Реалізація практики асистента педагога в Словаччині

Асистент вихователя/вчителя в Словаччині є там, де діти з особливими освітніми потребами потребують підтримки

Реалізація практики асистента педагога в Словаччині

Асистент педагога у Словаччині працює в інклюзивних групах чи класах з дітьми з особливими освітніми потребами або в спеціальних навчальних закладах. Тобто, асистент вихователя/вчителя є там, де діти з особливими освітніми потребами потребують підтримки.

Разом з командою супроводу асистент відповідальний за дотримання рівних можливостей у сфері освіти, подолання інформаційних, мовних, соціальних чи культурних бар'єрів.

У своїй роботі асистент вчителя виконує низку функцій:

 • допомагає учням у базових потребах (харчування, підтримання гігієни)та пересуванні;
 • підтримує під час навчання (наприклад, пояснює інструкції, надані вчителем чи надає додаткові, покрокові тощо);
 • допомагає учням з особливими освітніми потребами шляхом адаптування чи модифікування завдань з математики, літератури, мови бере участь у розробленні ІПР (індивідуальної програми розвитку) разом із вчителем та профільними спеціалістами закладу (психолог, дефектолог, логопед та інші);
 • підтримує комунікацію з батьками;
 • бере участь у шкільних заходах або позакласній діяльності (екскурсії, вистави, гуртки, групи продовженого дня).

Відповідно до «Методичних вказівок щодо впровадження професії асистента в дошкільний навчальний заклад, початкову школу та спеціальної початкової школу 1631/2002, виданий Міністерством освіти Словацької Республіки 26.08.2002», асистент вчителя має відповідати наступним вимогам:

 • бути повнолітнім;
 • мати сертифікат про закінчення середньої школи (повна середня освіта) та вищу освіту першого ступеня (бакалаврат) – зміни з 2010 року;
 • бути придатним до виконання своїх обов’язків (засвідчує медична довідка);
 • володіти державною мовою.

Підготовка асистентів здійснюється на базі професійної освіти (коледжі, училища) або на базі вищої (інститути, університети) на відповідному факультеті.

Робота асистентів здійснюється на контрактній основі на 1 навчальний рік. У разі потреби асистент поновлюється на наступний рік.

У 2017 році Міністерство освіти, науки, досліджень та спорту Словацької Республіки виділило кошти на реалізацію проектів розвитку, спрямованих на розвиток регіональної та мультикультурної освіти учнів національних меншин у початковій та середній школі. Проект також підтримуватиме діяльність шкіл, спрямовану на навчання дітей з національних меншин з більшістю населення, з метою вивчення іноземних культур, усунення упереджень.

Було запропоновано пілотне введення посади ромського асистента вчителя, щоб допомогти ромським дітям подолати мовні бар'єри і наздогнати дошкільну підготовку.

Індивідуальний підхід до дітей та їх батьків убачався як ключовий елемент інтеграційного процесу.

У рамках впровадження пілотних проектів до 2009 року ромським асистентам (а більшість з них – роми) необов’язково було мати вищу освіту. Достатньо мати сертифікат про закінчення школи. Кандидат на цю посаду мав знати ромську мову, проявляти інтерес до роботи з ромськими дітьми, бажання поширювати педагогічні знання, здійснювати активну роботу з ромською громадою та індивідуальний догляд за сім'ями з дітьми.

На сьогодні ситуація з асистентами помітно переіначена. Суттєві зміни відбулися у 2009 році, коли влада підвищила професійні та освітні вимоги до цієї посади. Ці зміни були спрямовані на отримання вищого освітнього рівня серед асистентів вчителя. Проте, вони значно зменшили кількість кандидатів, які мають право на участь у відборі, оскільки багато представників ромської громади не мають вищої середньої освіти Так, у 2013 році частка ромських представників серед всіх асистентів учителя становила майже 16% 2.

У свою чергу у 2017 році Міністерство освіти забезпечило додаткові фінансові виплати для асистентів з метою стимулювання залучення ромських асистентів в коло фахівців, які працюють з ромськими дітьми у школах. Незважаючи на відсутність останніх даних про етнічну приналежність асистентів вчителів у Словаччині, можна припустити, що частка ромів серед них залишається незмінною.

Щоб допомогти ромським дітям подолати мовні бар'єри й наздогнати дошкільну підготовку, було введено посаду ромського асистента вчителя.

Основна функція ромських асистентів полягає у налагодженні та підтриманні комунікації із родинами дітей ромських громад та представниками навчальних закладів, допомозі дітям в навчальному процесі та позакласних заходах. Недаремно у Словаччині ромських асистентів вважають «містком» між школами та громадами.

Автономія шкіл

Школи можуть самостійно визначати низку функцій та обов’язків для ромського асистента вчителя.

У деяких школах асистент присутній на уроках й допомагає дітям з мовою, основами математики та іншими предметами. В інших школах – майже не відвідує уроки, натомість навідується в ромські громади у разі відсутності дітей в навчальних закладах, просуває ідеї важливості освіти, допомагає подолати бар’єри для отримання дітьми освіти.

Серед основних завдань ромських асистентів є:

 • полегшення спілкування між вчителями та дітьми ромів, зокрема, допомога ромським дітям у розумінні вказівок вчителів та підтримці їхньої освітньої діяльності (робота в класі на уроці);
 • підготовка до школи, підтримка у виконанні домашніх завдань та організація дозвілля й культурних заходів (робота поза уроком);
 • налагодження відносин між школами та ромськими сім'ями, ромською громадою в цілому (робота з громадою).

Освіта.ua
05.08.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів