Osvita.ua Середня освіта Сучасна освіта Відновлення сил після навчального року
Відновлення сил після навчального року

За офіційною статистикою, лише кожен 10-й український учень закінчує школу здоровим

Відновлення сил після навчального року

Цього року на літнє оздоровлення школярів держава виділила півтора мільярда грн, повідомив міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.

Цих коштів вистачить далеко не всім охочим. Крім того, велика кількість школярів будуть відновлювати сили не в санаторіях, а в пришкільних таборах.

Сучасна українська школа робить зі здорових дітей – хворих, говорить Сергій Вєтров, керівник експертної групи "Освіта".

У 70% випускників середньої школи фіксують хронічні захворювання. А за короткі зміни в таборах чи санаторіях здоров’я дітей – не відновлюється.

"Близько 30% дітей приходять до школи з дитячого садочка вже нездоровими, тобто проблеми є вже на цьому етапі. А випускники шкіл мають вже 70% хронічних захворювань. Тобто саме школа додає 40% хронічних захворювань, патології та інших серйозних порушень у дітей. З 1994 по 2008 рік (за 14 років) кількість серцево-судинних захворювань в українських дітей виросла на 72%. У підлітків (це окрема категорія) – на 149%, а у дорослих – на 17%", – поінформував Сергій Вєтров.

Цього року за кошт держави відновити сили та хоча б частково оздоровитися зможуть 2,354 мільйони дітей шкільного віку (від 7 до 16 років) – це трохи більше половини всіх українських школярів (54,5 %), заявляє міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник. На це виділено півтора мільярди гривень – приблизно стільки ж, як і минулого року.

"В поточному році зусиллями уряду планується відновити роботу 13 стаціонарних дитячих закладів відпочинку дітей, які не працювали в попередньому році. На сьогоднішній день іде перевірка стану санітарної готовності, з точки зору пожежної безпеки, налагодження роботи електропостачання, водопостачання всіх дитячих установ", – повідомив Дмитро Табачник.

На знижку або повністю безкоштовну путівку мають право діти-інваліди, діти-сироти, діти з багатодітних та малозабезпечених сімей, талановиті та обдаровані школярі, а також деякі інші категорії.

Батьки ж дітей, які не мають права на пільги, можуть отримати часткову компенсацію вартості відпочинку за рахунок Фонду соціального страхування. Однак, отримати пільгові путівки не завжди легко, говорить Світлана, мама двох малюків. У цьому році безкоштовно оздоровити своїх дітей їй не вдасться.

"Ми щороку намагаємося їздити в санаторій. Але в цьому році не виходить, тому що путівки дуже дорогі й практично їх дістати, так як дитина – інвалід, неможливо. Ми завжди платили 10% від вартості путівки – близько 1200 гривень. А цього року, я так розумію, немає десятивідсоткової оплати, є тільки двадцяти, тридцяти і п’ятдесятивідсоткова, – каже жінка. – Мені взяти путівку в санаторій матері та дитини виходить близько 2600 гривень – це тільки я і син, а ще ж і дочка є, тобто двоє неповнолітніх дітей. У цьому році взагалі практично неможливо взяти путівки".

Не всі школярі можуть поїхати в літній табір чи санаторій. Велика частина з них так і ходитиме до школи. Щоправда не на уроки, а – на відпочинок.

У так званих шкільних таборах працюватимуть гуртки та секції, діти їздитимуть на екскурсії, відвідуватимуть театри та кіно. Усе це під наглядом вчителів, наголошує міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.

"В пришкільних таборах буде оздоровлюватися майже 1,702 мільйон дітей. Усі практично пришкільні табори, де діти будуть знаходиться місяць, виїжджаючи на природу під наглядом вчителів, перевірені санітарно-епідеміологічними службами, пожежниками", – сказав міністр.

"Якщо батьки бачать щоденне небажання дитини йти до навчального закладу, то такий табір їй не підійде. Дуже часто нездорова психологічна атмосфера, яка створена в школі, призводить до проблем зі здоров’ям дитини", - говорить Сергій Вєтров.

"Школа непридатна, школа непристосована, школа застаріла і не відповідає вимогам медиків, психологів та інших фахівців. Учитель повинен розуміти дитину, враховувати ситуацію – тут і зараз – індивідуально працювати з дитиною, і не забувати в цей момент про її здоров’я. Він більше займається паперами, ніж дітьми. Відповідно і дитина знаходиться в психологічно негативній, несприятливій зоні в школі. А це може бути якраз головною причиною проблем зі здоров’ям, – пояснює Вєтров. – Крім того, маса нормативів, які існують, катастрофічно, глобально порушуються. Це стосується і харчування, і  освітлення. А які в нас парти, які меблі?".

Під час навчального року більшість батьків не приділяє достатньої уваги своїм дітям. А влітку відправляють їх до таборів.

Окремий відпочинок зовсім не сприяє об’єднанню сім’ї, нагадують психологи. Альтернативним варіантом може бути так званий сімейний табір, розповідає організатор такого дозвілля, директор однієї з благодійних організацій Києва Ольга Васильченко.

"Діти із сім’ями – з мамами та татами – будуть кожного дня працювати в різних майстер-класах, творити (від театру й співів до малювання), ходити в походи та купатися. Це чудова нагода для дитини побути разом з батьками і щось поробити разом. Ніяка організація не може замінити родину, тому що в організації немає стільки ресурсу, як внутрішні ресурси родини. А вони відкриваються на відпочинку, коли батьки розслабляються", – говорить Ольга Васильченко.

Не на користь перебування дітей у літніх таборах говорять й урядові перевірки, проведені за останній тиждень, які показали, що не всі табори та санаторії можуть починати роботу. Про це заявив перший віце-прем`єр-міністр України Андрій Клюєв. Наприклад, у Запорізькій області, лише близько 20%  установ готові прийняти дітей вже зараз.

Радіо Свобода
27.05.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!