Примусом учителів не утримаєш, - Ніколаєнко

Cпроби змусити працювати молодих вчителів через зміни до законодавства нічого не дадуть

Примусом учителів не утримаєш, - Ніколаєнко

Станіслав Ніколаєнко, голова Громадської Ради освітян і науковців України, прокоментував доручення прем’єр-міністра Азарова міністру освіти Табачнику підготувати пропозиції щодо обов’язкового відпрацювання молодими вчителями в школі після закінчення університету.

Ніколаєнко вважає, що примусом учителів в школі утримати не вийде. Про це повідомляє прес-служба ГРОНУ.

За словами Ніколаєнко, сьогодні ставка молодого вчителя складає близько 1440 гривень, прибиральниці – 1147 гривень, а середня ставка по народному господарству близько 3400 гривень.

Він нагадав, що на початок 2008 року середня зарплата освітянина досягла середньої по народному господарству.

"Нині вона є нижчою майже на 700 гривень! Тож треба вводити Єдину тарифну сітку в дію у повному обсязі, виконувати ст. 57 Закону "Про освіту". Примусом молодь в школу не загониш!", - наголосив Ніколаєнко.

"У 2004 році в Україні було 32 тисячі вакансій вчителів. На 1 вересня 2007 року – лише 340! Причина такої позитивної динаміки в реальній турботі за вчителя. Адже за 2005-2007 роки середня заробітна плата виросла майже в три рази!", - зазначив екс-міністр освіти і науки.

За його словами необхідно збільшити розмір підйомних молодим вчителям з 5 до 10 окладів, поширити виплату підйомних не тільки на сільські, а й на міські школи, а також профтехучилища і технікуми.

"Слід ввести спеціальну доплату для молодих вчителів на рівні 20-30% від окладу, забезпечити молодь гуртожитками, квартирами… Доцільним було б заключати договори з першокурсниками-педагогами, в яких сторони брали б на себе відповідні зобов’язання. Вчителі – добросовісно вчитись і працювати, а місцеві органи влади, куди буде направлений вчитель, забезпечити їх нормальною зарплатою, житлом, комунальними послугами та іншим. Другого не дано", - підкреслив Ніколаєнко.

Він зауважив, що критичним для молодого вчителя є перший рік роботи. Менше третини вчителів витримують цей період.

"Тому потрібна справжня допомога і підтримка, а не примус. Спроби змусити працювати молодих вчителів, як, до речі, і лікарів, через постанови уряду, укази президента, зміни до законодавства нічого не дадуть! Таке робилося не один раз і успіху не було. Такі кроки протирічать міжнародним зобов’язанням України, Загальній декларації прав людини. Адже кожен громадянин має право вільно обирати місце проживання та роботу", - наголосив голова Громадської Ради освітян і науковців Станіслав Ніколаєнко.

Як відомо, Микола Азаров заявив про намір уряду провести ротацію педагогічних кадрів у школах. За його словами на зміну літнім педагогам, які досягли пенсійного віку, повинні прийти молоді вчителі.

У зв’язку з цим, Азаров доручив міністру освіти і науки проаналізувати стан справ і терміново запропонувати такі зміни до нормативної бази, які передбачали б, щоб випускники педагогічних вузів, які навчалися коштом бюджету, обов’язково б отримували призначення за фахом і принаймні певний час обов’язково б відпрацювали у школі.

Освіта.ua
04.10.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів