Активний словник першокласника

Пошуки шляхів ефективного розвитку мовлення є однією з важливих проблем, що стоїть перед сучасною освітою. Першочерговість розвитку мовлення визначається необхідністю оволодіння мовою, вільним опануванням умінь і навичок спілкування, а це зумовлено завданнями початкової школи та змістом освіти

Результати наукових досліджень знайшли своє відображення в чинних програмах, підручниках і методичній літературі.

Відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти навчальний предмет «Українська мова» будується за такими трьома змістовими лініями: мовленнєвою, мовною, соціокультурною. Мовленнєва змістова лінія передбачає:

  • розвиток усного й писемного мовлення учнів;
  • уміння користуватися мовою як засобом спілкування, пізнання, впливу.

Аналіз змісту навчальної програми з навчання грамоти для шкіл з українською мовою навчання показує, що в ній передбачається розвиток усного мовлення першокласників (уміння слухати-розуміти усні висловлення, говорити та писати), формування елементарних аналітико-синтетичних умінь у роботі над текстом, реченням, словом.

Практичне навчання усного мовлення першокласників відбувається з першого дня їх перебування у школі. У зв'язку з цим розвиток мовлення розглядається як провідний принцип, що пронизує й об'єднує всі без винятку сторони мовленнєвої діяльності учнів.

Навчальна програма початкового курсу мови особливе місце відводить словниковій роботі.

Методика словникової роботи в початковій школі передбачає такі напрями:

1) Збагачення словника, тобто засвоєння нових, раніше невідомих дітям слів. Причому доведено, що учень на уроках рідної мови повинен додавати до свого словника 4-6 слів за день. Виконувати це завдання означає сприяти кількісному скупченню слів, що необхідні дитині для мовленнєвого спілкування з оточуючими.

2) Уточнення словника, тобто словниково-стилістична робота, оволодіння точністю та виразністю мови (наповнення змістом слів, відомих дітям, засвоєння багатозначності тощо). Під цим завданням розуміємо допомогу дитині у засвоєнні значення слів, а також їх запам'ятовування. Поряд із закріпленням словника вирішується й інша задача - уточнення значення слова, поглиблення його значення.

3) Активізація словника, тобто перенесення якомога більшої кількості слів із пасивного словника в активний, введення слів у словосполучення, речення.

Активізація словника - найважливіше завдання словникової роботи. У процесі цієї роботи вчитель спонукає дітей вживати в мовленні найбільш точні слова, ті, що підходять за змістом. Спеціальні прийоми активізації словника повинні викликати в дитини увагу до вибору слова, формувати точність та яскравість мовлення.

Активний словник - це запас слів, яким практично користується людина в усній і писемній мові, так подає це поняття великий тлумачний словник сучасної української мови. Отже, активізація словника - це збільшення кількості використовуваних у мовленні слів, зміст котрих точно розуміє дитина.

Переведення слів із пасивного словника в активний є одним із завдань розвитку зв'язного мовлення. Введення в мовлення дітей слів, котрі їм важко засвоїти, котрі вони вживають у перекрученому вигляді, потребує педагогічних зусиль.

У процесі опрацювання розворотів букваря вчитель проводить роботу, спрямовану на розвиток зв'язного мовлення й активізацію словникового запасу учнів. Одним із засобів такої роботи є використання сучасних інформаційних технологій. Ясна річ, що це не тільки магнітофони, а те, що дає змогу використовувати на уроці аудіо- та відеозаписи з відповідними матеріалами, інтерактивний програмно-технологічний навчальний комплекс, наприклад, на основі Smart Board. Така діяльність допомагає не тільки розвивати мовлення першокласників, а й поповнювати їх активний словник.

Як приклад наведемо фрагмент такого уроку.

Працюючи за розворотом букваря, ми вибрали такий предмет, як мушля, оскільки частіше діти називають цей предмет російським словом «ракушка».

Нашими завданнями були:

  • розширити знання дітей про мушлю, а саме - види мушлів, кольори, застосування і т. д.;
  • сформувати вміння вживати це слово в мовленні, тобто активізувати його.

Тема уроку: «Закріплення звуку [и] та вивчення літери и. Повторення й закріплення раніше вивчених звуків та їх позначень на письмі. Розвиток мовлення з теми «Мешканці морського дна».

Мета уроку: удосконалення звуковимови (звук [и]), навчити дитину читати та писати літеру и, позначати буквено звук [и], удосконалювати навички звукового аналізу слів зі звуком [и]. Закріпити раніше вивчені звуки та їх позначення на письмі. Навчати зв'язно висловлювати думки на відповідну тему.

Виховувати любов до природи, заохочувати дітей розкривати таємниці морського світу.

Поповнити й активізувати словниковий запас дитини такими словами: мушля, молюск, туристи, гриби лисички, чайки.

Обладнання: розрізна азбука, набірне полотно, сигнальні картки на позначення голосних, приголосних твердих і м'яких звуків, інтерактивний комплекс.

Хід уроку (фрагмент)

Учитель. Ми з вами вирушимо в захоплюючу подорож на глибину морську, у гості до мешканців морського дна. А хто живе в морі?

Учень. У морі живуть риби, раки, краби...

Учитель. Одразу, тільки зайдеш у воду, а часто й на самому березі, нас зустрічають різноманітні мушлі.

Мушлі з давніх-давен зачаровували людей своєю красою. Уже чотири тисячі років тому в Давньому Китаї їх використовували як монети. Часто мушлі є прикрасами для людей. Але використовують їх не тільки люди. 600 млн років тому, щоб захищатись від ворогів, молюски винайшли для себе обладунки у вигляді мушлі. Відтоді вони постійно покращувались і вдосконалювались. Наприклад, щоб урятувати господаря від крабів, які полюбляли відколювати край мушлі разом зі шматком тіла молюска, мушлі збільшувались в об'ємі та змінювали свою форму - з пласкої на спіральну. Виростаючи, молюск збільшує й розміри свого панцира. Що старший молюск, то товстіша мушля. У 1956 році була знайдена найбільша мушля світу, яка важила 340 кг.

Мушлі часто забарвлені в різні вишукані кольори: жовтий, червоний, помаранчевий і т. д. Колір мушлі формується завдяки різнокольоровим морським рослинам, котрі з'їв молюск.

Ця подана вчителем на уроці інформація супроводжувалась різними яскравими малюнками мушлів, які учні могли розглядати на інтерактивній дошці.

Далі, за допомогою інтернету, ми відправились у подорож до глибин океанів і морів, аби на власні очі побачити красу та переконатись у різнобарв'ї цих загадкових істот. Наостанок, звичайно, використовуючи інтерактивну дошку, ми пограли у гру «Що полюбляє молюск?», де діти, опираючись на отриману інформацію про особливості кольору молюска, відшукували його улюблену їжу.

Використання інтерактивного комплексу дає змогу зробити урок інформативним і цікавим. Сьогоднішні школярі розвинені та розумні діти, які мають багато запитань і нетерплячі до відповідей. Учитель повинен бути готовим до будь-яких запитань учнів, а свій урок максимально збагачувати цікавим і захоплюючим матеріалом. Допомогти вчителю покликані новітні технології: інтернет та інтерактивний комплекс, які не дадуть жодному школяру засумувати на уроці.

Автор: К. Нечипоренко

Освіта.ua
14.02.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів