Для розвитку українським школам не вистачає автономії

Українським школам для реалізації їхніх завдань і загалом — їхнього розвитку, вже давно пора дати більше автономії. Про це заявила голова правління Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти Лілія Гриневич

Для розвитку українським школам не вистачає автономії

Виступ Гриневич відбувся в рамках дводенної міжнародної конференції "Бюджет, фінансування та автономія школи: Україна та Центрально-Східна Європа", передає кореспондент DT.UA. Форум є своєрідним підсумком проекту, що впродовж 2008—2010 років реалізовувався Програмою підтримки ініціатив місцевого самоврядування (Інститут відкритого суспільства, Будапешт) та Міжнародним фондом "Відродження".

"Сьогоднішня конференція, присвячена аналізу моделей фінансування освіти, що працюють за кордоном і які можуть працювати у нас, спонукає до висновку: вочевидь, найдієвішою є схема спільної відповідальності і співпраці — держави, органів місцевого самоврядування і шкіл, — сказала Гриневич. - Треба розвивати систему контролю якості освітніх послуг: батьки, платники податків, мають отримати гарантії від держави, що їхня дитина отримає відповідний рівень освіти".

     

Лілія Гриневич зазначила, що, за результатами міжнародних порівняльних досліджень, автономія школи є однією з передумов успішних результатів навчання: "Автономія стимулює до пошуку, більш цікавого застосування нових технологій, створює певний інноваційний простір. Зі сторони ж держави важливо забезпечити контроль кінцевих результатів навчання, аби автономія не перетворювалась у вседозволеність".

Метою вказаного проекту було комплексно і всебічно дослідити систему фінансування загальної середньої освіти в Україні та виробити рекомендації щодо її ефективного реформування. Робота експертів зосередилась на двох аспектах — вивчення системи управління і розподілення коштів на рівнях: міська адміністрація — школи (на прикладі столиці) та область — школи (на прикладі Донецької та Львівської областей).

Зокрема, експерти, котрі працювали у Львівській області, з’ясували, що у порівнянні з 2000-им у 2009-му чисельність учнів у школах області зменшилась на майже на третину, класів — на 16,4%. Нині завантаженість тамтешніх шкіл складає 61,5%, а вартість навчання одного учня у школах І ступеня коливається від 1,5 до 38,9 тис. грн.

Фахівці, які аналізували систему фінансування освіти у Донецькій області, стверджують: не зважаючи на збільшення бюджетних видатків на освіту (з 6,3% ВВП у 2009 році до 6,6% ВВП у 2010 році) ефективність їхнього використання була і залишаються дуже низькою. Рівень забезпечення шкіл сучасними засобами навчання (кабінети біології, фізики, хімії) відповідний — усього 29,3%. А понад 70% коштів, котрі виділяються на освіту, йдуть не на підвищення її якості, а на зарплату і комунальні платежі.

Освіта.ua
04.02.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Синячёв И.А.
Согласен. Принцип автономии для школ необходим. Я работаю директором 35 лет в режиме автономии. Принцип автономии дает возможность внедрения следующего принципа - принципа договорных отношений. Я думаю, что это необходимо давно всем понять. Школа должна быть в в сети коммунальных учреждений, а не так как сейчас. Ведь отсутствие автономии школы - незаконность печати школы и следовательно незаконности документа об образовании. Когда это поймете работники МОНа.
Геннадий
З-н Украины "Про освіту" образца 1993-1994 гг предусматривал такую автономию и более того, признавал школу как полноценное юридическое лицо. Вот только спецы от органов управления начинали рассказывать, что кто у них в районо останется, если еще и ставки бухгалтеров отдадут в школы. В результате 20 лет реформирования у нас теперь ни школ, ни образования, ни специалистов. Один туризм и молодёж, которая не знает чем заняться. Очереди только на кастинг в Х-ФАКТОР с дорогой в никуда. Как и с языком. В результате "мудрой" языковой политики дети не знают ни украинского, ни русского языка (судя по всеукраинскому диктанту, который даже Министр писал). Третья страна - в этом предназначение Украины.
Коментувати
eklmn
Какая космическая чушь! Да в школах и так что хотят, то и делают. В нашей, например, учитель математики вообще многие темы не объясняет на уроке - сами прочтете в учебнике. А вы этот учебник сами читать пробовали? Бред сивой кобылы в сравнении с ним просто сказки Пушкина.Уроки спарили - учителям легче, конечно, а ученикам для качественного усвоения знаний? Учитель спокойно может опоздать минут на 10, а уроки в школе вообще по 40 минут. Никто учителя не контролирует, она вообще может урок посвятить посторонней теме не по предмету. И дать еще большей автономии??? Это чтобы они там на уроках математики порнографию изучали? Лилия Гриневич сама-то поняла, что сказала? Или она о современной украинской школе знает просто понаслышке?
Fedd
Для eklmn: попробуйте понять разницу между автономией и безответственностью
V
Для eklmn: Во многом согласна, однако нужно смотреть глубже: часто причина опоздания учителя от него не зависит (отмечал отсутствующих, выяснял причины и еще занимался кучей вопросов, не относящихся к образованию). Вывод: учитель должен учить, а не подменять собою всевозможные социальные службы, начиная от паспортиста, заканчивая участковым. Тогда не будет и раздражения родителей и загнанности учителей. К сожалению родители не знают (да и не должны знать) всей учительской кухни, которая просто парализовала учебный процесс.
Коментувати