Osvita.ua Середня освіта Форум педагогічних ідей Українська мова Словосполучення. Види зв'язку у словосполученні.Будова словосполучень
Рейтинг
33

Конспект уроку з української мови

Словосполучення. Види зв'язку у словосполученні.Будова словосполучень

Оцініть публікацію
Рейтинг статті: 3 з 5 на основі 11 оцінок.

Мета: поглибити знання учнів про словосполучення, навчити розрізняти види зв'язку у словосполученні, прості та складні словосполучення; розвивати вміння зіставляти, аналізувати мовні явища; виховувати любов та повагу до рідної мови, національних традицій.

Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: картки, дидактичний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Індивідуальні завдання.

Картка 1

Прочитайте текст. Поділіть його на словосполучення. Словосполучення запишіть.

Понад три тисячі мов є у світі, але для кожного народу, кожної нації найближчою і найдорожчою є його рідна мова. Рідною мовою української нації є українська. Поняття рідної мови невіддільне від думки про рідний край, батьківську хату, материнське тепло. Рідна мова є одним із важливих засобів формування патріотичних почуттів, гордості за свій народ, вона є виявом його національної культури.

Мова єднає між собою різні покоління людей, вона передається як заповіт, як найдорожча спадщина. Піклування про рідну мову, любов і повага до неї мають бути в центрі уваги кожної нації.

Картка 2

У наданих словосполученнях визначте головне і залежне слово. До яких частин мови належать головні слова?

Творча праця, ранкова зарядка, екскурсія в музей, готуватися до екзамену, міст через Дніпро, приїзд делегації, герой твору, працювати добре, відпочивати в селі, далеко від берега, засохлий на сонці, співаючи пісню.

Картка 3

Складіть словосполучення з поданими іменниками. Запишіть.

Ярмарок, степ, лікар, дріб, запис, путь, кафе, шинеля, журі, продаж, біолог, фланель, бригадир, біль, тюль, директор.

2. Бесіда за питаннями.

- Чим відрізняється словосполучення від слова і від речення?

- Яким видом зв'язку поєднуються слова у словосполученні?

- Як визначити головне і залежне слово у словосполученні?

ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.

Після цього уроку діти зможуть:

1. Поділяти словосполучення за будовою.

2. Визначати типи підрядного зв'язку у словосполученні: узгодження, керування, прилягання.

3. Вирізняти види словосполучень за способом вираження головного слова.

ІV. Формування знань, умінь і навичок.

1. «Акваріум» (за технологією кооперативного навчання).

Завдання для групи 1.

Узгодження - спосіб підрядного зв'язку, коли залежне слово стоїть у тій же формі, в якій стоїть головне.

Доведіть, що у поданих словосполученнях використано підрядний зв'язок узгодження.

Вірний друг, щира посмішка, другий поверх, наша країна, український фольклор.

Завдання для групи 2.

Керування - спосіб підрядного зв'язку, коли залежне слово вживається в тому відмінку, якого вимагає головне.

Доведіть, що слова у поданих словосполученнях поєднуються способом керування.

Читати книгу, сильний духом, зібрати урожай, сідаєш у вагон, сіяти пшеницю.

Завдання для групи 3.

Прилягання - вид підрядного зв'язку, коли залежне слово приєднується до головного тільки за змістом.

Доведіть, що у поданих словосполученнях використано вид зв'язку прилягання.
Добре вчитися, говорити голосно, пошепки молитися, співати йдучи, високо підстрибувати.

Завдання для групи 4.

За будовою словосполучення поділяються на прості і складні.

Прості - утворені поєднанням двох повнозначних слів.

Складні - утворені поєднанням трьох і більше повнозначних слів, між якими два чи більше видів синтаксичних відношень.

Поділіть словосполучення на 2 групи: 1 - прості, 2 - складні.

Орати землю, пахуча лимонна м'ята, гукати на весь голос, буду виконувати завдання, глибина мелодійного звучання, червоний колір, золоті нитки народної поезії, ставити знак питання, історична пам'ять народу.

2. Робота в парах.

а) Прочитайте поезію. Які почуття у вас виникли під час читання?
Україна моя починається
Там, де туга моя кінчається,
Край дороги, як пісня чаїна,
Починається Україна.
Україна моя починається
Там, де палуба грізно хитається,
Там, де в клекотах Чорного моря,
Б'є панцерник у царство горя.
Україна моя починається
Там, де панство навіки кінчається,
Де смереки у вільних Карпатах,
Як ракети стоять на чатах.
Україна моя починається
Там, де доля моя усміхається,
І, як небо, як даль солов'їна,
Не кінчається Україна.
П.Осадчук

б) Випишіть по 3 словосполучення з різними видами зв'язку.

Визначте головне і залежне слово.

Якими частинами мови виражені головні слова?

3. Самостійна робота (дидактичний матеріал на дошці).

Чи вважаються словосполученнями такі поєднання слів?

1. Підмет + присудок.
2. Слово + слово.
3. Службове слово + повнозначне слово.
4. Слово + фразеологічний зворот.
5. Складні форми майбутнього часу.
6. Слово + лексичне словосполучення.
7. Складені форми вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників і прислівників.
8. Слово + (сурядний зв'язок) слово.

V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.

1. Що називається словосполученням, чим воно відрізняється від слова і речення?

2. Якими видами підрядного зв'язку поєднуються слова у словосполученні?

3. Як поділяються словосполучення за будовою?

4. Чи всі поєднання слів вважаються словосполученнями?

VІ. Пояснення домашнього завдання.

Складіть невеликий твір-роздум «Українська пісня - бездонна душа народу», використовуючи словосполучення: багатство образів, ніжна любов, лагідний материн спів, чиста криниця, споконвічні звичаї, наша історія, народні перлини, духовний світ, рідний край.

Автор: Касим Оксана Станіславівна, Долинський природничо-математичний ліцей.

Освіта.ua
29.06.2009

Популярні новини
Штучний інтелект замінить вчителів за 10 років? Е. Селдон, віце-канцлер Університету Букінгема, вважає, що штучний інтелект докорінно змінить освіту
Опубліковано рейтинг шкіл України 2017 року Освіта.ua складено рейтинг шкіл України за результатами зовнішнього оцінювання випускників шкіл 2017 року
Вчителів звільнили від ходіння по мікрорайону Залучати учителів до організації та ведення обліку дітей, охоплених освітою, відтепер буде заборонено
МОН шукає фахівців з дерегуляції Метою проекту є зменшення бюрократичного тиску на школи і педагогічних працівників

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!