Учителі хочуть підвищення заробітної плати

За результатами опитування, проблеми соціального забезпечення, а також проблеми матеріального та побутового характеру є найактуальнішими для українських учителів

Учителі хочуть підвищення заробітної плати

Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти проведено та оприлюднено узагальнені результати опитування вчителів щодо статусу та ролі вчителя в українському суспільстві.

Таке моніторингове дослідження проводилось на виконання відповідного наказу Міністерства освіти шляхом анкетування вчителів, які викладають у початковій, середній і старшій загальноосвітній школі та проживають у містах і сільській місцевості.

Згідно з отриманими результатами опитування, найбільш актуальними для вирішення, вчителі назвали проблеми соціально-економічного забезпечення.

Так, за результатами опитування проблеми матеріального та побутового характеру сьогодні відчуває половина українських вчителів. Найбільший показник серед вчителів початкової школи у сільській місцевості – 57,95% цих вчителів мають матеріальні проблеми, найменший, серед вчителів старшої школи у містах – 48,29%.

Також половина респондентів відзначили проблеми із соціальним забезпеченням, ці показники майже однакові для всіх категорій вчителів, як у містах (51%), так і у сільській місцевості (55%).

Окрім того вчителі наголошують на проблемах духовного розвитку, що на сьогодні є актуальними для третини респондентів. Найбільший показник у вчителів початкової школи сільської місцевості – 33,52%, найменший у вчителів старшої школи міст – 28,61%.

До 31% опитаних вчителів також відчувають певні проблеми у сфері своєї професійної діяльності. Насамперед це стосується вчителів сільської місцевості та вчителів старшої школи міст. Найменше професійні проблеми відчувають вчителі початкової школи міст – 22,27%.

Лише 5% опитаних учителів зазначили, що не мають проблем жодного характеру. Найгірший показник у вчителів сільської місцевості – не мають жодних проблем тільки 3,44% вчителів старшої школи і 4,12% вчителів початкової школи на селі.

Не дивлячись на всі труднощі й проблеми, що існують на сьогоднішній день, більшість респондентів (від 59,26% до 67,81% в залежності від категорії та місця проживання) негативно відповіли на запитання "Чи хотіли б ви змінити професію за умови реальної можливості перепрофілювання?". При цьому, до 17% опитаних вчителів хотіли б змінити професію, а ще 24% не змогли відповісти на запитання.

Переважна більшість учителів українських шкіл вважає, що для підвищення власного соціального статусу необхідне суттєве підвищення заробітної плати. Так, від 69,24% (вчителі початкових класів міст) до 79,55% (вчителі початкових класів сільської місцевості) вважають, що підвищення заробітної плати найбільш суттєво вплине на зміну соціального статусу та підвищить авторитет учителя в українському суспільстві. Цей показник серед вчителів старшої школи міст та старшої школи у сільській місцевості складає відповідно 73,59% та 72,01%.

Також, від 65% до 75% опитаних (в залежності від категорії та місця проживання) зазначили, що змінити соціальний статус вчителя можливо при умові зміни державної політики по відношенню до вчительства.

Близько половини респондентів вважають, що для підвищення соціального статусу вчителів необхідно здійснити комплекс заходів у сфері соціальної захищеності, а 30% учителів вважають за необхідне формування та пропаганду позитивного іміджу вчителя у засобах масової інформації.

У дослідженні взяли участь 2 967 вчителів початкової, середньої та старшої школи, які проживають у містах і сільській місцевості. Відповідно до наказу Міносвіти метою проведеного моніторингу є "підвищення престижу педагогічної професії та утвердження високого статусу вчителя в українському суспільстві". Значна кількість запитань у анкетах мала характер збору суб’єктивних відомостей про вчителів: територіальний розподіл, стать, кількість дітей, які знаходяться на утриманні, педагогічний стаж, кваліфікаційну категорія тощо.

Додатково див.: Узагальнені результати моніторингового дослідження щодо статусу та ролі вчителя в українському суспільстві. Опитування вчителів.

Освіта.ua
17.07.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дмитро
Вчителі, вчителі.. А як же викладачі... Згоден, що у вчителів злиденні зарплатні, але ж у молодих викладачів вони не більші, а якщо враховувати, що більщість молодих викладачів працюють не на повні ставки, бо затиснуті старшим поколіннням, які одержують 1,5 ставки, то що ж це таке. Реальній випадок: Аспірант, молодий викладач приходе до свого "шефа" завкафедрою і говоре: в мене закінчується термін навчання в аспірантурі, з вересня в мене не буде за , що утримувати свою сімю: вагітну дружину, оплачувати житлову аренду, кварт. плату." Шеф: -" нема вільних ставок... даю тобі 0,25 асистента (400грн)..., але пиши роботу, сиди в лабораторії виконуй досліди за темою, це ж тобі потрібно!" Одночас я знаю з перших вуст, що його шеф віддав 0,5 ставки завдіючему іншої кафедри. Піти за сумісництвом у інший ВУЗ, там такіж самі проблеми, тай реально кому потрібент молод. викладач без вченого звання, ступеня?
оксана
Для Дмитра.А Вам ,шановний"викладач",і 0,25ставки забагато!"приходе,говоре,завідуючей"-це Ваше правильне спілкування!Ось такі "грамотії" навчатимуть студентів!!!!!!!
мила
Дмитрий! я, например, проработала в школе более 30 лет. После окончания вуза мы в основном ехали в села и отрабатывали по 3 года там. Потом уже или оставались там, или возвращались домой. Были времена, когда не хотели идти работать в школу. Мы просили пенсионеров подрабатывать, студентов. Но в школе работать было непрестижно. Теперь когда с работой тяжело, пенсионеров клянут. Травят как тараканов. Часов дают минимально, хотя у большинства пенсия курам на смех. Моя знакомая зав. кафедрой в ин-те. Ин.яз сократили, экзамен на 1 курсе, а был зимой на 3, представляете, сколько часов ушло. Она всем понемногу дает, какие там 1,5 ставки? И как там ни было, в школе намного труднее работать, особенно сейчас, когда родителям нет дела до собственных детей.
Коментувати
Оксана
Карине. Родители сейчас "спихнули" своих чад учителям, и совсем не интересуются своими детьми. И всегда ищут крайних. "Паскудят " школу. Дорогие родители!. Повернитесь лицом к своим детям, поговорите о их проблемах, а не ищите виноватих, потому что "втоптать когото в грязь" легше, чем признать себе виновним. Начет зарплати учителей - нечего завидовать єтим копейкам!!!
ирина
сколько можно хаить медалистов? Ведь основная часть этих детей "пахали" все 11 классов!!! А что касаеться учителей, то если ребенок хочет учиться. то он будет учиться
Alexander Pahtunov
Вимоги підвищення заробітної плати є справедливими. Проте, викликає подив звуження проблеми підвищення престижу педагогічної професії, що і було метою моніторингу, до простого збільшення посадових окладів. На разі, ми опинилися у становищі, коли робимо спробу у відкритому інформаційному суспільстві, системі з відкритими джерелами освіти та виховання (включно з онлайн-середовищем) забезпечити престижність професії у відповідності з уявленнями доінформаційного суспільства, з виключної роллю педагогічних інститутів у вихованні нової особистості. Відсутні причини, що детермінують роль викладача та вихователя у тому вигляді до якого прагнуть поборники ідеї "престижності" фаху викладача.
Yuriy Pylypenko
Для Alexander Pahtunov: такою причиною якраз і є заробітна плата викладача. Якщо учень буде знати, що коли буде уважно слухати цього "лузера", який за 1100 грн. про якісь інтеграли на іноземній мові розказує - то й сам таким стане. А якщо обматюкає його і буде прогулювати уроки - то зі старту буде мати в 2-2.5 рази більше.
Коментувати
vitaliy
Дивне опитування. На Україні зарплата вчителів законодавчо давно повинна бути на рівні середньої у промисловості, що далеко не так... За ті гроші, що платяться можуть робити лише люди "хворі" своїм предметом або невдахи, які не можуть більше реалізувати себе у інших сферах...
Ольга
Для vitaliy: тільки невдаха може так говорити про іншого. В школі працюють люди,які хочуть там працювати, а невдахи серед дітей не втримаються. Вони(діти) це гостро відчувають
Анна
Для Ольга: Мы то"відчували" и убедились после ЗНО.
User_of_EDEBO
Є коло причинно-наслідкового зв"язку:->низька зарплатня->низький рівень життєдіяльності->погано працюють вчителі, бо погано живуть->зростання незадоволення своєю працею->знання учнів(студентів) стають меншими->бажання навчатися зменьшується->бажання вчителів навчати зменьшується->мало кваліфікованих спеціалістів випускається на ринок праці->збільшення негативних настроїв та депресіі серед населення->зменшення темпів розвитку економіки держави->низька зарплатня->.А тепер знайдіть тут пункт, де все починається!
Коментувати
Марина
Что повышать? Ведь ту зарплату, которая есть не выплачивают, административные съедают все повышение
Тесла
Тогда, может быть, они перестанут липовые медали давать? Каждый десятый выаускник 2012-медалист. Смешно.
Учитель
Да, смешно, но при этом порой противно. Иногда тебе даже противно в класс заходить, где сидят такие отличники. Жалко только нормальных детей, которые что-то делают и стараются сами. Простой учитель не клепает медалистов и отличников. Родители идут к директору, директор ставит раком классных руководителей и предметников, иногда уничтожает морально дальше некуда. И все - готов медалист или отличник. Такова проза жизни.
Богдан
Просто люди у нас много чего не догоняют вот и всё!!
Наталия
Смешно, что до сих пор разговор идет о медалях. Они не дають ни единого балла при поступлении. Поэтому если кому-то хочется для своего же удовольствия эти медали получать - пусть получают. Кто-то же может оказывать благотворительную помощь нашему образованию. Можно разыгрывать эти медали на аукционах - школьных, районных, городских, всеукраинских.
Коментувати
Карина
Пускай сначала учат детей, а то только издеваются!!! Им и того, что им платят много за такую работу!!!
Denis
Для Карина: Если ты такая умная иди и по работай учителем , хотябы 1 год ... и тогда может в твой тупую голову прийдет мисль что и того что они зарабатывают мало =))
Людмила
Для Карина: проработав в школе 20 лет, часто слышала подобные слова, но ни один из сказавших такое не захотел стать на наше место, только критикуют и обсуждают нашу зарплату. Дураков нет!
наталия
Прежде чем обвинять учителей, посмотрите на своих детей. Воспитывайте их, объясняйте как надо вести себя в общественных местах, как и что говорить сверстникам и людям старшим. Для нормальных детей и учителя нормальные.
Коментувати