Учнівська молодь України нехтує своїм здоров`ям, - ЮНІСЕФ

Результати дослідження, представленого Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) свідчать, що значна частина молоді зі шкільного віку вживає алкогольні напої та має досвід вживання наркотиків

Учнівська молодь України нехтує своїм здоров`ям, - ЮНІСЕФ

Дослідження, що було проведено серед учнів в усіх регіонах України, свідчить, що за останні чотири роки збільшилась кількість учнів, які вживали алкогольні напої.

Найактивнішим віком першої спроби алкогольних напоїв є 13–15 років (33 відсотки). Кожний другий з числа 6-класників та більше 90 відсотків 15-17-річних мають досвід споживання будь-якого алкогольного напою; 15 відсотків респондентів спробували алкоголь ще у віці 10-11 років.

Щотижневе вживання алкогольних напоїв дещо зменшилося порівняно з даними 2006 р., але кожний десятий учень 6-х класів, кожний п’ятий з числа 8-класників, кожний третій старшокласник та кожний другий студент хоча б раз на тиждень вживає алкоголь.

Протягом останніх чотирьох років залишається незмінним показник досвіду вживання наркотиків серед підлітків 15–17 років, йдеться у представлених результатах дослідження.

15 відсотків хлопчиків та 5 відсотків дівчат з числа школярів-старшокласників вживали наркотики щонайменше 1–2 рази. Майже 30 відсотків юнаків і 13 відсотків дівчат серед студентів також вживали наркотики.

Порівняно з 2006 р., дещо зменшилась частина молоді, яка курить, але кількість залишається значущою: 48 відсотків мають досвід куріння (зокрема 55 відсотків хлопців і 41 відсоток дівчат), а 11 відсотків курять щодня.

Найбільш поширеним є куріння серед учнів ПТНЗ: кожний другий хлопець та кожна четверта дівчина курять кожного дня. "Помолодшав" середній вік початку куріння серед дівчат з 14 до 13 років.

Загальна перша хвиля початку куріння припадає на 11 років або раніше: 11 відсотків серед усіх опитаних саме в цьому віці вперше спробували викурити сигарету.

"Результати дослідження свідчать, що є нагальна потреба в розбудові ефективної системи формування здорового способу життя молоді, розвитку міжгалузевої співпраці та концентрації відповідних ресурсів для збереження здоров’я учнівської молоді України", - сказала Юкіе Мокуо, представник ЮНІСЕФ в Україні.

"Проведені серед учнів опитування доводять, що важливу роль в приверненні уваги молоді до здорового способу життя відіграють ЗМІ. Молодь довіряє та слідує тому стилю життя, образ якого створює телебачення, журнали та Інтернет. Отож рівень усвідомлення відповідальності ЗМІ за формування цінностей здорового життя серед молоді має бути дуже високим", - підкреслили організатори дослідження.

У зв’язку з подальшим загостренням в Україні епідемії ВІЛ/СНІДу також були проаналізовані знання учнівської молоді з цього кола питань. Виявилося, що частка учнівської молоді, яка відповідала “не знаю” на запитання стосовно шляхів передачі ВІЛ-інфекції складає чверть (за даними 2006 р. – третина).

"17 відсотків мають коректні знання (за даними 2006 р. – 15 відсотків), - отже рівень знань учнівської молоді про ВІЛ/СНІД і про шляхи, якими передається ВІЛ-інфекція, дещо покращився, хоча все ще є суттєво нижчим ніж бажане цільове завдання досягти 95 відсотків показника поінформованості серед молоді", - зазначили організатори  дослідження.

Найбільшу роль у поширенні інформації про ВІЛ/СНІД, відіграють ЗМІ (78 відсотків опитаних назвали телебачення, 43 відсотки – газети і журнали), медичні працівники (67 відсотків), вчителі (66 відсотків), батьки (52 відсотки) та Інтернет (50 відсотків).

"На поведінкові практики щодо здорового способу життя підлітків суттєво впливають такі чинники, як стать, рівень порозуміння з батьками, вплив компанії друзів, атмосфера в навчальному закладі, зазначається в оприлюднених результатах", - підкреслили організатори дослідження.

Соціологічне опитування було проведене у 616 навчальних закладах (опитано 10 343 респонденти), розташованих у 435 населених пунктах. Дослідження реалізовано Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка за підтримки ЮНІСЕФ в Україні.

Див. також: Презентація висновків дослідження "Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді"

Освіта.ua
27.09.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів