Реалії "оздоровлення" у пришкільних таборах

За словами міністра освіти Дмитра Табачника і прем'єр-міністра Миколи Азарова, цього року відпочинком будуть забезпечені майже два з половиною мільйони школярів - 54% контингенту, на що держава виділяє цілих півтора мільярда гривень

Реалії "оздоровлення" у пришкільних таборах

Новина хороша: українських школярів оздоровлять за рахунок держави. Правда, якщо зайнятися розрахунками, виявляється, що 1,5 мільярди - це не так вже й багато.

Ділимо на 2,5 мільйона дітей, яких оздоровлюють, і отримуємо близько 650 гривень на одну дитину. Ці гроші розподіляються на 14, 18 або 21 день відпочинку. Навіть за мінімальною двотижневою зміною виходить, що оздоровити школярів потрібно приблизно за 45 гривень на добу на людину. На цю суму необхідно погодувати дитину 2-3 рази, розважити і, якщо пощастить, - зводити на екскурсію. Завдання не з простих, правда?

До того ж, більше половини школярів, яких оздоровлять за державний рахунок, не поїдуть на море або в гори. 1 мільйон 702 тисячі школярів відпочиватиме у пришкільних таборах.

І це притому, що пришкільний табір - це, найчастіше, сидіння все в тих же класних кімнатах і на спортивному майданчику, де школярі проводять 9 місяців на рік. Зрозуміло, що такому "відпочинку" діти зазвичай не раді. Та й учителям після закінчення навчального року не надто хочеться грати в піонервожатих.

     

"Абсолютна більшість областей пішла найпростішим шляхом, який не має нічого спільного з оздоровленням, - шляхом створення шкільних таборів, куди діти приходять заради галочки, - заявив віце-спікер Микола Томенко. - Такий формальний, для звітності відпочинок не має ніякого відношення до оздоровлення, якого потребують молоді люди".

Директорів шкіл та вчителів Томенко назвав заручниками системи, і з ним важко не погодитися. Та й діти з батьками теж не в кращому положенні. Оскільки оздоровити дитину за 45 грн на день непросто (а шкільним таборам перепадають і менші суми, бо 45 - це в середньому на кожну особу, яку оздоровлюють), директорам шкіл доводиться шукати спонсорів серед батьків школярів.

Важливо відзначити, що вчителі самі вигадують, як розважати дітей за мінімальних грошових витрат. Навіть методички пишуть.

Ось цитата з подібного тексту, в якому реалії пришкільного табору описує вчитель Надія Шевчун: "Дуже важко розраховувати на енергію та ентузіазм учителя по закінченні навчального року, коли нервова система виснажена й вимагає відпочинку. Вихованці шкільного табору теж через низку обставин змушені залишатися ще на місяць у стінах школи, що, звичайно ж, не сприяє оздоровленню. Особливо це стосується шкіл на зразок нашої, розташованих посеред асфальту міських вулиць, звідки до найближчого парку чи скверу потрібно добиратися на міському транспорті. А подорожі за межі міста через нестачу грошей взагалі неможливі".

Напевно, багато хто скаже, що в пришкільному таборі їх дітям весело і добре. Охоче віриться. У вмінні успішно ліпити з різних матеріалів кулі нашим педагогам справді не відмовиш. Та й вибору в них немає: не скликати дітей в табір вони не можуть. "Покриття" школярів оздоровленням ретельно контролюють зверху, щороку від шкіл вимагають все більших кількісних показників.

Внаслідок цього кількість "оздоровлених" школярів щороку зростає, в усякому разі, на папері. А несміливі прохання не мучити дітей та вчителів просто не чути за бурхливим обговоренням "успіхів в оздоровленні".

lb.ua
16.06.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів