Osvita.ua Середня освіта Форум педагогічних ідей Виховання Чи підлягає сім’я плануванню?
Вибір редакції

Лекція лікаря акушера-гінеколога для позакласної роботи із статевого виховання старшокласників. У роботі автор зазначає, що почати планувати свою сім’ю потрібно ще до її створення. Не секрет, що середній вік початку статевого життя в нашій країні 13-15 років

Чи підлягає сім’я плануванню?

Оцініть публікацію
 

Останні 30 років численність населення України невпинно зменшується, особливо, в часи незалежності. Сьогодні демографічна ситуація в країні є катастрофічною! Кожен рік населення України зменшується приблизно на 300-400 тисяч. З погляду на ці сумні обставини в державі було створено службу планування сім'ї. Що ж це таке?

Із тлумачного словника план - це задум, проект, що передбачають перебіг, розвиток чого-небудь, текст, документ із викладенням такого задуму, проекту. Отже, планування сім'ї – це задум подружжя про кількість майбутнього поповнення, час його появи на світ, мрії про здорових та бажаних дітей. Головним завданням служби планування сім'ї є втілення задумів та мрій сімейної пари в реальність.

Ще в 1968 році ООН проголосила право на планування сім'ї і вільне відповідальне батьківство - невід'ємне право кожного громадянина. У 1974 році було визнане право кожної країни займатися плануванням сім'ї на державному рівні. Визнавалося також, що це право необхідно реалізувати, виходячи зі статків конкретної сім'ї й усвідомлювати відповідальність перед суспільством.

По визначенню ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я), термін "планування сім'ї" передбачає ті види діяльності, що мають на меті допомогти окремим особам і подружнім парам досягти визначених результатів, а саме:

 • уникнути небажаної вагітності;
 • народити на світ бажаних дітей;
 • регулювати інтервали між вагітностями;
 • вибирати час народження дитини в залежності від віку батьків і стану їхнього здоров'я;
 • визначати число дітей у родині.

Почати планувати свою сім'ю потрібно ще до її створення. Не секрет, що середній вік початку статевого життя в нашій країні 13-15 років. Ранній початок накопичення досвіду в статевій сфері дуже часто приводить до негативних наслідків. На перший план виступають проблеми, пов'язані з захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Таких захворювань відомо більше двох десятків. Особливу увагу слід приділити СНІДу. Це захворювання імунної системи людини, яке приводить до смерті і є невиліковним. СНІД, крім іншого, також передається і статевим шляхом.

За темпами поширення цього захворювання Україна займає одне з перших місць у світі. Інші хвороби, що передаються статевим шляхом, також сильно впливають на здатність до розмноження (репродуктивну функцію) як чоловіків, так і жінок та здоров'я майбутнього малюка. Цитомегаловірусна інфекція може викликати у новонародженого сліпоту, глухоту, вроджені вади, затримку розумового розвитку, розвитку мовлення і, навіть, дитячий церебральний параліч! Хламідійна інфекція призводить до безпліддя, звичного невиношування вагітності. Наслідками тріхомоніазу можуть бути викидні та передчасні пологи. Цей перелік можна продовжувати, але моя задача не налякати, а пояснити, що безпечна статева поведінка є запорукою Вашого здоров'я, щасливого сімейного життя та народження бажаних, здорових дітей.

Не менш важливою є проблема небажаної вагітності. У мене дуже часто викликає подив тей факт, що, навіть, дорослі жінки досить часто звертаються до гінеколога з проханням зробити аборт. Що вже тоді казати про молодь? Кожен рік в пологовому відділенні районної лікарні народжує 2-4 дівчинки у віці 14 років! Зрозуміло, що ці вагітності не були заплановані, а є наслідком раннього статевого досвіду.

В Європі 65-70% жінок репродуктивного віку користуються високоефективними методами запобігання вагітності (протизаплідні пігулки, ін'єкційні протизаплідні препарати, внутрішньоматкові контрацептиви). Рівень виконання абортів там в десятки разів нижчий від нашого і, зрозуміло, чому: українські жінки користуються високоефективними засобами контрацепції всього у 10-13%.

Для того, щоб вберегти себе від цих проблем, варто звернутися до лікаря акушера-гінеколога, який допоможе у виборі метода запобігання небажаній вагітності саме для Вас. На сьогоднішній день існує широкий вибір засобів контрацепції, і практично кожній жінці можна підібрати ефективний та безпечний метод.

Молоді люди, що вирішили зареєструвати шлюб, за власним бажанням можуть пройти так зване дошлюбне консультування, де їх обстежать, та, відповідно до результатів обстеження, дадуть рекомендації. В розвинених країнах така практика існує досить давно, і заключення шлюбного контракту без відомостей про здоров'я партнерів неможливе. Таке обстеження дає змогу вберегти одного з партнерів від захворювання, що передається статевим шляхом, якщо воно є у іншого партнера. Також лікар дасть рекомендації щодо засобів запобігання небажаній вагітності, запропонує комплекс заходів, спрямованих на створення сприятливих умов для зачаття.

Служба планування сім'ї розпочала свою дію 13 вересня 1995 року, коли Кабінет міністрів видав постанову: "Про провадження в життя національної програми планування сім'ї".

11 червня 1997 року видано наказ "Про організацію роботи медичних центрів планування сім'ї і репродукцію планування сім'ї".

Служба планування сім'ї займається такими видами діяльності:

 • Інформація та консультування населення з питань планування сім'ї;
 • Організація служб планування сім'ї;
 • Забезпечення населення засобами контрацепції;
 • Лікування неплідності та сексуальних розладів;
 • Поглиблена та поширена робота із статевим вихованням дітей та підлітків;
 • Підготовка батьків до сексуального розвитку дітей;
 • Медична консультація служб планування сім'ї.

До завдань і перспектив служби планування сім'ї можна віднести такі пункти:

 • Вивчення основ сексуальної поведінки та методів контрацепції в учбових закладах і центрах для молоді;
 • Розповсюдження сучасних методів контрацепції;
 • Запобігання захворювань, що передаються статевим шляхом;
 • Надання допомоги жінкам та дівчатам-підліткам - жертвам насильства;
 • Широка інформаційна діяльність служби планування сім'ї.

У службі планування сім'ї є однин з головних напрямків роботи, це медико-генетичне консультування, від якого значною мірою залежать пренатальна і дитяча смертність, народження дітей з вадами, мимовільні викидні, мертвонароджені.

Отже, служба планування сім'ї, хоч і недавно розпочала роботу, але вже дуже багатьом молодим людям надала допомогу у складних життєвих питаннях.

Автор: Григор'єв Віктор Євгенійович
Посада: лікар акушер-гінеколог, заступник головного лікаря з лікувальної роботи.

Матеріал розміщено в рамках проведення Форуму педагогічних ідей «УРОК»

Категорично заборонено використовувати цей матеріал на інших інтернет-порталах і в засобах масової інформації, а також поширювати, перекладати або копіювати будь-яким способом без письмового дозволу освітнього порталу Освіта.ua.

Освіта.ua
29.02.2012

Популярні новини
Поділ початкових класів на групи: роз'яснення МОН Поділ здійснюється незалежно від того, як розподілений час між окремими й інтегрованими предметами
МОН офіційно продовжило строки вибору підручників Міносвіти продовжило строки проведення конкурсного відбору проектів підручників для 1 класу
Школи можуть обирати підручники до 23 травня Підручники, які отримають понад 40 тисяч заявок будуть надруковані за кошти бюджету
Учителів просять обрати підручники для 1 класу Ознайомлення з підручниками триває до 17 травня на сайті електронної бібліотеки ІМЗО

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!