Підвищення кваліфікації вчителів на Coursera

Можливість підвищення кваліфікації вчителів англійської за допомогою відомої онлайн платформи

Підвищення кваліфікації вчителів на Coursera

Останнім часом велика увага у засобах масової інформації, у виступах відповідальних осіб різних служб і відомств, які займаються проблемами освіти, приділяється питанню кваліфікації вчителів та якості викладання шкільних предметів. Можна не погоджуватися із окремими висловлюваннями або думками, але те, що ця тема актуальна і насущна для кожного вчителя, є незаперечним.

Для багатьох вчителів підвищення кваліфікації означає: перебувати у курсі сучасних методів, методик і технологій викладання предметів; знайомитись із досвідом вітчизняних та закордонних колег; застосовувати на практиці все найкраще для того, щоб їх уроки були сучасними і відповідали потребам та інтересам учня ХХІ-го сторіччя.

Такі вчителі перебувають у постійному пошуку, займаються саморозвитком, який дозволяє їм бути впевненими у своїх можливостях, і не хвилюватися перед проходженням чергової атестації.

У даній статті я хочу поділитися власним досвідом безкоштовного проходження курсів підвищення кваліфікації на онлайн платформі Coursera, яка є провідним провайдером Масових відритих онлайн курсів (МООС), які анонсував сайт Osvita.ua у грудні 2014 року.

Обраний мною міжнародно-визнаний курс Shaping the Way We Teach English, для вчителів, які викладають англійську мову як іноземну (EFL Teachers), складається з двох незалежних одна від одної частин і проводиться Орегонським університетом (The University of Oregon). За умов успішного проходження курсу видається відповідний сертифікат.

Перша частина курсу Shaping the Way We Teach English називається The Landscape of English Language Teaching і призначена для вчителів шкіл, викладачів коледжів та вишів, як зі стажем, так і початківців EFL Teachers. Його метою є розгляд і вивчення важливих аспектів навчання англійської мови, як іноземної, та їх практичне застосування.

Кожен тиждень з п'яти, запропонованих даними курсом, має певну тему, до якої надається повне інформаційне забезпечення, відео матеріали, статті з журналів для обов'язкового та додаткового читання. Обговорення цієї теми проходить на форумах. По закінченні тижня - обов'язковий тест (Quiz).

Отже, подавши заявку на курс і дочекавшись його початку, ви потрапляєте на платформу Coursera. У меню ви побачите наступні позиції: опис курсу, оцінювання, введення в курс, аналітична анкета, конкурсна інформація та проект.

Нижче виділяється перший тиждень (Week 1), а після його закінчення з'являється наступний (Week 2) і так далі, включаючи завершальний.

В меню можна побачити також усі оголошення курсу, відео-лекції, форуми обговорень і тести. Приступаючи до занять на курсі, раджу спочатку ознайомитися з усією теоретичної документацією і з'ясувати вимоги для отримання сертифікату щодо його проходження.

Справа в тому, що запропоновані до виконання завдання, розподіляються на обов'язкові (Required), отримані бали за виконання яких впливають на отримання сертифікату, і загальні (Optional), які не оцінюються, але участь у них вітається. Крім того, є чітко встановлені терміни закінчення роботи над завданнями.

Слід зазначити, що атмосфера на курсі дуже доброзичлива. І викладачі, і слухачі надають всебічну підтримку і допомогу. Окрім різних інструкцій, де крок за кроком описують ваші дії, ви маєте можливість спілкуватися на форумах із колегами з усього світу, ділитися з ними своїм досвідом із обговорюваних тем і, відповідно, переймати їхній досвід.

До плюсів курсу також можна віднести і його гнучкість. За вами залишається вибір напрямів, за якими ви будете будувати свою роботу: young learners or teens/adults.

Передбачається, що для виконання завдань вам буде потрібно 5-6 годин на тиждень. Ви можете розподілити цей час на свій розсуд (хоча інструкторами розроблений відповідний план) на:

 • Перегляд вступного відео (викладачі курсу анонсують тему тижня, пояснюють і обговорюють теоретичні та практичні питання, що відносяться до неї).
 • Виконання тесту (попередньо оцінює ваше розуміння цієї теми, але бали, отримані за його виконання, не впливають на їх кінцеве підсумовування).
 • Перегляд обов'язкового відео (відео-урок, відповіді на питання по побаченим елементам уроків).
 • Читання обов'язкового матеріалу (стаття).
 • Обов'язкова робота на форумі за темою тижня (мінімум два ваших поста або коментаря).
 • Виконання обов'язкового тесту.

Решту часу можна читати запропоновані матеріали (їх усі можна зберегти у себе на комп'ютері), спілкуватися на форумах, брати участь у конкурсах.

Досліджувані теми систематизують, розширюють і поглиблюють ваші знання за підходами, методиками і техніці викладання англійської мови:

 • Week 1. Authentic Materials and Realia
 • Week 2. Pair and Group Work
 • Week 3. Critical and Creative Thinking
 • Week 4. Learner Feedback and Assessment
 • Week 5. Contextualizing Language

Вищеперелічені теми актуальні для викладання не тільки англійської мови в українських школах, а й у цілому, іноземних мов. Особливо приємно те, що показане практичне застосування обговорюваних питань на уроках.

До кінця другого тижня навчання на курсі ви починаєте роботу (яка складається з двох етапів) над проектом План уроку (Lesson plan). Вас повністю забезпечують всією інформаційною та технічною підтримкою, в тому числі можна взяти участь або подивитися у запису спеціальний вебінар за темою виконання завдань проекту.

На першому етапі потрібні наступні завдання: ознайомитись із усіма запропонованими матеріалами, скласти план уроку, в необхідному форматі і до певної дати відіслати план для оцінювання (здійснюється і викладачами, і колегами), оцінити роботи ваших колег (як мінімум три), оцінити власну роботу.

На другому етапі виконуються наступні завдання: розширити план з урахуванням тем 3-го і 4-го тижнів, а також висловлених зауважень, оцінити роботи ваших колег (як мінімум три), оцінити власну роботу.

Вважаю, що даний курс вартий того, щоб його пройти всім вчителям, незалежно від їх кваліфікації. Ви збагатите себе новими сучасними знаннями, можливо, знайдете відповіді на питання, які давно вас цікавлять, поліпшите якість свого викладання, та й просто, запевняю вас, потоваришуєте із багатьма колегами із різних точок земної кулі.

Друга частина курсу Shaping the Way We Teach English називається Paths to Success in English Language Teaching. І я знову навчаюся!

Багато корисних матеріалів з курсу і не тільки можна знайти на сайті American English (A website for teachers and learners of english as foreign english abroad).

На додаток до цієї статті я приведу розроблений мною план уроку до першої частини.

Іщенко Л.П., вчитель англійської мови вищої категорії, вчитель-методист, Одеська загальноосвітня школа № 38

Освіта.ua
11.02.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
I want to join you! May I ? Improving my English is my dream, I want it comes true
Руслана Шаманська
Для long-life learnerа можна знайти безліч можливостей навчатися та зростати. От тільки всі наші дипломи та сертифікати не впливають на проходження безглуздих курсів підвищення кваліфікації.