Учителів послали... під Кабмін

За іронією долі, відбувається це саме на початку 2011 року - офіційно оголошеного, згідно з указом президента, роком освіти. Насправді ж освітня галузь так і не стала пріоритетною для держави

Учителів послали... під Кабмін

Фінансування не відповідно до потреб, а за залишковим принципом, порушення Конституції України в питанні обсягів фінансування (7% замість передбачених законодавством 10%). Відтак - мізерні заробітні плати, жалюгідні пенсії, відсутність нових шкіл, дошкільних закладів, навчальних корпусів та гуртожитків, скорочення державного замовлення студентів вищих навчальних закладів тощо. І як наслідок - загальне зубожіння освітян на тлі підвищення комунальних тарифів, цін на продукти харчування, плати за проїзд у міському транспорті.

Не додають віри у краще майбутнє ні проекти Трудового та Житлового кодексів, ні зміни до пенсійного законодавства.

"Права не отримують – їх виборюють!" - звернулася до педагогів Києва столична організація профспілки працівників освіти і науки України, закликавши освітян вийти 22 березня на акцію протесту.

Спільні проблеми вивели на вулиці не лише вчителів шкіл, а й вихователів дитячих садків, викладачів вузів, студентів. Усього, за підрахунками столичної освітянської профспілки, близько десяти тисяч чоловік. За словами голови профспілки Олександра Яцуня, солідарні акції протесту було проведено і в інших містах України.

Які ж права намагаються обстояти педагоги?

Перш за все - право, передбачене статтею 57 Закону України "Про освіту", яка гарантує педагогічним та науково-педагогічним працівникам належні умови праці, побуту, відпочинку і соціальний захист.

Зрозуміло, що все це неможливо реалізувати без достойної заробітної плати. За законом, вона має відповідати середній заробітній платні у галузі промисловості. Насправді ж не дотягує навіть до половини. Причина цього – в самому механізмі її нарахування.

"Уряд Азарова продовжує традицію уряду Тимошенко, маніпулюючи тарифною сіткою, - пояснює Лілія Гриневич, координатор напряму "Суспільство знань" уряду змін Арсенія Яценюка. - Наприклад, молодий учитель одержує зарплатню за восьмим тарифним розрядом. Це означає, що перший тарифний розряд має помножуватись на коефіцієнт восьмого, і таким чином ми отримуємо посадовий оклад молодого вчителя".

Перший тарифний розряд повинен дорівнювати мінімальній заробітній платі. Але було прийнято рішення зробити цей перший розряд керованим вручну, тобто таким, що не прив’язаний до мінімальної заробітної плати. І що в результаті?

Сьогодні мінімальна заробітна плата становить 941 гривню, а штучно встановлений перший тарифний - 613 гривень. Різниця - понад 300 гривень. Виходить так, що шкільна прибиральниця (попри всю повагу до її праці) має посадовий оклад 944 грн., молодий учитель - 1005 грн., а вчитель вищої категорії - 1300 грн.

На тлі різкого зростання цін на продукти харчування, житлово-комунальні послуги такий рівень оплати праці ставить педагогів у абсолютно злиденне становище.

Олександр Яцунь зауважує, що важливою умовою нарахування зарплатні освітянам має стати розморожування тарифної сітки і виведення її на рівень, більший, ніж рівень інфляції: "Це просто знущання з педагогів, - вважає профспілковий лідер. - Щомісяця у зв’язку з замороженням єдиної тарифної сітки і вихователь, і вчитель втрачають 700 гривень, викладач вишу - 1100 грн., профессор - 1200. Це великі кошти для людей, і ми мусимо їх вибороти, тому що влада просто так їх, на жаль, не гарантує".

Звісно, крім ставки, педагоги ще отримують доплати в обсязі 15% за перевірку зошитів і 20% за класне керівництво. Однак це не великі гроші, а отже, істотно вплинути на ситуацію вони не можуть. По січень 2011 року столичні вчителі отримували з місцевого бюджету муніципальну надбавку в розмірі 20% окладу. Та ось уже два місяці, як ці мізерні гроші з них зняті, оскільки відповідні кошти не були передбачені у бюджеті Київради на 2011 рік.

Круглі столи з участю профспілок і голови КМДА О.Попова нібито привели до порозуміння. За словами їх учасників, керманич Києва навіть попросив вибачення в освітян за неуважність місцевих чиновників та депутатів і пообіцяв повернути гроші.

"На останній сесії Київради ми знайшли кошти (а це близько 200 млн. гривень) для того, щоб повернути всі надбавки і підвищити зарплати вчителям та лікарям, - розповідає голова постійної комісії Київради з питань освіти і науки Валерій Пономаренко. - Але ці гроші на сьогодні до вчителів не дійшли. Хоча Попов публічно заявив, що з Нового року їх мали перерахувати. І підписав із профспілками відповідну угоду. Я їздив по школах, розпитував – у бюджетах і досі порожньо".

Не допомогли освітянам і "конструктивні" діалоги з представниками профільного та бюджетного комітетів Верховної Ради, з віце-прем’єром Андрієм Клюєвим, які запевняли, що докладуть усіх зусиль для виконання вимог профспілок педагогів.

"Ми розуміємо, що соціальний діалог – це шлях до громадянського миру. Та коли влада глуха - треба вдаватися до активних дій", - пояснив Олександр Яцунь, чому педагоги вдалися до безпрецедентної за масштабами акції протесту.

Але існує й інший погляд на "День учителя" під Кабміном 22 березня. Акція, на яку скликали педагогів столиці та регіонів, була заздалегідь спланована і підготовлена... самою владою.

Тобто освітяни взяли участь у добре зрежисованому спектаклі. У ньому очільник уряду Азаров зіграв роль доброго батечка, який просто не знав про знущання з народу, а міністр освіти - лиходія, якого справедлива рука влади привселюдно висікла. Отож стає зрозуміло, чому Табачник не вийшов до страйкарів - він готувався до ролі жертовного ягняти. І вже не дивує те, що, за свідченням учителів деяких шкіл, на страйк їх агітували піти директори.

Розчулений становищем освітян, прем’єр пообіцяв, що вони отримають надбавку в розмірі 20% до окладу. І скасував "неправильну" постанову Кабміну №1130 від 5 жовтня 2009 року, якою давалася надбавка лише вчителям. Але забув сказати, що їхній оклад залишиться таким, як і раніше, - близько 1000 грн., а отже, надбавка - мізерні 200 грн. Та й цю подачку держави довірливі вчителі отримають нескоро. Згідно з інформацією, розміщеною на урядовому порталі, стару постанову вже скасовано, а нова набере чинності лише з 1 вересня 2011 року...

Отож майже півроку вони залишаться на голому окладі. Таким чином влада і гроші зекономить, і трохи підправить своє реноме. А освітяни отримають ту саму дулю, що й раніше, але в красивій обгортці з бантиком. І вважатимуть себе переможцями у боротьбі.

А тепер поставимо собі запитання: чи випадково акція протесту проводилася напередодні VІ з’їзду Федерації профспілок України? Як відомо, авторитет цих організацій у суспільстві падає, передовсім через їхню заполітизованість, відстороненість від насущних потреб народу. Отож акція під Кабміном, проведена під прапорами профспілок, спрацює на зміцнення їхнього іміджу і допоможе пригасити народний гнів. Адже за вчителями можуть піднятися й інші бюджетники.

"Наші колеги поінформовані про цю акцію, ми їх запрошували, - сказав профспілковий лідер освітян. - Але з тих чи інших причин вони не прийшли під Кабмін".

Можливо, чекають сигналу від влади?

Автор: Оксана Онищенко

Дзеркало тижня. Україна
28.03.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів