Кому і навіщо потрібні підсумкові контрольні роботи у школах?

Освітні експерти зауважують на непрофесійні дії чиновників та комерційні складові проведення підсумкових контрольних робіт

Кому і навіщо потрібні підсумкові контрольні роботи у школах?

Ігор Лікарчук, директор Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти:

Контрольні для учнів 5-8 класів - це відверто популістсько-комерційна акція. По-перше, тому, що спосіб та умови проведення таких робіт не дадуть об`єктивного і валідного результату якості знань школярів.

Не треба вигадувати велосипед для того, щоб подивитися, як учні засвоїли шкільний матеріал. Для цього є результати зовнішнього незалежного оцінювання, яке пишуть чотири роки поспіль. Візьміть і проаналізуйте їх.

По-друге, сьогодні на ринку повно збірників із відповідями до запропонованих завдань, тож про яку об`єктивну оцінку може йти мова?

А тепер щодо комерційного аспекту. Уже багато писалося й говорилося про те, що батьки кинулися купувати посібники із завданнями, які надрукувало приватне видавництво. На книжкових ринках наразі спостерігається бум. Тож скільки грошей потрапить у кишені тих, хто задумав цю перевірку, одному Богу відомо.

Павло Полянський, голова громадської організації "Центр освітнього моніторингу", екс-заступник міністра освіти:

Складно передбачити, що мали на увазі ті, хто ініціював введення підсумкових контрольних робіт саме у такій формі й у такі стислі терміни. Батькам, учням, педагогам та громадськості, напевно, відомо, що ідея моніторингу рівня знань учнів загальноосвітніх навчальних закладів з української мови, математики та історії від початку належала попередньому міністру освіти і науки Івану Вакарчуку й була підготовлена ще у 2009 році.

Зазначу, що вона була оприлюднена заздалегідь й надмірного резонансу навколо себе не викликала. Але те, що задумувалося у 2009-тому і зрештою було скасовано на початку 2010 року з тим, щоб відродитися вже у 2011-тому, має принципові відмінності. Наказ міністра Вакарчука не передбачав, що ці книжки купуватимуться за гроші батьків, ними мали забезпечити усі навчальні заклади безкоштовно.

Пояснення МОН про те, що контрольні ввели для розробки нового державного стандарту загальної середньої освіти, з`явилося постфактум як виправдання. Адже робота над новою редакцією держстандарту після повернення школи до 11 річної системи навчання розпочалася до того, як було прийняте рішення писати контрольні.

Показово і те, що оприлюднення цих завдань з`явилося на сайті профільного міністерства лише після того, як, по-перше, засоби масової інформації, батьки і вчителі висловили достатнє рішучий протест проти такого адміністрування і, по-друге, після того, як наклади цих посібників в основному були реалізовані. У будь-якому разі прямого стосунку, не надуманого, а фактичного, до підготовки нової редакції державного стандарту загальної середньої освіти це дослідження, звісно, не матиме.

І насамкінець, маємо пам`ятати, що повна загальна середня освіта, а також проведення будь-яких досліджень в рамках школи, має надаватися та відбуватися безкоштовно для споживачів освітніх послуг. Це зафіксовано в Конституції України.

Лілія Гриневич, координатор напрямку "Суспільство знань" Уряду змін:

Якщо профільне міністерство, запроваджуючи контрольні для школярів, переслідувало благородну мету, а саме перегляд державних стандартів, то в такому випадку мало повідомити про формат таких робіт на початку року. В освіті не може бути раптових рішень.

Якщо це благородна мета, то у міністерстві мали виробити інструменти її досягнення. Для того, щоб переглянути державні стандарти, зовсім необов`язково вимірювати результати близько шестисот тисяч дітей, які навчаються на паралелях у 5-8 класах. Достатньо провести дослідження навчальних досягнень репрезентативної вибірки дітей. Це називається моніторингові дослідження якості освіти. Державні стандарти також можна удосконалювати, покладаючись на те, як наші діти взяли участь у міжнародних порівняльних дослідженнях.

Утім, метод, який обрали у профільному міністерстві, демонструє те, що, очевидно, там керувалися не тільки такими благородними намірами. Контрольні роботи, які щороку проводили учителі, "прив`язані" до збірників, що видано й укладено конкретними людьми і конкретним видавництвом. А це ніщо інше як витягування грошей з кишені батьків.

Ситуація така, якщо ви - мама і знаєте, що у дитини будуть вперше такі контрольні роботи, схожі на іспит, й підготуватися до них можна за спеціальними посібниками. Перше, що ви зробити - купите їх. Саме тому ці книжечки сьогодні - найбільш ходовий товар.

Тому я ставлюся до цієї ідеї, як до абсолютно непрофесійного рішення. Білими нитками шиті усі ті бізнес-бонуси, які отримають ініціатори цього нововведення.

Нагадаємо, підсумкові контрольні роботи мають бути проведені навчальними закладами в період з 10 по 20 травня за збірниками завдань, що рекомендовані Міністерством освіти і науки.

УНІАН
26.04.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ЮЛя
ДАЙТЕ БУДЬ ЛАСКА ДЛЯ МЕНЕ ВІДПОВІДІ НА ДЕРЖАВНУ ПІДСУМКОВУ АТЕСТАЦІЮ З МАТЕМАТИКИ
Тетяна
Абсолютно вірні твердження. Як вчитель, можу сказати, що , по-перше, збірники недосконалі, зперших варіантів помітно, що готували їх нашвидкоруч, по-друге, немає роз'яснень до завдань, наприклад, є завдання зкількома правильними відповідяи, а є завдання, де немає жодної правильної відповіді, дітей це зіб'є з толку, бо в завданні не вказано про такай варіант відповіді. А ті відповіді, які продаються до цих книжечек взагалі без коментарів, помилка на помилці. Дійсно, виглядає це не як моніторинг якості знань, а як новий, і дуже дієвий, спосіб заробити не малі гроші.
Александр
Контрольные работы не отменили! Здесь можно скачать бесплатно решебники и задачники osvitaua.ucoz.ua
MITЬКА
23.07.2010 16:00 Весела розмальовка, або ЩО?ДЕ?КОМУ? - Діду, діду, а нам у школі розмальовку дали, тут потрібно небо та землю розмалювати, допоможеш? - Давай онучку. От дивись як потрібно, небо буде у нас чорне, бо в мої роки, коли партизаном був, то тільки по ночах і ходили, бо ловили, а як зловили, то стріляли…Ех часи були, пам’ятаю сидимо ми з дідом Грицьом у чагарі, і тут окупанти на німців пішли, а ми їх тра-та-та з кулемета, німця врятували, німець нас по голові погладив, та й далі пішов. А земля червоною нехай буде, бо ж червоне це кров усіх наших, тих, що окупантів стріляли. - Та не слушай ты его, я твоя бабушка и тебе всю правду расскажу. Небо и земля должны быть красными как Великая Красная Страна, на небе – звезда, а на земле – серп, ибо так проще а все кто против, вроде твоего деда, будут сидеть без ужина. Потому что была одна...
Ганна
Незрозуміло, чому збірки для проведення ДПА не викликають такого обурення? Адже в них помилок також вистачає! Вважаю, що на збірках завдань для ДПА заробляють набагато більше! А взагалі, не розумію, чому стільки галасу через звичайні контрольні, які були й будуть завжди? Шановні, це ваша робота: писати й перевіряти! Якщо не влаштовує, нащо ви її обрали?
Вчитель іноземної
Для Ганна: Писали контрольні роботи,по матеріалах,яких готував вчитель,а не по збірниках,от наприклад по навчальній програмі з німецької мови не може бути проведено 4 види мовленнєвої діяльності(аудіювання,читання,письмо та говоріння) в один день,а цю підсумкову контрольну роботу з німецької мови учні мають здати за 90 хвилин,навіть олімпіаду здають 3 год.
Іван
Для Сергій, директор школи: Інтернет не ще всі зблизька бачили, Давай піднімате свою інтелегенцію так як на 20%,вся Україна Вас підтрамає, В інтерті читав статистику 7% здорових дітей Нам скоро не школи будуть потрібні а пансіонати для слабо розвинутих дітей.
Іван
Для Ганна: А взагалі, не розумію, чому стільки галасу через звичайні контрольні, які були й будуть завжди? Але не так як грім з ясного неба по 100гр.злупили з учня, і відмінили, то це нормально. Бо табачник сказав що я завжди був проти цих контрольних.
Коментувати
олена
А як вам сподобались нові збірники диктантів для 9 класу. Не розумію, навіщо було випускати нові, якщо лише минулого року поновили? Хоча, напевно, так як і з цими контрольними - викачування грошей. До того ж диктанти - жахливі. В деяких після кожного речення трикрапка, в деяких - не зрозуміло, що це речення з прямою мовою. Як прочитати дітям. Коли закінчиться цей маразм?
Анна
Для олена: Ну вот, спасибо Вам большое,за то,что подняли эту тему. А то я уже думала,что только мне кажется,что тексты для диктантов странно выбраны(((
Коментувати
Alexandra
Десятилетиями проводили годовые контрольные и проводили их качественно. Имели объективную картину результатов. Появилась толпа бездарей, которые решили, что не работая в школе, они лучше знают, как учить и чему учить. А ну врерёд, в школу с 1 сентября и на нашу зарплату!!! Заодно узнаете поближе новое поколение "вільної та незалежної!" А Табачник - балаболка!!! Сказал в интервью по ТВ, что "учитель сам добирає та проводить контрольні, як завжди". Ну, и чем сказка закончилась? Пусть внимательно прочитает все рекомендации МОНа, они уже выложены на сайте. Вопрос: И кто же в нашем министерстве такой всесильный? Ответ: Не министр образования.
Дмитро
Для Іван: " Боже змилуйся над нами забери придурків з України." Та Ви що таке кажете. Тоді в Україні зникне майже все керівництво.
Елена
Для Дмитро: да хай зникає. ці слова та Богу в уші.
Іван
Для Елена: А ми поставимо коваля Вакулу, він чорта осідлав і цариці не побоявся, в нас в селі голова колгоспу і всі його підлеглі кінчали по 4 класи,але колгосп був трижди мілліонером в рублях, 66рік $ коштував 66 копійок ага що скажете,дехто скаже це історія, то за 20 років я перспективи не побачив. Моє м. Тернопіль ні заводів, ані фабрик, зато наркодиспансер переповнений, адже крук круку ока не вибє, Янукович правельно що скоротив міністрів і їх підхалимів. В школі задача визначити обєм (4*5*2,5=3.36куб. м.) Вчительці кажу 50куб,м.то що ті інженери набудують якщо їх так в шкколі вчать, І чому в нас всі критикують призедента, критикуйте парламент їх більше,А які вірші пишуть КРИГА НА ОДРІ В цьому році зима- Не вдягала білої свити.- Часом вже й приміряла,- Та хтось її зразу крав. Так доки над нашими дітьми будуть...
Коментувати
101
Сьогодні варіанти завдань для підсумкових контрольних робіт учнів 5-8 класів розіслані управлінням освіти Відповідно до плану проведення підсумкових контрольних робіт для учнів 5-8 класів (наказ від 16.02.2011 N 141) Міністерство освіти і науки, молоді та спорту розіслало варіанти завдань 695 районним (міським) управлінням освіти. У школах, відповідно до власних графіків, вчителі обиратимуть варіанти завдань і проводитимуть контрольні роботи. Їх теж роздруковувати на весь клас? А ті збірники завдань, що ми купили - для чого?
Я за.
Я - заступник директора. Кожного року ламаю голову, як зробити відповідні змінив розкладі, для проведення ДПА в травні, контрольних в цьому році, звільнити учнів 11 з навчання травня 2009, щоб не причепилося КРУ, як це учитель проводив контрольну в 6 класі. коли в нього стоїть урок у 7. Але консультації ніхто надати вище не хоче, бо з області їм також ніяких установок не дають.А так, якщо щось не те, то винні ми - адміністрація школи.От і вирішую, але ці експерименти ніколи не дають нормально закінчити навчальний рік (в розумінні психологічному і моральному)
Марина
Нехай пан міністр спробує поясники, яким чином учителю можна провести контрольні роботи з математики в призначений день 12 травня, якщо, по-перше, в цей день у вчителя взагалі немає уроків, по-друге, у вчителя 5 різних класів, а контрольну дозволяється проводити лише на 2, 3 та 4 уроках? Без змін в розкладі і залучень інших колег необійдеться. То чи можна таку роботу називати звичайною контрольною для дитини? Міністерство суперечить самому собі, чи то жарт такий, щоб зняти напругу суспільства?
ІРИНА
ЦІ КОНТРОЛЬНІ РОБОТИ НЕ ЩО ІНШЕ ЯК ЗАРОБЛЯННЯ ГРОШЕЙ І ТАК НЕ БІДНИХ ЧИНОНИКІВ НА ПРОСТИХ ЛЮДЯХ. ПІСЛЯ ЦЬОГО МАБУТЬ ХТОСЬ ЗАРОБИТЬ НЕ ОДИН МІЛЬЙОН. і ВСЕ У НИХ ЗАКОННО
Сергій, директор школи
Я вважаю, що кожна школа повинна мати збірники завдань для проведення підсумкових конттрольних робіт для будь-якого класу. Як інакше директор може дати контрольну роботу на перевірку обєктивності оцінювання? Не слід робити великих проблем з даних підсумкових робіт, адже їх проведення рекомендовано листом Міністерства і не є обовязковим по збірниках завдань. Маючи інтернет, опрацьовуємо з учнями варіанти, не заставляємо нікого купувати ніяких збірників. Бачимо дуже багато недоліків у завданнях. Я особисто не дозволяє нікому дати заробити видавцям на дітях, бо не такі багаті батьки у сільській місцевості.
ах!
Для Сергій, директор школи: Вам легше. Ви листом можете керуватись, а можете і не керуватись. Ау нас районо видало наказ (як Ви розумієте обовязковий до виконання), де зазначено, що контрольні мають проводитись на 2-му уроці. тепер вчителі англійської ламають голову як контрольну такого обєму, який запропоновано в збірці рекомендованій міністерством (це чотири контрольні роботи) провести за 1 урок.
Вчитель німецької мови
Для ах!: Для іноземної мови виділено хвилин на проведення підсумкових контрольних робітАле справа в тім,як провести уроки 2 уроки,якщо нвмецьку мову не ставлять парними упроками???
мила
Для Вчитель англ. Это еще пол-беды у меня 2 гр. в 7кл.(одном) и 2 8-х кл. где найти время, как составить график-завуч не знает.
Коментувати
учитель математики, Донецкая область
У нас в Донецкой области такие мониторинговые контрольные работы по математике укр языку и истории в 6, 9, 11 классах (иногда в 5, 10) проводятся уже около десяти лет. Входной срез (сентябрь), промежуточный (декабрь), выходной (май). Сборники донецких методистов. Так что для нас нового вообще ничего нет. Только лишние растраты на сборники.
учитель
Для учитель математики, Донецкая область: жаль только наши донецкие методисты не собираются отказываться от своего мониторинга.и для нас будет уже по две работы в классе по этим предметам
Коментувати
Гість
Працюю вчителем математики понад 20 років і кожного року в травні місяці провожу Підсумкову контрольну роботу, яку готує адміністрація із головою МО. Що нового запровадило міністерство для вчителів математики та української мови? Викачали гроші з батьків та вчителів!!!
Голос у пустелі
Так, читаю тільки я! (((((((((((((((((((((
ravi
Цікаво, цю інформацію на сайті освіти читають ті, яких це стосується, чи тільки МИ? А якщо ні, то це голос в пустині.