Чиновники МОН створюють бар’єри на ринку підручників

Гриневич закликала Азарова перевірити створення бар’єрів на ринку видання підручників

Чиновники МОН створюють бар’єри на ринку підручників

Про це йдеться у зверненні голови Комітету ВР з питань науки і освіти до прем’єр-міністра України.

"До мене, як голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, надходять численні звернення про те, що Міністерство освіти і науки України використовує невиправданий вибірковий підхід стосовно рукописів навчальних підручників та посібників щодо отримання на них грифів "Затверджено Міністерством освіти і науки України" та "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України", - зазначає Лілія Гриневич.

За її словами, МОН не лише спотворює конкуренцію на ринку навчально-методичної літератури, нагнітає негативну ситуацію, дає підстави для необхідності оцінки таких дій, як таких, що мають ознаки порушень антикорупційного та антимонопольного законодавства України.

"У той час, як витрати на державні замовлення для видання підручників та посібників щорічно зростають, сягаючи сотень мільйонів гривень, українська навчальна книга втрачає свою якість, а державна освітня політика в частині забезпечення учнів та студентів навчально-методичними матеріалами, свою ефективність", - наголошує депутат.

Вона зазначає, що відповідно до Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України, для одержання грифа або свідоцтва, автор, видавництво або інші фізичні та юридичні особи, які мають виключні права, звертаються до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти. Також вона наголошує, що вся процедура розгляду документів для отримання грифу має займати не більше 115 днів.

"Проте, на даний час сотні авторів і десятки видавництв вже протягом року, а окремі навіть і більше, не можуть отримати відповідей від МОН. Без грифів видавництва не можуть почати друк навчальних посібників", - інформує голова профільного парламентського комітету.

"Досить часто, як повідомляють автори та видавництва, затримка не в тому, що це пов’язано з процесом експертизи, а в тому, що не видають остаточний документ, хоча отримано схвалення предметної комісії та експертів, які розглядали рукопис", - наголошує народний депутат, зазначаючи, що інформаційні запити видавництв до МОН залишаються без відповіді по суті.

Також Гриневич повідомила, що профільне міністерство не відповідає й на звернення Асоціації книговидавців. "На звернення Асоціації книговидавців України про те, чому процедура отримання грифів відтерміновується до безконечностей – відповіді немає", - зазначає Гриневич.

"У той же час лише окремі видавництва щороку безперешкодно отримують відповідні грифи МОН та третину замовлень на видання підручників та посібників для загальноосвітніх навчальних закладів", - наголошує народний депутат.

За її словами, цілеспрямоване гальмування видачі грифів МОН є очевидним чиновницьким бажанням витіснити з ринку виготовлення навчальної літератури "неугодні" їм підприємства.

"Відбувається монополізація ринку для того, щоб "угодні" видавництва могли просувати свою продукцію без будь-якої конкуренції. Відомо до чого веде монополізація – ціна на навчальну літературу економічно необґрунтовано зростає", - пише голова освітнього комітету.

"Якщо це вигідно окремим організаторам таких схем навчально-методичного забезпечення, проте це однозначно невигідно українській освіті, українській школі, українським дітям та батькам. Це робить українську освіту біднішою у своєму змісті, це збіднює дітей, обмежуючи їх вибір, а значить, позбавляє вибору наше суспільство в майбутньому", - наголошує Гриневич, звертаючись до прем’єра Азарова.

Вона також зазначає, що при отриманні грифів для підручників та посібників для вищої школи – ситуація не краща. У переважній більшості випадків викладачам доводиться самим отримувати на свій рукопис гриф МОН, витрачаючи на це більше року.

"Якщо мета президентських реформ в освіті – її доступність і якість, то цілі профільного міністерства, очевидно, мають інший вектор", - впевнена Лілія Гриневич.

У зв’язку з цим голова парламентського комітету з питань науки і освіти звернулася до прем’єр-міністра з проханням втрутитися в ситуацію, що склалася в системі організації експертизи навчально-методичної літератури при видачі відповідних грифів, а також доручити відповідним органам здійснити перевірки системного створення бар’єрів на ринку видання підручників з боку Міністерства освіти.

Освіта.ua
06.07.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Шестопалов
Раджу прочитати "Работники ГАИ министру МВД Захарченко: Мы превратились в ОПГ для грабежа граждан Украины" http://roadcontrol.org.ua/node/1776 В Україні ВСІ(!), хто має можливість, крадуть! Від сіл і міст до столиці, від секретарів сільради до міністрів (і вище?). За таких умов, щоб не бути "дурним", треба щось красти і в освіти. Нафту, газ, землі, водойми...розкрадають інші. В освіті торгують, чим можуть: оцінками, атестатами, дипломами і, найприбутковіше, підручниками. Через рік-два МОН міняє програми, друкує з відкатами нові наклади. Нехай дорого і неякісно, головне - "відбити бабки" і не дати заробити конкурентам з дешевими і якісними книгами. Що з успіхом робиться вже 22 роки.
Шестопалов
Чиновники МОН крышуют небезкорыстно "свои" издательства по отлаженой схеме. Напоминает многие базары, где мафия не даёт "частникам" продавать дёшево свежые овощи и фрукты, а навязывает дорогой некачественный товар. И поломать эту схему за все годы "незалежности" никто не пробовал: ни белые. ни красные, ни серобуромалиновые.
Виталий Бабенко
Для Шестопалов: ну почему же никто не пробовал? красные и программу Антикризисную разработали, вот только бело-голубые и оранжевые не хотят о ней и слышать, не то что реализовывать!
Коментувати
Сергей
Всякие Табачники скоро доведут образование до ручки. Их же волнует только, как уменьшить расходы на школы и увеличить свои доходы, вот они и выдумывают как наварится на учебниках которые они меняют чуть ли не каждый год. Закрываются школы, притесняются лучшие ВУЗы страны, не выплачиваются стипендии. Дети олигархов учатся за границей им наше образование не нужно. Как бы плохо сейчас о совке не вспоминали, но образование было у нас на высоте.
Батько учениці
Є ще посібники. Їх не грифують щоб прибрати із вільного ринку, не обтяженого державним ціновим регулюванням, всіх конкурентів та монопольно на ньому панувати. Згадайте вартість посібників із ДПА, які пропонуються по школах - для 4-го класу в Києві в цьому році це було 80 грн, при собівартості, щонайбільше, 15. Чому? Бо монопольньна пропозиція і все одно куплять. Якщо б без монополії, то було б 30 грн. 50 грн заробили на кожному чотирикласнику. До цьго часу така схема існувала лише для ДПА. Тепер її запровадять для всіх класів та всіх предметів, викинувши конкурентів із ринку допоміжних посібників. Мова йде десь про 700-800 млн. грн щорічно. Непоганий шматочок!!! І це гроші не з бюджету, на який ми вже всі махнули рукою, як там його "розпилюють", а ізнашиз з вами гаманців. Залишилось лише прибрати конкурентів, не надаючи їм відповідних дозволів а вчителі, повністю залежні від кеівництва МОН, вже і так залякані.
Виталий Бабенко
Для Батько учениці: ну убрать конкурентов для нашей власти не проблема! если у нас монополии приватизируют, чего в принципе делать нельзя в этом я полностью поддерживаю коммунистов, и Антимонопольный комитет выдает разрешения, то навести свои порядки в сфере книгопечатания у них тоже получится! а оппозиция, вот посмотрите, и не пикнет!
Коментувати
Ирина Шульгина
Все делается под конкретные издательства, принадлежащие нужным людям. Видимо, на рынке учебников надо вводить такую же систему закупок, как предлагают коммуняки для рынка медикаментов - прозрачную, под контролем общественных организаций, а то учебники с этими откатами превращаются в золотые
Батько учениці
Для Ирина Шульгина: В данному випадку не йде мова про закупівлі. Мова йде про "сертифікацію" посібників чи підручників, які видавництва готують за власні кошти та вільно продають на ринку. Певні видавництва вже отримали держамовлення на видрук підручників, які було "призначено" переможцями конкурсу. Але якості вони невисокої, як з науково-методичного, так і з редакційно-дизайнерського боків. Отже, щоб не було зайвих порівнянь того, що зроблено за бюджетні гроші, з тим, що можно було виготовити при прозорих процедурах "чужі" підручники сертифікацію не проходять - бо всі ж побачать, що за десятки бюджетних мільйонів випустили макулаткру. А по школах ввели сувору заборону (під страхом звільнення!) використовувати не грифофані матеріали.
Ирина Шульгина
Мы говорим об одном и том же просто разными словами. В конечном итоге, по каких учебниках учатся в школе: по абы-как напечатанных черех министерство или по качественных без ошибок, но несертифицированных? Заставляют покупать макулатуру родителей. вот и хотелось бы, чтобы родительские коммитеты принимали участие во всех процессах
Гость
Все хорошо, но почему фамилий ни одной тетечки-чиновницы из МОН не прозвучало?! Разве Гриневич их не знает? Или тот же Табачник...
Коментувати