Наукова громадськість просить Президента призначити міністром освіти порядну людину

Академія наук вищої школи звернулася з листом до В.Януковича, де висловила стурбованість загрозою знищення гуманістичного й українознавчого наповнення гуманітарної освіти

Наукова громадськість просить Президента призначити міністром освіти порядну людину

"Академія наук вищої школи України вкрай стурбована загрозою знищення гуманістичного й українознавчого наповнення гуманітарної, передусім – літературної та історичної освіти, до якого призводять дії нинішнього керівництва Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та особисто міністра Д.Табачника", - йдеться у зверненні, ухваленому Президією АН вищої школи України.

В академії зазначили, що, у 2011 році відбулося блискавичне затвердження нового Держстандарту освіти, підготовленого буквально за якихось кілька місяців, хоча раніше цей процес займав 2-3 роки. Авторитетні фахівці від процесу були усунені, а "нові люди" призначалися переважно за принципом не високого професіоналізму, а особистої відданості міністрові.

"Паралельно пройшла миттєва ревізія програм початкової школи. Кадрова політика при цьому була та сама: принципові люди та фахівці усувалися, натомість безпринципним угодовцям відкривалася "зелена хвиля", - зазначають науковці.

Вони повідомили, що у 2011 році відбувся ще й "конкурс" підручників для початкової школи. Раніше в практиці освітянської галузі витримувався незмінний принцип: один рік = один клас, тобто проходив відкритий конкурс кожного підручника для кожного з класів. "За такої схеми цей конкурс мав би відбуватися таким чином: 1-й клас – 2011 рік, 2-й клас – 2012 рік, 3-й клас – 2013 рік і, нарешті, 4-й клас – 2014 рік".

В Академія наук вищої школи звертають увагу, що зараз керівництво МОНМС пішло шляхом імітації конкурсу - якогось змагання таємничих "концепцій підручників", яких ніхто ніде не бачив.

За такою практикою педагогічна громадськість побачила бажання брати "відкоти" з видавців підручників. "Адже за минулою прозорою схемою не завжди можна було передбачити, хто саме переможе, а отже невідомо було, поділиться видавництво держбюджетними грошима з чиновником чи ні. Нині ж усе ясно та прогнозовано: спочатку домовленість "із ким треба", а вже потім, за її результатами, – "перемога" чи "поразка" концепції підручника для початкових класів".

Фахівці також звернули увагу на затверджену Концепцію літературної освіти в 11-річній загальноосвітній школі.

"За висновками авторитетних фахівців, окремі положення Концепції суперечать Конституції, не відповідають світовим стандартам, мають русифікаторський, неоколоніальний та провокаційний характер, є дискримінуючими стосовно української мови і літератури", - йдеться у зверненні науковців до Президента.

"У процесі підготовки цього документа було допущено грубі правопорушення, проект не узгоджений з усіма Інститутами післядипломної педагогічної освіти, а також іншими провідними педагогічними установами; не підтримується переважною більшістю науковців; відбувалася неодноразова підміна тексту, фальсифікація підписів авторів тощо", - повідомляється у зверненні.

У Академії наук вищої школи зазначили, що велике збурення громадськості викликало й заплановане зникнення шкільного курсу "Історії України" й запровадження натомість якогось невідомого "інтегрованого курсу історії". "Суперечливі й запізнілі заяви Міністерства не зменшили напруженості, оскільки освітянська спільнота й суспільство в цілому так і не отримали пояснень щодо самої можливості появи перелічених вище документів та процесу їхньої підготовки".

Виходячи з цього, Академія наук вищої школи України закликала Віктора Януковича дати оцінку провокативним, антиукраїнським і відверто корупційним діям міністра Д.В.Табачника.

"В результаті цих дій нищаться провідні наукові школи в українських ВНЗ, середня школа стала жертвою "реформ", які коштуватимуть суспільству й державі мільярдних витрат на підготовку й видання нових підручників за всіма без винятку дисциплінами, а головне – не конкурентоспроможності учнів, які навчатимуться за цими скороспілими, абияк написаними підручниками".

Науковці звернулися до Віктора Януковича з проханням "захистити нарешті українську освіту й науку від знущань з боку Д.В.Табачника і його команди, призначити на чолі міністерства авторитетну, порядну й фахову людину, яка в найкоротший термін зуміла б мінімізувати втрати, завдані галузі за останні два роки".

Звернення ухвалене Президією АН вищої школи України. Академія наук вищої школи України – заснована 1992 року всеукраїнська громадська наукова організація, яка об’єднує понад 300 провідних учених, докторів наук і професорів, які працюють у вищих навчальних закладах країни.

Освіта.ua
02.03.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Игорь
Табачник, в отличие от предшественников, сделал хоть что-то положительное, а в Академии наук сидят далеко не идеальные "научные светила".
Тaya
Шановні мої колеги, давайте вже не будемо чекати манни "небесної". Кожен з нас, заходячи до класу, залишається з дітьми наодинці, і ніякі міністри не можуть вплинути на те, що ми говоримо, вкладаємо в серця і розум дітей. Підручники це добре, але мало хто з дітей ними користується без вашого спонукання. Пам"ятаю, як по "прозорому" тендеру проходили одні підручники з математики, а вчителі з батьками закуповували потай інші, і нарешті таки міністерству не було куди дітись, вони віддали наступні тендери народним улюбленцям. Вважаю, що чим більша дія, тим більша протидія (3 з-н Ньютона) працює і в наших відносинах з міністерством. Наші люди дуже розумні і дуже терплячі, але "бійся терплячого" каже японська мудрість...
Директор
Для Тaya: Дай Боже ваші слова йому у вуха. Але я не вірю, що вчителі піднімуться на страйк. майже всіх залякують закриттям шкіл по маленьким районам. А місто і так живе не бідно, бо батьки проплачують у великих містах все.Крім того між вчителями немає єдності. Я директор, але піднімати своїх людей на страйк не буду, бо вони мене зрадять,(і не тому що вони погані. а тому що менталітет наш таки), а я залишусь без роботи.
Тaya
Для Директор: Навіщо страйк? Страйк лише робить рокіровки у розстановці наших улюблених посадовцій. Цю муляку скільки не каламуть, а спливе не найкраще!!! Мені більше подобаються приклади шкіл, де на вольовому рівні в колективі разом з батьками приймають рішення про авторські програми і т.ін.(не мені Вам розповідати). Проти волі такої кількості людей (читай потенціальних виборців) ніхто не встоїть. Крові звісно поп"ють, але... Єдине але - це наше небажання. Прикладів достатньо, люди працюють і отримують результати. Але ж по накатаному, як скаже районо та підкаже міністерство, простіше.
Коментувати
Елена
Глубоко сомневаюсь в том, что письмо АН может повлиять на Януковича. Он как всегда пообещает исправить ситуацию, но сделает совершенно противоположное, как делал это неоднократно. Чем больше Табачник разрушает образование, тем это лучше для Януковича. Януковичу не нужна образованная нация - быдлом легче управлять
observer
Для Елена: "Януковичу не нужна образованная нация - быдлом легче управлять.." Но Вы-то, г-жа Елена, уж точно не "быдло", ведь по стилю видно: значит, переживем и это - "и это пройдет"...
Коментувати
12
Если на мнение АН президенту будет наплевать, то о каких конституционных гарантиях можно говорить!
Елена
Для 12: Вы так наивны, что еще верите в такие сказки, как конституционные гарантии????
12
Для Елена: да ведь в том то и весь ужас нашей реальности, что все мы знаем что на нас плюют, но еще не созрели для решительных действий. Хотя принятие новых учебных планов немного подтолкнут нас для пробуждения. Ведь учителя, преподаватели и студенты - это огромная сила, которую запугивают и всеми силами держат в узде. Пора бы нам очнуться и вспомнить о своем достоинстве. Ведь не даром этот предатель хочет урезать нашу литературу и историю - считая, что нечего детям внушать и самим заодно вспоминать об отстаивании своих прав.
Коментувати
Кирилл
Табачник - непотопляемый, потому что он нужен оппозиции. Не случайно вся критика со стороны оппозиции - это либо неприемлемый для Президента пещерный национализм, либо бредовые измышления типа судьбы буквы ї и стоимости дипломов. Хотели бы снять Табачника, критиковали бы за его реальные упущения.
observer
Для Кирилл: "Табачник - непотопляемый, потому что он нужен оппозиции..." Г-н Кирилл, только без обид (ничего личного!) Вы - проплаченный тролль или действительно "лох"?
Коментувати
Директор
Глас вопиющего в пустыне. Табачник - не Титаник. он непотопляемый, потому что через него проходят деньги, которые легко отмыть: учебники и пр. л-ра; автобусы. которые никто не покупает, но они прошли тендер на школы и много-чего такого, чего мы не знаем.
Реалист
Для Директор: Да, кому как ни директору знать как и через кого проходят деньги. Директора у нас " страдают" и за это получают надбавки и премии. А Табачник плохой. Из себя надо начинать, господин директор, показывать честность и справедливость.
Директор
Для Реалист: Я с Вами на брудершафт не пила , лично не знакома, и премию Вы мне не платили в размере 70 грн., господин реалист.
Реалист
Для Директор: Ну насчёт брудершафта я не понял, на ты я к Вам не обращался.Насчёт личного знакомства тоже не намекал. А насчёт премий и доплат - пишу то, что знаю. Перед Новым годом в нашей школе премию в размере должностного оклада получили (причём тайно) директор, завуч и председатель ПК. И я сомнваюсь, что оклад у нашего директора 70 грн.
Коментувати
Андрій
Давно вже час говорити вголос про корупцію у виданні підручників.
flesh
Для Андрій: Правду кажете!
DR
Для Андрій: Згоден
Коментувати