Osvita.ua Середня освіта Форум педагогічних ідей Зарубіжна література Ф. Кафка: Людина у цьому світі - самотня комаха (3 год.)
Рейтинг
20

Ознайомлення учнів з основними відомостями про життя і творчість Ф. Кафки. Конспект уроку

Ф. Кафка: Людина у цьому світі - самотня комаха (3 год.)

Оцініть публікацію
Рейтинг статті: 2 з 5 на основі 10 оцінок.

Мета: ознайомити учнів з основними біографічними відомостями про життя і творчість Ф. Кафки, характерними ознаками експресіонізму як модерністської течії, змістом оповідання "Перевтілення", концепцією світу і людини в ньому; розвивати навички аналізу художнього тексту, вміння визначати приналежність конкретного твору до тої чи тої літературної течії, конспектувати бесіду.

Випереджальне домашнє завдання:

  • пояснити значення понять: абсурд, алогізм, суб'єктивістське світосприйняття;
  • ознайомитися з життєвим та творчим шляхом Кафки;
  • прочитати оповідання "Перевтілення".

Хід уроку

Установчо-мотиваційний міні-модуль
1 (10 хв.)

1. Перевірка домашнього завдання у вигляді самостійної роботи.

1 варіант

Поясніть, у чому незвичність головного героя роману "Пан". На прикладі одного з епізодів роману простежте мотиви дивних вчинків Глана.

2 варіант

Пан в давньогрецькій міфології - бог лісів і пасовищ, заступник пастухів і мисливців, веселий бог, який у супроводі німф блукає горами та лісами, танцюючи, граючи на сопілці. Поясніть, чому роман називається ім'ям цього бога.

Змістовно-пошуковий міні-модуль
2 (15 хв.)

2. Оголошення теми та мети уроку.

Франц Кафка (1883 - 1924).

3. Бесіда за питаннями підручника (1-7), с. 132.

3 (15 хв.)

4. Виступи учнів з індивідуальними завданнями (передати короткий зміст творів Кафки):

  • роман "Процес";
  • роман "Замок";
  • новели.

Контрольно-смисловий міні-модуль
1 (20 хв.)

5. Робота над змістом новели "Перевтілення":

  • визначте сюжет твору та його складові частини (3 частини);
  • чому Кафка поділив оповідання на 3 частини? (Використав прийом трикратного (як у казці) обрамлення - висока художня майстерність Кафки);
  • знайдіть спільне у структурі частин оповідання (Починаються з "появи" Грегора в спільній кімнаті і закінчуються його "вигнанням");
  • хто головний герой новели?
  • як до Грегора ставляться батько, мати, сестра?
  • пояснити роль інтер'єру в оповіданні;
  • пояснити назву оповідання.

2 (5 хв.)

Висновок. Перевтілення - це те, що відбувається з Грегором Замзою, з його кімнатою, зі ставленням родини до нього.

3 (15 хв.)

Що являє собою смерть Грегора? (Фізична смерть Грегора як остаточне його "вигнання" уже не з кімнати, а з життя - це закономірний підсумок ставлення родини до нього);

- але хіба не було у Замзи іншого виходу?

- назвіть казки, в яких люди перетворюються на потвор. Які умови зворотнього перетворення? (Якесь випробування, чарівне зілля, стати самим собою, переборення відрази з боку інших...);

- чи був такий шанс у Грегора? (Коли сталося нещастя, родина не змогла ставитися до Замзи як до людини);

- хто був найжорстокішим щодо Грегора і найбільше зненавидів його? (Сестра Грета).

Висновок. Грегор залишається один зі своїм нещастям, без підтримки найближчих людей, яким присвятив своє життя.

Адаптивно-перетворювальний міні-модуль
1 (10 хв.)

6. Якою вимальовується концепція світу і людини у творах Кафки?

Зображення трагічної самотності людини у ворожому їй світі є основою експресіонізму (відображення загостреного суб'єктивного світобачення через гіпертрофоване авторське "я").

Світобачення Кафки - трагічне. Людина в цьому світі - самотня комаха, якій годі чекати від когось допомоги. Світ навколо неї - ворожий. Кафка вболіває за нещасну маленьку й нікчемну людину, яка, одначе, не заслуговує на зневагу, жорстоке, бездушне й байдуже ставлення. Адже почуття Грегора до своєї родини були благородні, він хотів їй добра.

- Чому такою трагічною була для Кафки правда життя? (з власного досвіду: стосунки зі своїм батьком).

Системно-узагальнюючий міні-модуль
2 (5 хв.)

7. Підведення підсумків:

  • яка ж головна думка твору, яку проводить Кафка? (Безпорадність людини в цьому світі, неможливість змінити становище, в якому опинилася людина. Залишається тільки жалість, співчуття людині-комасі у жорстокому світі самотності);
  • як ви розцінюєте таке світобачення письменника? Яким ви уявляєте світ і людину в ньому?

Контрольно-рефлексивний міні-модуль
5 (25 хв.)

8. Твір-роздум "Людина в цьому світі - самотня комаха" (за новелою Ф. Кафки "Перевтілення").

Освіта.ua
25.12.2008

Популярні новини
МОН презентувало стандарт початкової освіти Документ передбачає впровадження нового змісту, що ґрунтується на формуванні компетентностей
Освітню реформу відкладено до вересня Для розгляду реформи освіти парламентарям у четвер не вистачило робочого часу
Ми розпочнемо реформу освіти вчасно, - Гройсман Прем’єр-міністр наголошує, що уряд розпочне реформу освіти і знайде джерела її фінансування
Прем’єр: ми не маємо відкладати реформу освіти За словами Гройсмана, затягувати з модернізацією нашої освіти через брак ресурсів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!