із витратами на здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів. За відповідною статтею у Держбюджет на 2018 рік закладено 990,5 млн грн.

У цю суму, наприклад, вписане виготовлення атестатів, золотих і срібних медалей, похвальних листів тощо. Але найбільшу частку цієї суми з’їдають підручники.

Воно-то начебто і потрібно, але стають потім медалісти студентами українських університетів, а там навіть дослід немає на чому провести або бракує коштів для організації польових досліджень.

До речі, видатки на академічні стипендії для студентів, що навчаються у вишах сфери управління МОН, у цілому теж скоротяться з 3,98 до 3,16 млрд грн.

Аналітик центру CEDOC Єгор Стадний пояснює це тим, що причиною, ймовірно, стало перенесення фінансування вишів І-ІІ рівня акредитації на місцеві бюджети.

Проте, беручи до уваги бачення Міністерства фінансів з цього питання, яке висловилося за поступове скорочення кількості студентів, що отримують академічні стипендії, з теперішніх 45% до 15% у 2020 році, у цілому це негативно позначатиметься на мотивації до навчання. Отже, це можна віднести до мінусів бюджету 2018 року.

Головне ж питання до цього документу полягає у тому, чи стануть ці кошти інвестицією у трансформацію систему освіти, чи виявляться пальним для колосальної інерції, яка накопичилася за останні 20 років.

Микола Скиба, експерт з освіти Українського інституту майбутнього, спеціально для Українська правда. Життя

Освіта.ua
18.12.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Грамотный, 25 лет стажа
"Микола Скиба, експерт з освіти Українського інституту майбутнього" - Вы, наверное, фантаст. Эксперт з освіти - а какой у Вас педстаж? В моей табелеграмке (корешке) за декабрь написано: оклад: 3872*18,0 - это высшая категория. Может мне налоги не вычтут, а зачтут, тогда получится, как в цитате: "А вчитель вищої категорії, який в цьому році отримує 6841 грн," ФАНТАСТИКА ОТ Скибы
Міністру
Скажіть будь-ласка наступне. При всій вашій реформі. Яка доля позашкільної освіти? Райони ліквідовують. ОТГ створюють. Що буде з ЦЕНТРАМИ, СТАНЦІЯМИ, БУДИНКАМИ ТВОРЧОСТІ? Віддавати гуртки школам? Категорично ні. Вони спочатку нехай свої навчаться проводити. Так розумію, що все ведеться до того щоб діти не розвивали свої здібності взагалі. Можливо помиляюсь. Цікавить з приводу цього саме Ваша думка.
Министр
Для Міністру: Будет всё, как положено: оптимизация,оптимизация и ещё раз оптимизация( в переводе:" Всё закрыть, всех сократить-уволить, помещения разобрать по кирпичику") Есть уже много ОТГ, в которых позакрывали и школы, и тем более " позашкільні заклади". Да кому они нужны? " На часі" другие проблемы в стране: коммунальные тарифы ещё мало повышены, земли ещё недопроданы, а Вы с какой-то мелочёвкой пристаёте... Не мешайте работать министерству!!!
Міністру
Для Министр: Я веду до того, якщо ми знищемо інтелект нації. Наша країна стане країною рабів.
Коментувати
Вчитель
Я, вчитель початкових класів. Маю вищу категорію і стаж 35 років. Навантаження 20 годин. Нарахування в розрахунковому листі(це з урахуванням перевірки зошитів, класне керівництво, за вислугу років, за престижність праці) в минулому році 7760 грн. А гола ставка вчителя вищої категорії 3780. Вчора в учительській вивісили нові ставки, які діятимуть з нового року. Вона збільшилася приблизно на 400 грн. Коли я порахувала все, що буде в розрахунковому, вийшло, що зарплата збільшилася на 923 грн. А тепер відкидайте всі податки, а це приблизно 2000. І порахуйте скільки це буде? А потім ще заплати комуналку в повному обсязі, бо субсидію забрали. То скільки ж залишається? А ви пане експерт з освіти пишете:"Загалом вчительські зарплати в середньому зростуть на 1500 грн." Якщо тут брехня, то що вже говорити про модернізацію освіти, підручники і т. ін. Ганьба!!!
Павло Степанович
Для Вчитель: Добре, що у Вас стільки.А я маю 18,5 годин, вища категорія , нема перевірки зошитів, класного керівництва... Чистими 4780. А читаєш журналістську брехню, чорти беруть...Пишуть, що з Нового року вчитель початківець отримуватиме мінімум 11 тисяч. Якщо б людина за ці слова відповідала, то цього б не писала.
Зрада з перемогой
Да люди же недавно считали-при начисленных 7600( и это за полторы ставки!) минус 1600 налогов,минус 2500 коммуналка( совершенно верно, субсидии у многих учителей " отобрали", точнее не положена),-остаётся чистыми 3500 на руки. Чуть больше,чем у уборщицы. Возникает вопрос-умышленно ли до такой степени понижают социальный статус учителя? Ответ, по-моему, очевиден. Будут ли желающие работать за такие зарплаты???
Коментувати
таковенько
Розумію так. Нас очікує щось і нічого одночасно. Нажаль такий регламент роботи притаманний тільки нам. Саме ми особливі.
Vlad
Брехня все! Відкати, відмивання коштів.... ось на що піде левова частка грошей. Не буде ніякої реформи при такій кількості ділків від освіти!
Тищенко
Біла Церква сьогодні порадувала, престижність в 2018 році буде 10%, а не як тут вихвалялась міністерка про 20% і 30%. Дістали ці брехуни!
Тарас
Чи є хоч одна країна в світі, де вчитель заробляє більше, ніж доцент в університеті? Ще не реформа, це знищення освіти!!!
Обдурений освітянин
"Гарний" початок року в Харкові. Напиши два дні за власний рахунок вже в січні. А міністерство каже про підвищення та кошти на нуш. Брехня. Приберіть РУО, а гроші віддайте школам.
світлана
Скільки можна, в яких школах зарплата вчителя бе категорії 4800?
Наталія
Для світлана: Це робиться навмисне, аби людей налаштовувати одних проти других. Ніде таких зарплат немає, хіба при навантаженні біля 30 годин.
Коментувати
27 років стажу
Програми (особливо у початковій школі) міняють майже щороку, до уроків готуємося за свій рахунок (роздруковуємо матеріал, добираємо фонотеку та ін.), пенсію за вислугою відмінили, з криками про підвищення зарплатні скасували субсидію, доплату за престижність (20% Юліних) не платять. МОВЧИМО! А КОМУ КРИКНЕШ? ТА Й ЧИ ПОЧУЮТЬ І ЩОСЬ ЗМІНЯТЬ?
постійні дописувачі
Може "Освіта" варто знову повернутися до тих часів, за яких тільки реєстровані користувачі могли додавати коменти. Ботів як мінімум на 60% стане менше. Маніпулятори, які граються людською свідомістю.
Вася
Приміром, зарплата вчителя без категорії збільшиться з 4853 грн до 6202 грн на місяць Им бы точно знать, сколько получает учитель без категории...
Потерпіла
Нова українська школа знищує вчителя і вихователя: зарплату начебто піднімають. тоді як комунальні ростуть і цю зарплату зїдають. Більше того, педагоги втрачають масово і пільги на комуналку, і субсидії. От як турбуються про нового українського вчителя та вихователя. Хай вам грець! І дай Бог міністерським чиновникам пожити на нову вчительську зарплату! Здохнуть...
Правильна професія
Для Потерпіла: В січні добавили 2300 грн зарплати, в цьому році забрали субсидію на комунальні послуги (у листопаді заплатила 3200 грн, це без морозу). То чи підвищилася зарплатня вчителя? Мінус 900 грн та ще інфляція. Живемо й надалі?
Коментувати
щодо освітнього середовища
А як ви там не верху самі уявляйте таке середовище. Скільки грошей для цього вклали? Чи багато класів модернізували? Без змін, які будуть бачити своїми очами батьки, учні, учетелі, це набір слів. Розумію перспективний план має бути. Але спостерігається тенденція, коли таких планів стає більше, ніж конкретних виконаних дій.
в яку сторону МОН дивиться?
5 робочих днів і повне перевантаження. Саме це відчувають учні кожного дня. Можливо одним змахом докорінно змінити совкові норми важко. Але підхід можна на інший. Наприклад до рівня початкової школи спростити ряд предметів. ОБЖ, економіка, музика, фізичне виховання, трудове навчання те деякі інші. Кожен розуміє, ЗНО - це базові предмети. От і на них робити наголос. Взагалі МОНУ варто видати рекомендації, які будуть забороняти Д.З. по всіх інших предметах. Так як раніше далі йти, це наступати на одні й ті самі граблі.
Микола
Що очікує українську освіту - Повний КРАХ! Реальний приклад: Черкаська область, околиці славетного Чигирина, що входить до Золотої підкови Черкащини, с. Рацево. Дочка сидить на уроках в курточці. Паливо в шкільному дворі відсутнє. Голова району Клименко Володимир спільно із сільською головою Постригань Ларисою зайняті віджимом у селян землі на користь Косюка – кума Порошенка (Миронівський хлібокомбінат - Перемога нова і її курятники). По селу їздить «куряча самооборона» із числа проплачених активістів¸ залякують розправою. Кому потрібні діти, школа та освіта якщо під музеєм Б.Хмельницького і бастіоном Дорошенка в густонаселеній зоні можна для президента з кумом віджати землю і будувати курятники на 1 млн бройлерів. Цікавий факт - жоден з телеканалів чи журналістів висвітлювати проблему людей не хоче??? Йдемо в Європу говорите? маленьке підтвердження: http://www.vmisti.in.ua/
?
Из моей зарплаты ежемесячно в виде налогов в ПДФО отчисляется 1000 грн( округляю), коммуналка- 2000 грн. Субсидия не положена,потому что в расчёт попал июнь прошлого года, когда начислены были отпускные( хотя потом-июль,август-было " по нулям"). Вывод-львиную долю зарплаты отдаю государству в виде налогов и ЖКХ. Вопрос-это зрада чи перемога?
біолог
Скільки можна на всю країну брехати про зарплату 4853 грн. у вчителя без категорії, якщо реально 11 тарифний розряд - 3152, а люди читають і думають. що вчителі дійсно даремно плачуть. Брехнею реформу в освіті не зробиш.
ого
Запитайте 1 класника скільки важить його підручник, так само 4 класника, 7 класника... Ще траба щоб кожен працівник МОНУ кожного дня слухав 8 уроків на день. І головне. Спробуйте виконати Д.З. - 5 предметів за 2 години. Радість, чи біда, що друкують ГДЗ. Тупими стають діти, але за те в них вистачає часу трохи пожити своїм життям. Мабуть це все головна суть реформи. А от за підручники треба окермо сказати. Під вашою владою академії, ІМЗО та інші. Невже не можна перейти від підручника до посібника у схемах та таблицях. Або підручники по кожному предметі друкувати у 2 томах. Тоді хоча не 5, а 2,5-3 кг. доведеться учню носити на плечах.
unforgiven
Піднімуть зарплати освітнім чиновникам, а учням і вчителям - дулю. Ось і всі очікування.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!