В Україні змінять норматив кількості учнів у класі

За словами першого заступника міністра освіти процес закриття малокомплектних шкіл триватиме кілька років

В Україні змінять норматив кількості учнів у класі

Проектом закону "Про освіту" передбачений мінімальний показник наповнюваності класів у базовій профільній школі на рівні десяти учнів. Про це повідомила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун в інтерв’ю Українській правді. Життя.

"Розумієте, ми витрачаємо дуже велику частку грошей в дуже малокомплектні школи, які ні якості освіти не забезпечують, та ще дорожчі в розрахунку на одного учня в 5-10 разів, ніж міські школи. Але весь процес закриття малокомплектних шкіл триватиме кілька років. Це неможливо одразу передбачити і чітко сказати, коли буде і як. Зараз у нас більше половини шкіл – це школи в сільській місцевості. Загалом по країні третина шкіл – це школи з наповнюваністю класів менше 5 дітей", - наголосила Інна Совсун.

Вона також повідомила, що у зв’язку з цим доведеться вирішувати питання кількості вчителів.

"Так, це дуже складні речі. Але всі країни, які працювали над підвищенням рівня якості освіти, йшли на це. Якщо ми встановлюємо якісь нормативи щодо наповнюваності школи, це автоматично означатиме і звільнення вчителів", - сказала перший заступник міністра.

"У нас припадає 8 дітей на одного вчителя, у сільській місцевості взагалі 6. У Європі – 13-15. Це одна з причин того, чому сьогодні не вистачає грошей на все. Тому що ми витрачаємо більшу частину грошей на утримання малокомплектних шкіл, ми нераціонально використовуємо ті кошти, які є на сьогодні в системі", - повідомила Інна Совсун.

За її словами, при скороченні кількості шкіл, кожна конкретна школа отримуватиме більше коштів. Однак рішення про закриття шкіл прийматимуть місцеві органи влади.

"І тут уже питання того, наскільки вони готові самі це робити. Якісь із них готові йти на такі кроки й укрупняти мережу, інші - воліють відмовчуватись і робити вигляд, що цієї проблеми не існує. Проте відповідальність тут дійсно більшою мірою лежить на місцевих органах влади", - зазначила Інна Совсун.

 

Освіта.ua
05.08.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила Середа
Я проти закриття сільських шкіл, але я за якість навчання. Я сьогодні дивлюсь бабуся першокласницю веде до школи, а її старший братик - 2 класник. не йде до школи. Питаю. Кіра. ти де Костика загубила? А бабуся каже. що у нього вихідний. І сама обурюється: -понеділок - було свято. не навчались, вівторок. середа був у школі. а четвер, п’ятниця вже вихідні. 2 дні в тиждень навчався. що це за навчання, чого він навчиться? 2 дитини в класі. Я працюю керівником дошкільного закладу - різновікова група 18 дітей. Недавно я захворіла і потрібно було мене замінити на час хвороби і вчительку цього 2 класу, в якому навчається вищезгаданий Костик попросили підмінити мене. Вона на третій день відмовилася. І заявила, щоб ніколи не пропонували їй підробити в садочку. Каже, що у неї 2 дитини в класі, а з/плата вища у 2 рази ніж у мене, у керівника ДНЗ., і три дні з двома дітьми погралася і чотири вихідних. Я не розумію чому у нас якісь несправедливі освітні стандарти? У мене вихователь - молодий спеціаліст, отримує зарплату нижчу ніж помічник вихователя. В освітній галузі немає важчої роботи ніж працювати в різновіковій групі ДНЗ ще й переповненій ( норма 15 дітей)
читач
Усе це добре, але... Моя колега навчалася в сільській школі. У них один учитель викладав кілька предметів, зрозуміло - не за фахом. наприклад, англійську - біолог, яка не навчила їх навіть правильно читати. І коли жінка пішла навчатися в вуз, то чуть від сорому не вмерла на уроках англійської. Чи потрібна така освіта нашим дітям? краще , мабуть, возити дитину в інше село. І таких шкіл у нас дуже багато.
Тетяна Прокопець
Для читач: Я закінчила малокомплектну школу, з відзнакою і абсолютно задоволена своїм рівнем середньої освіти. Після школи я закінчила педуніверситет і працюю вчителем. І з власного досвіду можу сказати, що в сучасній школі практично немає вчителів, які б працювали не за профілем. Тому всі балачки про вчителя біології, що викладає англійську мову - це або вигадка, або виключення з правил. А рівень навчальних досягнень дитини в більшості своїй залежить від її внутрішньої мотивації. Закрити школу в селі - це позбавити сільських дітей доступу до освіти і винищення села.
Коментувати
Олександр
Отже, якщо в сімейному бюджеті не вистачає коштів, треба знищувати неперспективні (чи сільські) члени родини, замість того,щоб шукати додаткові надходження???
R_Сірко
...Проте відповідальність тут дійсно більшою мірою лежить на місцевих органах влади... Яка відповідальність? Чим вони відповідають? В районі 25 шкіл. З них тільки 7 мають високі бали ЗНО, тобто з якими можна поступати в вузи. Решта малокомплектовані школи 30-40 учнів. Один вчитель читає 3-4 предмети. В 2015 році на одного учня в укомплектовану школу було затрачено трохи більше 9 000 грн. В малокомплектовані школи на одного учня по 30 000 грн. Школи не закривають. Чому? Хто повинен прийняти рішення про закриття? Місцеві органи влади. А що треба місцевим органам влади? Залишитись на своїх посадах. Тобто бути добрим. Школа в якій навчається 30 учнів, знаходиться в селі від якого в районій раді представлений депутат. Один депутат з одного села інший з іншого, де також в школі 35 учнів, на яку витратили 30 000 грн на учня а випусники не здали ЗНО. Вони солідарно голосують проти закритя школи, тому що їм треба бути депутатом і на наступних виборах. Це ви про таку відповідальність місцевих органів влади говорите?
nikola
Для R_Сірко: Закрити школу рівнозначно що знищити село, а ви в дітей батьків спросили чи хотять вони їздити в інші села за декілька кілометрів. А якість доріг хтось враховує, а взимку сніг замете діти неділями вдома сидять. Підвіз також не дешева штука.
Anna
Для nikola: а люди в селах в большинстве своем безработные ( кушают что выросло на огороде, часть урожая продают и имеют деньги на остальное) то есть налоги не платят. Значит городской житель должен обеспечить со своего кармана ребенка в селе и на этого ребенка пойдет раз в 10 больше денег чем на ребенка городского жителя. Вы считаете это норм? Подвоз думаю дешевле выйдет чем зарплата учителя, отопление, электричество и тд.
Олег
для ребенка Ани. В городах в большинстве люди безработные пол города пенсионеры, кушать нечего потому что негде садить и ленивые ето делать. Те кто работают получают деньги в конвертах налоги не платят. Значит сельской житель должен сдавать за копейки свою продукцию чтоб город не вымер. В городской школе уровень знаний не лучше факт- ну ето понятно дело в количестве детей, далее понятно на городского учня идет в разы больше денег - отопление валютное газ и тд. Закрытие маленьких школ абсурд. Маленькое поверьте не много кушает. Сказка о огромной мегашколе дешевой вы в ето верите- обьясняю для детей- мега корупция, воровство, поборы, отношение к учащимся(5семья -105стадо). Сказка о супер зарплатах - в маленьких школах нету класов - часов знач, ето значит читают много уроков чтоб получить ставку. Одним словом школы ети и так закрываються когда количество детей уменьшаеться и не нужно торопить ат точно все хлынут в город и будут сидеть в комнатушках ничего не производя, ждать пока выростет в селе и у них...
Коментувати
Проходящая мимо
доломаем освиту) ну наконец-то добрались - только перед этим педвузы не мешало бы закрыть - зачем они нужны
Zoryana
Для Проходящая мимо: згідна з вами. Для чого щтампувати нових вчителів, як ті, що є, нікому не потрібні.
Коментувати
Жителі Села Шульгівка
Та ще й базові школи створять на додаток. Мова про закриття та скорочення. Віримо документам. Задуми "реформаторів" сільської школи простий. . 200 учнів в базовій школі. Із середніх шкіл в районі зробити неповні середні і одну дві середні (базові). Скоротити вчителів, чим зекономити бютжет. Звозити, якщо буде чим, учнів 10-11 класів за 15-20 км щодня в базову школу. А не буде чим, надавати за рахунок батьків гуртожиток. Ось він - рівний доступ до якісної освіти жителів села і міста. І це не вимисел. Качайте реальні документи від облдержадміністрації. Посилання на документи. Качайте архів. https://www.dropbox.com/s/9zm4ljf9bkwm6ar/oporna_sh.zip?dl=0
Insider
У Фінлядії школа є скрізь, де є діти. Кількість не має значення... В Україні школи є там, де можливі відкати. Тому "малокоплектні" школи закриваються, бо немає чого красти...
глухий
Для Insider: совершенно верно
Вчитель
У Фінляндії- ВВП на душу населення-45 703 долари, знайшли з чим зрівнювати)))
Коментувати
Римма
Закрити малокомплектні школи легко, ломати не будувати. Де візьмутся кошти на "Шкільний автобус" якщо на підручники для 4 і 7 класу немає? Можновладців турбує якість знань, а я же президент - "проффесор", та інші? Кошти не раціонально витрачають на малокомплектні школи, треба зробити зміни: зменшити кількість нардепів, їх помічників, розмір окладу та різні не потрібні виплати. Тоді вистачить і на малі школи, і на лікарні. Дуже прикро, що в нас там мало патриотів які щиро люблять свою країну, свій народ. Коли ж "слуги народа" зроблять висновки, скільки ще треба майданів?
Insider
Для Римма: ви праві на 100%. Чиновники лише роблять вигляд, що турбуються про "якість знань" (для цього й придумали ЗНО, моніторинги...). Хоч насправді, їм на все начхати, крім на набивання власних кишень.
Анатолій
Для Римма: 100% вірно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Коментувати
Владу
КТО сказал, что зарплата учителя в селе Выше,чем у городского? Покажите и мне его...
Влад
Все життя живу у сільській місцевості і щось не помічав що у мене зарплата більша ніж в учителя у Києві. Спасибі що сказали. Буду знати.
вот уже действительно, стратеги))))))))))
"У нас припадає 8 дітей на одного вчителя, у сільській місцевості взагалі 6. У Європі – 13-15. Це одна з причин того, чому сьогодні не вистачає грошей на все. Тому що ми витрачаємо більшу частину грошей на утримання малокомплектних шкіл, ми нераціонально використовуємо ті кошти, які є на сьогодні в системі","-а может быть рабочие места нужны в стране,где большинство школ в сельской местности? Цены на сельхозпродукцию АДЕКВАТНЫЕ? Зарплаты бюджетников сельских районов несколько выше,ведь именно они являются бюджетосоставляющим наполнением районов? Возможно економика какая-нибудь ПЛАНОВАЯ должна быть в стране,где ДУМАЮТ о том,чем жить через десяток-другой лет?ПЕРЕКИНУЛИ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ на местное самоуправление,ОСТАВИВ СЕБЕ финансы,что народ собирает.В таком случае ЕСТЬ ЛИ НЕОБХОДИМОСТЬ в центральной власти?КАКАЯ?
віка
краще б закрили Верховну Раду і укомплектували .немає нічого окрім знищення доводять наш народ до деградаціі зато живемо по- новому....пі.....
Наташа Мала
Цікаво чим сертифікація буде відрізнятися від атестації? Здається , що це все одне і теж. Просто треба списати державні кошти. От і шукаються варіанти у назвах. А чи це покращить освіту дітей і фінансовий стан вчитеів - дуже веике питання!!!
Наталка
Ви витрачаєте дуже велику частку на себе та Верховну раду а школа виживає ,,,, дайте депутатам-зарплату вчителя і побачите як багато грошей зявиться на фінансування шкіл ,,, а ще краще примусьте їх кожен місяць звітувати на що потрачені державні гроші і що вони зробили для людей хай би хоч тиждень поздавали ті звіти які здають вчителі
*************
Для Наталка: умничка. Именно ТАК и найдут деньги на школу. Депутаты - непотриб, живущий на плечах людей. . .
Коментувати
Викладач
Люблю, когда наши власть имущие передёргивают факты. Так люблю, что аж прибить хочется! Да, в Европе приходится по 13-15 учеников на учителя, равно как и по 18-20 студентов на преподавателя. НО!!! Учителю, как и преподавателю, положены помощники, ассистенты, воспитатели и т.п. - то есть тот обслуживающий персонал, который ПОМОГАЕТ организовать учебный процесс. Их, порой, приходится до 4-5 человек на одного преподавателя. Они не считаются учителями, но без них учитель за границей как без рук. Плюс наполняемость классов и групп - уж никак не по 30-40 человек. Таким образом, если рассчитать количество персонала на одного студента или ученика, в Украине выйдет намного больше, чем в Европе. Но пока у нас будут руководить бывшие троечники, ни дня не проработавшие в школе, будем мы идти "в Еропу", да только придём в Африку.
Викладач
Ой, поправлюсь! Если рассчитать количество студентов или учеников на одного человека, ОБЕСПЕЧИВАЮЩЕГО УЧЕБНЫЙ ПРОЦЕСС, в Украине выйдет больше, чем в Европе.
ВЧИТЕЛЬ
Ви не помилились. Якщо врахувати всіх працівників відділів, управлінь, департаментів, міністерства освіти, то правильним буде перше твердження.
Коментувати
inverter@trikord.com.ua
А как насчет 35-40 учеников в классе,вместо рекомендованных в Европе 13-15? Кому доплачивать будем? Или положим себе в карман, а с учителей будем требовать все больше и больше?
Вчителько дорогенька,
давайте про "налагодити перевезення діток" помріємо після того, як держава із сплаченого мешканцями її податкового навантаження ЗАБЕЗПЕЧИТЬ вояків АТО одягом-їжею-лікуванням. А тим, хто ПОТРЕБУЄ штучних рук та ніг не ЛЮДИ ЗБИРАТИМУТЬ,як злиденним, а ті ж таки ДЕРЖАВНІ ЧИНОВНИКИ організують. Ви,ймовірно, не відаєте,як то - єдин автобус на два села. Перерви по 5 хвилин,велика15. Після уроків дитині підійти до вчителя, якщо щось неясно, ніяк, бо дітей ЗАБИРАЮТЬ.НЕ буде нормального відношення до сільських дітей іще років 20.А те,що ВЧИТЕЛЬ,якщо він дійсно ВЧИВСЯ В ШКОЛІ, здатний НАВЧИТИ НА ВИСОКИЙ рівень до 9 класу З БУДЬ-ЯКОГО предмету - то є факт. От лишень фактом є і те, що таких, скоріше всього,в сільських школах і немає...
88888888888888888
на два села - то на дві школи. Жиє автобус у районному центрі. Десь в районі оно. Кожнісінького ранку долає купу кілометрів,що у рази перевищує відстані між школами, до яких возить дітей. Спершу забирає для однієї школи, розвозить, потім - для другої. Стоїть на території однєї з шкіл, до кінця дня,розвозить дітей і знову долає купу кілометрів,що у рази більше за ту відстань, що знаходиться між цими всіма селами і школами.ДЛЯ ЧОГО витрачається пальне,якого посеред року потім дуже не вистачає? Та й директори,ані один,ані другий, не здатні керувати автобусом,щоби,до прикладу,організувати ПОЇЗДКУ своїх учнів хоча б у межах району.Не говорю вже про область.Для подібної організації батьки мають сплатити найманому перевізнику шалені кошти,а могли б лише скинутися на пальне.А наївні міські люди вважають,що держава чи місцева влада щось там забезпечить.
Вчителька
Що до перевезення, то тут сказано про місцеві органи, а не загально про всю державу. Я не дуже знаюсь на перевезеннях, це точно. А що до знань до 9-го класу, то тут не згідна. Методика викладання їм не відома - це раз. По-друге, ви бачили з якими балами проходять на вчителів??? Про це ви можете дізнатись на абітпошуку!!! я в шоці була!!! там одна-дві дитина із десятками, і ви думаєте, вона попаде в село??? чи вона потім взагалі піде в школу???
абв
88888888889 описал один к одному ситуацию с подвозом детей к нашей школе. Ещё добавлю,что автобус очень часто ломается, тогда дети из дальних сёл просто сидят дома-нет альтернативного транспорта,плюс " убитые" дороги, по которым опасно ездить и не только детям. Каждый день автобус едет к нам и в соседнюю школу из райцентра - за 25 километров( туда и обратно) . Так какая же это экономия? Будут дети чаще дома сидеть с таким подвозом.
Коментувати
Вчителька
Перечитала більшість коментарів. Так, в міністерствах купи чиновників, які там тільки роблять вигляд, що роблять! Так, і в міністерстві освіти такі є. Та, мабуть, більшість мене осудять. Так я за те, щоб малокомплектні школи закривали, головне налагодити перевезення діток. Пояснюю чому. В кабінеті сидять учні (до прикладу) 7 і 8 класу - це по-перше! Вчителю треба пояснити і тим, і тим діткам. По-друге! Зазвичай в таких школах вчителя фізики-математики "догружають", наприклад, хімію. Вчителю укр. мови віддадуть світову ліру та ще й англійську, бо вана ж на 1-2 курсі вузу її вивчала. Шановні батьки(!), що тут так гарно висловлюються, ви б хотіли, що б Ваша дитинка ходила б до такої школи??? Я особисто - НІ. Ще раз наголошую - головне тут налагодити перевезення діток.
Наталья
Так, я як мама волію краще, щоб моя дитина навчалась хоч і в такій школі, але ближче до дому, аніж відпускати її хто-зна куди та ще й по нашим дорогам. Відправ з дому вдосвіта, приїде ввечері, а коли вчити уроки, відпочивати і т.д. А як вчителька, що працює в малокомплектній школі (правда у нас школа І-ІІ ст., 70 учнів, і немає класів-комплектів) і крім власної історії читає ще й укр.мову і літературу, а мої колеги теж по три предмети, скажу - ми даємо знання не гірші ніж ті вчителі, які у великих школах читають один предмет. Ми сидимо ночами, шукаємо додаткові відомості, але на урок ідемо "во всеоружии". І мені здається краще пояснити 5-10 учням у класі аніж 30-40, які до того ж будуть замучені переїздами, або взагалі не потраплятимуть до школи в разі поганих погодних умов.
Vera Rouz
работала в техникуме и могу сказать, что учителя приходили, может быть, на уроки и во всеоружии, но уровень знаний у детей из сельских школ не сравнится со знаниями детей из городских школ.Когда есть сильные дети, то другим есть к тему стремиться, а если из 4-5 человек нет "звездочки", то урок проводиться на уровне 2+2=4
Коментувати
нема грошей
В країні де щороку збільшується кількість міліонерів, де посадовці їздять на автомобілях вартість яких перевищуе їх оклад за 25 років в той час коли виробництво падає з моменту створення держави. Економісти доводять, що назароблену 1 гривню потрібно сплатити 1,20-1,80 податку. Де брехня і окозамилювання лунає з усіх сторін. знайшли найкраще джерело економії -дітей...Що посієш те і пожнеш...
нема грошей
Центр Протидії Корупції з Іллею Сагайдаком Знайомтеся Ілля Сагайдак- новий голова Святошинської райдержадміністрації, який не може пояснити, як в нього після державної служби зявилися зайвих півтора мільйончика на рахунках а також парочка дорогущих машин. Каже, що машину за 100 000 купив на розпродажу за 20. Отакий собі "новий" молодий патріот, що з офіційною зп в кілька тисяч не може пояснити свої мільйони. http://bit.ly/1DJrYXC Ми тут зібрали всю інформацію про незаконне збагаченння чиновника і подали заяву про злочин. Але вгадайте що? Прокуратура не побачила в цьому проблеми і відмовила нам. Йдемо до суду. Зробіть репостик цього "красавчика", побільше людей має бачити справжні обличчя цих псевдопатріотів. Його сторінка в ФБ https://www.facebook.com/ilyasagaidak… Нагадуємо список народних депутатів, які й далі дозволяють Шокіну і його клоунам кришувати корупціонерів http://vvkp.in.ua/#/search/shokin-ok Допоможіть нам зробити більше http://ukr.aw/pidtrymaty/ - а МО шукає як єкономити на дітях(: