Влада забезпечуватиме право громадян на вибір мови навчання, - Д.Табачник

Діти та батьки в країні повинні мати право вибору мови навчання. Про це міністр заявив, виступаючи на Форумі європейських і азіатських медіа

Влада забезпечуватиме право громадян на вибір мови навчання, - Д.Табачник

"Освіта має бути побудована таким чином, щоб при безумовному обов'язковому викладанні в повному обсязі української мови, як державної та української літератури, як національної, за батьками і дітьми залишалося право вибору", - зазначив Табачник.

Він підкреслив, що це є абсолютно європейським підходом і не має викликати агресії і протидії. Але, на думку міністра, в Україні такий підхід з боку деяких політичних сил і журналістів викликає непримиренну агресію.

"Деякі засоби масової інформації, перетворюються на всевладну анархічну вольницю, яка часто дозволяє собі створювати дуті і незаслужені репутації, яка часто служить найважливішим засобом маніпуляції процесами в політиці, науці, мистецтві", - заявив міністр освіти і науки, молоді та спорту, додавши при цьому, що будь-яка влада передбачає моральну та юридичну відповідальність, чого не можна сказати про деякі засоби масової інформації.

Міністр зазначив, що Україна – є білінгвістичною країною і право вибору мови гарантується статтею 10 Конституції України. За його словами, в даний час в країні функціонує близько 1800 державних середніх шкіл, в яких навчальний процес здійснюється російською мовою, і ще кілька сотень загальноосвітніх шкіл із поглибленим вивченням російської мови і літератури.

Дмитро Табачник запевнив, що влада робитиме все для того, щоб забезпечити реальне право для громадян України на вибір мови навчання.

Довідка: За даними інформаційної системи "Конкурс", фахівців російської філології цілеспрямовано готують близько 40 українських державних та приватних вищіх навчальних закладів. Ліцензований набір абітурієнтів у 2010 році склав близько 1700 місць, за держзамовленням - близько 600, фактично вступили на денну форму навчання - трохи більше 800 осіб.

Освіта.ua
10.12.2010

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія Вітів
Шановний Олександре, а ви чому тут заблудились? Невже вас хвилює доля української мови?
zzz
Что за вопли? Работаю в украинской школе, русский изучается как инностранный, т.е. часов больше, класс делится на подгруппы. На переменах и дома все говорят на русском, звенит звонок - переходим на украинский, который действительно знаем хуже. Вопрос: так какой язык изучать приоритетно? Люди, не берите пример с Азарова. Он либо издевается, либо неспособный к обучению (не сказать бы похуже)
Андрій
Шановні мурі, поважні, а, головне, скромні інтелектуали!!! Я не знаю у кого як з комами, але впевнений в одному на 200%: в державі Україна має бути державна мова українська! А за бажанням вивчайте додатково хоч російську, хоч індо-пакистанську. Жодних перешкод ніхто не чинить. І якщо "наш" Президент з паном Табачником введуть 1 годину російської для вивчення в 5-9 класах - ніхто не буде проти. Проблема роздута політиками. Мета - розділяй і володарюй.
Витязь
ALTERA PARS, а вы бы с запятыми разобрались, прежде, чем поучать...
ALTERA PARSAHWD
Для Витязь: , і свої в усіх своїх постах проаналізуйте! Для Вас відкриття, що вставні слова виділяються комами?
Коментувати
репетитор
Уважаемый 03! А как же Финляндия не потеряла независимость, если в ней 2 государственных языка - финнский и шведский, а вообще в школах учат еще и 2 иностранных - итого 4...Кстати, шведов там из 5,2 миллионов всего 300 тысяч. И ничего, все изучают, без истерик и без вских экскурсов в историю...
Олександр
Прекрасно, 03, ще трохи і Ви, древні укри, заявите, що є найвищою цивілізацією з інших планет... Якби не та сама Росія, сиділи б Ви на задвірках Польщі і про ніяку "Соборну" не розтікались "мислію по дрєву". А те, що Ви хочете знати польську... Мабудь, скучили за польським панським чоботом... Цікава якась у Вас, потомків польських хлопів, логіка: коли поляки били - "волим под царя Московского православного", а когда все призабулось - "я хочу вивчати польську". А я не розписуюсь за Україну, просто, є конкретні результати статистики. І ще порада: історію потрібно вивчати не за підручниками 8-9 класів, а за архівними документами, тоді багато що стане зрозумілим.
03
Для Олександр: Отож і Я про те, що ІСТОРІЮ потрібно вивчати за АРХІВНИМИ документами, спогадами ЖИВИХ людей.. Щодо статистики, то маю ІНШУ, яка показую про те, що більшість російськомовних українців мають УКРАЇНОМОВНИХ батьків. НАЖАЛЬ ВАМ НІКОЛИ не зрозуміти - або держава, або нічого.
ALTERA PARS
Для Олександр: , не погано б і писати правильно навчитися, щоб мати право повчати інших. Ви, мабуть, (саме так пишеться це слово), вчилися на задвірках Росії?
Коментувати
Я українець
03, ви вже не бачите нікого та нічого за своєю ненавистю. До чого тут ""ОДЕССА -МАМА, РОСТОВ- ПАПА"? А вам приведу такий приклад : "В городі бузина, а в Києві - дядько". А питання, чи були монголо-татари та хто вони були - це дуже велике питання, і не всі науковці знають на нього відповідь. А ви - великий знавець...А хто казав, що нам не потрібна власна держава? Хіба я це казав? За таких, як ви, ми її і не зможемо побудувати...
Я українець
Я українець, але вважаю, что дві мови повинні бути в нашій країні державними. Якщо ми прагнемо зберегти Україну, как соборну державу, ми повинні прислуховуватися один до одного, а не "права качать". 03, ви згадали историчні факти, але історія не обмежується ними. Згадайте більш давню історію, і ви знайдете там відповіді на всі питання мовної культури в нашої країні.
03
Для Я українець: Точно, потрібно згадати історію ГЛИБШЕ, на рівні:"ОДЕССА -МАМА, РОСТОВ- ПАПА"! Згадати історію появи Київської Русі, нашестя монголо-татар і появу московитів... І з другої сторони - можливо НАМ і НЕ ПОТРІБНА ВЛАСНА ДЕРЖАВА??? чекаю Вашої відповіді НА ОСТАННЄ ЗАПИТАННЯ!!!
Олександр
Для 03: Шановний, Київської Русі - НЕ БУЛО, її придумали історики, була Русь та її жителі - русичі, що розмовляли на руській (не російській) мові. А українська зявилась на рубежі XVII ст. як симбіоз давньоруської та польської, при сильній експансії останньої. Саме так з'явились Ваші "коханий, кавун, петельня, мова" і ще тисячі полонізмів. А "Малоросією" нас називали грецькі митрополити, щоб відділити від іншої частини русі - Великої, на зразок своєї Малої Еллади, Малої Азії. Р.С. що, обломно бути маленькими (Мало Росією) на відміну від Велико Росії???
Коментувати
Татьяна
Но все тренировочные тесты на МОН по-прежнему на украинском языке,вводный инструктаж на ВНО тоже на украинском - где справедливость?
Олександр
Панове, загнати російську мову до такого ганебного стану, до якого загнав Ющенко - це нонсенс. Російську мову ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ знати кожен українець, бо це обумовлено історично, що в Малій Русі має місце двомовність. Але як ті, що кричать про євроінтеграцію мають хоч якесь право протестувати проти вивчення російської мови. І взагалі - російській мові статус державної, і не "другої державної", а державної на рівні з українською. Дмитро Володимирович, не зважайте на вибрики т.з. "студентів" (обовязок яких вчитись, а не мітингувати) та всяких протестуючих "спільнот". Вас підтримують багато поміркованих українців. А крикуни, нехай кричать.
03
Для Олександр: А Я хочу знати ПОЛЬСЬКУ,а не россійську. На терииторії України знаходилась ПОЛЬСЬКА держава. З якого це дива ви, українофоб, росписуєтесь за частину українців. Розписуйтесь за себе-коханого - І ВСЕ!!!
Коментувати
Витязь
Говорили на русском и будем говорить. И не только говорить, но и думать. Правильно Табачник делает, молодец! А украинский изучать надо, никто не спорит, но наравне с русским. По крайней мере в русскоязычных регионах. Идея федерализации назрела давно, и всем придется с этим смириться. Слишком мы разные, украинцы....
03
Для Витязь: Давайте сперва определимся в том, как же ПОЯВИЛИСЬ в УКРАИНЕ русскоязычные регионы??? Запорожская,Днепропетровская, Ворошиловградская,Кировоградская ОБЛАСТИ(не путать с областными центрами) ПОЛНОСТЬЮ УКРАИНОЯЗЫЧНЫЕ (генетично).Путём ОПРЕДЕДЁННЫХ МАНИПУЛЯЦИЙ советской власти удалось создать в ТЕХ МЕСТАХ русскоязычныеЦЕНТРЫ, которые и мнят себя УКРАИНОЙ РУССКОЯЗЫЧНОЙ.Но их не так и много.Проблема в том, что они БОЛЕЕ АКТИВНЫ,поскольку агрессивны.А про КРЫМ я вообще молчу, поскольку ТАТАР ОТТУДА ПРОСТО ВЫВЕЗЛИ... Еслы Вы немножечко разберётесь в истории СВОЕЙ страны, и если Вы умеете МЫСЛИТЬ, то увидите всё, ро чём Вам говорят украиноязычные УКРАИНЦЫ.(прошу прощения за тавтологию)
Олександр
Для 03: Слушайте, господин, "знающий историю", давайте не будем спекулировать. Если Вы действительно знаете историю, то должны знать и про тотальную "украинизацию" советами нынешних земель Украины, про репрессии против русскоговорящих жителей Украины. А Крым НИКОГДА не был Украинским, он был татарским, русским, но только не украинским. Но это история, а есть реальная жизнь украинцев, половина (а то и большая) хотела бы разговаривать на русском и не оглядываться, что кто-то (как бывший министр культуры) назовет его язык (исконный на территории Малороссии) "собачьим". Так что - русскому языку Быть!!!
03
Для Олександр: "про тотальную "украинизацию" советами нынешних земель Украины"- это Вы о чём? О том, что в РУССКОЯЗЫЧНЫХ регинах сегодня жили русскоязычные люди?????????Акстись! Русским ТАМ ЗАСТАВИЛИ людей общаться в 50-60х.ГРАМОТНО, НАСТОЙЧИВО- и именно советы, как Вы пишете. И если Вы -МАЛОРОСС, то и прапор вам... Будьте малороссом, наздоровье. А УКРАИНЦЫ должны жить в СВОЕЙ стране, а не в ПРИДАТКЕ России.
Коментувати
винничанин
Все це вже було в хрущовській реформі школи 1958-1959 років. Цим займались "старателі" за Брєжнєва. Чий наказ виконує Табачник, теж зрозуміло. Якби не валуєви, олександри, хрущови, брежнєви, то б не було проблеми і не виникали б табачники. Проблема не в самому міністрові. Це маріонетка, яку смикають за ниточки. До влади прийшли антиукраїнські сили, і скоро це зрозуміють навіть ті, хто махав синім прапорцем і за кілька сотень гривень махлював на посаді члена дільничої виборчої комісії.
zzz
Підтримую 03 та Нерозумного читача!!! Але, невже всіх дійсно ТАК ГОСТРО хвилює проблема мови?! Наприклад, мені однаково якою мовою спілкуватися та викладати, російською володію краще, але дуже хочу опанувати українську. Що ГОСТРО хвилює - це матеріальні статки, це ЯКІСТЬ освіти, це можливість самореалізації. А якою мовою чиновники тебе постійно принижують та грабують, так це байдуже. Усвідомлення одне - ГНАТИ ЇХ ТРЕБА, ВСІХ!!!
03
Для zzz: повністю ПІДТРИМУЮ ВАШУ ТОЧКУ ЗОРУ,крім однієї-питання мови Є ПОЛІТИЧНИМ ТА ВИХОВНИМ.Хоча, правильніше було б поставити ВИХОВНИЙ аспект на перше місце.Держава ПОВИННА МАТИ власну мову,а її громадяни-ВОЛОДІТИ цією мовою.Окрім того,історично сталось так,що люди,які спілкуються В УКРАЇНІ українською мовоюНА ПІДСВІДОМОМУ(а часто й усвідомлено)рівні ВВАЖАЮТЬСЯ ЛЮДЬМИ ДРУГОГО СОРТУ.І для це велика трагедія україномовного населення, а отже - і самої держави.ЧИ ПОБАЧАТЬ ТЕЄ???
Коментувати
читач
Питання російської мови - це козирна карта ПР та влади. Треба закрити очі людей на той бардак, які вони творять - то й відразу спливає мовне питання. Нехай чубляться російськомовні з україномовними, а вони у цей час під шумок тягнутимуть собі далі.
малоросс
Даешь Малороссию!!!
НЕРОЗУМНИЙ ЧИТАЧ
Для Оксана: От, якби Ви були ДІЙСНО вдома, то всіма силами культивували у розумінні Вашої дитини значимість української мови для українця. Ви б зробили так, аби ДІЙСНО були вдома, щоб Ваша донька не мучилася, перекладаючи з української на російську, а потім осмислюючи. Мої батьки - представники Росії та України. Я знаю ОБИДВІ мови і мені НЕ ТРЕБА перекладати - мучитися - осмислювати. І питання такого не стоїть. Якщо Ви ДІЙСНО вдома, то доведіть, що Ви - господиня, а не пасив, який чекає зручних для нього змін. Відкрийте своїй донечці всю красу солов'їної. Можливо, саме українську вона вважає рідною, але не говорить про це, бо сім'я спілкується російською? Якщо ні, то, повірте, не зайвим буде знати обидві мови.Українську вивчить у школі, російську - вдома. Хіба це погано?
НЕРОЗУМНИЙ ЧИТАЧ
Для Оксана: А моя рідна - українська. І мені соромно та боляче, що, живучі у нашій країні, користуючись її благами ( а вони є і не треба сарказму), росіяни не бажають вивчити НАШУ мову. Зверх того - намагаються лізти у НАШ монастир зі своїми правилами. ПАМ'ЯТАЙТЕ: ви - у гостях. То й ведіть себе чемно.
НЕРОЗУМНИЙ ЧИТАЧ
Так чому говориться тоді про російську мову? Давайте навчати англійською, німецькою тощо. На мою думку, вони більш розповсюджені і корисні, ніж російська. І не треба говорити, що для цього є спеціальні гімназії та коледжі. Робіть тоді ОБМЕЖЕНУ (як і стосовно іноземних мов) кількість гімназій та коледжів і для навчання рос.мовою. Не вбаяайте у моїх словах шовінізму. Ми живемо у 21 столітті і маємо ТОЧНО знати 2 мови - державну (бо що ж це за країна, де не знають і не шанують державної мови?) та мову прогресу (а це - англійська, німецька, китайська, японська). А всі інші мови - за бажанням у контексті чи самотужки, а не тому, що безграмотні можновладці таким чином розв'язують собі руки, бо української не знають і знати не хочуть. Послухайте Азарова - це ж сором!От і вся загадка "мовних війн!
Оксана
Для НЕРОЗУМНИЙ ЧИТАЧ: РУССКИЙ ЯЗЫК - РОДНОЙ для многих граждан Украины. И мне больно и стыдно, что моя восьмилетняя дочь не имеет возможности учиться на родном языке!!!!
Студент
Для Оксана: Я думаю вашей дочери это пойдет на пользу. Русский язык она может и дома освоить, из этого следует что ей надо учить украинский.
03
Для Оксана: НУ ТАК В РОССИИ ВСЕ учаться на русском языке-и татары, и чукчи, И ВЫ ВЕЗИТЕ ТУДА ДОЧЬ! Везут же ЕВРЕИ детей в Израиль учиться НА РОДНОМ языке, НЕ ТРЕБУЮТ школ с обучением на иврите/идишь!!!!!!!!!! А ГОЛЛАНДЦЫ-В ГОЛЛАНДИЮ, ФРАНЦУЗЫ - ВО ФРАНЦИЮ!!!!!!!!!!!
Коментувати
Катя
Ну наконец-то, хоть что-то хорошее от нашей власти. Если сделают такое, буду им искренне благодарна.
Plat
"Україна – є білінгвістичною країною"(с) та ну? а хто ж її зробив такою, а, пане Тютюннику?