Пастка віртуального знайомства

Найчастіше в тенета всесвітньої павутини потрапляють підлітки. Адже вони прагнуть будь-що самовиразитися, продемонструвати самостійність своїх думок і поглядів. Йдеться не лише про комп'ютерну та ігрову залежність, які спеціалісти справедливо вважають хворобами і від яких лікують у спеціалізованих клініках

Пастка віртуального знайомства

Біда може чатувати там, де її ніхто не чекає, зокрема, в безневинному, на перший погляд, спілкуванні в чатах або через електронну пошту.

Ось типова ситуація: одна молода дівчина (назвемо її Олена) потрапила в неприємну ситуацію. Вона, як і більшість її однолітків, любила знаходити друзів через Інтернет. З ними можна було спілкуватися на будь-яку тему, виливати душу, ділитися мріями й думками. Бо ж ніхто не знає твого справжнього імені та прізвища, скільки тобі років і яка ти на вигляд. Отож можна фантазувати до несхочу. Ця розвага подобалась Олені, й щодня після навчання в університеті вона вмикала комп'ютер і з головою поринала у віртуальний світ: давала комусь поради, ділилась рецептами смачних страв, коментувала чиїсь вчинки. Одне слово, жила подвійним життям. З одним інтернет-другом у дівчини зав'язались романтичні стосунки, які, втім, ні до чого не зобов'язували. І коли цей знайомий незнайомець попросив у неї фото, це її аніскілечки не збентежило. Бо й приховувати їй не було чого - красива, молода, закінчила модельну школу. Тому з радістю надіслала хлопцеві своє фото, сподіваючися на розвиток стосунків. Адже не одна пара пішла під вінець після знайомства через Інтернет. Але дива не сталося, хлопець раптом зник, на листи не відповідав. А потім почалося незрозуміле - дзвінки від незнайомих чоловіків з непристойними пропозиціями. Вони не давали їй спокою ні вдень, ні вночі. Життя Олени перетворилося на жах. Що? Чому? Звідки? Врешті, вона не витримала і вчинила допит наступному додзвонювачу. Почуте приголомшило її. Виявляється фото оголеної Олени та номер її телефону «висить» на платному порносайті! Фотомонтажем у наш час нікого не здивуєш. Батьки дівчини звернулися до міліції, та поки знайти віртуального сутенера не вдалося. І навряд чи вдасться.

- Цікаво, чи може ця дівчина якось захистити себе, подати заяву до міліції?

- Звичайно, в нас створені відділи з боротьби з торгівлею людьми, - розповідає Тетяна Дорошок, психолог Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла страда-Україна». - Вони займаються викриттям порнографічних сайтів. Але це досить складно. Зараз технічні пристрої на дуже високому рівні, і якщо навіть дослідили, де саме відбувається злочин, то вистежити зловмисників непросто. Вони тримають це все на електронних носіях і можуть легко їх знищити, відчувши запах «смаженого»...

Власне, найбільшу небезпеку приховує очне знайомство з інтернет-другом. Природне бажання - познайомитися ближче з людиною, з якою ти листуєшся тривалий час через електронку. І ось тут на вас може чекати справжня пастка.

- Ми знаємо такі випадки, - продовжує пані Тетяна, - коли підліток знайомиться у мережі Інтернет із начебто своїм однолітком, і вони домовляються про зустріч. Але згодом виявляється, що ця людина набагато старша, їй 35-40 років. Вона має певний замір стосовно цієї дитини: наприклад, вступити у статевий контакт. Якщо ви отримали лист від якоїсь людини і у вас з'явилося відчуття дискомфорту чи сорому, то я вам порадила б не мовчати, а повідомити про це батькам або людям, яким довіряєте. І в в жодному разі не відповідати на ці листи.

Психолог застерігає дітей та їхніх батьків: «Пам'ятайте прості правила безпечної поведінки в Інтернеті. Ніколи не висилайте своє фото по Інтернету людині, якої ви не знаєте. Не давайте особисту адресу, а також ім'я, прізвище, номер телефону та школи. Не розповідайте, ким працюють ваші батьки і скільки заробляють. Якщо з кимось познайомилися, обов'язково розкажіть батькам чи друзям. Найголовніше, в жодному разі не йдіть на зустріч самі. Зрозуміло, з батьками вам іти не захочеться, але було б добре, якби мама чи тато постояли десь у стороні, подивилися, що це за людина, з якою ви зустрічатиметеся. Головне, щоб це було людне місце».

Деякі батьки встановлюють на комп'ютерах своїх чад спеціальну програму, що блокує доступ до певних сайтів. Це зекономить час і збереже моральне здоров'я ваших дітей.

Автор: О. Чухліб

Голос України
14.08.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів