Чи може директор школи забрати години у вчителя?

Хто встановлює педагогічне навантаження в школі та у яких випадках воно може бути змінено

Чи може директор школи забрати години у вчителя?

Який обсяг тижневого педагогічного навантаження становить тарифну ставку? Хто затверджує педагогічне навантаження в школі? У яких випадках може бути змінено педагогічне навантаження під час навчального року та куди звернутись учителю, якщо його права порушені?

Основним документом, який регулює питання встановлення педагогічного навантаження вчителів та його перерозподілу, є стаття 25 Закону України «Про загальну середню освіту». У пункті 1 цієї статті визначено, що педагогічне навантаження вчителя включає 18 навчальних годин протягом навчального тижня, що становить тарифну ставку.

У залежності від освіти та за наслідками атестації вчителям встановлюються тарифні розряди та присвоюються кваліфікаційні категорії. Тарифна ставка вчителя (тобто його посадовий оклад) залежить саме від категорії та тарифного розряду. Наказ МОН України № 557 від 26.09.2005 року «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» визначає, що оплата праці вчителям здійснюється відповідно до єдиної тарифної сітки.

Так, учителям всіх спеціальностей, яким за результатами атестації встановлені кваліфікаційні категорії, встановлюється ставка заробітної плати відповідно до тарифних розрядів:

  • спеціаліст вищої категорії — 14 розряд;
  • спеціаліст 1 категорії — 13 розряд;
  • спеціаліст 2 категорії — 12 розряд;
  • спеціаліст  без категорії — 10-11 розряди.

Кожного року (станом на 1 вересня поточного навчального року) в закладах загальної середньої освіти проводиться тарифікація педагогічних працівників, у ході якої розподіляється тижневе навантаження між педагогами школи на навчальний рік. Для проведення тарифікації наказом керівника створюється тарифікаційна комісія. Результати тарифікації оформлюються у вигляді тарифікаційного списку.

Варто зазначити, що попередня тарифікація проводиться ще у березні-квітні. Це робиться для того, щоб попередити вчителя про те, яке навантаження на наступний рік він буде мати.

При цьому виникають випадки, що при попередній комплектації вчителю прогнозують навантаження, наприклад, 30 годин і він розписується за це навантаження, а у серпні з’ясовується, що не набрали 10 клас і у вчителя буде лише 24 години. Учитель починає вимагати від директора обіцяні години, годин немає, виникає конфлікт. Тому важливо при попередній комплектації спрогнозувати не максимальне навантаження вчителя, а навантаження на ставку, адже саме ставку зобов’язаний дати директор працівнику, якщо працівник прийнятий на роботу з повним навантаженням.

Для запобігання непередбачуваних ситуацій, директорам навчальних закладів слід мати на увазі, що педагогічне навантаження обсягом менше тарифної ставки, встановлюється тільки за згодою працівника (п.2 ст.25 Закону «Про загальну середню освіту») або на прохання педагога на підставі ст.56 КЗпП України.

Отже, відповідно до п. 4 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти від 15.04.1993 №102 тарифікаційні списки затверджуються керівником закладу за погодженням із профспілковим комітетом не пізніше 5 вересня.

Під час навчального року перерозподіл педагогічного навантаження допускається лише в окремих випадках, наприклад, у разі зміни кількості годин з окремих предметів, що передбачено освітньою програмою (наприклад, відповідно до освітньої програми закладу школи на вивчення предмета передбачено 2,5 години на рік, то в першому семестрі предмет може вивчатися 3 години, а в ІІ семестрі – 2. Або на вивчення предмета передбачено – 0,5 години на рік, при цьому він може вивчатися тільки в одному з семестрів по 1 годині щотижня).

Іноді життєві обставини змушують учителя відмовитися від частини навантаження під час навчального року. У такому випадку працівник має написати відповідну заяву про зменшення педагогічного навантаження, а керівник може задовольнити це клопотання працівника. При цьому варто зауважити, що директор не зобов’язаний це робити і тоді працівник продовжує працювати відповідно до тарифікації, або має право звільнитися.

Важливо, щоб усі зміни в навантаженні учителів під час навчального року відбувалися виключно за письмовими заявами самих учителів. Відсутність відповідних заяв дає підстави для звинувачення керівників навчальних закладів не лише в безпідставній зміні педагогічного навантаження, а й в упередженому ставленні до педагогів та у нанесенні педагогам моральної шкоди.

Керівникам навчальних закладів варто пам’ятати, що навіть коли вчитель у вересні протарифікований на 30 годин, то немає ніяких підстав без заяви самого вчителя зменшити його навантаження за ініціативою адміністрації навіть на 0,5 години.

Неправомірними будуть дії керівника і тоді, коли він повідомить вчителю під час навчального року, що у зв’язку із розширенням штату працівників частину його навантаження віддадуть новому співпрацівнику, або  більш кваліфікованому.

Якщо перерозподіл педагогічного навантаження вчителів відбувся під час навчального року і працівник вважає, що його права порушені, то він може звернутися із заявою до Комісії по трудових спорах, яка має бути в кожній установі та організації із штатом більше 15 осіб, до профспілкового комітету, або до суду.

Освіта.ua
21.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ольга
чи має право завідувач філією забрати години вчителю пенсіонеру поч класів в якого вища освіта а дати спеціалісту
Олександр
Чи існує обмеження на педагогічне навантаження вчителя? Якщо так, то де це зафіксовано у законодавстві? Маю 28 годин. З 1 жовтня вчитель іде у декретну відпустку і постане питання про оплату класного керівництва. Чи маю я право заміняти класне керівництво і бути протарифікованим? У гуманітарному відділі ОТГ заявляють, що це порушення. Інструкція про порядок нарахування зарплати (розділ VI ст.63 3 абзац 3) стверджує інше.
Ольга
Для Олександр: гуманитарный отдел ОТГ... Знакомо. Люди далеки от юридических тонкостей образования. ( У нас такие же, чУдят в юридических вопросах на каждом шагу)
Коментувати
Тетяна Юшкова
Добрий вечір, мене хвилюють такі запитання: по-перше, чи педагогічне навантаження є конфіденційною інформацією і чи мають право колеги знати про педнавантаження один одного; по-друге, за яким принципом розподіляються консультації, наприклад, з української мови і літератури? Про своє педнавантаження я дізналась лише 10 вересня, ніякого попереднього повідомлення про педнавантаження й близько не було. Коли я розписувалась за отриманий листок з годинами, то мені тикнули пальцем у вузесенький рядочок, де я мала поставити свій підпис. Увесь список було закрито папкою (пояснено, що це розпорядження адміністрації: тримати в секреті інформацію про тарифікацію). У мене 5 випускних груп на базі 9-ти класів (я працюю в Центрі професійно-технічної освіти м. Житомира викладачем української мови і літератури) - і жоднісінької консультації. Це все законно? Дайте, будь ласка, відповідь. Дякую.
Віталік
Доброго дня! Підкажіть вчитель початкових класів, який пропрацював 30 років і так вийшло, що має на неповне навантаження 10год, а зараз залишили тільки 6 год. Інші вчителі мають по 20 і 21 і більше не хочуть дати годин, притому що інша вчителька немає наказу, а інша не має документів на навчання дітей в початкових класах. Підкажіть буду дуже вдячний вам..
Галина
Для Віталік: Пенсіонер?
Віталік
Для Віталік: ні ще не пенсіонер. Але інша за те вже пенсіонер і має 20 годин
Коментувати
Світла
Чи може в школі на 300 учнів працювати 2 соціальних педагога по півставки? Мені з притиском пояснили, що повинна відмовитись від повної ставки, так як їм потрібно прийняти на роботу ще одну людину на мою другу половину ставки.
Економіст
Для Світла: Що за дурня? Вам мають забезпечити роботу на повну ставку. Вимагати відмовитись можуть лише, якщо Ваша освіта не відповідає вимогам і Ви маєте іншу роботу (наприклад години якогось предмету). А утримувати 2 працівників по пів ставки не вигідно з точки зору економічної доцільності, адеже за пів ставки нарахування зплауються як за повну ставку і таким чином це виде до перевитрат бюджетних коштів.
Коментувати
Лора
Ще хочу додати ,що в мене залишилось 22 години(англ.мова), а 3 годинами директор довантажила вчителя укр.мови,який має 25 год.+ кл.кер..Учителю фіз.виховання давантажила кл.рук+ підвоз дітей.(без освіти...дочка вчителя-депутата)Чому два вчителя 10 разряду будуть мати різну зарплатню?Ще директор пропонує написати мені заяву,або працювати з таким навантаженням.Куди мені потрібно звернутися за допомогою?
Економіст
Для Лора: Вам мають забезпечити 18 годин. Ви маєте більше. Нікуди звертатись Ви не можете. Якби у Вас забрали години так, що залишилось би менше 18 годин, тоді це було б порушенням. Зарплату отримують згідно навантаженню.
Коментувати
Лора
В цьому році директор школи забрала 3 години (за фахом)та віддала іншому вчителю,пояснів ,що я ,,погана,, Як бути ? Інших навантажень теж позбавила.При цьому я маю диплом ,та навчаюсь (друга освіта).Іншому вчителю ,теж 10 разряду віддала всі моії навантаження.
Ирина
У минулому році в мене було 7 годин+0,5 ст.вихователя, після карантину пройшла тарифікації мені ніхто нічого про години не сказав що у мене буде в цьому році, так як керівник дізналася, що моя дитина іде в перший клас в іншу школу(хоч клас набирається повний). Наразі я почула, що годин мені не буде....Як мені бути? Куди я можу звернутися.
Людмила
Було у нас розподілення годин ,і мені не віддали мої 30 годин на наступний навчальний рік ,а тільки 23 !І це уроки праці котрі я вела два роки , сказала директор що мені забагато ,і ті години що залишилися дадуть на вакансію. От думаю як діяти далі!
Економіст
Для Людмила: тобто "Ваші"? Ваші - це ставка в 18 годин. Більше Вам ніхто не повинен давати. Якщо Вам дали більше (23 замість 18), то будьте вдячні і пам’ятайте що люди інших професій працюють лише на ставку і не мають змоги працювати на більше, бо ставка в бухгалтерів, інжинерів, бібліотекарів, музейників тощо - 40 робочих годин і щоб працювати більше ніж на ставку, їм слід шукати роботу на вихідні.
Ірина
Для Економіст: В нас теж в директорової куми 29 годин + 0,5 ставки ГПД.
Вчитель-КА
Для Економіст: у вчителя нема доплат за складність і напруженість як у бухерської братії. Тому й беруть по можливості більше годин. Казочки про те що бухгалтерія працює на мінімалку залиште для дітей.
Коментувати
Вчитель біології
Доброго дня. Я вчитель біології, маю 21 годину біології і 2 природознавства. Чи може директор забрати природу і частину біології понад ставку новому працівнику що закінчиа факультет географії та природознавства?
Галина
Для Вчитель біології: звісно ж може. Директо має рівномірно розподілити години між працівниками та, за можливості, забезпечити роботу на повну ставку.
Вчитель біології
Навіть якщо приходить новий географ, то можуть йому забрати біологію?
Економіст
Для Вчитель біології: навіть якщо він вчитель хімії. Директор йому має забезпечити ставку. А якщо Вам не подрбається - звільняйтесь.
Коментувати
Ніна
Я працюю вчителем початкових класів 38 років. Мій вік становить 57,5 років. Через 2,5 мені на пенсію. Вчора (17 березня) було засідання по розподілу годин на наступний навчальний рік. Клас у мене був неподільний два роки, бо в класі було тільки 26 учнів. За цей рік прийшло ще два учні. Отже, з нового навчального року клас буде подільним. Зараз я працюю в 2 класі НУШ . Коли нас познайомили з тарифікацією на наступний навчальний 2021 рік, завуч мені сказала, що забере у мене одну годину образотворчого мистецтва, бо вона атестується і за дипломом вона вчитель початкових класів. Я дуже просила, щоб мені залишили всі мої години, так як я являюсь людиною передпенсійного віку і мені потрібно заробити пенсію. Чи можуть у мене "насильно" забрати годину без моєї письмової згоди, чи ніхто і питати не буде? Чи тут грає роль людський фактор - захотіли- забрали. Я вчитель вищої категорії, учитель - методист.Дайте, будь ласка, відповідь.
Людина, яка підписує тарифікації.
Для Ніна: яке у Вас навантаження? Якщо є ставка, то жодних порушень немає. І нічого у Вас насильно не відбирають. Затвердженої тарифікації немає. Ось якби відбирали в поточному році, то це було б "насильне відібрання" і порушення чинної нормативної бази.
Ніна
Дякую
Коментувати
спец
А вони (директори) і забирають. Керуються своїми власними потребами, а не державними. І навіщо про це щось ще писати.
Юрій
Примусити Новосад не тільки читати коментарі, але й створити спецкомісію по перевірці подібних фактів. Але це утопія. Причини не створення: 36тис. замала зарплата, пані на роздоріжжі у влаштуванні сімї. Місцеві повії освіти (моральний лик учителя на сьогодні надзвичайна рідкість) сьогодні спроможні зробити все-купити мінтівполіцаїв,відділ освіти, кишенькову зкурвлену профспілку, яка допоможе задушити любого нормального знаючого учителя. Вихід: ядро чесного та професійного колективу здатного на радикально-правові заходи, звільнитися з роботи, відшукати високопрофесійного адвоката. Факти. Далі названі особи -ризикніт подати на мене в суд. Вінницька, Погребищенський від.освіти. с.Павлівка-школа. Директор Синюченко Н.І.за рахунок порізки дерев на території шк. опалювала власне помешкання два роки, отримувала більше двох років кошти за рахунок Яновця С.А.,що числився техпрацівником(зараз учитель історії с.Вінницькі Хутори), приписи учнів-"мертвих душ", систематичні прогули уроків разом з учителем(геогр.біолог... .хімія.муз-41год.навант... аж,... більше 14тис.гр. педофілом, це чолвік директора-вища кат., старш. учитель), нач.від.осв. Бутенко З.М видавала накази заднім числом, оплачувала зарплату учителям за не прочитані години. Про все повідомлено нач.пол. майор Гавриш В.В(відбув на ротацію в м.Липовець) не було відкрито жодного кр.провадження. Висновки за вами-є у нас освіта з лицем чи мордою? Про які НУШі можна говорити? Я пройшов ПЕКЛО освіти і мене звільняли за невеликі вади слуху, а звільнили за "прогул" з 1.09 по 29.09 2015.З повагою до усіх чесних учителів Панасюк Ю.В. 0959069398.
Вчитель
Ні. Насправді це не так. В мене 14,5 годин. В минулому році - навантаження 16 годин. Мене заставили написати "погодження". Години англійської мови у молодших класах читают сумісники. Один з них не має взагалі педагогічної освіти, але його коханка, дитина якої навчається у 1 класі, попередила мене, що МЕНІ НЕ ЖИТИ, якщо я буду скаржитись. Я єдина з району склала всі іспити ТКТ + Young Learnes (band 3) в 2016 році. Я підготувала учнів 7 і 8 класів безкоштовно к успішному складенню КЕТ і отриманню сертифікатів. За це дами з райво мені організували моббінг, намагаючись примусити мене поїхати з району. Причому роблять це при підтримці УПЦ МП нашого району. Ці люди вважають, що якщо українці та росіяни не будуть вчити англійську, то переможе "русський мир" Ще Бомарше (я не впевнена, що хтось з нашого райво знає, хто це такий) писав що "нет такого достойного человека, которого не погубила бы клевета в глазах общества". Настане час, я сподіваюсь, і всі ці чиновники, отримають свою "нагороду"
Андрій
Допоможіть знайти перелік закладів, або онлайн платформ для проходження щорічних курсів підвищення кваліфікації вчителів. У них обов’язково повинна бути ліцензія. На сайті МОН мені знайти не вдалося. В ОІППО всі місця вже зайняті. Куди тепер податися? Отже нас послали туди незнаю куди. Дякую за відповідь.
Павлович
Для Андрій: Спробуйте ось тут: https://vseosvita.ua/course
Андрій
Нам сказав методист, що у ТОВ «Всеосвіта» ліцензію вже забрали і там не можна проходити курси. Де можна про це дізнатися? Чому МОН не повідомив список?
Світлана
Доброго дня! Ліцензія наразі не потрібна. Онлайн-платформи (юрособи) не потребують ніяких дозволів і ліцензій МОН. Курси та вебінари від «Всеосвіти» можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації без будь-якого додаткового визнання педагогічною радою. Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №1133 від 27 грудня 2019 року «Про внесення змін до Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників». Більш детально в новині: https://vseosvita.ua/news/kursy-i-vebinary-vid-vseosvity-vidpovidaiut-zminam-do-poriadku-pidvyshchennia-kvalifikatsii-5623.html
Коментувати
Аякже!
Може забрати і забирає!!! Підло так, дивлячись в очі вовчими своїми очима і брешучи.... А ті, які ходять на задніх лапах і догоджаючи, щоб, не дай Бог, розгнівиться і полишить всіх благ, мають по 35-40 годин. І не розповідайте про профком, який годується з рук директора! Отака ... гня, малята!
anna
Для Аякже!: Як може бути 40 годин???
Аякже!
І 42 год. теж, коли хапають всі години підряд, а іншому не дають!!!
Вилен
Може бути і більше годин, наприклад, вчитель початкових класів має 20 годин на класі + 30 годин на групі . От вам і всі 50 годин. І може це для когось дивина, а для когось це - виробнича необхідність. І не ходить той вчитель перед директором на задніх лапах, бо немає у нього на це часу.
Коментувати
Тамара
А якщо 25 вересня закривають 10 клас і у вчителя з 22…5 год залишається тільки 16…5? Ніяких письмових згод і навіть усних не було.
Школа
Як діяти коли людина прийнята на неповне навантаження но в дужках зазначено 16 годин з цих годин були години індивідуальне навчання,педагог вийшов у декретну відпустку,зараз хоче вийти на роботу ,но годин зараз стільки немає
Olga
Для Школа: На місці вашого директора я би і однієї години не дала. Як ви можете навчати дітей, коли самі не здатні чітко висловити думку.
В и л е н
Ну а для чого Ви записали 16 годин в наказ про прийняття на роботу? Тепер маєте дати
Коментувати
Зоряна
Правильно люди пишуть. Директор з руки пригодовує вірнопідданих і мають одні 14 тис інші 7-5000грн. Ото вам соціальна справедливість. Є зайві ставки в коледжах, тнхнікумах. На ці ставки влізти без хабаря не реально. Так іормують корумповпну освітню верхівку. І судять цв недолюди нормальних сумлінних, принижують, душать, травлять. Освіта на 80-90% брудне болото. Тільки й щастя, що бачиш дітей, студентів які ще не споодалися і летиш лише до них. Педради і все інше профанація, виступи безграмотних і плагіаторів. Дістало.,
Катерина
А як бути у такому випадку: вчитель у відпустці по догляду за дитиною, на 1 вересня прийняли нового вчителя, умовно на 1 рік. Але основний працівник, який у відпустці має бажання вийти на роботу з 1 січня. Як діяти.
Qwer
Для Катерина: що означає "як діяти"? Його прийняли на тимчасове місце. Як тільки виходить постійний працівник, тимчасового звільняють. Він знав, що місце тимчасове при працевлаштуванні і окремого повідомлення не потрібно.
В и л е н
У такому випадку вчитель приймається на роботу "на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення З-х років (наприклад, по 25.08.2021 року), або по час фактичного виходу основного працівника на роботу". При цьому варто попередити нового працівника, що основний працівник може вийти без попередження у будь-який день і тоді тимчасовий працівник буде звільнений за п.2 ст.36 КЗпПУ.
Коментувати