Тьютори, коучі і едвайсери – хто вони?

В освітню практику українських навчальних закладів уже приходять сучасні педагогічні професії

Тьютори, коучі і едвайсери – хто вони?

Враховуючи те, що учні та студенти мають сьогодні доступ до будь якої інформації, відпадає необхідність та навіть стає помилковим вчити їх за принципом однієї правильної відповіді. Кожен учень та студент — це особистість з власними цілями й потребами. Саме тому прийшов час нових педагогічних професій, що мають різні функції, детальніше про них розповідає викладач Юрій Коноваленко.

Нинішнє покоління учнів та студентів воліють робити свій власний вибір, вчиняти власні помилки і отримувати з них досвід для життя. Таким чином вони більш мотивовані до опанування нових знань. А це дає на виході з навчального закладу кращий рівень освіти.

І, щоб забезпечити той рівень, потрібні і нові педагогічні професії: тьютори, едвайсери, коучі, фасилітатори, ментори. Вони вже приходять в педагогічну практику українських навчальних закладів, адаптуючись із зарубіжних педагогічних методик. Тому давайте спробуємо розібратись які завдання повинні виконувати ці педагоги.

Найбільш поширена в нашому освітньому просторі посада тьютора. Тож, хто це? Тьютор - це особа, що веде індивідуальні або групові заняття із учнями, студентами. А також — репетитор, наставник. В українських університетах роль тьютора сьогодні в більшості випадків применшена до помічника викладача, здебільшого аспіранта, або це студенти старших курсів.

Хоча тьютор в класичному розумінні - це ключова фігура в дистанційному навчанні, що відповідає за проведення занять зі студентами. Аналізуючи досвід зарубіжних університетів, можна побачити, що в більшості випадків розробник курсу і тьютор — одна і та ж особа. Але у нас в Україні тьютор часто виступає в ролі консультанта з освітніх програм та курсів. Багато досвідчених викладачів при проведенні занять зі студентами денної форми навчання віддають перевагу використанню саме тьюторських технологій дистанційного навчання, враховуючи реалії часу.

Ще одна посада, що зберігає у назві іноземне звучання - коуч (від англ. coach – тренер), той, що займається, відповідно, коучингом, знову ж таки – від англ. coaching – тренерством, вишколом. Коуч допомагає знайти відповіді на власні запитання підопічних, відпрацьовує/відтреновує до автоматизму різні життєві та професійні ситуації.

Коучинг – інструмент особистісного й професійного розвитку, формування якого почалося в 70-х роках XX століття. Джерела коучингу лежать у спортивному тренерстві, позитивній, когнітивній й організаційній психології, в уявленні про усвідомлене життя й можливості постійного й цілеспрямованого розвитку людини. За сферою застосування вирізняють кар'єрний коучинг, бізнес-коучинг, коучинг особистої ефективності, лайф-коучинг. Та саме освітня сфера найбільш сприятлива його застосуванню.

Більш поширене у нашій педагогічній літературі поняття ментор. У контексті педагогічних посад ментор як термін почали використовувати в значенні синоніма до слів «учитель», «порадник», «наставник», «консультант». Людина, що має інтерес в розвитку знань, умінь, навичок та міжособистісних стосунків.

На відміну від наставника, ментор самостійно встановлює інтенсивність та напрямок навчання. Завдання ментора — допомагати тоді, коли ви просите про допомогу. І хоча ці два терміни часто вживаються як синоніми, є доволі суттєва відмінність між наставниками та менторами. Перший призначається, щоб допомогти досягнути цілі групи, колективу, установи, закладу, компанії. Другого можна вибрати, щоб досягнути індивідуального зростання.

Наступний іншомовний термін, що приходить у нашу педагогічну практику — фасилітація. Це специфічний вид педагогічної діяльності вчителя/викладача, що має за мету допомагати учню чи студенту в усвідомленні себе як самоцінності, підтримувати прагнення до саморозвитку, самореалізації, самовдосконалення, сприяти особистісному зростанню, розкриттю здібностей, пізнавальних можливостей. Він допомагає актуалізовувати ціннісне ставлення до людей, природи, національної культури на основі організації, гуманістичного, діалогічного, суб'єкт-суб'єктного спілкування, атмосфери безумовного прийняття, розуміння та довіри.

Фасилітатор – це фахівець, який не зацікавлений у підсумках обговорення, з якимось конкретним рішенням, не представляє інтереси жодної з груп-учасників чи персоналій і не бере прямої участі в обговоренні, але несе відповідальність за якісне виконання завдань і є радше супровідником навчальної групи у їхньому особистому розвитку.

Може з’явитись невдовзі у штатному розкладі українських шкіл, професійно-технічних чи вищих навчальних закладів така посада як едвайзер (від англ. Adviser.) Це радник, або консультант. Радники потрібні не тільки президенту чи народним депутатам а й учням та студентам, адже вибір професії, навчального закладу - це ті питання, де потрібна порада. Отже, Едвайзер, як правило, людина з більшими і глибшими знаннями в конкретній галузі. У більшості випадків, — практик, на відміну від викладачів та вчителів, які є більше теоретиками. Яку вибрати тему дослідження, роботу для стажування чи після закінчення ВНЗ, дисципліну за вибором і т. ін., - все це може фахово порадити едвайзер, проаналізувавши запити учнів та студентів.

І, нарешті, більш знайоме та близьке нам поняття наставник. Та в оновленому освітньому середовищі функції наставника також трансформуються. Метою наставництва є допомога опікуваному пристосуватися до дій у межах правил та настанов спільноти. Наставник може давати поради щодо більш ефективної роботи у сфері освіти, проектів, що виконуються, та допомагати вирішувати дискусійні питання, приймати складні життєві рішення.

Отже, нинішнє і прийдешнє покоління, що навчається, потребує в більшості тих педагогів, які можуть допомогти обрати шлях та обґрунтовано порадити, як себе реалізувати в житті. І це не дивно, адже в такому розмаїтті навчальних дисциплін, закладів, сфер діяльності однієї правильної відповіді бути давно вже не може. Тому й виникає необхідність специфікації педагогічної діяльності.

Та все ж, ким би ви не були і під які критерії в своїй роботі не підпадали, завжди продовжуйте разом зі своїми учнями та студентами навчатись новому.

Юрій Коноваленко, оригінал на платформі Blogger.

Освіта.ua
21.03.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Л.В.В.
Закон про мову ігнорують усі, кому не лінь! А в ньому, між іншим йдеться про недопустимість використання в офіційній мові іншомовних слів, якщо є українські аналоги. Tutor - репетитор. Coach - тренер. Advier - консультант. Facilitator - посередник. Дублюємо "агресоромовні" фільми і водночас насичуємо українську мову абсолютно чужинськими словечками. Хочеться сказати - ГАНЬБА! Читайте на ніч "Кобзар" Шевченка та вірші Пушкіна. От такий мій месидж :)))))))))))))))
нет,репетиторы это не тренеры,
Тет. Тренеры - это просто ХОРОШИЙ, УМНЫЙ, ЗНАЮЩИЙ Учитель.То, тчо в этои непотребстве, называемом украинской школой, тренеров настолько мало, что их искать надо днём и с зажжённой свечкой, это беда населения. Но это вовсе не означает, что человек, работающий не в школе, есть тренер. ТРЕНЕРУ следует работать с массой детей, а не с отдельно взятым ребёнком, при том, что этот ребёнок уже посетил бюджетную школу.
Pasha 23
Тьютори, коучі і едвайсери - у кожну школу по ставці і негайно. І нехай працюють як розумні, а платити як вчителям. Так, ще фасилітатора забули! І справді в МОН - "мрійники". Як-би добре було-б побудувати таку високу-високу башту, і в ній на висоті зі всіма цими, господи прости, тьюторами, коучами, едвайсерами, фалоіміта.. тьху - фасилітаторами, та пити по сто грам доброї горілки.
Лилия
О , БОЖЕ, НЕВЖЕ ЦЕ ВСЕ , НА ЩО ВОНИ СПРОМОЖНІ, ЗБЕРЕЖИ НАС ВСІХ ВІД ЦИХ УПИРІВ!!!!!!!
Tet-a-tet
Прийшов час нових педагогічних професій.... Це Вам пане Коноваленко у сні приснилося чи Ви ясновидець у третьому поколінні? Усі ці професії у нас давно існують, тільки під іншими назвами: кл.керівник, психолог, соціальний працівник,а тренерів вже давно замінили репетитори. Так що Ви дуже спізнилися. І що то за пошесть якась, постійно намагаються романізувати українську мову, ніби у нас немає власних слів.
Віктор
Зараз тьютор,коуч,едвайзер,фасилітатор--- повний маразм і дебілізм. Раніше був просто Вчитель і все було добре. Такими темпами і до фалоімітатора доберетесь. Ну-ну вперед!
цікавепросебе.
Ти диви! Виявляється я давно вже і тьютор, і коуч, і едвайсер! Одна біда-все це об’єднали в одній посаді-вчитель, і платять не за трьох, а за одного і то-по-мінімуму!
Софія
Для цікавепросебе.: то залиште школу і влаштувати семінари, і зароблятимете більше. Ніхто вам нічого не винен
Бадя
Для цікавепросебе.: фасилітатора забули!
цікавепросебе.
Для Софія: Толку з тих семінарів-порожня тріпотня. далека від реальності ( з гіркого досвіду). не хочу пустої трати бюджетних грошей і часу колег.
Коментувати
Омелянчук Богдана
"І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь"... (Т.Г.Шевченко). Безперечно, поступ уперед потрібен. Рутина засмоктує. Але звичайний український учитель вже тепер виконує всі ці функції - за мізерну платню. Не так давно введено посаду педагога-психолога. Є відчутний результат? Діти не звертаються, психолог відсиджує свої робочі години. Приклад - масова участь школярів у грі "Синій кит", наркоманія серед молоді і т.п. Доки не буде ТІСНОЇ СПІВПРАЦІ СІМ’Я І ШКОЛА - не буде і відчутного результату. Колись був організотор - тепер - МЕНЕДЖЕР, відслідковування - тепер МОНІТОРИНГ. Суттєво ? Не з того боку беремось. Є ще неоране поле : оснащення, програми, підручники, приміщення для навчання і т.п. Але, дорогу здолає той, хто йде! УСПІХІВ.
Бадя
Щось у "оригінала на платформі" Юрія Коноваленка якось трохи не вдавсь абзац про фасилітатора.... А ще автор забув уточнити, що всю оцю ...... креативщики-фантазери з МОНу навалять на горби звичайним учителям БЕЗПЛАТНО !