Інформатика у школі: якою їй бути

Тези до нової навчальної програми з інформатики для учнів 5–9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів

Інформатика у школі: якою їй бути

Шкода, якщо при розробці нових навчальних програм з інформатики будуть утрачені надбання, відпрацьовані в реальному навчальному процесі у школах України багаторічним використанням і вдосконаленням. Таке в нашій освіті вже не раз траплялось, коли з приходом нового авторського колективу, за яким стоять великі видавництва та їхні гроші, усе "старе" викидалося на смітник і за державні кошти запускалася розробка нових навчальних програм і, відповідно, друк нових, не завжди кращих, підручників.

За такою практикою районні, міські й обласні управління освіти щоразу заново мобілізують і перенавчають усіх своїх учителів на різноманітних курсах, розробляють масу платних методичок, що друкованим потоком ідуть у школи. Чиновники від освіти слідкують за беззаперечним виконанням вказівок і директив Міністерства освіти по впровадженню в навчальний процес "нового", учителі знову і знову витрачають час і ресурси на розробку нових календарних планів, нових конспектів уроків, їх методичного наповнення, складають нові тести тощо.

На нашу думку, при розробці нової програми одним із завдань має бути: створити із уже існуючого матеріалу гнучку, ефективну, уніфіковану навчальну програму для 5–9-х класів, яка б мінімізувала подальші зусилля з її підтримки (написання підручників, розробки методичних і дидактичних матеріалів тощо).

У подальших міркуваннях значно використано фрагменти навчальних програм з інформатики, схвалених комісією з інформатики науково-методичної ради з питань освіти МОНМС України: "Основи програмування мовою Лого. 5–6 класи" (протокол № 1 від 13. 01. 2011 р); "Єдиний базовий курс. 7–9 класи" (протокол № 1 від 13.01.2011 р); "Єдиний базовий курс. 9–11 класи" (протокол № 4 від 03.06.2011 р). Програми опубліковані у журналі "Інформатика в школі" № 8 (32) за 2011 р. і № 1 (37) за 2012 р. відповідно.

Найбільш прийнятною схемою для розробки навчальних програми з інформатики для 5–9-х класів, системно й логічно узгодженої між початковою та профільною школами є така: у 2‑4-х класах вивчається "Початковий курс"; у 5‑9-х класах ‑ "Базовий курс", а в 10‑11-х – профільні курси за вибором.

З 5-го класу розпочинається вивчення базового курсу інформатики за лініями ІКТ (операційні системи, офісні засоби, Інтернет) та ОАП (основи алгоритмізації та програмування).

Принципи розподілу навчальних годин для 5–9-х класів, відпрацьовані у школах України багаторічним використанням і розробкою відповідних навчальних засобів, можуть бути такі:

  • ІКТ як базовий курс вивчаються в 5–7-х класах по 16−21 год щороку; у 8–9-х класах по 35 год щороку;
  • ОАП як базовий курс вивчаються в 5–7-х класах по 14−19 год щороку;
  • у 8–9-х класах за рахунок другої години вивчаються допрофільні курси за вибором по 35 год щороку;
  • допрофільні курси передбачають удосконалення знань і навичок з ІКТ і (або) ОАП, з урахуванням подальшої профілізації старшої школи;
  • дозволяється перерозподіляти в межах навчальної програми кількість годин на вивчення тем.

№ п/п

Назва розділу

Класи та кількість годин

5 кл.

6 кл.

7 кл.

8 кл.

9 кл.

1

Основи роботи з комп’ютером

6

 

 

 

 

2

Растрова комп’ютерна графіка та анімація

4

 

6

 

 

3

Робота з текстовою інформацією

4

 

8

 

 

4

Комп’ютерні мережі

4

 

 

6

 

5

Вступ до програмування (Лого або Скретч)

12

14

 

 

 

6

Основи програмування

 

 

16

 

 

7

Будова комп’ютерної техніки

 

4

 

 

 

8

Системне і службове програмне забезпечення

 

4

 

5

 

9

Комп’ютерні презентації та мультимедіа

 

8

 

 

 

10

Інформація, інформаційні процеси та системи

 

 

 

7

 

11

Векторна комп’ютерна графіка

 

 

 

8

 

12

Системи обробки табличної інформації

 

 

 

8

 

13

Моделювання структур даних

 

 

 

 

6

14

Бази даних. Системи керування базами даних

 

 

 

 

9

15

Тривимірна комп’ютерна графіка та анімація

 

 

 

 

9

16

Автоматизоване створення та публікація веб-ресурсів

 

 

 

 

9

17

Допрофільні курси за вибором

 

 

 

31

31

18

Розробка індивідуальних і колективних проектів

3

3

3

3

3

19

Резерв

2

2

2

2

3

 

Разом

35

35

35

70

70


Допрофільні навчальні курси за вибором

Допрофільні навчальні курси за вибором дають можливість змінювати співвідношення між об’ємами вивчення ІКТ і ОАП залежно від рівня підготовки учнів і технічного оснащення школи, вибудовуючи в такий спосіб найбільш доречну для конкретного навчального закладу або класу траєкторію навчання.

"Варіативність методик організації навчання, а також наявність в учнів можливості обирати допрофільні курси за вибором залежно від власних пізнавальних здібностей, дають змогу застосовувати особистісно зорієнтований, компетентнісний і діяльнісний підходи", ‑ наголошено в Державному стандарті базової та повної загальної середньої освіти.

У 8‑9-х класах на другу годину пропонуються допрофільні курси за вибором (тематика орієнтовна): "Основи веб-дизайну"; "Мова гіпертекстової розмітки"; "Основи комп’ютерної графіки"; "Тривимірна комп’ютерна графіка й анімація"; "Розробка проектів у середовищі Macromedia Flash"; "Турбо Паскаль – основи алгоритмізації та програмування"; "Основи візуального програмування"; "Основи баз даних"; "Обробка мультимедійних даних"; "Музичний редактор".

Наші пропозиції узагальнюють матеріали, більшість з яких публікувались у фахових журналах і на форумі вчителів інформатики України http://informatic.org.ua. Тут ураховані поточний стан викладання інформатики, пропозиції та зауваження діючих вчителів із різних шкіл України: Олена Антонова (м. Шепетівка, Хмельницька обл.), Анатолій Бандалак (с. Вашківці, Чернівецька обл.), Петро Донцов (м. Добропілля, Донецька обл.), Наталія Євтушенко (м. Одеса), Тетяна Караванова (м. Чернівці), Микола Ковшун (смт. Любеч, Чернігівська обл.), Ілона Сальнікова (смт Сахновщина, Харківська обл.), Ірина Слуцька (м. Шостка, Сумська обл.), Ірина Стукалова (м. Хмельницький) та інші.

Зауваження та пропозиції надсилайте:

Автори: Є. Шестопалов, О. Пилипчук, І. Завадський

Освіта.ua
06.04.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів